Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Milijonines aferas dangstė Šventuoju Raštu

 
2012 10 12 6:10
"Tuomet maniau, kad padarysiu gerą darbą, žmonėms bus sukurtos darbo vietos. Pats kurį laiką esu buvęs bedarbis, žinau, kaip tai nesaldu", - pasakojo G.Žaunerovas./Oresto Gurevičiaus nuotrauka
"Tuomet maniau, kad padarysiu gerą darbą, žmonėms bus sukurtos darbo vietos. Pats kurį laiką esu buvęs bedarbis, žinau, kaip tai nesaldu", - pasakojo G.Žaunerovas./Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Daugelio teisingumo institucijų pareigūnų neoficialiai bene garsiausia moterimi aferiste Lietuvoje vadinamos Genės Kulikauskienės prisiskolintos ir negrąžintos sumos siekia dešimtis milijonų litų. LŽ išklausė tik dviejų iš daugelio jos aukų pasakojimus.

Vilnietė G.Kulikauskienė šiuo metu yra dingusi be pėdsakų. Aferistės nepavyksta rasti nei bankams, nei tyrėjams, nei gausiam jos kreditorių būriui. Nieko keista, kad ji slapstosi. Vien Turto bankui ji skolinga daugiau kaip 10 mln. litų. Tai liudija Aukščiausiojo Teismo nutartis. Tikrasis šios moters aferų mastas dar nėra tikslus, nes tebevyksta ikiteisminiai tyrimai ir teismai dėl pinigų, kuriuos ji sugebėjo išvilioti iš patiklių žmonių. Aferistė juos įkalbėdavo įkeisti turimą turtą ir paskolinti jai nemenkas sumas pinigų.

Nors ne visos jos pasisavintos pinigų sumos tiksliai žinomos, teisėsaugininkai G.Kulikauskienę jau lygina su Gintaru Petriku, nuteistu už daugiau kaip 24 mln. litų iššvaistymą. Tačiau galima drąsiai teigti, kad visa jos pasisavintų pinigų suma tikrai sudaro ne dešimt, o dešimtis milijonų.

Gali likti be namų

Nuo G.Kulikauskienės ir jos bendrininkų nukentėję žmonės dabar vargiai gali paaiškinti, kodėl bankams įkeitė savo turtą ir jai skolino pinigus. "Gal ji turi kokių nors hipnozės sugebėjimų? Ta moteris tikrai, matyt, velnio, piktosios dvasios apsėsta", - LŽ vakar sakė aferiste visiškai pasitikėjęs vilnietis pensininkas Grigorijus Žaunerovas. Šio pasitikėjimo kaina - 128 tūkst. litų, kuriuos, kaip teigia pats vyriškis, išviliojo G.Kulikauskienė, ir Medicinos bankui įkeistas butas. "Pinigų tikrai nebeatgausiu. Taip pat nežinau, ar senatvėje turėsiu kur gyventi", - sakė pensininkas. Jo bylos tyrimas dar tebevyksta. Turtas, t. y. butas Vilniaus Žirmūnų mikrorajone, buvo areštuotas. Kol kas, kol byla nebaigta tirti, areštas laikinai sustabdytas. Tad G.Žaunerovas su nerimu laukia, kuo baigsis ši istorija.

Pasak G.Žaunerovo, viskas prasidėjo daugiau kaip prieš šešetą metų. Su G.Kulikauskiene jį supažindino buvusi sugyventinė, kuri tvirtino, kad tai puiki moteris, dievobaiminga, ja drąsiai galima pasitikėti. Tik neprasitarė, kad su "puikia moterimi" susipažino Panevėžio moterų pataisos namuose, kur abi atliko bausmę: G.Žaunerovo draugė - už nužudymą, o G.Kulikauskienė - už sukčiavimą. Pastaroji su grupe bendrininkų buvo nuteista dar 2004-aisiais už valiutines operacijas. Padedami tuometinio "Aurabanko" darbuotojos G.Kulikauskienė bei jos bendrininkai klastojo dokumentus, rodančius, kad neva ji pirko iš banko valiutą, tačiau pasiėmusi valiutą jokių pinigų už jos pirkimą bankui nemokėdavo.

Maitino melagingais pažadais

Tačiau G.Žaunerovas visų šių "smulkmenų" nežinojo, tad susidraugavo su neva itin religinga moterimi. Ši visuomet pabrėždavo esanti labai tikinti, jos namai buvo išpuošti šventųjų paveikslais, matomiausioje vietoje padėta Biblija. Ir pati G.Kulikauskienė ant kaklo nešiojo rožinį, nuolat vaikščiojo į bažnyčią. Su Šv. Rapolo bažnyčios klebonu ji supažindino ir G.Žaunerovą, šis prisipažino esąs labai tikintis žmogus.

Iš pradžių "draugė" pensininką įkalbėjo paskolinti 20 400 litų, kuriuos buvo gavęs už parduotą mirusio sūnaus butą. G.Kulikauskienė tvirtino, kad šiuos pinigus investuos į siuvyklą, esančią Kalvarijų gatvėje, beje, pavadintą irgi "šventu" vardu - "Santalora" (Lora - užuomina į jos dukters Loretos Norkūnienės vardą - red.). "Tuomet maniau, kad padarysiu gerą darbą, žmonėms bus sukurtos darbo vietos. Pats kurį laiką esu buvęs bedarbis, žinau, kaip tai nesaldu", - pasakojo G.Žaunerovas. Vekselį, kad paskolino šiuos pinigus, vyras turi, bet pinigų iki šiol taip ir neatgavo. Negana to, po kurio laiko G.Kulikauskienė įkalbėjo jį Medicinos bankui įkeisti dviejų kambarių butą. Gautus pinigus - 120 tūkst. litų - jis paskolino apgavikės dukrai, jau minėtai L.Norkūnienei. G.Kulikauskienė vyrui tada aiškino, kad jos žentas Viktoras Norkūnas, puikus statybininkas, pirks betono maišyklę. Esą jis ketina imtis butų remonto Palangoje, o uždirbęs pinigų juos greitai grąžins. Kaip teigė G.Žaunerovas, jokios maišyklės niekas nepirko, o bankui L.Norkūnienė grąžino tik menką dalį skolos. Tad dabar apgautas vyras nerimaudamas laukia, kuo baigsis bylos tyrimas ir ką nuspręs teismas.

Tuo metu G.Kulikauskienė išnyko be pėdsakų. Kurį laiką ji nuomojosi butą Vilniuje, Šiaurės miestelyje, bet už jį nemokėjo nuomos mokesčio ir jame kiek pagyvenusi išsikraustė. Nuo to laiko jau gerus metus niekas jos negali rasti. "Kai dar pavykdavo jai prisiskambinti arba susitikti, ši man nuolat meluodavo. Apsiašarojusi pasakodavo neva vėžiu serga jos artimas žmogus, ir pinigai dabar jau reikalingi gydymui. Arba teigė, kad žentas tuoj turi pradėti dirbti kažkur Norvegijoje, neva žvejoti krabus. Kitą kartą tvirtino, kad V.Norkūnas susiradęs gerai mokamą darbą naftos platformoje arba kažkur Afrikoje statybose, ir pinigai greitai nebebus problema", - guodėsi patiklus vyras.

Turtui uždėtas areštas

Dar vienas G.Kulikauskienės "klientas" šiuo metu bankui skolingas beveik 750 tūkst. litų, skaičiuojant su palūkanomis. Apgavikė savo pasakojimais ir ašaromis taip sugraudino Vladą Gulbiną, kad šis 2007-ųjų pabaigoje įkeitė savo trijų kambarių butą Vilniuje už 215 tūkst. litų bei namų valdos sklypą Šiaulių mieste - už 112 tūkst. litų. Visi šie pinigai irgi nukeliavo į G.Kulikauskienės bei jos bendrininkų kišenes. Tačiau per penkerius metus išviliotų pinigų suma beveik padvigubėjo. "Ji sakė, kad pinigus grąžins po trijų mėnesių. Patikėjęs ja, tame bute pradėjau remontą. Dabar jis visas išgriautas, ten jau pustrečių metų nėra net elektros, gyventi neįmanoma. Laimė, dar mano žmona turi kitą butą", - LŽ pasakojo V.Gulbinas. Jis taip pat tvirtino, kad apgavikė sugebėdavo žmones kone užhipnotizuoti.

Kitaip ir nepasakysi, nes V.Gulbinas - patyręs teisininkas, dirbo advokatu, tačiau lengvai patikėjo aferiste. Dabar jis pensininkas, tačiau pensijai uždėtas areštas, antstoliai pusę jos nuskaičiuoja. Areštas uždėtas ir įkeistiems butui bei sklypui. Šiuo metu byla, kurioje nukentėjusiųjų yra ir daugiau, ne vien V.Gulbinas, jau nagrinėjama teisme. Dar 40 tūkst. V.Gulbino vardu apgavikė paėmė iš kredito unijos. Kadangi šiai sumai reikėjo laiduotojo, kaip teigė V.Gulbinas, G.Kulikauskienė kaip laiduotoją nurodė savo sesers sūnų ir dokumentuose suklastojo jo parašą. Kaip vėliau paaiškėjo, sūnėnas apie jokį laidavimą nėra net girdėjęs.

Patyręs teisininkas V.Gulbinas taip pat lengvai patikėjo aferiste./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Patyręs teisininkas V.Gulbinas taip pat lengvai patikėjo aferiste./Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

"Šventoji" siuvykla

V.Gulbinas LŽ papasakojo apie dar vieną šios moters aferą, kai nukentėjo jo draugas - vienos Vilniaus gamyklos direktorius. Jį paskolinti pinigus G.Kulikauskienei bei jos sėbrams apgavikės įprašytas įkalbėjo pats V.Gulbinas.

Vyras iki šiol nežino, iš kur aferistė sužinojo, kad minėta gamykla gavo 22 mln. litų Europos Sąjungos lėšų veiklai plėtoti. Tačiau šį faktą sukčiai tikrai žinojo ir išprašė įmonės vadovo paskolinti 2 mln. litų už labai dideles palūkanas. V.Gulbinui už pagalbą G.Kulikauskienė žadėjo dosniai atsilyginti. Neverta net pabrėžti, kad jokio atlygio V.Gulbinas negavo.

Dar vienas jo geras pažįstamas taip pat pateko į tos pačios apgavikės pinkles. G.Kulikauskienė įprašė vyrą kur nors pasiskolinti 140 tūkst. litų. Neva už tuos pinigus Italijoje bus nupirktas labai kokybiškas gobelenas paltams siūti. Paltus, kaip teigė G.Kulikauskienė, siūs ta pati "šventoji" siuvykla "Santalora". Apgavikė garantavo solidų pelną.

Pinigai buvo paskolinti, gobelenas nupirktas, tačiau nei paltų, nei pelno taip ir nesulaukta. Vyriškiui pasiteiravus, kada bus pinigai, G.Kulikauskienė jam pareiškė pinigų neturinti ir liepė pasiimti gobeleną, kuris tebegulėjo "šventoje vietoje". Šis taip ir padarė, bet vargšelis visiškai nežinojo, ką jam su tuo gobelenu daryti. Paskolintus tūkstančius teko atiduoti pačiam, nes kitaip žmogui grėsė teismai.

Kaip nurodyta Aukščiausiojo Teismo nutartyje, pirmas (o gal ir nebe pirmas) savo aferas G.Kulikauskienė pradėjo dar 1994-aisiais. Tai buvo jau minėtos valiutinės operacijos. Kiek paskui ji dar apgavo patiklių pensininkų, įsivaizduoti neįmanoma. Gali būti, kad nė vienas jų net nesikreipė į teisėsaugą. Tiesa, daugelio apgautųjų nuostoliai mažesni - 60, 20 ar 10 tūkst. litų.

Neskaitant tokių sukčiavimų prašant įkeisti butus, G.Kulikauskienė, kaip teigiama, griebėsi ir kitokių būdų. Po 1994-ųjų buvo toks metas, kai nemažai pensininkų buvo atgavę neišmokėtą pensijos dalį. Iki tol dirbantys pensininkai gaudavo sumažintas pensijas, o vėliau Konstitucinis Teismas nusprendė, kad tai buvo daroma neteisėtai, mat tokia nuostata prieštarauja Lietuvos Konstitucijai, ir pensininkams buvo sumokėti jų negauti pinigai.

Prestižinis butas - tik lašas skolų jūroje

Kaip apgavikė gaudavo duomenis apie šiuos žmones - neįmanoma suvokti. Tačiau ji jais disponavo ir, liedama ašaras bei mojuodama Šventuoju Raštu bei rožiniu, sugebėjo žmones įkalbėti paskolinti jai pinigų. Tiesa, V.Gulbino žiniomis, G.Kulikauskienė buvo dirbusi banke. Visai tikėtina, kad šią informaciją ji gaudavo iš savo pažįstamų, tebedirbančių bankuose. Tai netiesiogiai patvirtina ir faktas, kad už sukčiavimą tariamai perkant valiutą kartu su G.Kulikauskiene buvo nuteista jau nebeegzistuojančio "Aurabanko" Užsienio ryšių skyriaus viršininko pavaduotoja Janina Povilaitytė, buvusi atsakinga už valiutos konvertavimo sutarčių sudarymo, vykdymo ir atsiskaitymo tvarką. Tuo pačiu teismo sprendimu nuteisti ir abu G.Kulikauskienės žentai - jau minėtas V.Norkūnas ir kitos jos dukters vyras Artūras Molis.

Beje, kur buvo panaudota bent jau dalis pasisavintų pinigų, irgi išaiškėjo. A.Molio žmonos, G.Kulikauskienės dukters Neringos, vardu buvo įsigytas keturių kambarių butas prestižiniame Vilniaus rajone - Žvėryne. Nepatvirtintais duomenimis, jis buvo įsigytas už 1,5 mln. litų. Kadangi butas įsigytas santuokoje su A.Moliu, butui buvo uždėtas areštas.

Tačiau dabar aišku, kad šie pusantro milijono litų tėra lašas G.Kulikauskienės aferų jūroje.

Vargu ar apgauti žmonės gali tikėtis atgauti savo pinigus, mat "dievobaimingosios" aferistės jau ir pėdos atvėso. Kaip teigia nukentėjusieji, su vyru ji išsiskyrusi, nors greičiausiai skyrybos tebuvo fiktyvios. "Net jei ji ir atsirastų, net jei būtų rastas bent koks jos turtas, kurį būtų galima parduoti, ar kokie nors indėliai, teismas palūkanų į atgautiną sumą neįskaičiuoja", - susikrimtęs LŽ sakė V.Gulbinas. O palūkanos aferistei paskolintą sumą per tuos penkerius metus beveik padvigubino. Galima tik spėti, kiek nukentėjusiųjų visam gyvenimui įbrido į skurdą, kai neteko didžiulių sumų pinigų, o gal net ir stogo virš galvos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"