Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Maža bauda pakėlė į didelę kovą

 
2011 09 16 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Į neįprastą mūsų krašte kovą su pareigūnais stojusi Kaišiadorių rajono gyventoja Valė Geležauskienė nenuleidžia rankų - ji siekia įrodyti, kad nepadarė jokio Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimo. Incidentas su žibintų šviesomis moters esą 'apakintais' patruliais jai atsiėjo gerokai daugiau nei 60 litų bauda. Ir ne tik finansiškai.

Už važiavimą automobiliu su įjungtais tolimųjų šviesų žibintais nubausta V.Geležauskienė nesutinka su pareigūnų sprendimu. Moteris jaučiasi esanti visiškai teisi, nes tikina tą lemtingą vakarą tik perspėjusi iš priekio važiuojančius policininkus, kad šie išjungtų savo mašinos tolimųjų šviesų žibintus. Be kita ko, V.Geležauskienė teigia, kad pareigūnai su ja elgėsi arogantiškai ir smurtavo prieš jos vyrą. Moteris pasiryžusi iki galo kovoti teismuose, nors supranta, kad taip Lietuvoje elgiasi nedaugelis.

"Jei nebūtume samdę advokatės, kažin ar būtume suvokę, kad pareigūnai ne tik netinkamai elgėsi, bet ir vėliau viršijo savo įgaliojimus, ėmęsi teisėjų vaidmens", - LŽ pabrėžė V.Geležauskienė.

Policininkai virto teisėjais

Dėl baudos pagrįstumo iš pradžių Kaišiadorių rajono policijos komisariate (PK) bandžiusi aiškintis, bet teisybės neradusi V.Geležauskienė kreipėsi į teismą. Dokumentus, kuriais norėjo įrodyti, kad pažeidimo nebuvo, ji pateikė Kauno apygardos administraciniam teismui, o šis juos persiuntė Kaišiadorių rajono apylinkės teismui. Šis bylos medžiagą šių metų balandžio 6 dieną su prašymu ją papildyti perdavė Kaišiadorių rajono PK. Ratas užsidarė, nes būtent šio komisariato darbuotojai V.Geležauskienei ir skyrė baudą.

Nuo tos dienos praėjus maždaug pusantro mėnesio, skundą teismui parašiusiai moteriai Kaišiadorių rajono PK atsiuntė dviprasmiško turinio laišką. "Informuojame, kad Jūsų skundas Kaišiadorių rajono apylinkės teismo grąžintas dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso 291 straipsnyje numatytų reikalavimų išpildymo. Jūsų skundas turėjo būti pateiktas teismui per nutarimą (skirti baudą - aut.) priėmusį organą per 20 dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas yra praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti teismas", - rašoma laiške.

V.Geležauskienė suprato, kad terminai skundą nagrinėti teisme praleisti, ir ji turi susitaikyti su pareigūnų skirta bauda. Nuvykusi į Kaišiadorių rajono PK, ji dar kartą išgirdo kategorišką tvirtinimą, kad šaukštai po pietų.

"Apie tai pranešiau advokatei. Ši nustebo išgirdusi, kad pareigūnai, nepateikę reikiamos medžiagos teismui, ėmėsi jo pareigų. Jie patys nusprendė, kad terminas skundui pateikti yra praleistas", - pasakojo moteris. V.Geležauskienės teigimu, laimė, kad ji turėjo pinigų pasisamdyti advokatę. Kitaip būtų nuleidusi rankas, kaip nutinka daugeliui asmenų, neturinčių lėšų.

Principo reikalas

Moters advokatė Raimonda Kazlauskienė Kaišiadorių rajono PK darbuotojus du kartus telefonu bandė įtikinti, jog jie už teismą negali nuspręsti, kad dokumentų pateikimo terminas baigėsi, ir kad ne jų kompetencija spręsti, kaip elgsis teismas. Pareigūnai patikėjo tik po advokatės vizito į policiją.

"Iš tiesų nebuvome pavėlavę, todėl byla nagrinėta", - sakė V.Geležauskienė. Kaišiadorių rajono gyventoja prašė teismo panaikinti jai skirtą 60 litų baudą. Tačiau teismas priėmė moteriai nepalankų sprendimą. Jis buvo apskųstas Kauno apygardos teismui ir šiuo metu laukiama numatyto posėdžio.

LŽ paklausta, ar dėl mažos baudos jai vertėjo minti teismų slenksčius, aukoti brangų laiką, samdyti advokatą, V.Geležauskienė pabrėžė pasielgusi teisingai. "Žinoma, galėjau susitaikyti su tuo, kaip policijos pareigūnai elgiasi. Bet su manimi kartu važiavusį vyrą policininkai iškoneveikė, uždarė į areštinę, sumušė", - teigė moteris.

Užkliuvo žibintai

Valė ir Vytautas Geležauskai tvirtina tapę neregėto incidento aukomis, kai vasario 9-osios vakarą su savo bičiuliais Kursevičiais iš Trakų važiavo namo į Žiežmarius. Automobilį vairavo V.Geležauskienė. Prie pat viaduko į miestelį moteris pamatė priešinga kelio juosta važiuojantį automobilį su įjungtais tolimųjų šviesų žibintais. Vyrui patarus, apakinta vairuotoja akimirką taip pat blykstelėjo tolimosiomis šviesomis. Taip ji norėjo perspėti priešais važiuojantį asmenį, kad šis išjungtų tolimųjų šviesų žibintus. Juk neretai būna, kad vairuotojai pamiršta tai padaryti, tad įprasta užuomaršas perspėti.

Netrukus paaiškėjo, kad nedrausmingieji vairuotojai - policijos pareigūnai. Apsukę savo transporto priemonę jie pasivijo V.Geležauskienės vairuojamą "Volkswagen Golf" ir sustabdė. Dokumentus parodžiusi moteris buvo pakviesta į pareigūnų automobilį. Nors jai grėsė tik 20-60 litų bauda, pokalbis su patruliais gerokai užsitęsė. "Išgirdau visokių įžeidimų, nors pati valdžiausi ir mėginau kalbėti dalykiškai. Nežinau, kas mane patraukė už liežuvio, bet jiems pasakiau, kad apie nekultūringą elgesį pranešiu jų vadovams", - LŽ sakė V.Geležauskienė. Būtent po tokių savo žodžių moteris suprato pareigūnų automobilyje "Mitsubishi Pajero Sport" įstrigusi ilgam.

Patruliai Simonas Budrys ir Mantas Zakarevičius apskritai nenorėjo girdėti jokių paaiškinimų ir vairuotojai už pažeidimą skyrė baudą. Vienas patrulių moteriai aiškino, esą "ji per kvaila suprasti" tai, kad "Mitsubishi Pajero Sport" yra aukštas automobilis, todėl naktį akina iš priekio važiuojančių mažesnių mašinų vairuotojus.

Linksmumas nepadėjo

Istorija tuo galbūt ir būtų pasibaigusi, jei ne V.Geležausko sprendimas nueiti iki patrulių visureigio pasiteirauti, kodėl jo žmona taip ilgai negrįžta. Po vaišių pas draugus V.Geležauskas buvo geros nuotaikos, nors tai, kad žmona užsibuvo pareigūnų automobilyje, vyrui kėlė nerimą.

"Kalbėjau linksmai, siūliau žmonos nebausti, nes ji tikrai ne kokia nors kelių chuliganė, norėjusi paerzinti policininkus. Ji padarė tai, ką būtų padaręs bet kuris vairuotojas", - pasakojo V.Geležauskas. Tačiau jo pastangos švelninti situaciją patruliams įspūdžio nepadarė. Jie paklausė, ar V.Geležauskas norįs vykti į nuovadą. "Jei reikės, vyksiu", - šypsodamasis atsakė vyriškis. Ir padarė lemtingą klaidą. Pareigūnai iššoko iš mašinos, prirėmė V.Geležauską prie durelių, užlaužė už nugaros rankas ir uždėjo antrankius. V.Geležauskienei buvo liepta lipti į savo automobilį, o jos sutuoktinis buvo nuvežtas į nuovadą.

Prisimindamas tos nakties įvykius, vyras tvirtino tuo metu nemanęs, kad patruliai iš tiesų įvykdys savo grasinimą, nes tam nebuvo jokio pagrindo. Tačiau, pasak V.Geležausko, S.Budrys ir M.Zakarevičius akivaizdžiai ieškojo priekabių, stumdėsi. "Jie darė viską, kad išprovokuotų mano pyktį ar pasipriešinimą", - LŽ tvirtino pašnekovas. Jis pasakojo buvęs apstumdytas, policininkai pakaitomis esą vis trinkteldavo per petį ir ragino paskubėti.

"Dar bandžiau jiems aiškinti, kad nesipriešinu, einu lėčiau, nes esu pagyvenęs, bet jie nepaisė mano žodžių", - prisiminė V.Geležauskas. Žiežmariškis tikino, kad žengiant pro nuovados duris vienas pareigūnų jį stumtelėjo, o kitas pakišo koją. Tuomet V.Geležauskas kakta trenkėsi į grindis, plūstelėjo kraujas. Surakintomis rankomis atsistoti nepajėgęs vyriškis pareigūnų esą vilktas grindimis, o po to uždarytas į belangę.

"Maldavau pareigūnų nesielgti taip su vyru, bet buvau iškvailinta", - pasakojo ir V.Geležauskienė. Patrulių veiksmais pasibaisėjusi moteris teišgirdo siūlymą nesikišti, kitaip esą pati nukentėsianti. "Visus šiuos vaizdus matė kartu su mumis važiavę draugai. Jie taip pat buvo sukrėsti pareigūnų žvėriškumo", - pasakojo sutuoktiniai.

Ramūs žmonės

V.Geležauskienė dirba įkalinimo įstaigoje, prieš trejus metus miręs jos vyro brolis taip pat buvo pareigūnas. Vidaus reikalų sistemoje darbavosi ir poros dukra. "Esame daugybę kartų tikrinti. Jei būtume konfliktiški, nusikaltimų ar kitokių neteisėtų veiksmų padarę žmonės, nei mes patys, nei mūsų artimieji negalėtų dirbti pareigūnais", - tvirtino Geležauskai.

V.Geležauskui buvo iškelta byla už pasipriešinimą pareigūnams, o V.Geležauskienei skirta bauda už KET nesilaikymą.

V.Geležauskui inicijuota byla baigėsi pareigūnų fiasko. Teisme buvo įrodyta, kad vyras patruliams nesipriešino. Jam skirta bauda tik už tai, kad tikrinant V.Geležauskienės dokumentus sutuoktinis išlipo iš savo mašinos ir nepakluso patrulių nurodymui į ją sugrįžti.

"Man buvo skaudu būti teisiamam už tai, ko nepadariau, bet džiaugiuosi, kad pavyko įrodyti, jog policininkams nesipriešinau", - sakė V.Geležauskas. Jis pripažino, kad bauda už išlipimą iš mašinos jam galėjo būti skirta.

Advokatė R.Kazlauskienė LŽ patvirtino, kad Kauno apygardos administraciniam teismui šiuo metu yra pateiktas skundas, kuriuo prašoma V.Geležauskienei skirtą administracinę nuobaudą panaikinti ir bylą nutraukti. Su V.Geležausko sumušimu susiję dokumentai pateikti siekiant iškelti bylą patruliams.

Viršininkas tiki pavaldiniais

LŽ kalbintas Kaišiadorių rajono PK viršininkas Ramūnas Grigonis teigė, kad tarnybinis patikrinimas dėl pareigūnų elgesio su Geležauskais baigtas. Jo išvada - patruliai nekalti. Viršininkas linkęs tikėti, kad V.Geležauskas patruliams priešinosi, nors teisme to įrodyti ir nepavyko.

Kaišiadorių rajono apylinkės teisme apklausti M.Zakarevičius ir S.Budrys tvirtino, kad V.Geležauskas trukdė jiems pildyti protokolą, neleido uždaryti tarnybinės mašinos durelių, o vėliau atsisakė grįžti į savo transporto priemonę. Už tai V.Geležauskui ir buvo uždėti antrankiai. Patruliai tvirtino, kad į nuovadą atvežtas žiežmariškis atsisakė išlipti iš automobilio. Jie prisipažino prieš vyriškį naudoję kovinius veiksmus, pargriovę jį ant žemės, tačiau tai neva darę dėl to, kad V.Geležauskas muistėsi vedamas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"