Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Mano vaiką darželyje auklėja vyras

 
2012 09 01 7:58
D.Kubilius jau antrus metus dirba viename sostinės vaikų darželių./Oresto Gurevičiaus nuotrauka
D.Kubilius jau antrus metus dirba viename sostinės vaikų darželių./Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Vaikų darželių auklėtojų vyrų vis dar tenka ieškoti su žiburiu. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose jų kaip pedagogų pasigendama ne vien dėl menko atlyginimo, bet ir dėl iškreipto stereotipinio visuomenės požiūrio. Vaikų auklėjimas Lietuvoje tebėra suvokiamas kaip išskirtinė moterų pareiga.

Visoje Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo įstaigose, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) duomenimis, iki šių metų pradžios dirbo 164 pedagogai vyrai. Ir tik 67 jų - vaikų darželių auklėtojai. Nors edukologai ir vaikų psichologai pabrėžia, kad vaikams itin svarbu matyti jais besirūpinančius ir vyrus, ir moteris, kol kas tik vienas kitas darželis savo kolektyve turi vyrų auklėtojų.

Darbas su vaikais stipriosios lyties atstovų nevilioja nei jiems siūlomu atlygiu, nei šio darbo prestižu. Tačiau išskirtinėmis sąlygomis skatinti juos dirbti ikimokyklinio ugdymo įstaigose, pasak specialistų, netinkamas būdas, nes pedagogas pirmiausia turi būti motyvuotas dirbti su vaikais, turėti tam noro ir gebėjimų. Todėl vaikų darželiuose dirbančių vyrų yra tik tiek, kiek jų jaučia pašaukimą tokiam darbui.

Padrąsino studijos užsienyje

Donatas Kubilius jau antrus metus dirba privačiame sostinės vaikų darželyje "Vaikystės sodas". "Darbas su vaikais man patiko nuo mokyklos laikų, kai dirbau vasaros stovyklėlių vadovu. Vėliau įstojau ir baigiau ikimokyklinio ugdymo studijas. Teko mokytis ir Belgijoje, ten gavau neįkainojamos patirties ir žinių. Stažuotės tarptautinėse mokyklose įkvėpė ir padrąsino, todėl ėmiau ieškoti karjeros galimybių Lietuvoje ir, manau, suradau idealiausią variantą", - LŽ pasakojo 24 metų pedagogas.

Vaikinas viliasi, kad visuomenės požiūris į vyrą, dirbantį su vaikais, keičiasi. Artimieji jo darbą vertina pozityviai. "Aš asmeniškai negalvoju apie jokius stereotipus. Dirbu auklėtoju, nes man tai labai patinka. Nematau jokio skirtumo, kas dirba - vyras ar moteris. Svarbu, kad žmogus mėgtų tai, ką daro, norėtų tai atlikti kuo geriau ir nuolat tobulėtų", - tikino D.Kubilius.

Donatas mano, kad vaikams labai svarbu matyti darželyje dirbantį vyrą.  "Visų pirma, vaikas auga visapusiškoje aplinkoje. Juk vaikams dažnai trūksta vyro, kaip sektino pavyzdžio. Ir ne tik berniukams, bet ir mergaitėms. Antra, laužomas stereotipas, kad tai - tik moteriškas darbas", - įsitikinęs jis.  

Darbas vaikų darželyje, pasak jo, vyrus atbaido ir dėl to, kad daugelis iškart nori uždirbti labai daug pinigų. "Geras specialistas vaikų darželyje neprapuls, jis tikrai galės užsidirbti ir išlaikyti šeimą. Dirbdamas čia tikrai nesijaučiu finansiškai nepatogiai", - LŽ pabrėžė D.Kubilius.

Dr. A.Landsbergienės nuomone, greta dirbantys moteris ir vyras yra geriausia, ką gali matyti augantis žmogus./Asmeninio albumo nuotraukos
Dr. A.Landsbergienės nuomone, greta dirbantys moteris ir vyras yra geriausia, ką gali matyti augantis žmogus./Asmeninio albumo nuotraukos

Auklėtojai vyrai - siekiamybė

Edukologės, privačių darželių "Vaikystės sodas" tinklo įkūrėjos dr. Austėjos Landsbergienės teigimu, itin svarbu, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirbtų kuo daugiau pedagogų vyrų. "Vaikai juk negyvena tik moterų pasaulyje, jiems būtina matyti aplinkoje ir vyrų. Tai tampa dar svarbiau, jeigu vaikas auga tik su mama", - LŽ tvirtino ji.

Psichologės Rasos Bieliauskaitės manymu, vyriškas požiūris auklėjant ypač naudingas berniukams. "Berniukai savotiškai kenčia, visą laiką susidurdami tik su moteriškais reikalavimais ir vertinimais, moteriška kontrole ir tvarka. Juk yra dalykų, kurių berniukai gali išmokti išskirtinai iš vyrų", - aiškino ji.

Dr. A.Landsbergienės vadovaujamuose vaikų darželiuose šiuo metu dirba trys pedagogai vyrai. "Norėtume turėti ir daugiau vyrų pedagogų, todėl esame paskleidę žinią, kad jie mūsų ugdymo įstaigose yra laukiami. Tas modelis, kai poroje dirba vyras ir moteris, mums labai priimtinas. Tai yra geriausia, ką gali matyti augantis žmogus", - pažymėjo edukologė.

Vyrai darželyje tėvams nepriimtini?

Vaikų darželyje dirbančiu auklėtoju vyru džiaugiasi ir sostinės lopšelio-darželio "Varpelis" vadovė, Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Irena Ščefanavičienė. "Kai mūsų auklėtojas eina į lauką, beveik visų grupių vaikai lekia su juo pasisveikinti. Vaikams vyrai labai reikalingi. Tačiau... ne jų tėvams", - LŽ tikino ji. Pedagogė prisiminė atvejį, kai į ją kreipėsi mažamečio tėvas ir pareiškė nepageidaujantis, kad vyras jo vaikui mautų kelnes. "Mūsų visuomenės požiūris yra labai klaidingas", - teigė ji.

Nepatenkintų tėvų priekaištų dėl jų vaikus prižiūrinčių vyrų yra sulaukusi ir darželio "Vaikystės sodas" vadovė. "Dažnai mąstoma stereotipiškai. Mes vis dar neįsivaizduojame vyro, dirbančio ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, o susidūrę su juo tėvai dėl to nustemba daug labiau nei vaikai, nes šiems visiškai nesvarbu, ar pedagogas yra vyras, ar moteris. Vaikams daug svarbiau, kad tai būtų žmogus, kuris juos myli, ugdo ir jais užsiima", - tvirtino A.Landsbergienė. Tačiau ji džiaugiasi, kad dauguma šeimų vis dėlto patenkintos ir supranta, kad vyras, dirbantis vaikų darželyje, yra pranašumas, o ne trūkumas.

Pedagogikos studijos vyrų nevilioja

Būsimuosius vaikų darželio pedagogus rengia ir kolegijos, ir universitetai. Tačiau Kauno kolegijos Ikimokyklinio ugdymo katedros vedėja Raimonda Sadauskienė LŽ neslėpė, kad  pastaruosius trejus metus jų aukštojoje mokykloje šios specialybės nestudijavo nė vienas vaikinas. Ankstesniais metais esą kurse būdavo bent po vieną vaikiną, tačiau kiek jų, baigusių mokslus, įgytas žinias pritaikė praktikoje, vaikų darželiuose, kolegija duomenų neturi. R.Sadauskienė teigė, kad vaikinus, Kauno kolegijoje baigusius pedagogikos mokslus, ji matė dirbančius ir prekybos centruose.

"Bendraujame su užsienio kolegijomis ir universitetais, tad galiu daryti išvadą, kad ir ten egzistuoja tokia pati problema. Tik Švedijoje ar Norvegijoje yra kitokia švietimo politika, ten vyrai pritraukiami dirbti vaikų darželiuose. Vietoj tarnybos kariuomenėje jie gali rinktis socialinį arba pedagoginį darbą ikimokyklinėse įstaigose. Ten ir atlyginimai yra nemenki", - LŽ tvirtino pedagogė.

R.Sadauskienės nuomone, darbas vaikų darželyje vyrus atbaido neapibrėžtomis socialinėmis garantijomis ir mažais atlyginimais. "Galbūt vyrams nėra didelė gėda dirbti vaikų darželyje, bet socialinės sąlygos ir atlyginimai yra per maži, jei jie galvoja apie ateities perspektyvas ir šeimą", - pabrėžė ji.

Eltos nuotrauka/Pasak M.Jankauskaitės, darbas, susijęs su investicija į žmogų, suvokiamas kaip nevyriškas.
Eltos nuotrauka/Pasak M.Jankauskaitės, darbas, susijęs su investicija į žmogų, suvokiamas kaip nevyriškas.

Stereotipinis mąstymas

Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovės Margaritos Jankauskaitės įsitikinimu, vyrų trūkumą švietimo, ypač ikimokyklinio ugdymo, srityje veikia visuomenėje įsišakniję stereotipai. "Darbas, susijęs su investicija į žmogų, - ir švietimas, ir socialinė pagalba, - suvokiamas kaip nevyriškas", - LŽ teigė M.Jankauskaitė. Berniukai esą jau nuo mažens orientuojami į tiksliuosius mokslus, o mergaitės - į humanitarinę ir socialines sritis. Peržengti šiuos stereotipus, pasak jos, nėra paprasta.

"Pastebėjome ir kitokią tendenciją: vos kokioje nors profesinėje srityje pradėjus dirbti daugiau moterų, krinta šios profesijos prestižas visuomenėje, sumažėja bendras atlyginimų lygis", - LŽ tvirtino M.Jankauskaitė. Todėl vyrams, kurie yra veikiami stereotipų ir save tapatina su šeimos maitintojais, tikisi uždirbti daugiau negu partnerė, tokios darbo vietos neatrodo patrauklios.

Vyrų ir moterų disbalansas profesinėse srityse, pasak jos, ypač kenkia ir ekonomikos, ir visos visuomenės raidai. "Toks lyčių balansas švietimo sistemoje taip pat labai svarbus, nes vaikui tai yra savotiškas visuomenės modelis. Jeigu jis vaikų darželyje ar mokykloje mato tik moteris, gali neturėti pozityvių santykių su vyrais. Juk dabar vis daugiau yra šeimų, kur vaikai auga tik su vienu iš tėvų, ir dažniausiai tai būna mama. Taigi to pozityvaus tėvo įvaizdžio jiems labai trūksta", - pabrėžė M.Jankauskaitė.

Keisdamos stereotipines vyriškumo normas, pasak jos, didžiausią pažangą yra padariusios Skandinavijos šalys. M.Jankauskaitės žiniomis, Švedijoje ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirba apie 18 proc. vyrų. Ir šį skaičių dar siekiama didinti. "Ten apie tai daug kalbama, daroma ir jau padaryta keičiant tas vyriškumo normas. Pavyzdžiui, vien tėvo kvotos buvimas savaime keičia stereotipinę nuostatą apie vyrus, kad ir jie gali būti vaikų globėjai. Tik tuomet, kai pakeisime požiūrį šeimoje ir manysime, kad tėtis taip pat sėkmingai gali prižiūrėti kūdikį kaip ir mama, pradėsime suvokti, jog ir darželiuose vyras gali dirbti taip pat sėkmingai kaip moteris", - aiškino ji.

Specialiai vyrų nemotyvuoja

ŠMM valdininkai irgi pripažįsta, kad motyvuoti vyrus dirbti vaikų darželiuose nėra paprasta. Išskirtinėmis sąlygomis juos vilioti dirbti ikimokyklinio ugdymo įstaigose esą būtų neteisinga moterų atžvilgiu. Todėl nėra rengiamos programos, pedagogus vyrus skatinančios dirbti vaikų darželiuose.    

"To ir negali būti, nes tai kirstųsi su lygių teisių galimybėmis ir teise rinktis", - LŽ patikino ŠMM Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamento, Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Grigaravičienė.

Šiuo metu, pasak jos, pradėta vykdyti dar pernai ŠMM ministro patvirtinta ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtros 2011-2013 metų programa, joje numatyta teikti tikslinę finansinę paramą naujiems pradėjusiems dirbti pedagogams. Taip pat Europos Sąjungos lėšomis finansuojamos ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogikos studijos tiems, kas jau dirba darželiuose ar pradinių klasių mokytojais, tačiau neturi tam reikiamos kvalifikacijos. "Galbūt šitos studijos į ugdymo įstaigas pritrauks daugiau vyrų... Mažėjant mokinių, mokytojams praradus darbą vyrai per pusantrų metų galės įgyti kvalifikaciją ir eiti naujas pareigas ikimokyklinio ugdymo įstaigose", - LŽ pažymėjo I.Grigaravičienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"