Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Mailius, galėjęs tapti banginiu

 
2010 04 02 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Batalijų dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo Romualdo Boreikos netikėtas posūkis buvo skandalas dėl Europos Sąjungos (ES) 22,5 mln. litų paramos žuvų mailiui. Bandyta sukompromituoti žemės ūkio ministrą Kazimierą Starkevičių, prisiminta net sena krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės brolio istorija. Mailius turėjo tapti banginiu, apversiančiu Vyriausybės laivą. Tačiau atakos prieš Vyriausybę vienintele auka, atrodo, taps Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Kazimieras Lukauskas.

Pokalbyje su LŽ VMVT vadovas neabejojo, kad į įtarimų sūkurį dėl tarpininkavimo, ketinant pasisavinti ES paramos lėšas, papuolusi tarnyba tampa atpirkimo ožiu. Apgailestaudamas, kad negali kalbėti iki galo atvirai, nes jo laukia teisėsaugininkų apklausos, K.Lukauskas dėsto savo nuomonę.

Į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos tyrėjų, besiaiškinančių aferos, kurios dalyviai bandė iš ES paramos lėšų pasisavinti 22,5 mln. litų, tinklus įkliuvo ne tik buvęs Lietuvos banko vadovas ir diplomatas Romualdas Visokavičius. Įtarimų šešėlis krito ir ant aukšto rango Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) bei kitų tarnybų pareigūnų.

Kad būtų įgyvendintas planas, kaip pasisavinti žuvų mailiui auginti skirtus beveik 23 mln. litų, prieš kelis mėnesius specialiai buvo įkurtos septynios fiktyvios bendrovės, žadėjusios už gautus milijonus auginti eršketus, ungurius ir šamus. Nors bendrovės neturėjo ne tik pinigų, bet ir jokio kito turto, konsultantų patarinėjami sukčiai sugalvojo, kaip apgauti paramos skirstytojus iš Nacionalinės mokėjimo agentūros bei VMVT specialistus. Laikraščių puslapiuose ir televizijos ekranuose greta į kairę ir dešinę interviu dalijančio šios aferos pagrindinio herojaus R.Visokavičiaus kelias dienas mirgėjo žemės ūkio ministro K.Starkevičiaus ir net niekuo dėtos krašto apsaugos ministrės R.Juknevičienės (dėl senos brolio istorijos) veidai. Nepavykus apjuodinti konservatorių ministrų ir žlugus atakai prieš Andriaus Kubiliaus Vyriausybę, "kraštiniu" lemta likti VMVT direktoriui KAZIMIERUI LUKAUSKUI, kurio nuomonės iki šiol niekas ir neprisirengė paklausti.

Nesame operatyvinė tarnyba

- Kaip jūsų vadovaujama tarnyba užkibo ant galimų sukčių mailiaus? Juk stebint televizijos reportažus lyg ir plika akimi matoma, kad tose kiaulidėse ne tik žuvų niekas neaugins, bet ir apskritai nieko nedarys?

- Man skambino R.Visokavičius, kurį gerbiau kaip lito tėvą, ambasadorių. Maniau, kad jis iki šiol Lietuvos ambasadorius Kazachstane. R.Visokavičius teigė, kad turi sunkumų dėl dokumentų, susijusių su žuvimis. Aš, kaip tarnybos vadovas, ypač jautriai reaguoju į kiekvieną skambutį, susijusį su dokumentų išdavimu. Žmonės skambina ne tik man, bet ir visą parą veikiančiu telefonu, o mes per 24 valandas jiems atsakome. Asmeniškai tokių skambučių sulaukiu po 4-5 per dieną. Visada nedelsdamas reaguoju. Ir nemanau, kad tai piktnaudžiavimas tarnyba, nes žmonėms padedu ne siekdamas savanaudiškų tikslų, o tarnaudamas visuomenei. Aš neįpareigojau Vilniaus apskrities VMVT pareigūnų elgtis vienaip ar kitaip, o tik informavau apie paklausimą.

Įmonių atstovams, kurie pirmą kartą dėl 22,5 mln. litų paramos kreipėsi į Vilniaus apskrities VMVT 2009 metų gruodžio 31 dieną, buvo atsakyta, kad trūksta reikiamų dokumentų. O kai jie buvo pristatyti ir patikrinti, 2010 metų vasario 11 dieną Vilniaus apskrities VMVT išdavė deklaraciją apie projekto atitiktį.

- Kiek skiriasi Jūsų ir R.Visokavičiaus pasakojimai apie judviejų pokalbį telefonu bei aptariamus reikalus?

- Jis tikrai man skambino, prisiminėme Kazachstaną, kaip skilandį ten valgėme, tik vėliau jis lyg tarp kitko apie tas žuvis paklausė.

Tik vėliau žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams apie galbūt neteisėtai Vilniaus apskrities VMVT išduotas deklaracijas 7 įmonėms, planuojančioms pasinaudoti ES parama ir užsiimti akvakultūros projektų įgyvendinimu, 2010 metų kovo 19 dieną patys sudarėme komisiją, norėdami išsiaiškinti mūsų pareigūnų veiksmų teisėtumą ir pagrįstumą išduodant dokumentus šioms įmonėms.

Šiaip ne Lukauskas išduoda leidimus. Parengtus projektus vertina rajono, kuriame numatoma jį įgyvendinti, teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai. Nustačius, jog teikiamas projektas atitinka higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimus, specialistai išduoda patvirtintos formos deklaracijas, kuriose nurodoma, kad projektai atitinka teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Projektai vertinami vadovaujantis bendradarbiavimo sutartimi, 2007 metais pasirašyta tarp Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM, VMVT ir valstybinės įmonės Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros.

Būtina pabrėžti, kad šiame etape VMVT inspektoriams nereikia lankytis objektuose, kadangi vertinami tik projektai, dokumentai. Ir leidimą mūsų specialistai davė tik iš trečio karto, kai buvo pristatyti visi reikalingi dokumentai. Tad be reikalo žiniasklaida iš mūsų šaipėsi, rodydama tas R.Visokavičiaus sugriuvusias kiaulides - VMVT inspektorius šiame etape tikrina tik popierius.

Įmonėms 2009 metų pabaigoje pateikus prašymus dėl deklaracijų išdavimo, jų pateikti dokumentai visiškai neatitiko Kokybės sistemos programoje nustatytų reikalavimų ir buvo atmesti. 2010 metų vasario 11 dieną įmonėms pakartotinai pateikus papildomus dokumentus dėl numatomų statyti objektų atitikties higienos, veterinarijos ir gyvūnų gerovės reikalavimams, buvo išduotos deklaracijos apie projektų (dokumentų) atitiktį higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimams.

- Ar vertindami projektus nesikreipiate informacijos į kitas institucijas, siekdami patikrinti, ar tai nėra kokių nors sukčių sumanymas?

- Jei kyla kokių nors įtarimų dėl paraiškų ES paramai gauti teikėjų, šalies tarnybos privalo informuoti viena kitą. Tačiau šiuo atveju jokių signalų ar įtarimų mes negavome, nors ir yra pasirašyta sutartis su Nacionaline mokėjimo agentūra ir kitomis institucijomis.

Man ramu ir dėl savęs, nes ikiteisminio tyrimo pareigūnai visus telefoninius pokalbius yra užfiksavę. Iš jų turėtų būti aišku, kad visada stengiamės elgtis su žmonėmis pozityviai, juos konsultuojame, jei reikia, pagalbos kreipiamės ir į užsienio valstybes. O kai žmogus pradeda verslą, mes tik vertiname verslo planą pagal detaliai aprašytas procedūras. Aš su daug kuo kalbuosi, tačiau neturiu jokių juridinių galių priversti savo pavaldinius daryti neteisėtas veikas. Vilniaus apskrities VMVT dokumentus pateikę 7 įmonių atstovai su dokumentais padirbėjo laikydamiesi procedūrų, tad neturint operatyvinės informacijos, o mes nesame operatyvinė tarnyba, numanyti apie galbūt neteisėtą veiką buvo neįmanoma. Mes matome tik verslo planą maisto ir veterinarijos reikalavimų kontekste, o kas jį atneša, kas už viso to stovi, mes juk nežinome.

Europos Komisija priekaištų neturi

- Kiek žinoma, paaiškinimų iš jūsų pareikalavo ir Ministro pirmininko tarnyba?

- Praėjus dviem dienoms po to, kai gavome paklausimą iš Vyriausybės, mus pasiekė Europos Komisijos (EK) Maisto ir veterinarijos biuro įvertinimas dėl toms akvakultūros įmonėms išduotų deklaracijų teisėtumo ir pagrįstumo. EK Maisto ir veterinarijos biuro auditoriai šių metų kovo 25 dieną pateikė savo išvadą, kad VMVT tinkamai laikėsi procedūrų ir teisėtai išdavė dokumentus.

Šio biuro direktoriaus Colmo Gaynoro išvadose teigiama, kad "Lietuvos oficiali akvakultūros verslo operatorių, siekiančių gauti paramą iš ES fondų, projektų vertinimo procedūra apima būtinus pagrindinių higienos reikalavimų pirminei akvakultūros gamybai elementus, numatytus Reglamente (EB) Nr. 852/2004. Be to, įmonių pateiktų dokumentų pagrindu kompetentinga institucija galėjo įvertinti reikalingus veterinarijos ir higienos reikalavimus. Nustatėme, kad Veterinarijos tarnyba tinkamai laikėsi procedūrų."

- Kas, Jūsų manymu, šioje aferoje kalčiausias, neapdairiausias?

- Kaip pareigūnas nesijaučiu padaręs jokio nusikaltimo ar nusižengimo, nes mūsų pavaldžios tarnybos išduota atitikties deklaracija anaiptol nėra galutinis dokumentas, kuris leistų vykdyti tą projektą ir suteiktų galimybę pradėti grobstyti ES paramą. Kodėl vos ne didžiausio dėmesio sulaukė VMVT, galima tik spėlioti. Gal todėl, kad vėl prasidėjo kalbos, jog mūsų tarnybą reikia daryti pavaldžią ŽŪM, o ne Vyriausybei; o aš esu kitos nuomonės. Esame kaltinami, kad elgiamės ir vertiname projektus per griežtai, esame savotiška ašaka kažkieno gerklėje. Nors dėl veterinarinių dalykų Lietuva iki šiol su ES institucijomis neturėjo jokių problemų.

Suprantu, kad didžiausia problema gali būti ir ta, kad dirbu ir vadovauju VMVT gal per ilgai. Nors per tuos metus Lietuvoje sukurta ir veikia sistema, kurios mokytis kasmet atvažiuoja po keliolika užsienio delegacijų, mūsų šalies sukurtas maisto ir veterinarinės tarnybos modelis yra rodomas kaip pavyzdinis, siektinas, būtent tokį modelį dabar siekia įvesti ir kitos Europos valstybės, pavyzdžiui, Bulgarija, Didžioji Britanija.

Man skaudu, kad po 20-ies metų darbo Veterinarijos įstatymas patenka į Seimą be jokio veterinaro parašo, tai skaudu, nes akivaizdu, kad esama nesusikalbėjimo ar nepasitikėjimo. O prisiminus šį nemalonų pastarąjį atvejį, visada tikėjausi, kad būsime kalami prie sienos dėl biurokratinio vilkinimo, jog reikalavome visų reikiamų dokumentų ir ilgai neišdavėme deklaracijos. O įvyko priešingai.

Jeigu teisėsaugos institucijos įrodys, kad esu kaltas, tai atsakysiu pagal įstatymus. Bet kai aiškinama, kad tose fermose dėl mūsų aplaidumo jau turėjo unguriai plaukioti, tai yra netiesa, nes nesame operatyvinė tarnyba. Jeigu bus įrodyta kitaip, esu pasirengęs likusį laiką praleisti kitoje aplinkoje. Tačiau mus nuo klaidų gelbsti ES teisinė bazė, reglamentai ir savo darbo supratimas. Esu kaltinamas net tuo, kad esu per geras Briuseliui, o per griežtas Lietuvai. Kažkam tai, matyt, kliūva.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"