Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Liūtas nušautas, dresuotojai - klesti

 
2010 05 11 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Energetikos ministerija, iki šiol vis dar skinanti laurus už 'Leo LT' likvidavimo operaciją, linkusi nutylėti apie besikuriantį ir klestintį lojalių veikėjų būrį, startą sočiam gyvenimui gavusį to paties 'liūto' pašonėje.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas vis dar optimistiškai tvirtina, kad skambiai nacionalinio investuotojo bendrove vadintos "Leo LT" galutinio likvidavimo diena, kaip ir planuota, išauš birželį.

Tačiau analitikai, stebintys Lietuvos elektros energetikos ūkio pertvarkas, optimizmui pagrindo randa vis mažiau. Specialistų teigimu, šiuo metu vykdoma reforma vis labiau primena naujo "liūto" gimimą, tuo labiau kad pertvarkų lyderiais tampa asmenys, "patirties" elektros energetikoje sėmęsi ne kur kitur, bet toje pačioje "Leo LT".

Nors premjeras Andrius Kubilius kalba apie tolesnį valstybės išlaidų mažinimą, šitiems veikėjams diržų veržimasis negresia. Jiems, atvestiems į krašto elektros ūkio valdymą pretendavusių vadinamojo "VP dešimtuko" veikėjų ar įtaką stiprinančių valdžios atstovų, net elgetiškų pensijų ir socialinių išmokų karpymo laikais iš biudžeto byra rekordiniai, po kelias dešimtis tūkstančių litų siekiantys atlyginimai, jiems valstybinės įmonės kuria uždarąsias akcines bendrovėles, pasižyminčias didelėmis galiomis ir maža atsakomybe.

Kompetencija energetikos ūkyje bei darbo patirtis šiuo atveju - mažiausiai būtini. Matyt, ne veltui Lietuvos energetikoje retenybe tampantys energetikai liūdnai juokauja, kad pagrindinis reikalavimas, šiuo metu keliamas esamiems ir būsimiems sektoriaus vadovams, - "būti fiziku - konservatoriumi - dviratininku".

Keliaus pinigų srautai

Ką reiškia būti lojaliam sistemai? Ryškiausias pastarojo meto pavyzdys - prieš kelis mėnesius daugeliui netikėtai naujuoju uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) vadovu tapęs Osvaldas Čiukšys, dėl šio įtempto darbo net nutraukęs diplomatinę karjerą.

Tiesa, netikėtas šis paskyrimas buvo tik plačiajai visuomenei, apie O.Čiukšį sužinojusiai tik pasklidus informacijai apie jam nustatytą atlyginimą - 26 tūkst. litų. Taip pat - paaiškėjus, kad anksčiau ilgus metus IAE už du kartus mažesnį atlyginimą vadovavęs Viktoras Ševaldinas, kaltintas dėl lėto darbo tempo ir brangstančių darbų, lieka naujojo direktoriaus patarėju.

Tačiau energetikos specialistai jau nuo praėjusių metų vasaros svarstė, kad vienokios ar kitokios pareigos uždaromoje IAE O.Čiukšiui bus surastos. Šias kalbas paskatino pati Energetikos ministerija (EM): būtent iš jos kabinetų pasklido informacija, jog IAE uždarymą turi koordinuoti ne pačios jėgainės specialistai, kamuojami "emocinio prisirišimo", bet naujai įsteigta uždarymo agentūra.

Tuo metu neoficialiai svarstyta, kad tokia įstaiga galėtų būti kuriama Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros (RATA), tiksliau - jos skyriaus, atsakingo už IAE uždarymą, pagrindu. Tokią būtinybę grindžiantis argumentas buvo daugiau nei originalus - esą ministerija toli nuo Visagino, joje dirbantys žmonės į uždaromą jėgainę važinėti kasdien negali, tad reikia koordinatorių vietoje.

Gandus pakurstė ir tai, kad jau nuo šių metų pradžios prie minėto RATA skyriaus vairo stojo iš ambasados Čekijoje atšauktas O.Čiukšys.

Vis dėlto pavesti uždaryti milžinišką IAE naujai įsteigtai bendrovėlei nesiryžta. Šį pavasarį apsispręsta O.Čiukšį skirti naujuoju uždaromos jėgainės vadovu.

Sava komanda

IAE, turinčios įvykdyti ne tik didžiulės apimties darbus, bet ir panaudoti išties milžiniškos europinės paramos srautus, naujasis vadovas paskirtas be konkurso. Tiesa, energetikos ministras A.Sekmokas prieš kurį laiką žiniasklaidai bandė tvirtinti, kad jis buvęs parinktas "specialios komisijos".

Spėkime, kas galėjo sudaryti "komisiją", apie kurią informacijos EM dokumentuose nėra? Energetikos specialistai tvirtina, kad O.Čiukšį į pareigas parinko ir rekomendavo seni bičiuliai iš darbo dar pirmojoje dabartinio premjero A.Kubiliaus komandoje laikų. Pirmiausia - premjero bendramokslis fizikas Rimantas Vaitkus, šiuo metu vadovaujantis "VST" (iš "Leo LT" perimtai buvusiai Vakarų skirstomųjų tinklų bendrovei), o prieš metus to paties premjero dėka galėjęs pasididžiuoti ir "Leo LT" prezidento postu.

O.Čiukšio ir R.Vaitkaus keliai susikirto Ūkio ministerijoje (ŪM). Joje A.Kubiliaus pirmosios Vyriausybės laikais R.Vaitkus 1999-2001 metais ėjo viceministro, atsakingo už branduolinę energetiką, pareigas. Taip pat viceministru nuo 2000-ųjų balandžio iki 2001 metų gruodžio ŪM dirbo ir O.Čiukšys, tik su elektros ūkiu, kaip ir dabar, bendro jis nieko neturėjo.

Dar vienas naujojo IAE direktoriaus užtarėjas - dabartinis energetikos viceministras, iš Užsienio reikalų ministerijos (URM) atėjęs Romas Švedas. Abu vyrai 1992-aisiais triūsė kelerius metus gyvavusioje Tarptautinių ekonominių santykių ministerijoje, 1993 metais abu darbavosi URM, kur O.Čiukšys vadovavo Prekybos skyriui, o R.Švedas buvo pavaldinys, po kelerių metų paveldėjęs bičiulio postą.

Skandalinga žinia

"Atidirbinėti" paskyrimą O.Čiukšys ėmėsi nuo pirmųjų dienų naujajame poste. Būtent taip specialistai vertina sensacingą jo paskleistą žinią, esą nežinia kur dingo milijonas eurų (beveik 4 mlrd. litų), ES skirtų IAE uždarymui. Naujasis jėgainės vadovas viešai nuogąstavo, kad kai į Lietuvą atvažiuos ES auditoriai ir paklaus, kas nuveikta už milijardą eurų, jis jiems galėsiąs parodyti "tik išlietą betoną".

Tiesa, vos prieš kelias savaites Lietuvoje apsilankęs Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB), administruojančio IAE uždarymo fondo lėšas, Branduolinės saugos departamento direktorius Vince'as Novakas pareiškė, kad kalbos apie nežinia kur dingusį uždarymo darbams skirtą milijardą eurų - laužtos iš piršto. Pasak V.Novako, už IAE uždarymui skirtas lėšas yra pastatyti konkretūs objektai: ERPB iš dalies finansavo devintojo bloko statybas Lietuvos elektrinėje Elektrėnuose ( 130 mln. eurų), taip pat dujotiekio Visaginas-Pabradė ruožo darbus, elektros tilto į Lenkiją projektą.

"Apskritai absurdiška klausytis kalbų apie milijardą eurų, kai jo iš viso nebuvo. Praėjusių metų pabaigoje Ignalinos AE uždarymo fondas turėjo 714 mln. eurų", - tvirtino jis.

Tačiau šis ERPB atstovo kalbėjimas, kaip ir prieš kelis mėnesius išsakyta ta pati pozicija, Lietuvoje nuskambėjo lyg neužkabindama valdžios vyrų ausų. Energetikos specialistai tvirtina, kad sprendimas reaguoti į paramos administratoriaus argumentus kirstųsi su energetikos sektoriaus vadovų siekiu, kurį įgyvendinti "bičiuliai" ir įdarbino O.Čiukšį. Kaip teigiama, dešimtis tūkstančių atlyginimo gaunantis "specialistas" turėtų pasiekti, kad IAE uždarymo paramos administravimą perimtų Lietuva - per EM ar jos iniciatyva įsteigtą agentūrą. Kažin ar tai turėtų stebinti žinant, kad šalia mistiškojo milijardo eurų, numatyto iki 2013 metų pabaigos, Lietuva naujajam finansiniam laikotarpiui siekia dar vienos panašaus dydžio injekcijos.

Didžiuliai užmojai

Vis dėlto naujosios valdžios veikimas IAE - tik smulkmena, palyginti su šį mėnesį paskelbta viso elektros energetikos sektoriaus pertvarka. Nesiskiria pagrindinis dalykas - "savų žmonių", neatsižvelgiant į jų kvalifikaciją ir patirtį, paskyrimas į atsakingiausius postus.

Kaip žinia, EM pranešė, kad Lietuvos elektros energetikos įmonės, remiantis trečiuoju ES energetikos paketu, reikalaujančiu atskirti gamybos bei tiekimo įmones, iki šių metų pabaigos turėtų būti suskirstytos į keturis - gamybos, tiekimo, paskirstymo ir aptarnavimo blokus. Juos valdytų EM paskirtos stebėtojų tarybos ir valdybos.

Specialistų teigimu, daugelis planuojamų sprendimų yra nepavėluoti ir logiški, jei ne vienas "bet". Tiek energetikų, tiek analitikų nuostabą kelia tai, kad didžiuliam gamybos blokui vadovaus ir energijos skirstymą iš esmės kontroliuos ne "Lietuvos energija", iki šiol vykdžiusi šią funkciją, bet vos keliolika darbuotojų turinti bendrovė "Visagino atominė elektrinė" (VAE). Paradoksas tas, kad VAE, iš esmės įsteigta "Lietuvos energijos" pagrindu, dabar bus ir šios įstaigos, ir skirstomųjų tinklų įmonių akcininkė.

"Jaučiamas spaudimas turėti savo rankose ir valdyti visus galus. Yra prisidengiama europiniais reikalavimais, šiuo atveju trečiuoju paketu, kuris kalba apie rinkos liberalizaciją, bet kol kas mes matome, kad sukama ne į tą pusę", - apie susiklosčiusią situaciją kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas Seime ir Vyriausybėje Šarūnas Birutis.

Kaip tapti galingiems

VAE buvo įsteigta pačiais "Leo LT" klestėjimo laikais. Jo pirmtakas - dar tik planuojant "liūto" gimimą, o kartu - ir su juo ateisiančius pinigų srautus - pačioje "Lietuvos energijoje" 2006 metais įsteigtas Branduolinės saugos departamentas, vadovaujamas Mariaus Grinevičiaus.

2008-aisiais iš departamento išsivystė uždarosios akcinės bendrovės statusą įgijusi VAE su vos keliolika darbuotojų, dar gausianti galimybę diriguoti pagrindinėms elektros energetikos sektoriaus įmonėms.

Rengiantis pertvarkai, kaip ir IAE atveju, pasikeitė ir VAE vadovas. 2009-ųjų rugsėjį į šį postą sėdo fizikas Šarūnas Vasiliauskas, prieš tai pusmetį padirbėjęs ne kur kitur, o "Leo LT" Strateginių projektų direktoriumi. Kaip teigiama, anksčiau bendrovės "Motorola" atstovu Baltijos šalims dirbęs ir prieš pat naująjį gyvenimo posūkį pareiškęs "norįs pailsėti" specialistas tiko ir tuo metu "Leo LT" prezidento pareigas ėjusiam premjero A.Kubiliaus bendrakursiui R.Vaitkui, ir galių neprarasti bandantiems "NDX energijos" atstovams.

Pinigų srautai

Tuo metu EM tvirtina, kad VAE neužims dominuojančių pozicijų pertvarkomame elektros ūkyje.

Paklaustas, kodėl koordinuojančia planuojamų pertvarkų grandimi žadama skirti VAE, o ne tokio darbo patirtį per dešimtmečius sukaupusią "Lietuvos energiją", energetikos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Kęstutis Jauniškis pateikė tokį atsakymą: "Tiesioginė VAE kontrolė (100 proc. akcijų) didintų Lietuvos Respublikos galimybes dalyvauti naujame atominės elektrinės projekte ir leistų operatyviau spręsti elektros energetikos sektoriaus pertvarkos uždavinius. Taip pat norint sustiprinti Vyriausybės finansinę poziciją naujos atominės elektrinės projekte, VAE turėtų galimybę konsoliduoti skirstymo, gamybos ir aptarnavimo blokų pinigų srautus ir tokiu būdu užtikrinti finansinį pajėgumą, reikalingą sėkmingam atominės elektrinės projekto įgyvendinimui. Tačiau VAE neatliks kitų bloko valdymo funkcijos - tai bus Lietuvos Vyriausybės prerogatyva."

Vienaip ar kitaip, energetikos ministras A.Sekmokas tvirtina, kad elektros ūkio pertvarkos planas neatsirado netikėtai, nederinus su suinteresuotomis grupėmis, kaip jam priekaištaujama. Pasak ministro, parengta koncepcija buvo pristatyta energetikų asociacijai - tai yra Lietuvos elektros energetikos asociacijai (LEEA). Ši organizacija vienija iš esmės elektros gamybos, perdavimo, skirstymo, tiekimo įmones - daugiausia tai pačiai niekaip nenumarinamai "Leo LT" pavaldžias ar su ja susisaisčiusias bendroves, o jos vadovybėje - pagrindinių įmonių, kurias palies pertvarka, naujajai valdžiai lojalūs vadai.

Stiprina komandas

Drauge reikia pažymėti, kad energetinių įmonių "lojalumas" pastaruoju metu ypač stiprinamas. Kaip žinoma, pirmoji "stiprinimo" banga nusirito per didžiąsias įmones, kurių vadovais tapo valdančiajai Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) ar greičiau asmeniškai partijos vadovybei lojalūs asmenys.

Taip "Lietuvos energijos" vadovu tapo TS-LKD atstovas Aloyzas Koryzna, prie "VST" vairo stojo premjero A.Kubiliaus bendrakursis R.Vaitkus, Rytų skirstomųjų tinklų vadovu 2009-ųjų balandį buvo paskirtas bendros linijos besilaikantis Arvydas Tarasevičius, pirmojoje, tuo metu konservatoriaus Gedimino Vagnoriaus vadovaujamoje, Vyriausybėje 1991-1992 metais dirbęs konsultantu valstybės turto privatizavimo klausimais.

Šiuo metu spartūs ir neskelbiami pokyčiai elektros energetikos įmonėse plečiasi ir toliau. EM oficialiai pranešė, kad iš darbo "savo noru" traukiasi ministerijos Energijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjas Vytautas Vazalinskas, pagarsėjęs po to, kai vieną interesantą, susirašinėdamas vidaus interneto tinklais su ministerijos pareigūnais, išvadino "glušu".

V.Vazalinskas pasitraukė ir iš EM kontroliuojamų elektros įmonių valdybų. Ir atsidūrė Kruonio HAE, kur šiuo metu darbuojasi projektų vadovu. Kaip teigiama, toks "kritimas" karjeroje - laikinas, mat iš šios elektrinės direktoriaus pareigų atsistatydino konservatoriaus Arvydo Vidžiūno pusbrolis Laimonas Lukočius (iki paskyrimo ėjęs bendrovės "Ventus-Nafta" generalinio direktoriaus pareigas). Postas laisvas, reikia tik sulaukti, kol reforma pajudės.

L.Lukočius išėjo irgi ne į niekur. Dabar jis - Elektrėnuose veikiančios "Lietuvos elektrinės" administracijos direktorius. Šios įmonės legendinis vadovas Pranas Noreika, dirbantis nuo 1960-ųjų, netrukus keliaus į užtarnautą pensiją, tad kėdė tiesiog laukia naujo šeimininko.

"Dabar, norint dirbti elektros įmonėse, reikia būti fiziku - konservatoriumi - dviratininku", - liūdnai juokauja energetikai. Tik ar "lojalumu grįsta" ūkio pertvarka nebus pernelyg brangi Lietuvos žmonėms?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"