Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Liūdna kelionė namo

 
2008 07 03 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Šiandien Balbieriškio miestelio kapinėse amžinojo poilsio atguls prieš tris mėnesius Škotijoje žiauriai tautiečių nužudyta Jolanta Blėdaitė.

35 metų J.Blėdaitės svajos svetur užsidirbti pinigų geresniam gyvenimui baigėsi šiurpia tragedija, sukrėtusia visą Didžiąją Britaniją.

Įtariama, kad kuklios ir darbščios moters sunkiai uždirbti pinigai suviliojo 41 metų Lazdijų rajono gyventoją Vitą Plytniką ir 19-metį kaunietį Aleksandrą Skirdą. Šie du vyrai įtariami apvogę ir nužudę, o po to sukapoję tame pačiame Škotijos Brekino miestelyje gyvenusią J.Blėdaitę, su kuria buvo pažįstami.

Tą laiką, kol vyks nusikaltimo tyrimas ir bus paskelbtas nuosprendis, V.Plytnikas ir A.Skirda praleis Pearth miesto kalėjime.

Abu įtariamieji savo kaltės nepripažįsta, tačiau Škotijos teisėsaugos pareigūnai turi surinkę nemažai nusikaltimo įrodymų.

Viena pagrindinių nusikaltimo versijų - tikslas užvaldyti nužudytosios santaupas.

Pagaliau ramybė

J.Blėdaitės palaikai į Lietuvą buvo parskraidinti praėjusio antradienio vakarą, o po vidurnakčio velionės karstas pašarvotas Prienų rajono Židaviškio kaime jos močiutės Albinos Šapalaitės sodyboje, kur bene daugiausia džiaugsmingų akimirkų praleido nelaimingo likimo moteris.

"Visus tris mėnesius, kai sužinojome, kad Jolanta nužudyta, nei naktį, nei dieną neturėjau ramybės. Dabar baigėsi kankinančio laukimo dienos. Širdingai ačiū už viską, kad turėsime kapą ir galėsime ją lankyti", - prie anūkės karsto kalbėjo močiutė, dėkodama škotei Sue Smith, atlydėjusiai nužudytosios palaikus į gimtinę.

Vakar Alytaus miesto savivaldybė organizavo ir sunkiai sergančio J.Blėdaitės tėvo Šarūno Blėdos atsisveikinimą su dukra.

Surado paplūdimyje

Balandžio 1-ąją nužudytos J.Blėdaitės galvą, suvyniotą į plastikinį maišelį, surado dvi aštuonerių ir vienuolikos metų seserys Arbounto miestelio paplūdimyje. Netrukus buvo surastos polietileniniame maišelyje ir moters rankos, o kiek vėliau lagamine, prie kurio buvo pritvirtintas akmuo, ir likusios kūno dalys.

Arbountas nuo Brekino, kuriame gyveno ir dirbo J.Blėdaitė, yra už 10 mylių, maždaug 16 kilometrų.

Anot S.Smith, vieno Arbounto prekybos centro vaizdo kameros užfiksavo, kaip V.Plytnikas, išlipęs iš autobuso ir nešinas lagaminu su nužudytosios kūno dalimis, gatve ėjo link uosto.

Jungtinė teismo medicinos ekspertų, prokurorų ir policijos pareigūnų tyrimo grupė netruko nustatyti, kad nužudytoji - emigrantė iš Lietuvos, gyvenusi daugiabutyje, vadinamame lenkišku dvaru.

Kur buvo įvykdytas žiaurus nusikaltimas, Škotijos teisėsaugininkai kol kas neatskleidžia, nes pagal šios valstybės įstatymus tai daryti draudžiama, kad neturėtų įtakos teismui priimant sprendimą.

Viena iš versijų, J.Blėdaitė galėjo būti nužudyta savo bute.

Padėjo geradarė

J.Blėdaitė į Škotiją išvyko prieš dvejus metus ir apsigyveno Brekino miestelyje. Anot S.Smith, moteris artimųjų svetimoje šalyje neturėjo. Todėl įvykus tragedijai Škotijoje, nebuvo kam rūpintis jos palaikų parvežimu į tėvynę. Lietuvoje irgi nelabai kam buvo pasirūpinti šiais reikalais - tėvas iš lovos nesikeliantis ligonis, motina gyveno asocialiai, sesuo įsikūrusi Maskvoje ir niekas iš giminaičių nežino, kaip su ja susisiekti (manoma, kad ji iki šiol nieko nežino apie Jolantos mirtį), garbaus amžiaus močiutė jau nepajėgi imtis tvarkyti tokių reikalų.

Tada pagalbos ranką ištiesė žinoma Škotijos geradarė S.Smith, kuriai už gerus darbus 2006 metais buvo suteiktas Škotijos geraširdės vardas.

S.Smith prieš kelerius metus padėjo į gimtinę parvežti nužudyto čekų studento Mareko Smržo palaikus, o prieš dvejus metus pagelbėjo gaisre žuvusio lenko Petro Adameko artimiesiems.

Į škotų bendruomenės iniciatyvą atsiliepė Alytaus miesto savivaldybė, ji padėjo į Alytų atvykusiai S.Smith susitikti su J.Blėdaitės tėvu, močiute ir motina.

S.Smith buvo suteikti visi įgaliojimai rūpintis J.Blėdaitės palaikų pargabenimu ir visais kitais reikalais.

Motina sukrėsta

Į Lietuvą S.Smith parlydėjo ne tik nužudytos lietuvės palaikus, bet ir atvežė dvidešimties minučių trukmės filmą, pasakojantį, kaip škotai pagerbė J.Blėdaitės atminimą.

Filmas buvo parodytas Alytaus miesto savivaldybėje bei žuvusiosios artimiesiems. Viena jo kopija bus padovadota močiutei ir motinai.

"Kaip ji mirė, ar ilgai kankino, kol užmerkė akis", - užgniaužusi skausmą viešnios klausė motina.

S.Smith atsakymas sukrėtė neramaus gyvenimo nuvargintą O.Lazauskienę. Anot škotės, J.Blėdaitei žudikai galvą nupjovė, kai ji dar buvo gyva. Daug ramiau į šią žinią reagavo močiutė: "Kaip buvo, taip buvo, svarbiausia, kad ją rado, juk ta galvelė ir padėjo surasti. Tegul Dievas duoda sveikatos ją suradusioms mergaitėms. Jų dėka nors kapelį turėsime."

Abi moteris domino, kokia bausmė gali būti skirta už žiaurų nusikaltimą, tačiau S.Smith negalėjo atsakyti į šį klausimą, nes viską spręs teismas.

"Prieš trejus metus už nužudymą nusikaltėliui buvo skirta 18 metų nelaisvės", - pasakojo apie Škotijoje už žmogžudystes taikomas bausmes S.Smith.

J.Blėdaitės motiną ir močiutę sujaudino škotų atjauta ir požiūris į jų šeimą ištikusią nelaimę.

Tylos minute Brekino miesto futbolo stadione prieš rungtynes tarp "Brechin City" ir "Airdrie United" klubų apie 500 žiūrovų ir sportininkų pagerbė lietuvės atminimą.

Arbounto paplūdimyje buvo aukojamos šventos mišios ir išbarstyta lietuviška žemelė.

Juodina žuvusiąją

J.Blėdaitės palaikų pargabenimo išvakarėse Rokiškio rajone, iš kur yra kilusi A.Skirdos motina Milda (moteris neseniai buvo sugrįžusi į Lietuvą), pasklido kalbos, esą A.Skirda iš kalėjimo yra paleistas, nes dėl šio nusikaltimo nekaltas. Be to, neva Škotijos policijos pareigūnai jo artimiesiems patarę surinkti visus straipsnius, kuriuose vaikinas siejamas su žmogžudyste, kad galėtų kreiptis į teismą ir prisiteisti milijonus litų už šmeižtą. Taip pat pradėta kalbėti, neva J.Blėdaitė taip pat turėjusi kai kurių žmogiškųjų silpnybių.

Tačiau šiuos gandus S.Smith kategoriškai paneigė.

"Tai netiesa. Tyrimą atliekantys teisėsaugininkai surinko duomenis, kad J.Blėdaitė gyveno labai tvarkingai, nerūkė, negėrė. Darbdavys Robertas Lumgair, kurio įmonėje moteris dirbo bulvių pakuotoja, nužudytąją taip pat minėjo tik gerais žodžiais: ji buvusi labai gera darbininkė, visada besišypsanti, atrodė patenkinta gyvenimu", - pasakojo S.Smith ir pridūrė, kad A.Skirda kalėjime sėdės, kol bus paskelbtas teismo nuosprendis.

Anot viešnios, tikriausiai taip kalbama tik norint bent truputėlį pagražinti nusikaltimu įtariamo vaikino įvaizdį.

Perves į sąskaitą

V.Plytnikas ir A.Skirda buvo sulaikyti iš karto po to, kai juos, imančius pinigus iš nužudytos J.Blėdaitės kreditinės kortelės sąskaitos, prie bankomato nufilmavo vaizdo kameros. Įtariamieji suspėjo paimti mažiau nei porą šimtų litų. Už juos pasipildė telefono sąskaitą, nusipirko alaus ir cigarečių. 52 tūkst. moters uždirbtų litų liko nepaliesti.

80 tūkst. litų Škotijoje įsteigtam Jolantos fondui suaukojo šiurpaus nusikaltimo sukrėsti šios šalies gyventojai.

Apie pusė fondo pinigų išleista palaikams pargabenti į Lietuvą ir kitiems reikalams tvarkyti. Kita dalis kartu su J.Blėdaitės kreditinėje kortelėje likusia suma bus pervesta į jos tėvo ir močiutės bankų sąskaitas.

S.Smith į Lietuvą žada atvažiuoti dar kartą, kai pasibaigus teismo procesui galės artimiesiems sugrąžinti J.Blėdaitei priklausančius daiktus.

"Kai vyks teismo procesas, siūlau kam nors iš artimųjų dalyvauti jame, kelionės bilietus apmokėsiu, apgyvendinsiu savo namuose ir pasirūpinsiu vertėju", - žadėjo Škotijos geradarė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"