Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lietuvos gaujas globojo pareigūnai (5)

 
2011 04 21 0:00
Prokuratūros archyvo nuotrauka
Prokuratūros archyvo nuotrauka

Idiliškai atrodanti sodyba prie Margio ežero Trakų rajone, pagražinta pavėsine, valtimi, liepteliu, nė kiek neprimena žiaurios egzekucijos vietos, iš kurios kelias vedė į duobę miške.

Pradžia 2011 m. balandžio 13, 14, 15, 20 d. numeriuose

Sigito Gaidjurgio gaujos nariai nužudė ne tik savo konkurentus ar pasitikėjimą praradusius bendrus, bet ir atsitiktinai į jų akiratį pakliuvusias moteris - Neringą Kudžmaitę, Iloną Uškovą ir Sigitą Simonaitytę.

Paslaptinga ekspertės mirtis

1997 metų lapkričio 14-ąją apie pusiaunaktį Pajūrio regioninio parko Olando kepurės kraštovaizdžio draustinyje Karklėje vienu šūviu į galvą nušauta S.Simonaitytė (gim. 1974 m.), Klaipėdos VPK dvejus metus ekspertizių skyriuje dirbusi ekspertė, jaunesnioji leitenantė.

Iškart po įvykio Klaipėdos pareigūnai paskleidė versiją, kad mergina prieš mirtį turėjo susitikti su rusakalbiu vaikinu iš Latvijos, su kuriuo jau prieš tai buvo nuėjusi į porą pasimatymų.

Neva vyras gatvėje užkalbino patrauklią merginą, tačiau po poros susitikimų ši nusprendė, jog jis jai nepatinka, ir S.Simonaitytė ketino jam tai pasakyti susitikus. Teigta, kad S.Simonaitytės mirtis niekaip nesusijusi su jos darbu policijoje, paprasčiausiai merginai atkeršijo atstumtas vaikinas.

Sunku pasakyti, ar ši versija kada nors buvo rimtai nagrinėta Klaipėdoje ir ar S.Simonaitytės mirtis tirta rimčiau nei kitų nužudytųjų ar be žinios dingusiųjų. Klaipėdos policija, iki 2002-ųjų neatskleidusi nė vieno S.Gaidjurgio gaujos padaryto nusikaltimo, nerado ir ekspertę nužudžiusio vyro.

Neatmetama, kad uostamiesčio pareigūnai, vengdami su šia gauja susijusių nusikaltimų, S.Simonaitytės žūtį mielai priskyrė prie buitinių nusikaltimų.

Ikiteisminis tyrimas dėl S.Simonaitytės nužudymo tebevyksta Generalinėje prokuratūroje. Tyrėjų grupei vadovaujantis vienas profesionaliausių prokurorų Artūras Urbelis neneigia, kad S.Simonaitytė atliko kai kurias ekspertizes dėl 1996-1997 metais uostamiestyje padarytų nusikaltimų.

Viena S.Simonaitytės mirties versijų ta, kad ją nužudė iš Latvijos į Lietuvą pabėgęs žudikas Dmitrijus Kirilovas, porą metų gyvenęs Klaipėdoje ir Palangoje bei vykdęs S.Gaidjurgio nurodymus.

Pradėjęs draugauti su dailia mergina D.Kirilovas neva sulaukė S.Gaidjurgio priekaištų, kad nelegaliai gyvendamas Lietuvoje ir vengdamas policijos nesugalvojo nieko geresnio kaip meilintis policininkei. Tuomet D.Kirilovas susitiko su mergina ir nusivežė ją pokalbio į pajūrį prie Olando kepurės. Viskas įvyko sėdint ant medinių laiptelių ir žvelgiant į audringą lapkričio jūrą: D.Kirilovas nusuko merginai sprandą ir dar iššovė kontrolinį šūvį į galvą.

Antra versija - S.Simonaitytę nužudė kitas rusakalbis Latvijos gyventojas, taip pat slapstęsis Lietuvos pajūryje. Neatmetama, kad atviliotą į pajūrį S.Simonaitytę nužudė keliese - vienas nusuko sprandą, o kitas paleido kontrolinį šūvį. S.Gaidjurgis visuomet rengdavo kolektyvines egzekucijas, kuriose dalyvaudavo ne mažiau kaip trys žmonės.

Elito kaimynystėje

Nužudant dėl šešių žmogžudysčių Latvijoje ieškotą D.Kirilovą (gim. 1973) ir jo sugyventinę bei dukros motiną I.Uškovą (gim. 1977 m.) taip pat dalyvavo nemažai gaujos narių.

Alvydo Juodrio nurodymus vykdydavusį D.Kirilovą ir jo sugyventinę I.Uškovą nutarta nužudyti Lietuvos elito itin pamėgto Margio ežero pakrantėje, prisiviliojus juos pažadais čia įspūdingai atšvęsti D.Kirillovo gimtadienį.

Greta garsių ir turtingų žmonių, tokių kaip kailių karalienė Nijolė Veličkienė, įsigytoje sodyboje Markininkų kaime karaliavo S.Gaidjurgis, nors sodyba 1997 metais nupirkta jo žmonos Rasos Ramanauskaitės dėdės Aleksandro Ramanausko vardu.

Po A.Juodrio žūties 1998-ųjų rugpjūtį S.Gaidjurgis į sodybą atvykdavo su žuvusio draugo žmona Judita Ramanauskaite, kuri nuo S.Gaidjurgio pagimdė dukrą.

D.Kirilovas Latvijoje buvo gerai žinomas ir teisėsaugos ieškomas žmogus. 1992 metais jis teistas už automobilių vagystę, 1994 metais jam iškelta byla dėl plėšimo. 1996-ųjų kovo 24 dieną Rygoje buvo nušauti keturi žmonės - D.Kirilovas kartu su Arniu Apalko buvo įtarti šiuo nusikaltimu. Gyvendamas Lietuvoje D.Kirilovas turėjo padirbtą pasą Lietuvos piliečio Arturo Stoliaro vardu.

Tapo našta

Automobilių vagis D.Kirilovas neturėjo vairuotojo pažymėjimo. Prie Margio ežero jį atvežė A.Juodris. Porą metų Lietuvoje gyvenęs D.Kirilovas buvo tapęs našta S.Gaidjurgiui ir A.Juodriui, kadangi jiems teko išlaikyti vyrą ir jo sugyventinę, nuomoti jiems butus. Už kruvinas paslaugas buvo atsilyginama maistu ir nuompinigiais, D.Kirilovas net neturėjo automobilio.

D.Kirilovas ir I.Uškova Lietuvoje gyveno kukliai, o kai moteris pastojo, ji 1997 metais sugrįžo į Rygą pas tėvus. Rygoje 1997-ųjų liepą I.Uškova pagimdė dukrą ir liko gyventi su tėvais. Jokios profesijos neturėjusi, iki susitikimo su D.Kirilovu daržovėmis prekiavusi Ilona nerado jokio kito darbo, tik "palydovės". Susidėjusi akinančio baltumo keraminius priekinius dantis (iš jų vėliau buvo atpažintas moters lavonas), jauna mama įsidarbino intymias paslaugas teikusioje agentūroje.

Kartą vakarėlyje I.Uškova susipažino su penkeriais metais vyresniu latviu verslininku Aleksandru, kuris pamilo į estrados žvaigždę Kristiną Orbakaitę panašią liekną aukštaūgę blondinę, nors ji ir prisipažino dirbanti prostitute.

1998 metų gegužę I.Uškova jautėsi mylima ir mylinti. Ji nusprendė nutraukti visus santykius su sugyventiniu žudiku. Tačiau šis taip lengvai nepaleido moters - reikalavo atvykti į Klaipėdą švęsti jo gimtadienio, antraip grasino atkeršyti jos šeimai.

1998 metų gegužės 6-ąją išvykdama į Klaipėdą I.Uškova pažadėjo mylimajam, kad tai jos paskutinis susitikimas su D.Kirilovu. Ji ketino į Lietuvą vežtis ir dukrelę, bet tėvai neleido.

Mirtis prie Margio ežero

Atvykusi į Klaipėdą Ilona paskambino verslininkui Aleksandrui ir pranešė, kad pasikalbėjo su vyru ir išsiaiškino santykius. Žadėjo grįžti po poros dienų, atšventusi sugyventinio gimtadienį, kuris turėjo vykti labai prabangioje viloje pas jo draugus. Po šio pokalbio I.Uškova telefonu daugiau nebeatsiliepė.

Nesulaukęs mylimosios verslininkas pasirūpino gauti jos telefoninių pokalbių išklotinę, skambino rastais numeriais į Klaipėdą, tačiau nieko nesužinojo. Po poros mėnesių jis su draugais atvyko į uostamiestį, susitiko su vienu vyriškiu, porą metų draugavusiu su Ilona ir Dmitrijumi, klausė apie juos. Bet tas vyras tegalėjo pasakyti, kad Ilona su Dmitrijumi buvo užsukusi pas jį į svečius prieš vykdama į Vilnių, buvo linksma ir pasipuošusi.

Aleksandro laimė, kad į Klaipėdą ieškoti Ilonos vyko su draugais, nes apie jo atvykimą ir klausinėjimus tuoj pat buvo informuotas S.Gaidjurgis.

Ilonos tėvai ne iškart ryžosi kreiptis į policiją dėl dukters dingimo - bijojo, kad gali jai dar labiau pakenkti. D.Kirilovo tėvai taip pat vengė policijos, žinodami, kad sūnus slapstosi nuo teisėsaugos. Penkerius metus negaudami jokių žinių iš sūnaus, kuris iki tol nuolat bendraudavo su motina, kelis kartus ją buvo pasikvietęs į Klaipėdą ir Palangą, D.Kirilovo tėvai neabejojo, kad jo nebėra gyvo.

Sumetė į krūvą

2003 metų vasarą pareigūnai miške Trakų rajone atkasė duobę, kurioje vienas ant kito suversti gulėjo du kūnai. Abiejų galvos, net akys, buvo apvyniotos lipnia juosta, paliktos tik skylutės nosiai. Burnos užkimštos. Abu nušauti. Genetinė ekspertizė ir stomatologo įrašai patvirtino, kad tai D.Kirilovo ir I.Uškovos palaikai.

1998-ųjų gegužės 7 dieną D.Kirilovą ir I.Uškovą į sodybą prie Margio ežero atvežė A.Juodris. Pagal išankstinį susitarimą turėjo atvykti tik kileriu vadinamas D.Kirilovas, tačiau šiam pasirodžius su sugyventine banditai planų nekeitė. Nutarė nužudyti abu.

Nieko neįtarianti pora po kelionės užkando name, kur vaišes jiems paruošė Artūras Damkus. Tada S.Gaidjurgis ir A.Juodris pakvietė D.Kirilovą pasižvalgyti po garažą. Ten buvo ardomas automobilis, kuriuo į egzekucijos vietą vežtas Viktoras Beriozkinas. Vėliau automobilio dalys paskandintos ežere.

Buvo aptarta, kad D.Kirilovui sveikinantis su garaže buvusiu Renatu Šadeikiu, šis paspaus jam ranką ir nebepaleis. Taip viskas ir vyko. R.Šadeikis sveikindamasis stipriai vyriškai spaudė D.Kirilovo ranką, o S.Gaidjurgis iš už nugaros trenkė jam į dešinę veido pusę. Vyrui susmukus, R.Šadeikis ir A.Damkus surišo jo rankas ir kojas. Kol neužklijavo burnos, D.Kirilovas riebiai rusiškai keikėsi.

Bijojo, kad vaidensis

Tada A.Juodris nuėjo į namą pas ten likusią I.Uškovą. Po kelių minučių į namą atėjęs A.Damkus rado moterį jau surištą.

"A.Juodris įkišo skudurą jai į burną, aš, jo prašomas, palaikiau galvą, kol ją izoliacine juosta apvyniojo A.Juodris, - tyrėjams pasakojo A.Damkus. - Tada aš merginą nunešiau į tą patį garažą, kur buvo ir ką tik surištas vyriškis. Su jais pasiliko A.Juodris. Girdėjau, kaip jis aiškino vaikinui, kad dabar jo klausinės, o tas turės atsakinėti galvos linksėjimu. Dar girdėjau, kaip A.Juodris jam kažką aiškino apie draugystę ir pinigus."

Po to S.Gaidjurgis, A.Damkus ir R.Šadeikis sėdo į automobilį ir nuvažiavo į Užutrakio mišką ieškoti vietos duobei. R.Šadeikiui ir A.Damkui iškasus duobę, atvažiavo S.Gaidjurgis su A.Juodriu ir surišta pora bagažinėse. Vyrą ir moterį prie duobės atnešė A.Damkus. Vyrą dviem šūviais į galvą nušovė S.Gaidjurgis, o moterį vienu šūviu - A.Juodris.

"A.Juodris priekaištavo S.Gaidjurgiui, kad šis nesuteikė jam progos pačiam nužudyti vyriškį, todėl merginos nužudymas jam buvo kaip kompensacija," - pasakojo A.Damkus.

S.Gaidjurgis poros nenorėjo žudyti sodyboje, nes prietaringai manė, kad gali vaidentis nužudytųjų vėlės.

Ryte R.Šadeikis su A.Damkumi grįžo prie kapo, apipylė jį tepalu, kad atbaidytų laukinius žvėris.

Lemtinga moteris

Ar I.Uškovos ir D.Kirilovo vėlės vaidenosi S.Gaidjurgiui ir J.Ramanauskaitei (gim. 1969 m.), netrukus sodyboje prie Margio ežero panirusiems į aistrų sūkurį?

1998 metų rugpjūčio 28-ąją "Aro" šturmo metu savo bute Klaipėdoje nusišovė A.Juodris. Samdomą žudiką pareigūnai aptiko gavę iš nenurodomo šaltinio informaciją apie jo gyvenamąją vietą. Ne be pagrindo spėjama, kad informaciją apie A.Juodrį policijai perdavė S.Gaidjurgis, įsimylėjęs draugo gražuolę žmoną Juditą.

A.Juodris nusišovė kambaryje, kuriame buvo užsidaręs su vyresniąja dukterimi Brigita. Prieš tai jis iššaudė beveik visus šovinius į "Aro" kovotojus, vieną jų sužeidė. Jo bute rasti du pistoletai, automatas "Agram", daug šovinių, kaukė, barzdos, ūsai, dokumentai su A.Juodrio nuotrauka, bet svetimais vardais.

2002-ųjų gruodžio 12 dieną, praėjus trims mėnesiams po S.Gaidjurgio ir jo gangsterių suėmimo, apklausiama J.Ramanauskaitė pasakojo:

"S.Gaidjurgį aš pati vadinu savo sugyventiniu, be to, jis yra mano jaunesnės dukters tėvas. Neatsimenu, nuo kada jį pažįstu, galiu pasakyti tik tiek, kad pažinojau jį dar A.Juodriui gyvam esant. Susipažinimo aplinkybių, A.Juodrio ir S.Gaidjurgio tarpusavio santykių aš pasakoti nenoriu, kadangi tai yra mano asmeninis gyvenimas ir aš jo viešai aptarinėti nematau reikalo. Beno Juodrio ir S.Gaidjurgio santykių taip pat negaliu komentuoti, nes nežinau. Neteko girdėti, kad jie iki paskutinio jų suėmimo būtų dėl ko nors pykęsi. Aš taip pat nesu susipykusi nei su S.Gaidjurgiu, nei su B.Juodriu. Mariaus Marijošiaus, pravarde Zekas, Valdo Macevičiaus aš išvis nepažįstu, nesu apie tokius asmenis girdėjusi. R.Šadeikį, A.Damkų, A.Graužinį pažįstu, tačiau noriu su jais nutraukti bet kokius ryšius, kaip, beje, ir su S.Gaidjurgiu. Aš noriu, kad mano vaikai augtų ramioje aplinkoje, o santykiai su minėtais asmenimis iššaukia mano vardo linksniavimą masinėse informacijos priemonėse. Aš nieko nežinau apie S.Gaidjurgio, A.Juodrio, A.Damkaus, R.Šadeikio, A.Graužinio nusikalstamą veiką, aš nežinau, ar jie išvis darė kokius nors nusikaltimus. Aš asmeniškai tuo netikiu. Man teko būti įvairiose šeimos šventėse kartu su A.Damkaus, R.Šadeikio, A.Graužinio šeimomis, tačiau tai nevykdavo reguliariai, dažnai. Dabar man atrodo, kad S.Gaidjurgis vis dėlto daugiau dėmesio ir laiko skirdavo savo buvusiai žmonai Rasai."

J.Ramanauskaitė atkakliai tvirtino tyrėjams, kad A.Juodris ir S.Gaidjurgis buvo šeimai įsipareigoję žmonės, kad ji netikinti, jog jie ką nors nužudė.

S.Gaidjurgiui atsidūrus už grotų, jo bendrapavardės moterys ir vaikai neskursta. R.Ramanauskaitė su vaikais gyvena erdvioje sodyboje prie Priekulės.

J.Ramanauskaitė buvo žemės sklypo prie Margio ežero savininkė, kai S.Gaidjurgis perpirko jį iš A.Ramanausko ir įregistravo J.Ramanauskaitės vardu. Pasak A.Ramanausko, S.Gaidjurgis ketino J.Ramanauskaitei nupirkti ir sodybos pastatus, tačiau šio sumanymo neįgyvendino.

Žuvus A.Juodriui, žmonai ir vaikams liko jo nupirkta sodyba Klaipėdos rajone. Joje ir aplink ją A.Juodris laikė ginklus ir sprogmenis. Po A.Juodrio mirties sodyboje apsigyveno J.Ramanauskaitės tėvai.

Nestokoja dėmesio

Suėmus S.Gaidjurgį, J.Ramanauskaitė dėjo nemažai pastangų, kad būtų užmiršta, nors tokia graži, besirūpinanti savo sveikata ir išvaizda moteris negalėjo likti be dėmesio. Ji susidraugavo su įtakingais uostamiesčio žmonėmis ir palaiko ryšius su A.Juodrio ir S.Gaidjurgio giminaičiais.

Pernai rugpjūtį į Klaipėdoje vykusį "Nesės pramogų banko" gimtadienį susirinko būrys įžymių ir turtingų žmonių. Lietuvą praeityje garsinusi viena geriausių pasaulio kultūrisčių Natalija Murnikovienė šventėje pasirodė su drauge, nuolatine "Nesės" lankytoja. Fotografui, įamžinusiam dvi žavias moteris, paklausus, kas yra N.Murnikovienės draugė, ši išsisuko neatsakiusi į klausimą, ištarusi tik vardą ir pavardę - Judita Ramanauskaitė.

Savo draugę N.Murnikovienė slėpė ir kalbėdama su LŽ. "Tikrai nenoriu pasakoti. Aš jums nieko negaliu pasakyti", - kaip reta lakoniška buvo kultūrizmo žvaigždė, anksčiau noriai dalijusi interviu.

Socialiniame tinklalapyje "Facebook" porą šimtų draugų turinti J.Ramanauskaitė į draugų sąrašą yra įtraukusi ne tik uostamiesčio ir Lietuvos įžymybes, bet ir S.Gaidjurgio vaikus bei gimines, A.Juodrio sūnaus ir dukros šeimas.

Tarp savo pomėgių dabar jau 42 metų dviejų multižudikų mylimoji nurodo "sportines ir gražias mašinas", Calviną Kleiną, mėgsta Madonnos dainas, animacinius filmukus, domisi fitnesu.

Tęsinys - rytdienos numeryje

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"