Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lietuvos draugai darbo valandų neskaičiuoja

 
2011 07 15 0:00
D.Čekanauskas-Navarrette Lietuvos garbės konsulės pareigas perėmė iš savo tėvo, paprašyta Kalifornijos lietuvių.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
D.Čekanauskas-Navarrette Lietuvos garbės konsulės pareigas perėmė iš savo tėvo, paprašyta Kalifornijos lietuvių.
Asmeninio albumo nuotrauka

Užsienyje Lietuva remiasi ne tik mūsų krašto diplomatais, bet ir gausiomis garbės konsulų pajėgomis.

Be atlygio mūsų kraštui dirbantys žmonės garsina Lietuvos vardą, skatina ekonominius ir kultūrinius ryšius, rūpinasi į nelaimę patekusiais mūsų valstybės piliečiais.

Lietuvai šiuo metu garbės konsulai atstovauja 75 valstybėse, iš viso šias pareigas eina 168 žmonės. Daugiausia garbės konsulų mūsų kraštas turi Jungtinėse Amerikos Valstijose - 17. Italijoje Lietuvos interesams atstovauja devyni garbės konsulai, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje ir Lenkijoje - po šešis. Lietuva garbės konsulus turi ne tik gausiai lietuvių gyvenamuose ar lankomuose kraštuose, bet ir tokiose šalyse kaip Nigerija, Gana, Indonezija, Omanas, Mongolija, Dominikos Respublika ir kt.

LŽ kalbinti garbės konsulai teigė, kad jiems garbė atstovauti Lietuvai. Užsienio reikalų ministerija (URM) džiaugiasi altruistiška ir efektyvia jų veikla.

Sieja glaudūs ryšiai

Ronenas Waisseris Landau Lietuvos garbės konsulo Meksikoje pareigas eina beveik dvejus metus. Atstovauti mūsų kraštui jis pradėjo ankstesniam garbės konsului išėjus į pensiją. "Lietuvai reikėjo, kad kas nors atstovautų jos interesams ir gintų piliečius", - LŽ sakė R.Waisseris Landau.

Jį su Lietuva sieja labai glaudūs ryšiai. R.Waisseris Landau yra mūsų valstybės pilietis, jo senelis gimė ir užaugo Lietuvoje, mūsų krašte jis turi gerų draugų. "Man labai patinka Lietuva, norėčiau joje lankytis dar dažniau", - pasakojo jis.

R.Waisseris Landau pažymi, kad eidamas garbės konsulo pareigas 110 mln. gyventojų turinčioje Meksikoje daug dirba. Svarbiausios jo pareigos - atstovauti Lietuvos piliečiams ir ginti jų interesus šioje valstybėje, o esant reikalui ir kitose Vidurio Amerikos šalyse, taip pat palaikyti bendradarbiavimą tarp dviejų vyriausybių. "Teikiame pagalbą ir vieninteliam, kiek žinoma, Lietuvos piliečiui, kalinčiam Meksikoje. Perkame jam būtinas prekes ir skiriame nedidelę išmoką", - LŽ pasakojo jis.

Darbų estafetę perėmė iš tėčio

Viena iš 17 JAV dirbančių Lietuvos garbės konsulų - Santa Monikoje gyvenanti Daiva Čekanauskas-Navarrette. Į šias pareigas ji paskirta prieš metus. Jos tėtis Vytautas Čekanauskas kaip garbės konsulas Los Andžele Lietuvai atstovavo nuo 1977 metų. "Po jo mirties į mane kreipėsi Los Andželo lietuviai, ragindami pratęsti tėvelio darbą. Tėvelis paaukojo daugybę metų tarnaudamas kaip savo mylimos gimtinės atstovas. Dabar aš siekiu tęsti jo pradėtą darbą su tokiu pat pasišventimu, tikslu ir užsidegimu", - sklandžia lietuvių kalba dėstė D.Čekanauskas-Navarrette.

Garbės konsulė keturis kartus lankėsi Lietuvoje. Pirmą kartą - 1993 metais, o pastaraisiais metais ji mūsų krašte vieši kiekvieną vasarą. "Nors esu gimusi JAV, labai myliu Lietuvą. Šeima, ypač tėveliai, įkvėpė aktyviai dalyvauti ir pasiaukoti lietuviškai bendruomenei nuo jaunystės", - pasakojo ji.

Eidama garbės konsulės pareigas D.Čekanauskas-Navarrette stengiasi suartinti Lietuvos ir Kalifornijos valstijos žmones, kultūrą bei ekonomiką. Ji palaiko glaudžius ryšius su vietos lietuvių bendruomene, kitų valstybių konsulais, yra pasirengusi teikti pagalbą esant nenumatytiems atvejams.

Litvakų bendruomenės narys

Ivoras Feinbergas garbės konsulo Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), Pretorijos mieste, pareigas eina nuo 2005 metų. Jo tėvai kilę iš Lietuvos, tad jis nuolat jautė stiprų emocinį ryšį su mūsų kraštu ir litvakų bendruomenėmis. Kaip imigracijos ir tautybės klausimais užsiimantis advokatas I.Feinbergas 12 metų atstovauja išeivių iš Lietuvos palikuonims, kurie nori susigrąžinti mūsų krašto pilietybę. "Tai ir paskatino mane užmegzti glaudžius ryšius su nepriklausoma Lietuva", - klausiamas, kaip tapo garbės konsulu, paaiškino I.Feinbergas.

Būdamas garbės konsulu Pretorijoje I.Feinbergas turi daug darbo. Jis atstovauja Lietuvai per įvairius renginius ir susitikimus. Garbės konsulas palaiko glaudžius ryšius su vietos lietuvių bendruomene, padeda spręsti kylančias problemas. "Būdamas Vidurio ir Rytų Europos verslo forumo narys, stengiuosi skatinti ekonominius ir komercinius ryšius tarp PAR ir Lietuvos", - dėstė jis.

I.Feinbergas pažymi, kad PAR gyvena gausi ir aktyvi žydų bendruomenė. 80 proc. jos sudaro išeivių iš Lietuvos palikuonys. "Ši didelė litvakų bendruomenė brangina savo istorinius ir šeimos ryšius su Lietuva. Dauguma šių žmonių nori apsilankyti Lietuvoje, atsekti protėvių šaknis", - LŽ pažymėjo jis.

Rūpinasi saugumu ir gerove

Lietuvos garbės konsulas Libane Maenas Huneidi mūsų krašte turi nemažai draugų ir pažįstamų. Jis nuolat čia lankosi, dalyvauja rengiamuose garbės konsulų suvažiavimuose. "Mėgaujuosi kiekvieną kartą atvykęs į Lietuvą", - sakė jis.

Pasakodamas apie savo pareigas, garbės konsulas LŽ pažymėjo, kad svarbiausia jų - rūpintis Libane gyvenančių Lietuvos piliečių saugumu ir gerove. "2006 metais, kai prasidėjo karas su Izraeliu, buvau atsakingas už tai, kad visi Lietuvos piliečiai ir jų šeimos saugiai paliktų Libaną. Kaip garbės konsulas tvirtinu įvairius dokumentus, teikiu informaciją žmonėms, norintiems atvykti į Lietuvą turistiniais ar verslo reikalais. Man suteikta didelė garbė atstovauti Lietuvos Vyriausybei per oficialius renginius", - aiškino jis.

Įvertina reputaciją

Pasak URM Spaudos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo Mindaugo Lašo, Lietuvos diplomatinių atstovybių tinklas negali pasiekti visų kraštų, kurie yra svarbūs tarptautinės politikos veikėjai, kur yra lietuvių, o mūsų verslininkai turi interesų. "Visas šias skyles padeda užlopyti garbės konsulai", - pažymėjo jis.

Garbės konsulų skyrimo iniciatyvos būna įvairaus pobūdžio. Nusprendusi tam tikrame krašte paskirti garbės konsulą, URM imasi ieškoti tinkamos kandidatūros, renka autoritetingų asmenų rekomendacijas. Tapti mūsų krašto atstovais siūloma asmenims, artimai susijusiems su Lietuva per verslą, kultūrą, mokslą ar kilmę, turintiems didelį autoritetą visuomenėje arba ištikimiems mūsų valstybės draugams. Pasitaiko atvejų, kai asmenys patys pasiūlo savo kandidatūrą. "Skirdama garbės konsulą URM įvertina jo reputaciją, galimybes atstovauti Lietuvai, rengti valstybės švenčių minėjimus, Lietuvos kultūros ir verslo pristatymus bei vykdyti kitas funkcijas", - aiškino M.Lašas.

Veikia savo lėšomis

M.Lašo teigimu, pareigas einantys garbės konsulai įvairiai susiję su Lietuva. Pavyzdžiui, garbės konsulas Mumbajuje, Indijoje, prieš paskiriamas į šias pareigas investavo Lietuvoje - pastatė gamyklą. Garbės konsulai Prancūzijoje Pierre Minonzio ir Anne-Marie Goussard ištikimais mūsų krašto draugais ir kovotojais už Lietuvos nepriklausomybę tapo dar Sąjūdžio laikais. Garbės konsulas Filipinuose - lietuvis, Peru - turintis lietuviško kraujo.

"Garbės konsulai Izraelyje ir PAR - litvakai, garbės konsulas Irake - Lietuvoje žinomo dainininko Alano Chošnau tėvas", - pasakojo M.Lašas.

Anot URM atstovo, garbės konsulų veikla yra labai įvairi. Jie padeda rengti Lietuvos vadovų vizitus, verslininkams užmegzti kontaktus, tarpininkauja palaikant santykius su vietos institucijomis. Garbės konsulai taip pat teikia kai kurias konsulines paslaugas, organizuoja balsavimą per rinkimus, gelbsti į bėdą pakliuvusius piliečius, atstovauja mūsų šaliai per įvairaus lygio renginius.

Garbės konsulai veiklą finansuoja savo lėšomis. URM juos aprūpina Lietuvos valstybės atributais (vėliava, herbu) ir informaciniais leidiniais. Garbės konsulų surinktas konsulinis mokestis pervedamas į Lietuvos valstybės biudžetą. "Matuojant išlaidų ir efektyvumo santykį, garbės konsulų veikla iš tiesų yra efektyvi Lietuvai, nes jų veikla valstybės biudžetui nieko nekainuoja. Be to, daugelis jų reziduoja ne sostinėse ir tose valstybėse, kur nėra Lietuvos ambasados, todėl padeda pasiekti atokesnius kraštus", - pabrėžė M.Lašas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"