Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lietuviškos mafijos monolitas (3)

 
2010 09 29 0:00
Valdo Kopūsto (ELTA) nuotrauka
Valdo Kopūsto (ELTA) nuotrauka

Garsioji teismų pirmininkų byla kontrabandos ikiteisminiame tyrime susiformavo veik atsitiktinai, kai Generalinei prokuratūrai perėmus tyrimą Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai užsiminė, kad yra užfiksavę įtariamųjų pokalbius su teisėjais, kurių buvo prašoma priimti kontrabandos vežėjams palankius sprendimus.

Saugumiečiai manė, kad medžiagos užteks tik drausmės byloms teisėjams iškelti. Tačiau įsigilinus į surinktus įrodymus paaiškėjo, kad kontrabandininkų talkininkai nusipelnė ne drausmės, o baudžiamosios bylos. Tiesa, ne visi - dauguma jų išsisuko.

 

2003 m. liepą, jau gerokai įsibėgėjus Viliaus Karaliaus, Gintaro Simanyno ir jų bendrininkų bylos tyrimui, Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl teisėjų padarytų nusikalstamų veikų. Sugretinus įrašytus telefono pokalbius ir teisėjų priimtus sprendimus tapo akivaizdu, kad jie padarė kaip tik tai, ko buvo prašomi - daug kartų Kaune, Panevėžyje, Biržuose neskyrė suėmimų sulaikytiems kontrabandos vežėjams.

Nuosekliausiai teisėjams darytas poveikis buvo matyti Panevėžyje ir Biržuose. Tarpusavyje kalbėdamiesi kontrabandininkai V.Karalius, G.Simanynas ir advokatas Juzefas Kozubovskis minėjo teisėjų pavardes, kalbėjo apie atlygį jiems, aptarinėjo bylos detales.

Tyrimas pradėtas dėl šešių šio regiono teisėjų, tačiau vėliau įtarimai buvo pateikti tik trims teisėjams. Nuteisti tik Lazdijų, Panevėžio ir Biržų apylinkių teismų pirmininkai Arvydas Gudas, Darius Japertas ir Palmyra Linkevičienė. Dėl kitų trijų eilinių Biržų apylinkės ir Panevėžio apylinkės bei apygardos teismų teisėjų Nidos Solovjovienės, Antano Jarašiaus ir Arnoldo Šukaičio nebuvo iškeltos net drausmės bylos.

Nesitikėjo įkliūti

Biržų ir Panevėžio teisėjai kontrabandininkams rūpėjo todėl, kad 2002 m. liepos 5-ąją Saločiuose buvo sulaikytas nelegalus rekordinis cigarečių krovinys - 30,6 mln. vienetų (1,58 mln. pakelių) Didžiojoje Britanijoje gaminamų cigarečių "Sovereign Classic", jų vertė - daugiau kaip 4,7 mln. litų.

Cigaretes iš Latvijos į Lietuvą vežė du vilkikai "Scania" su priekabomis, priklausantys Vilniuje registruotai UAB "Minitransportas". Pagal pateiktus oficialius dokumentus iš Estijos į Lenkiją buvo gabenami sodo nameliai. Automobiliai su kontrabandinėmis cigaretėmis bei juos vairavę broliai 35 metų Mindaugas Ralys ir Virginijus Ralys buvo sulaikyti.

Iškart po šio įvykio buvo skelbiama, kad liepos 5-ąją Saločiuose sulaikytas kontrabandinių cigarečių krovinys yra didžiausia kada nors mūsų valstybėje atskleista kontrabanda. Ankstesnis "rekordas" priklausė balandžio 3 dieną Kalvarijos kelio poste sulaikytiems trims vilkikams su puspriekabėmis, gabenusiems daugiau kaip 1,14 mln. pakelių cigarečių "Sovereign Classic" ir "Superkings" be banderolių, jų vertė - 4 mln. litų. Ir pirmojo krovinio gabenimu rūpinosi V.Karalius.

Du kartus netekę rekordinių krovinių, V.Karalius ir G.Simanynas ėmėsi visų priemonių, kad susigrąžintų cigaretes ar bent jau patys netaptų įtariamaisiais. Jų telefonai, kurių jau klausėsi pareigūnai, kaito nuo begalinių pokalbių, derinimų, naudingų asmenų paieškos.

Kontrabandininkai iš pradžių aiškinosi, kaip padaryti įtaką tyrėjams, bet įsitikinę, kad tyrimą atlieka rimtos pajėgos, o jam vadovaujama iš sostinės, pasuko kita linkme.

Kontrabandos karaliumi tituluojamas V.Karalius paprašė savo būsimo uošvio - Lietuvos teisėjų asociacijos valdybos nario, Teismų tarybos nario, Lazdijų apylinkės teismo pirmininko Arvydo Gudo - pagalbos. Reikėjo skubiai susitarti su teisėjais, kad šie nesuimtų brolių Ralių. Ilgiau užsibuvę tardymo izoliatoriuje, šie galėjo palūžti ir duoti parodymus. Kadangi sulaikytieji buvo Biržuose, o A.Gudas - Lazdijuose, nebeliko kito būdo, kaip tik pradėti pokalbius dėl sulaikytųjų paleidimo telefonu. Susitaręs su kolegomis, A.Gudas ir pats išskubėjo į kitą Lietuvos kraštą.

Teisėjai, kuriuos gina teisinis imunitetas, nebijojo būti demaskuoti. Nors A.Gudo bendravimas su V.Karaliumi 2002 m. jau nebuvo paslaptis, tų metų spalį jis Latvijoje buvo išrinktas Baltijos valstybių teisėjų asociacijos prezidentu. V.Karalius, sužinojęs tai iš būsimosios žmonos Kristinos, su kuria susituokė 2003 m. būdamas Lukiškių tardymo izoliatoriuje, nudžiugo, kad turės pažįstamų ir Latvijoje. Tačiau džiaugtis teko neilgai - dėl neteisėtos pagalbos būsimam žentui A.Gudas ir du jo kolegos neteko visų savo aukštų pareigų.

Bendros pastangos

Teisėjai nedrįso atsakyti įtakingiems Lietuvos teisėjų asociacijos valdybos nariams A.Gudui ir D.Japertui. Pasibaigus dviem sulaikymo paroms 2002 m. liepos 8-ąją nutartį neskirti suėmimo broliams Raliams priėmė pati Biržų teismo pirmininkė P.Linkevičienė. Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokurorui apskundus šią nutartį Panevėžio apygardos teismui, liepos 15-ąją skundo nagrinėjimas paskirtas teisėjui A.Jarašiui.

Laukdami teismo V.Karalius, A.Gudas ir K.Gudaitė aktyviai aptarinėjo savo veiksmus. Liepos 15-ąją V.Karalius K.Gudaitei pranešė, kad "važiuoja į Panevėžį", "pas tavo tėtę", "veža rublių dar biškį", "mano, kad pavyks". Paskambinęs vakare, V.Karalius sužadėtinei papasakojo, kad buvo pas jos tėvus, "padavė ten kai ką nuvežt". Dar kartą paskambinęs, V.Karalius guodėsi draugei, kad "antri metai nebuvo tokio dalyko", "dabar kaip tyčia", "vairuotojo paleidimas kainuos labai", "gerai, kad ne vienas tvarkys", todėl išlaidas "pusiau mes" (dalysis).

Liepos 16-ąją A.Gudas informavo V.Karalių, kad "atkeliavo tie reikalai tenai", bus "19 dieną 14 valandą", "pas buvusį kėdainietį Jarašių", jis "suderino klausimus", "tas mina takus, sako, šnekėjau".

Liepos 18-ąją A.Gudas nudžiugino V.Karalių, kad "pašnekėjo", "rytoj vyksta", jam "sakė, kad viskas gerai", "nebent apstumtų ir apgautų". V.Karalius paprašė A.Gudo, kad pats "ten nuvažiuotų".

2002 m. liepos 19-ąją Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas A.Jarašius, išnagrinėjęs Biržų rajono apylinkės prokuratūros skundus dėl Biržų rajono apylinkės teismo nutarčių neskirti kardomojo kalinimo (suėmimo) V. ir M.Raliams, juos atmetė.

Vėliau apklausiami kaip liudytojai M. ir V.Raliai patvirtino, kad 2002 m. liepos 5-ąją dalyvavo gabenant kontrabandą. Prieš įvežant cigaretes į Lietuvą Vytautas Petravičius nurodė, kad sulaikymo atveju neduotų jokių parodymų, tarp jų ir apie V.Petravičiaus vaidmenį. Tokiu atveju V.Petravičius žadėjo jų nepalikti likimo valiai, dėti visas pastangas, kad jie nebūtų suimti, o byla būtų "numarinta".

Apklausti iškart po sulaikymo abu broliai klusniai įvykdė šiuos nurodymus. Vėliau jie tyrėjams prisipažino, kad laukdami 2002 m. liepos 8-osios Biržų teismo sprendimo buvo pasiryžę tyrėjams duoti parodymus apie žinomas šio nusikaltimo aplinkybes. Tačiau jiems patiems netikėtai Biržų, o vėliau ir Panevėžio teismai suėmimo neskyrė.

Nepaklusni teisėja

2002 m. lapkričio 13-ąją kontrabandininkų byloje įvyko svarbus posūkis, nes buvo sulaikytas nuo liepos užsienyje slapstęsis Gintaras Antanas Rimša, UAB "Minitransportas" fiktyvus direktorius. Prokuroro sprendimu jį sulaikius dviem paroms, V.Karalius su savo ištikimu advokatu J.Kozubovskiu ėmėsi žygių, kad žmogus neduotų parodymų ir kuo greičiau būtų paleistas.

2002 m. lapkričio 15-osios rytą, 8 val. 09 min., V.Karalius, pasikalbėjęs su A.Gudu, sužinojo, kad viskas jau sutvarkyta (suderinta su teisėja dėl kardomosios priemonės suėmimo G.A.Rimšai neskyrimo). Tos pačios dienos vidudienį V.Karalius vėl teiravosi A.Gudo, kaip reikalai, bet šis pasakė nieko dar nežinantis. Po pusvalandžio V.Karalius informavo A.Gudą: "Nieko ten gero. Dešimt parų įvarė." Dar po poros minučių - naujas pokalbis. A.Gudas paaiškino V.Karaliui, kad bylą nagrinėjo kita teisėja: "buvo sukalbėta", tačiau "ne pas šitą buvo", "žinai, kaip per kelintą", "papuolė pas kitą moteriškę".

Biržų teisėja N.Solovjovienė, kuriai buvo perduotas suėmimo skyrimo klausimas, priėmė nutartį skirti įtariamajam G.A.Rimšai suėmimą dešimčiai parų, nors vėliau prisipažino, kad pas ją buvo užėjusi teismo pirmininkė P.Linkevičienė, prašė suėmimo neskirti.

A.Gudas patarė V.Karaliui N.Solovjovienės nutartį iškart skųsti apygardai, o jis pažiūrės, ką ten pavyks padaryti.

Pristigo įrodymų

Kad ir neįrodyta, jog A.Jarašius padarė paslaugą kontrabandininkams, jis pats 2003 m. vasarą, pradėjus tyrimą dėl teisėjų, pasiprašė atleidžiamas iš pareigų. Prezidentas Rolandas Paksas A.Jarašių atleido 2003 m. liepos 25-ąją. Trimis dienomis anksčiau prezidentas R.Paksas už teisėjo vardo pažeminimą iš apylinkių teismų pirmininkų pareigų atleido D.Japertą, P.Linkevičienę ir A.Gudą.

A.Šukaitis, A.Jarašius ir N.Solovjovienė liko teisėjų bylos nuošalėje dėl tos priežasties, kad D.Japertas su jais telefonu nekalbėjo arba tų telefonų nebuvo klausomasi. Įtariamų kontrabandininkų telefono pokalbius fiksavę pareigūnai neturėjo įrodymų, kas vyko po to, kai A.Gudas paprašė D.Japerto nesuimti sulaikytųjų. Buvo užfiksuoti D.Japerto skambučiai į Panevėžio apygardos teismą, tačiau nepavyko nustatyti, su kuo jis kalbėjo.

Teisėjai N.Solovjovienė, A.Jarašius ir A.Šukaitis neigė, kad priėmė kontrabandininkams palankius sprendimus vykdydami kieno nors prašymus. Teisėjams itin patogus buvo D.Japerto pareiškimas, jog jis melavo A.Gudui sakydamas, kad su teisėjais susitarta ir jie padarys tai, ko prašomi. Neva jis niekam neskambino ir dėl sprendimų paleisti įtariamuosius nieko neprašė. Iš tikrųjų ikiteisminio tyrimo metu D.Japertas prisipažino, kad buvo pas A.Šukaitį, tačiau teisme parodymų atsisakė.

A.Šukaičiui - ne pirmas kartas

A.Šukaitis tebeteisėjauja Panevėžio apygardos teisme. 2009 m. jis vėl pateko į Generalinės prokuratūros akiratį. Tuometis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas 2009 m. balandžio 28 dieną kreipėsi į Seimą prašydamas leisti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl dviejų Panevėžio apygardos teismo teisėjų Rimanto Savicko ir A.Šukaičio. Įtariama, kad dviejose bankroto bylose R.Savickas priėmė sprendimus Irenos Kleivienės naudai, už tai iš jos gavo 100 litų vertės butelį viskio "Tullamore Dew" bei per teisėją A.Šukaitį paėmė 235 litų vertės butelį viskio "Glenfiddish", o iš bankroto administratoriaus Algio Kleivos už tai, kad skirtų jį bankroto administratoriumi nagrinėjamose bylose, priėmė keturias 990 litų vertės padangas ir 2400 litų kyšį.

Seimo nariai ikiteisminį tyrimą leido pradėti tik R.Savicko atžvilgiu. Įtariamojo statuso išvengęs A.Šukaitis tebedirba teisėju. Jis pusę metų bylinėjosi su Generaline prokuratūra, kuri 2010 m. kovo 9-ąją kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą prašydama spręsti klausimą dėl siūlymo iškelti drausmės bylą teisėjui A.Šukaičiui. Nepatvirtintais duomenimis, teisėjas nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje figūravo jo draugas R.Savickas, todėl Generalinė prokuratūra prašė išsiaiškinti, ar tai turėjo įtakos teisėjo sprendimui.

Tačiau A.Šukaitis teismui apskundė Generalinės prokuratūros sprendimą nutraukti jo atžvilgiu ikiteisminį tyrimą. Teisėjas pageidavo, kad tyrimas būtų nutrauktas ne dėl tos priežasties, kad nebuvo gautas Seimo sutikimas, o todėl, jog nerasta jo kaltę pagrindžiančių įtarimų.

Vilniaus apygardos teismo 2010 m. liepos 1 d. nutartimi Generalinės prokuratūros prokuroro 2010 m. kovo 8 d. nutarimas paliktas galioti. Lietuvos apeliacinis teismas atlieka aplinkybių patikrinimą teisėjų administracinės veiklos priežiūros tvarka ir spręs, kokių tolesnių veiksmų imtis.

A.Šukaičio sprendimai prokurorų dėmesį patraukia ne pirmą kartą. 2002 m. gruodžio 18-ąją jis priėmė neskundžiamą nutartį nesuimti V.Karaliaus, kurį prokurorai buvo sulaikę dviem paroms.

2002 m. lapkričio 27-ąją Biržų rajono apylinkės prokuratūroje sulaikyti Genadijus Siliuginas ir Česlav Gaidamovič iš nuotraukų atpažino V.Karalių kaip labai panašų asmenį, kuris 2002 m. pavasarį iš jų pirko UAB "Minitransportas" (šio UAB'o vilkikai liepos 5-ąją buvo sulaikyti su kontrabandiniu cigarečių kroviniu).

Jau kitą dieną prokurorai kreipėsi į teismo pirmininkę P.Linkevičienę dėl kratos sankcijos V.Karaliaus bute Vilniuje, M.K.Čiurlionio gatvėje. P.Linkevičienė kratos nesankcionavo.

Lapkričio 29-ąją V.Karalius iškviečiamas į Biržus apklausai, liudytojai jį atpažino kaip UAB "Minitransportas" pirkėją. V.Karalius sulaikytas 48 valandoms.

Saldainiai ir likeris teisėjams

Tą pačią dieną būsimasis V.Karaliaus uošvis iš žmonos Rasytės Gudienės sužino, kad "sulaikė dviem parom". A.Gudas nenustemba: "Buvo aišku, matėsi iš visko." Pažada: "Kalbės, jau kalbėjo, bet dar nepilnai."

Po kelių minučių A.Gudas jau kalba telefonu su D.Japertu. A.Gudas paaiškino, kad "ta problema jau yra", "tas su karališka pavarde jau dviem", "jie bandys turbūt vėl tą patį daryt" (suiminėti), todėl čia reikia "labai, labai rimtai pažiūrėt", nes "jeigu šiandien penktadienis, tai vyks sekmadienį" (suėmimas), prašo, kad D.Japertas "nepagailėtų nieko", "nuvažiuotų, ar ką nori darytų". Nors D.Japertas siūlo paskambinti rytoj, A.Gudas prašo jo "šiandien šnekėti", nes "čia labai rimta šneka". D.Japertas nurodo, jog "kuo gali, tuo...." A.Gudas dar kartą nurodo, kad čia "rimtesnė kalba". D.Japertas žada "iš karto Palmyrai skambinti" ir "sakyti, kad Karalaitis, reikia dėti visas pastangas ", garantuoja A.Gudui, kad "daro viską, ką gali", "tuoj ir skambins", nurodo A.Gudui, jog "jinai sakė, kad tie, kur TT baigiasi (STT) labai tuo domisi". A.Gudas paprašo, kad "čia su šauktuku". D.Japertas nuramina: "Skambina jau".

Po 6 minučių D.Japertas informavo A.Gudą, kad "pagavo bevažiuojančią" (P.Linkevičienę - red.), ji "nelabai nori, jaučia kažką tai biškį", "pasakos galas gali būti liūdnas", bet nurodė, jog jam "perskambins dar rytoj" ir "iš principo viskas bus normaliai", ir už tai "daug daug reikės saldainių" ir, "jei viskas normaliai, tuos saldainius ir jie užvalgys su likeriu". A.Gudas garantuoja, kad "atveš šitų dalykų", dėl to "jis gali būti ramus".

Po poros minučių D.Japertas dar kartą užtikrino A.Gudą, kad "ji jam rytoj perskambins ir jeigu daro, tai pati viską tenai padaro, o po to su saldainiais".

Lapkričio 30-ąją K.Gudaitė kalbėjosi su V.Karaliaus bendrininku G.Simanynu. K.Gudaitė informavo, jog "nuo jos nuvažiavo, nuveš, paduos tai bobai (teisėjai), kad ji ten nerašytų daugiau nieko, tų Biliūno raštų", nes jei "pasodins, tai nagus graušim". G.Simanynas sutiko, kad "apsidrausti būt gerai". K.Gudaitė mąstė, jog "viskas bus gerai, patampys, patampys, ir viskas".

Kiek vėliau K.Gudaitė su G.Simanynu aptarė prieš V.Karalių surinktus įrodymus. G.Simanynui svarbu žinoti, į kurį apylinkės teismą bus kreiptasi dėl sankcijos: "Visuose miestuose eina sutvarkyti, svarbiausia - žinot, kuriame jis kampe."

Gruodžio 1-ąją prokuroras Gintaras Čekuolis kreipėsi į Biržų teismą dėl suėmimo V.Karaliui. Teisėja N.Solovjovienė atsisakė paskirti suėmimą.

Vos teisėjai priėmus šią nutartį, A.Gudas telefonu padėkojo D.Japertui už suteiktą paslaugą ir paprašė, jog D.Japertas "pas žmogų pirmadienį nueitų, kad pasiruoštų", nes "reikia toliau, kad pasižiūrėtų", kad "normaliai, protingai", nes "po to žinai".

Gruodžio 2-ąją G.Čekuolis surašė skundą dėl atsisakymo suimti V.Karalių, gruodžio 6-ąją skundas išsiųstas į Panevėžio apygardos teismą. Tos pačios dienos rytą D.Japertas A.Gudą informavo, kad jam "skambino iš Šiaurės Lietuvos", "yra dokumentai", "jau kreipėsi", "jis jau atėjo, suderino ir šiandien perskambino apygardai, ir šitie žino".

Panevėžio apygardos teisme skundas gautas gruodžio 11-ąją, paskirtas nagrinėti teisėjui A.Šukaičiui.

Kol skundas iš Biržų teismo keliavo į Panevėžį, A.Gudas telefonu kalbėdamasis su D.Japertu nuogąstavo, "kad ten kokia nesąmonė nesigautų", o D.Japertas jį ramino, kad "viskas suderinta", "sušnekėta", jam "pažadėjo rimta chebra", tačiau "penktadienį jie dar neturėjo knygos (bylos - red.)", bet kai "knygyne pasirodys knyga, tai iškart", nes "viskas suderinta, užsakyta", "pirmadienį turbūt tik gaus", "jau suderinta, kas skaitovas (teisėjas - red.) bus".

Gruodžio 18-osios nutartimi teisėjas A.Šukaitis prokuroro skundą atmetė, V.Karalius liko laisvėje. Nutartyje A.Šukaitis nurodė: "Prokurorų skunde išdėstyti tik bendri, niekuo neparemti teiginiai, jog V.Karalius gali bėgti ar slėptis nuo tardymo ir teismo, daryti poveikį kitam įtariamajam ar liudytojui... Nors V.Karalius yra įtariamas sunkaus nusikaltimo padarymu, tačiau byloje kol kas nėra pakankamai patikimų įrodymų, patvirtinančių jo kaltę."

Silpnybė kontrabandos byloms?

Penkeri metai iki V.Karaliaus bylos A.Šukaitis taip pat nagrinėjo rimtą kontrabandos bylą dėl daugiau nei 4 mln. litų vertės etilo spirito įvežimo į Lietuvą per Saločius. Byloje įtariamaisiais buvo patrauktas gausus būrys pareigūnų, turėjusių lydėti tranzitu per Lietuvą gabenamą krovinį į Sankt Peterburgą, tačiau iš tiesų palydėjusių spiritą iki Viduklės. Prie kontrabandos gabenimo prisidėjo ir nemažai pasienio bei muitinės pareigūnų, jie už tam tikrą atlygį netikrino krovinio.

Kontrabandos stambiu mastu kaltinamieji, teisėjui A.Šukaičiui paskelbus nuosprendį, pasijuto lyg devintame danguje. Didelė grupė teisiamųjų buvo išteisinta, kiti gavo švelnias bausmes. Aukštesnių instancijų teismuose A.Šukaičio nuosprendis buvo visiškai panaikintas, išteisinti asmenys nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.

Lemtingas pareiškimas

N.Solovjovienė iki šiol dirba Biržų rajono apylinkės teisme, 2006 m. buvo paskirta jo pirmininke. Kaip tik ji buvo tas žmogus, nuo kurio prasidėjo ikiteisminis tyrimas dėl teisėjų. 2003 m. liepos 11-ąją N.Solovjovienė Generalinei prokuratūrai parašė raštą apie veik prieš metus jai darytą spaudimą priimant sprendimus dėl kontrabandą gabenusių asmenų G.A.Rimšos, V.Petravičiaus ir V.Karaliaus suėmimo. N.Solovjovienė papasakojo, jog teismo pirmininkė P.Linkevičienė 2002 m. lapkritį kreipėsi į ją, kad neskirtų kardomojo kalinimo (suėmimo) tą dieną jai pristatytam asmeniui, nes jos to prašė vienas Panevėžio teisėjas.

Nepaisydama pirmininkės prašymo N.Solovjovienė skyrė 10 parų suėmimą G.A.Rimšai, ir tai itin padėjo tiriant bylą, nes G.A.Rimša davė svarbių parodymų. Tačiau ji atsisakė pratęsti suėmimą V.Petravičiui ir neleido suimti V.Karaliaus.

P.Linkevičienės, V.Solovjovienės, A.Šukaičio sprendimai nesuimti kontrabandos bylos įtariamųjų komplikavo bylos tyrimą, kadangi būdami laisvėje broliai Raliai, V.Petravičius ir V.Karalius ėmėsi visų priemonių, kad neliktų jų kaltės įrodymų.

Teisėjo imunitetas

Ši istorija atskleidžia visišką Lietuvos teismų išsigimimą ir supuvimą. Tačiau tai, kad trims aukštiems teisėjams buvo pateikti įtarimai, o vėliau jie nuteisti, yra greičiau išimtis nei taisyklė. Lietuvos teisinė sistema taip sutvarkyta, kad labai sunku pradėti tyrimą teisėjų atžvilgiu, o jo neatlikus nesurinksi įrodymų. Taip įvyko ir 2003 m. liepos 9-ąją, kai Generalinės prokuratūros prokuroras buvo priverstas atsisakyti pradėti tyrimą dėl teisėjų.

"Lietuvos Respublikos Konstitucija, Teismų įstatymas ir Baudžiamojo proceso kodeksas, užtikrindami teismų nepriklausomumą, teisėjams suteikia patraukimo baudžiamojon atsakomybėn imunitetą. Tarp apribojimų - imperatyvus draudimas apklausti teisėją apie sprendimų priėmimo aplinkybes. Todėl teisėjai negali būti apklausti", - konstatuojama nutarime, jog neapklausus šešių teisėjų neįmanoma surinkti pakankamai svarių duomenų, kad galima būtų kreiptis į Seimą ar prezidentą.

Tyrimas prasidėjo tik tada, kai Generalinė prokuratūra gavo N.Solovjovienės raštą. Lieka paslaptis, kodėl anksčiau prokurore dirbusi moteris tylėjo beveik metus?

Atrodo, kad teisėjų byla taip ir netapo pamoka jų kolegoms. Per sieną su Latvija ir Saločių pasienio postą driekėsi vienas pagrindinių cigarečių kontrabandos srautų. 2003 m. vasarą atleidus P.Linkevičienę, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininku buvo paskirtas Valentas Margevičius. Jis šį postą paliko savo noru 2006 metų vasarą, kai paaiškėjo, kad V.Margevičius nuslėpė nuo specialiųjų tarnybų, jog prieš daugelį metų važiuodamas automobiliu partrenkė žmogų, kuris netrukus mirė.

Kodėl Biržų teismo, kur ne kartą spręsta dėl kontrabandininkų suėmimo, vadovu buvo paskirtas juodą dėmę biografijoje slėpęs teisėjas? Kokiems tikslams buvo planuojama pasinaudoti jo silpnąja vieta? Ar buvo ja pasinaudota?

Teismų karuselė

Trijų teisėjų byla labai ilgai keliavo po įvairių instancijų teismus. Prokuratūra ją ištyrė ir į teismą atidavė per metus - 2004-aisiais. Teismuose byla nagrinėta veik trejus metus, pradedant nuo to, kad Vilniaus apygardos teisme 2004 m. lapkričio 29-ąją teisėjai buvo išteisinti, o V.Karalius nubaustas bauda. Toks buvo teisėjų Audronės Kartanienės, Algio Vaškelio ir Lino Žukausko sprendimas.

2005 m. balandžio 12-ąją Apeliacinis teismas paliko galioti Vilniaus apygardos teismo nutartį, nors Generalinė prokuratūra nurodė ne vieną esminę teisėjų klaidą. Apygardos teismas neišnagrinėjo ir nepateikė motyvuotų atsakymų dėl padarytos didelės žalos valstybei, dėl to, kad A.Gudas, D.Japertas ir P.Linkevičienė savo veiksmais siekė asmeninės naudos, dėl V.Karaliaus ir teisėjų bendrininkavimo.

2005 m. lapkričio 29-ąją Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) apygardos teismo nutartį panaikino ir perdavė bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka. Nustatyta, kad bylą nagrinėjant apeliacine tvarka faktinės aplinkybės nebuvo analizuojamos ir vertinamos, skundas neišnagrinėtas asmeninės naudos požymio aspektu. Apeliacinio teismo nuomone, neformalus teisėjų bendravimas gali būti įvertintas drausmine tvarka, tačiau faktinės aplinkybės neįvertintos pagal teismų praktikos kriterijus.

2006 m. birželio 9-ąją priimamas naujas Apeliacinio teismo nuosprendis, kuriuo V.Karaliui skirtas laisvės atėmimas dvejiems metams ir šešiems mėnesiams bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams. Nuosprendžio dalis dėl kišimosi į ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ir teisėjo veiklą V.Karaliui, A.Gudui, D.Japertui ir P.Linkevičienei nutraukta suėjus senaties terminui.

A.Gudui ketveriems metams atimta teisė dirbti teisėsaugos, teisėtvarkos ir teisminėse institucijose, D.Japertas šios teisės neteko dvejiems metams ir trims mėnesiams, P.Linkevičienė vieniems metams ir trims mėnesiams. 2007 m. vasario 6-ąją priimama neskundžiama LAT nutartis, kuria paliktos galioti Apeliacinio teismo skirtos bausmės.

Tik aisbergo viršūnė

Kontrabandos byloje šmėžavo ne viena žinomo Vilniaus ir Kauno teisėjo byla. Kodėl Teisėjų garbės teismo pranešėjas Viktoras Kažys pasiūlė šiame teisme drauge su R.Savicku STT įkliuvusiam A.Šukaičiui skirti viso labo tik pastabą? Tačiau toks atlaidumas kolegai stebina tik tuos, kurie nežino V.Kažio "teisinės praktikos". Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas, Teisėjų garbės teismo pranešėjas V.Kažys 2005 m. kontrabandininkų, susijusių su V.Karaliumi, byloje priėmė skandalingą sprendimą - išteisino dėl kontrabandos nuteistus G.Simanyną ir Valdą Sutranavičių. V.Karaliaus artimiausiems bendrininkams buvo grąžinta apie 140 tūkst. svarų sterlingų (apie 745 tūkst. litų), gautų Vakaruose pardavus cigaretes, taip pat autobusiukas.

Valiuta, daugiausia kupiūromis po 20 svarų, buvo paslėpta 2002-ųjų liepą į Lietuvą iš Lenkijos vykusio automobilio "Volkswagen Sharan" salone įrengtoje slėptuvėje. Automobilio vairuotojas pasirinko žaliąjį kanalą, skirtą tiems, kurie negabena daiktų daugiau, nei leidžiama įvežti arba išvežti. Tikrindami automobilį, pareigūnai nuėmę priekinę sėdynę aptiko slėptuvę, kurioje rastas didžiausias nedeklaruotos valiutos kiekis, tuo metu sulaikytas Lietuvoje.

Nuosprendį šioje byloje paskelbęs Vilniaus apygardos teismas pripažino vyriškius kaltais, konfiskavo kontrabanda gabentus pinigus. Tačiau bylą peržiūrėjęs Apeliacinis teismas nusprendė grąžinti nuteistiesiems konfiskuotus pinigus ir automobilį. Teismas padarė išvadą, kad pinigų gabenimas iš Lenkijos Respublikos į Lietuvos Respubliką, nepateikiant jų muitinės kontrolei, nebėra nusikaltimas, veika yra dekriminalizuota.

LAT teisėjų kolegija konstatavo, kad tokia išvada nepagrįsta. LAT priminė kolegoms, kad įstatymo leidėjas (Seimas) nusprendžia, kokios veikos yra nusikalstamos, o kokios - ne. "Norminiai aktai, įtvirtinantys asmenų pareigą pateikti muitinės kontrolei daiktus, gabenamus per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, nors ir atskleidžia vieno iš kontrabandos požymių turinį, tačiau nėra baudžiamasis įstatymas, todėl jų pasikeitimai nereiškia baudžiamojo įstatymo pasikeitimo", - elementarių dalykų mokė kolegas LAT kolegija.

LAT nusprendė konfiskuoti 139 120 Jungtinės Karalystės svarų sterlingų (744 570 litų 24 centus pagal to meto valiutų kursą), kontrabanda gabentus per Lietuvos sieną.

Deja, žemesnių instancijų teismai yra priėmę ir daugiau logikos neatlaikančių sprendimų. Apie juos skaitykite rytdienos "Lietuvos žiniose".

 

B.d.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"