Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lietuva - Baltarusijos langas į Europą

 
2011 03 21 0:00
Ambasadorius V.Dražinas, paklaustas apie Lietuvos pasienyje planuojamą statyti atominę elektrinę, susilaikė nuo bet kokių komentarų šia tema. <br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Ambasadorius V.Dražinas, paklaustas apie Lietuvos pasienyje planuojamą statyti atominę elektrinę, susilaikė nuo bet kokių komentarų šia tema.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sieną pernai kirto net 3,5 mln. žmonių. Baltarusijos ambasadoriaus Lietuvoje Vladimiro Dražino teigimu, langas į Europą baltarusiams atidarytas ir juo aktyviai naudojamasi. Ambasadorius leido suprasti, kad nėra įgaliotas plačiau komentuoti Baltarusijos ir Rusijos vyriausybių sutarties dėl Astravo atominės elektrinės.

Tačiau net po šios karščiausios naujienos, ambasadoriaus įsitikinimu, dvišaliai Baltarusijos ir Lietuvos santykiai atitinka gerų kaimynų, kurie daug amžių gyvena taikiai ir sutardami, statusą. Svarbu, kad šalyse vyrautų abipusės pagarbos ir nesikišimo į vidaus reikalus principai. V.Dražino nuomone, dabar taip ir yra.

Kitaip ambasadorius charakterizuoja dabartinius Baltarusijos ir Europos Sąjungos (ES) bei JAV santykius, jie esą sudėtingi. "Sankcijos didina prarają ir griauna pasitikėjimą", - interviu LŽ sakė Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras DRAŽINAS.

Aukštai pakelta dialogo kartelė

- Lietuvą šiuo metu itin jaudina Baltarusijoje, mūsų valstybės pasienyje, planuojama statyti atominė elektrinė.

- Kaip žinote, Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteikė Baltarusijai notą. Jau perdaviau ją mūsų valstybės Užsienio reikalų ministerijai, o ši savo ruožtu persiųs kitoms atsakingoms žinyboms. Todėl kol kas norėčiau susilaikyti nuo bet kokių komentarų šia tema.

- Dvišalių Baltarusijos ir Lietuvos santykių laikotarpiu buvo ir pagyvėjimo, ir atšalimo, net įtampos etapų. Kaip mūsų valstybių santykius vertinate dabar?

- Baltarusijos ir Lietuvos santykiai dinamiškai plėtojami visose srityse: politikos, ekonomikos, kultūros, regioniniu lygmeniu. Politinio dialogo kartelė pakelta labai aukštai.

2010 metais dvišalė prekybos apyvarta padidėjo trečdaliu. Anksčiau Klaipėdos uoste buvo perkraunama iki 2 mln. tonų Baltarusijos krovinių per metus, o dabar - 8,5-9 mln. tonų. Tai ne tik naftos, bet ir mašinų gamybos, kalio trąšų, metalo produktai, taip pat masinio naudojimo prekės.

Tiek Baltarusijoje, tiek Lietuvoje reguliariai vyksta ir kultūros renginiai. Vis dažniau mūsų krašto teatrai, meno kolektyvai gastroliuoja Lietuvoje, o jūsiškiai - Baltarusijoje. Patirtimi dalijasi mūsų gydytojai, mokslo ir kultūros atstovai. Pasirašyta daugiau kaip 40 sutarčių dėl regioninio bendradarbiavimo.

Gerokai padidėjo srautas žmonių, kertančių Baltarusijos ir Lietuvos valstybės sieną. Langas į Europą atidarytas ir mes juo aktyviai naudojamės. Pažvelgę į Baltarusijos pasienio kontrolės punktų veiklą pamatysime, kad didžiausi srautai eina ne per Kozlovičių-Varšuvos tiltą Breste, prie Lenkijos sienos, bet per punktus, esančius Lietuvos pasienyje, ypač per Kamennyj Log-Medininkų. Šiandien šį punktą kerta dvigubai daugiau automobilių ir keleivių, nei buvo numatyta jį statant. Net iš Baltarusijos į Lenkiją daugiausia vykstama per Kamennyj Log-Medininkų pasienio punktą. Sąlygos kirsti sieną čia kur kas geresnės.

Visa tai liudija, kad naudingam Baltarusijos ir Lietuvos bendradarbiavimui, regiono plėtojimui ir stiprinimui nėra alternatyvų.

- 2009 metais Lietuvoje su oficialiu vizitu lankėsi Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka. Pernai Minske viešėjo mūsų krašto vadovė Dalia Grybauskaitė. Kokią reikšmę dvišaliams santykiams turėjo šie vizitai?

- Prezidentės D.Grybauskaitės vizitas Baltarusijoje itin reikšmingas. Be abejo, Baltarusijos ir Lietuvos prezidentų susitikimai dvišaliams santykiams - svarbiausias dalykas, galima sakyti, aisbergo viršūnė. Tam suteikė pagrindo daug kitų reikšmingų renginių: Baltarusijos prezidento A.Lukašenkos susitikimas su Lietuvos premjeru Andriumi Kubiliumi, taip pat lietuviais verslininkais ir žurnalistais.

Valstybės kaimynės visada turi aptarti daugybę temų. Per D.Grybauskaitės vizitą Baltarusijoje buvo peržiūrėti pagrindiniai dvišalio bendradarbiavimo akcentai. Kaip pabrėžė A.Lukašenka, abipusiškai naudingų, kaimyniškų santykių stiprinimas su Lietuva yra svarbus Baltarusijos užsienio politikos vektorius. Tai grindžiama daugelyje strategiškai svarbių krypčių sutampančiais nacionaliniais interesais.

Didėja prekybos apimtis

- Kas dar, jūsų nuomone, galėtų pagerinti Baltarusijos ir Lietuvos santykius?

- Šių dviejų valstybių santykiai atitinka gerų kaimynių, kurios daug amžių gyvena taikiai ir sutardamos, statusą. Kalbant apie santykių gerinimą tobulumui nėra ribų. Tačiau mums labai svarbu, kad tarp dviejų valstybių vyrautų abipusės pagarbos ir nesikišimo į vidaus reikalus principai. Man regis, taip dabar ir yra. Žinoma, dinamiškam bendradarbiavimui ateityje padėtų didesnis mūsų šalių vyriausybių pasitikėjimas visose srityse.

- Lietuvos ir Baltarusijos verslas sėkmingai bendradarbiauja. Praėjusiais metais prekybos apyvarta tarp mūsų valstybių padidėjo 30 proc. ir perkopė 1 mlrd. dolerių. Kaip vertinate tokius rezultatus?

- Mūsų valstybių ekonomikos suartėjo, o tai galima vertinti tik teigiamai. 2010 metais mums pavyko pakeisti negatyvias ekonominio bendradarbiavimo tendencijas, vyravusias kriziniais 2009-aisiais.

Pernai prekių ir paslaugų apyvarta tarp Baltarusijos ir Lietuvos sudarė 1,2 mlrd. dolerių (apie 3 mlrd. litų). 43,6 proc. padidėjo paslaugų, 25,4 proc. - prekių apyvarta. Šių metų sausio mėnesio duomenys patvirtina teigiamą dinamiką: prekių pardavimas padidėjo 29 procentais.

Aktyviai plėtojamas bendradarbiavimas ir investicijų srityje. Bendrų mūsų šalių investicijų suma 2010 metais viršijo 100 mln. dolerių (apie 248 mln. litų). Baltarusijoje užregistruota 410 įmonių, turinčių lietuviško kapitalo. Jų įstatinis kapitalas - 44,3 mln. dolerių (apie 110 mln. litų). Daugiau kaip 200 baltarusiško kapitalo kompanijų veikia Lietuvoje.

Klaipėdos uoste pernai perkrauta 22,7 proc. daugiau baltarusiškų krovinių nei 2009 metais. Baltarusijos kroviniai sudaro 26 proc. visų Klaipėdoje perkraunamų krovinių.

Tikisi, kad susitarimas greitai bus ratifikuotas

- Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrai spalio mėnesį pasirašė susitarimą dėl palengvintos kelionių pasienyje tvarkos. Skaičiuojama, kad ja galėtų pasinaudoti 800 tūkst. Lietuvos ir 600 tūkst. Baltarusijos gyventojų. Kada lankytis pasienio regione bus galima be vizų?

- Baltarusija jau baigė visas vidaus procedūras, susijusias su pasirašytu susitarimu. Šiuo metu vyksta parengiamieji darbai, kad susitarimas būtų įgyvendintas praktiškai.

Baltarusijoje priimta nemažai su tuo susijusių teisės aktų. Tikimės, jog Lietuvos Seimas per pavasario sesiją ratifikuos susitarimą. Jokių veiksmų, kad pagreitintume šį procesą, nesiimame, nes tai jūsų valstybės vidaus reikalas. Viliamės, kad partneriai atsižvelgs į gyventojų interesus ir veiks pagal pasiektą susitarimą.

Dėkojame Lietuvai už nuoseklią poziciją šiuo klausimu, supratimą, kad būtina palengvinti vizų režimo formalumus Baltarusijos piliečiams, ir mūsų valstybės iniciatyvos palaikymą ES lygiu. Vizų režimo palengvinimas, be abejo, bus naudingas stiprinant dvišalius ryšius.

Neprašo advokatauti

- Ne kartą buvo girdėti svarstymų, esą Lietuva galėtų tapti Baltarusijos advokate ES. Ar jūsų valstybei reikalinga tokia pagalba?

- Visada galime būti naudingi vieni kitiems: Baltarusija - Lietuvai plėtojant ekonominius interesus intensyviai formuojamoje Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano muitų sąjungoje, Lietuva - Baltarusijai tranzito klausimais, bendradarbiaujant energetikos srityje, steigiant bendras įmones Europos ir pasaulio rinkose. Neprašome būti mūsų advokatais. Prašome būti mūsų partneriais tiek politikoje, tiek ekonomikoje.

- Neseniai A.Lukašenka, duodamas interviu Amerikos laikraščiui "The Washington Post", pareiškė, kad Baltarusijoje jokiais būdais nėra mažiau demokratijos ir laisvės negu JAV. Tačiau po gruodžio 19-osios nakties įvykių ES ir JAV lyderiai mano kitaip.

- Dabartinius Baltarusijos ir ES bei JAV santykius galima charakterizuoti kaip sudėtingus. Daugiausia tai susiję su vienpusiais veiksmais ir sprendimais dėl rinkimų rezultatų Baltarusijoje bei įvykių Minske uždarius rinkimų apylinkes.

Manome, jog visų problemų sprendimo drauge su partneriais reikia ieškoti atviru ir konstruktyviu dialogu. Esame įsitikinę, kad šalys išsaugojo galimybę grįžti prie normalios bendradarbiavimo sistemos.

- ES ir JAV ėmė taikyti sankcijas daugiau kaip 150 Baltarusijos pareigūnų, tarp jų ir A.Lukašenkai. Kaip Baltarusija vertina tokias priemones?

- Baltarusija mano, kad toks JAV vyriausybės sprendimas yra nepagrįstas. Į dvišalius santykius jis sugrąžina įtampą ir nepasitikėjimą.

Vašingtono sprendimas atvirai pažeidžia JAV įsipareigojimą Baltarusijos atžvilgiu netaikyti ekonominio poveikio priemonių. Tai užfiksuota 1994 metų Budapešto memorandume. Sankcijos didina prarają ir griauna pasitikėjimą. Pastarojo dešimtmečio patirtis akivaizdžiai įrodo, kad toks kelias neturi perspektyvos.

Baltarusija pabrėžia principingą suinteresuotumą palaikyti konstruktyvius santykius su JAV. Tai naudinga ir mūsų valstybei, ir JAV.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"