Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lietuva balsavo už permainas

 
2008 10 13 0:00
LŽ nuotrauka
LŽ nuotrauka

Nusivylimas dabartine valdžia ir nerimas dėl ateities - tokie pagrindiniai motyvai daugelį rinkėjų vakar paskatino skubėti prie balsadėžių. Balsuota norint Seime išvysti daugiau naujų veidų, tačiau didelių geresnio gyvenimo vilčių žmonės nepuoselėja.

Kai Vilniuje nuo pat ryto aukšti politikai pozuodami fotografams dalijosi savo įžvalgomis apie būsimą valdžią, LŽ korespondentai visoje Lietuvoje domėjosi, kas prie balsadėžių atvedė paprastus rinkėjus ir su kokiais sunkumais jie vakar susidūrė.

Nusidriekė eilės.

Klaipėdoje rinkimai vyko ne taip sklandžiai kaip tikėtasi. Aktyviausiai balsuota Danės apygardoje. Tačiau būtent čia buvo užfiksuoti keli pažeidimai ir sulaukta daugiausia rinkėjų skundų dėl ilgų eilių prie balsavimo kabinų.

Pasak Danės rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Larisos Kolinko, iš pradžių gautas pranešimas, kad Šilojų rinkimų apylinkėje trūksta kabinų. Tačiau, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovų teigimu, šioje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje įsikūrusioje apylinkėje apskritai nebuvo kabinų. Čia surašytas aktas dėl netinkamo rinkimų organizavimo.

Kaip LŽ pasakojo VRK deleguotas rinkimų stebėtojas Edvardas Šalkauskas, ligoninėje įrengta balsavimo vieta buvo absoliučiai nepritaikyta tokiai procedūrai. "Žmonės pildė biuletenius ant palangių, po kelis suvaryti į kabinetus, negana to, vienas kitam aiškino, už ką balsuoti. Rinkėjai blaškėsi po painius koridorius", - piktinosi jis. Sąmyšio būta ir Dviračių treko rinkimų apylinkėje, kuri taip pat priklauso Danės apygardai.

Eilės vakar nusidriekė ne tik Klaipėdoje, bet ir kituose didesniuose miestuose. Šiemet rinkėjai turėjo pildyti net tris biuletenius. Jaunesni rinkėjai, išvydę eiles, net neužsukdavo į kabinas. Jie pildė biuletenius stovėdami ir iškart metė juos į balsadėžes.

Balsavo be džiaugsmo

Kur kas mažiau šurmulio buvo mažuose mieteliuose. Vienintelio Panevėžio rajono miesto - Ramygalos - rinkėjai po Seimo rinkimų nesitiki jokių esminių pokyčių. Vakar LŽ čia lankėsi neatsitiktinai. Prieš gerą mėnesį šalia Ramygalos atsirado laisvoji ekonominė zona, turinti palengvinti vietos žmonių gyvenimą. O kokius lūkesčius ramygaliečiai sieja su nauja valdžia?

"Išėjau į miestą, bet balsuoti nėjau. Sąmoningai nepasiėmiau paso, kad kas nors neagituotų parduoti balso", - LŽ sakė devyniolikmetė Gitana. Ji tikino nematanti už ką balsuoti. Esą valdžia, kad ir kokia būtų, rūpinasi vien savimi, o tuo metu paprastų žmonių gyvenimas tik blogėja.

"Balsuoti ėjau todėl, kad reikia. Jokio džiaugsmo rinkdama naują valdžią nejutau", - teigė aštuntą dešimtį baigianti Elena Bartusevičienė. Prastą moters nuotaiką lėmė sunkus šiandienis gyvenimas ir netikėjimas, kad jis pagerės.

Pasikinkę baltą arklį balsuoti traukė Kęstutis ir Onutė Želniai. Kęstutis tikino balsuosiąs taip, kaip žmona liepsianti, o ši tvirtino savo balsą atiduosianti Rolando Pakso vadovaujamai partijai.

"Pažiūrėk, iki ko Lietuva privesta. Iki krizės! Kada iš jos išsikapstysime? Stovime prie kapo duobės, tereikia, kad kas stumtelėtų!" - ligšioliniu šalies valdymu piktinosi Zenonas Samsonas, taip pat savo favoritais pasirinkęs "tvarkiečius".

Petru prisistatęs gerokai apšilęs ramygalietis teigė, jog su draugais per rankas leisdamas ką tik nusipirktą alaus "bambalį" dar gerai pasvarstys, už ką balsuoti, o tada suks rinkimų apylinkės link. Vyriškis tikino labiausiai pasitikintis "darbiečių" lyderiu Viktoru Uspaskichu.

Nusivylę valdžia

Vilniuje studijuojanti marijampolietė Neringa sakė esanti nusivylusi tiek dabartine valdžia, tiek rinkimų organizavimu. "Studentų, kurie, kaip ir kiti Lietuvos piliečiai, turi teisę išreikšti savo nuomonę balsuodami, niekas nenori laikyti žmonėmis. Nebuvo sudaryta sąlygų normaliai balsuoti", - kalbėjo ji. Neringa iš anksto mėgino balsuoti sostinėje, o vėliau - Vilniaus rajono savivaldybės administracijos patalpose. "Ten eilės buvo kur kas trumpesnės, bet po geros valandos rinkimų organizatoriai pranešė, kad ne visi laukiantieji galės balsuoti, nes baigiasi balsavimo biuleteniai ar kitokie dokumentai. Taip ir išėjau nieko nepešusi. Turėjau savaitgalį važiuoti namo, tad patyriau neplanuotų išlaidų", - aiškino mergina. Neringa tikino, kad daug jos draugų negrįžo namo, kur yra deklaravę gyvenamąją vietą. Paklausta, už ką balsavo, marijampolietė pabrėžė, jog "tikrai ne už tuos, kurie šiuo metu yra valdžioje ir moka tik pažadus žarstyti".

Į nedidelio Patašinės kaimo (Šakių r.) kultūros namuose įsikūrusią rinkimų apylinkę iki 10 val. buvo atėję vos 3 rinkėjai. "Kiekvienas kaime gyvenantis žmogus turi ūkelį, karvių, kiaulių, kitokių gyvulių, kuriais reikia pasirūpinti. Tad rytą jie skiria būtent namų ruošai. Paskui eina į bažnyčią ir tik tada - balsuoti", - sakė rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Nijolė Černevičienė.

Tai patvirtino ir viena balsuoti užsukusi moteris. "Manote, kad mums valdžia svarbesnė už karves? Na jau ne. Pirmiausia savimi pasirūpinome. Valdžia irgi taip elgiasi", - dėstė kaimietė. Tačiau ji vylėsi, kad naujasis Seimas labiau pasirūpins pagyvenusiais žmonėmis. "Kai viskas taip brangsta, mums iš tolimesnio kaimo net į bažnyčią atvažiuoti yra prabanga", - neslėpė pašnekovė.

Tegul juokina profesionalai

Dzūkai į rinkimus ėjo balsuoti už teigiamas permainas. Kaimo vietovėse gyvenantys žmonės neslėpė, kad pirmiausia susitvarkė ūkį, o jau tada susiruošė atlikti pilietinės pareigos. Už kurią partiją ar jos atstovą balsuoti, rinkėjus vedė skirtingi motyvai.

Alytiškė tarnautoja Saulė neslėpė, jog eina balsuoti ne už kurią konkrečią politinę jėgą, o už savo draugę "darbietę": "Man visos partijos labai panašios. Todėl renkuosi žmogų, kurį pažįstu, kuriuo tikiu ir pasitikiu."

Luksnėnų kaimo gyventoja pensininkė Česlova tikino šį kartą balsuosianti už konservatorius, nes socialdemokratai esą "taip nusivadovavo ir tiek prisidirbo", kad ilgiau jų prie valdžios vairo palikti negalima.

Šaltinių rinkimų apylinkės rinkėja Rūta M. aiškino, jog balsuos už Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partiją. "Nieko gero nesitikiu iš būsimo Seimo, bet jeigu jau taip nusigyvenome, kad sugebame tik juokinti Europą, juokinkime ir toliau, tik tegul tai daro profesionalai", - šypsojosi moteris. Kai kurie dzūkai tikino savo valią išreikšiantys labai savitai - tiesiog išbrauksiantys visus kandidatus.

Visai kitaip jie buvę nusiteikę dėl referendumo. Visi tvirtino, kad reikia padėti politikams pratęsti atominės jėgainės darbą, tada esą elektros kainų šuolis nebus toks drastiškas.

Keistas laiškas

Nemažai LŽ kalbintų kauniečių buvo įsitikinę, kad po rinkimų didžiosios partijos - konservatoriai ir socialdemokratai - turėtų pasitraukti iš pagrindinio politinio žaidimo, nes jų idėjos ir siekiai nesikeičia daugelį metų. Tačiau ir iš naujų partijų nesitikima nieko gero. "Balsuoti yra už ką. Tik kai dauguma vietų Seime atitenka konservatoriams ir socialdemokratams, likusieji nelabai ką gali pakeisti", - sakė kaunietis Aloyzas Makrickas.

"Ar valdo kairieji, ar dešinieji, niekas iš esmės nesikeičia. Politikoje reikia naujų veidų", - antrino Aldona Griškienė. Kauniečių nuomone, itin daug vietų Seime turėtų laimėti partija "Tvarka ir teisingumas".

LŽ duomenimis, kai kurie kauniečiai prieš rinkimus paštu gavo laiškus, kuriuose buvo raginami eiti balsuoti, kitaip bus baudžiami piniginėmis baudomis. "Paskambino tėvai ir pranešė, kad man atėjo laiškas iš miesto savivaldybės administracijos. Jame rašoma, jog dėl to, kad niekada iki šiol per rinkimus nebalsavau, man priskaičiuota 1400 litų bauda. Grasinta šią sumą išieškoti, jei ir šįkart neatliksiu pilietinės pareigos", - pasakojo Kaune nebegyvenanti ponia Jūratė. Laišką esą pasirašė Kauno meras Andrius Kupčinskas.

Pasitikslinusi, kad už nedalyvavimą rinkimuose jokia bauda negresia, moteris nusprendė nekreipti dėmesio į laišką. Tačiau Jūratę nustebino tai, jog kažkas tiksliai žinojo, kad ji nė sykio nebalsavo, ir galėjo pasinaudoti miesto savivaldybės administracijos Dokumentų skyriuje stovinčiu laiškų ženklinimo aparatu.

Išgirdęs tai Kauno meras buvo šokiruotas. "Šiemet rinkimų kampanija vyko vangiai. Kandidatai ir partijos negalėjo nieko dalyti, kurti vaizdo klipų, koncertuoti. Todėl siekiant pakenkti svarbiausiems konkurentams vėl imtasi juodųjų technologijų", - kalbėjo A.Kupčinskas.

Parengta pagal LŽ korespondentų Kristinos Kučinskaitės, Mindaugo Milinio, Daivos Baronienės, Ritos Krušinskaitės ir Kazio Kazakevičiaus pranešimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"