Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lengviausiai pasiekiami - valstybės milijonai

 
2012 06 26 7:43

Skandalingai žlugusio banko 'Snoras' auditą atlikusios bendrovės 'Ernst & Young Baltic' darbe rasta trūkumų, tačiau tai negąsdina nei tos pačios kompanijos audituojamo Lietuvos banko, nei ministerijų bei kitų valstybės įstaigų.

"Klausimas yra sudėtingas, didžiulės apimties. Jį nagrinėsime, o tada žiūrėsime", - kalba Lietuvos banko (LB) Ryšių su visuomene skyriaus viršininkas Giedrius Simonavičius. Taip jis atsako į klausimą, ar LB nesirengia iš naujo įvertinti sutarties su bendrove "Ernst & Young Baltic" (EYB), kurios auditas skandalingai žlugusiame banke "Snoras", kaip praėjusią savaitę paskelbė Audito ir apskaitos tarnyba (AAT), buvo atliktas netinkamai.

Įdomu tai, kad LB, tvirtinančio nesant galimybių greit reaguoti į situaciją, mat svarbiausi sprendimų priėmėjai užsiėmę kitais darbais, auditą vykdė tas pats EYB auditorius Ramūnas Bartašius, kuris tikrino ir "Snoro" veiklą. Vertindama jo darbą audituojant "Snorą", AAT nurodė, kad R.Bartašius "nesilaikė skepticizmo požiūrio ir nesurinko pakankamų tinkamų audito įrodymų, kad sumažintų audito metu nustatytas rizikas iki priimtinai žemo lygio", todėl šis specialistas trejiems metams gali netekti veiklos licencijos.

"Paaiškėjus, kad R.Bartašius auditavo ir LB, kalbėjomės Seimo Antikorupcijos komisijoje (AK). Parengsime raštą Finansų ministerijai (FM) ir LB, kad jie vis dėlto įvertintų galimas rizikas, nes EYB, kiek žinau, ir dabar turi tęstinę sutartį su LB. Manau, tartis, kaip derėtų elgtis šioje situacijoje, turėtų ir Vyriausybės nariai, nes EYB konsultuoja visose ministerijose, taip pat Valstybės kontrolėje (VK)", - LŽ tvirtino Seimo AK pirmininkė Loreta Graužinienė.

Grėsmė netekti licencijos

Nelemtas "Snoro" auditas, beje, atnešęs EYB daugiau kaip 400 tūkst. litų pajamų, kaip nurodoma oficialioje ataskaitoje, tebuvo vienas iš daugelio bendrovės atliktų vertinimų.

Nors šalies finansinių institucijų veiklą kontroliuoti privalantis LB nelinkęs apie tai daugžodžiauti, oficialiai pateikiama informacija, kad dar 2010-ųjų rugpjūčio 31 dieną jis su EYB sudarė sutartį dėl banko 2010, 2011 ir 2012 metų finansinių ataskaitų audito paslaugų pirkimo. EYB skaidrumo ataskaitoje taip pat nurodoma, kad EYB teikė paslaugas ir "Danske banke A/S" Lietuvos filialui, "DNB Nord" bankui (dabar - DNB), bankui "Finasta", Medicinos bankui.

"EYB audituoja ir komercinius bankus, ir valstybės įmones. Taigi praėjusią savaitę pateiktos AAT išvados dėl EYB veiklos "Snore" yra labai rimtas ženklas, kad reikėtų įvertinti ir kitus bendrovės priimtus įsipareigojimus. Bet kuriuo atveju pasitikėjimas EYB, kaip ypač rimta kompanija, buvęs iki šiol, dabar, mano manymu, yra susvyravęs", - LŽ sakė Seimo opozicinės "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Beveik pusmetį AAT vykdytas "Snoro" audito patikimumas EYB grėsė net veiklos licencijos netekimu, tačiau įmonei pritaikyta švelnesnė sankcija - nurodyta ištaisyti nustatytus trūkumus. Be to, šis sprendimas gali būti skundžiamas, o EYB neslepia svarstanti galimybę imtis veiksmų, gindama savo poziciją.

"Esame įsitikinę, kad banko "Snoras" 2010 metų finansinių ataskaitų auditas, kuriam vadovavo auditorius R.Bartašius, buvo atliktas pagal galiojančius audito standartus. Mes laikomės audito nuomonės, kuri buvo pareikšta 2011 metų kovo 10 dieną. "Ernst & Young Baltic" supranta būtinybę ištirti banko "Snoras" bankroto priežastį ir bendradarbiauja su visomis už tyrimą atsakingomis institucijomis. Tačiau mes nesutinkame su AAT pateiktomis išvadomis", - nurodoma bendrovės išplatintame pareiškime.

Valdžios simpatijos

Kol kas net politikai nesiima komentuoti, ar gana švelni reakcija į EYB galbūt padarytas klaidas gali būti susijusi su bendrovei demonstruojamomis valdančiųjų simpatijomis.

"Galima manyti, kad dabartinė valdžia kliovėsi EYB kaip bendrove, turinčia labai gerą vardą. Bet neatmesčiau ir kitų argumentų, naudojamų kalbant apie kai kurias konsultantų bendroves: glaudūs ryšiai su valstybės įstaigomis kelia tam tikrų abejonių dėl ypatingų santykių su valdžios vyrais ir moterimis", - LŽ dėstė V.Mazuronis.

Iš tiesų: didžiąją Lietuvos rinkos dalį pastaraisiais metais išsikovojusi EYB neapsiriboja vien auditais. Bemaž visos ministerijos bei joms pavaldžios įstaigos šiai bendrovei užsakinėja įvairiausių projektų vertinimus, galimybių studijas ir analizes.

Kaip nurodoma praėjusių metų rugsėjį pateiktoje EYB skaidrumo ataskaitoje (beje, įmonė ten įvardyta kaip "Ernst & Young Lietuva", nors tokios bendrovės Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) registruotų įmonių sąraše nėra), jos pajamos iš privalomojo audito sudarė 10,7 mln. litų. O štai kitos ne audito paslaugos sunešė beveik 43 mln. litų pajamų. Pažymėtina, kad iš jų mokesčių konsultacijos atnešė beveik 9 mln. litų, o kitos paslaugos - beveik 34 mln. litų.

LŽ gauti duomenys iš šalies ministerijų ir VPT atskleidžia, kad už įvairias konsultacijas per 2010-2012 metus EYB iš šių institucijų uždirbo ne vieną dešimtį milijonų litų. Valstybės institucijų pasitikėjimo šia konsultacijas teikiančia audito bendrove nepakirto net gana nemaloni "Snoro" tikrinimo istorija. Tarkime, Ūkio ministerijos žinioje esanti viešoji įstaiga "Versli Lietuva" jau šįmet su EYB sudarė sutarčių už 2,1 mln. litų. VPT duomenimis, paskutinė sutartis sudaryta vos prieš kelias savaites, birželio 8-ąją. Už tęstinio projekto "konkurencingumo centras (II etapas)" operatoriaus paslaugas EYB turėtų būti sumokėta daugiau kaip pusė milijono litų. Dar brangesnę sutartį "Versli Lietuva" su EYB sudarė šį sausį. Tąkart už viešųjų administracinių paslaugų procesų analizę ir kitas konsultacijas EYB įsipareigota mokėti 1,5 mln. litų.

Rekordininkė - FM

Vertinant pastarųjų metų ministerijų ir joms pavaldžių įstaigų sutartis su EYB, pagal oficialiai pateikiamus duomenis galima daryti išvadą, kad šios srities rekordininkė - griežtus taupymo standartus deklaruojanti FM. Nuo 2010-ųjų Ingridos Šimonytės vadovaujama ministerija su EYB sudarė sutarčių už beveik 5 mln. litų.

Brangiausiai mokėti FM įsipareigojo pagal praėjusių metų birželį pasirašytą sutartį dėl konsultacinių paslaugų teikimo - 2,9 mln. litų. Dar daugiau kaip pusę milijono siekianti sutartis "Dėl papildomų konsultacijų paslaugų" pasirašyta šį vasarį.

VPT pateiktais duomenimis, nuo kontroliuojančiosios ministerijos neatsilieka ir jai pavaldžios įstaigos. FM pavaldi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) per trejus metus su EYB pasirašė sutarčių už 4,4 mln. litų. Brangiausiai kainavo pernai gegužę sudaryta sutartis dėl baudų administravimo ir elektroninių paslaugų teikimo informacinės sistemos administravimo paslaugų teikimo - 1,3 mln. litų. Dar 13,6 mln. litų VMI sumokėjo kartu veikusioms bendrovėms "Alna Software", "Blue brigde", "Baltic data center" bei EYB už mokesčių mokėtojų elektroninio švietimo, konsultavimo ir informavimo paslaugų informacinės sistemos sukūrimo paslaugą.

Pirkėjai - pavaldžios įstaigos

Susidaro įspūdis, kad būtent ministerijoms pavaldžios įstaigos bei įmonės ir yra didžiausios konsultantų paslaugų pirkėjos. Tarkime, Susisiekimo ministerija (SM) deklaruoja su EYB sudariusi vienintelę sutartį 2011 metais, pagal kurią už 47 tūkst. litų buvo atlikta studija dėl ministerijos informacinės sistemos tobulinimo. O štai SM įtakos srityje esančios įmonės EYB per trejus metus sumokėjo net 17 mln. litų (iš šios sumos 11,6 mln. litų konsultantai užsidirbo veikdami kartu su partneriais). Daugiausia sumokėjo "Lietuvos geležinkeliai" - 3,9 mln. litų. Brangiausiai kainavo ūkio subjektų grupės, į kurią įėjo ir EYB, atlikta projekto "Kauno viešojo logistikos centro steigimas" galimybių studija - 889 350 litų.

SM žinioje esančio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija kartu su partneriais veikusiai EYB sumokėjo 3,8 mln. litų. Brangiausiai kainavo 2010-ųjų gruodį sudaryta sutartis dėl Klaipėdos uosto plėtros, pastatant išorinį uostą, galimybių studijos ir poveikio aplinkai vertinimo - 2,9 mln. litų.

Tarptautinis Vilniaus oro uostas iš EYB pirko verslo valdymo, apskaitos, finansų ir mokesčių ekspertų konsultacines paslaugas už 1,3 mln. litų. Lietuvos automobilių kelių direkcijai pernai konsultavimo paslaugos įgyvendinant tarptautinį projektą "Kelių infrastruktūros saugumo Baltijos jūros regione gerinimas" atsiėjo 668 460 litų.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) LŽ informavo 2010-ųjų kovą su EYB sudariusi Finansų valdymo ir apskaitos sistemos diegimo konsultacinių paslaugų teikimo sutartį už 1,7 mln. litų. VPT duomenimis, VRM pavaldžios įstaigos konsultantų bendrovei sumokėjo dar daugiau kaip 3,7 mln. litų.

Vien Valstybės tarnybos departamentas prie VRM sutarčių su konsultantais sudarė už 3,5 mln. litų. Brangiausias projektas - "Užsienio šalyse taikomų kompetencijų modelio bei pareigybių sisteminimo principų tyrimo, valstybės tarnautojų kompetencijų modelio taikymo metodikos ir valstybės tarnautojų pareigybių aprašymų katalogo parengimo bei trumpalaikių mokymų, skirtų susipažinti su gerąja užsienio šalių praktika, paslaugos", užpernai kainavęs 2,5 mln. litų.

Kur teka milijonai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) LŽ nurodė su EYB sudariusi vienintelę konsultacinių paslaugų teikimo sutartį už 6 tūkst. litų. O štai SADM pavaldžios įstaigos konsultantams išleido 2,6 mln. litų.

Energetikos ministerija, jau seniai garsėjanti nemeile energetikams ir didelėmis simpatijomis konsultantams, išdidžiai informavo iš EYB paslaugų nepirkusi. VPT duomenimis, ministerijos įtakoje esančios įmonės su šia bendrove sudarė sutarčių už 1,5 mln. litų.

Didžiausią sutartį šį kovą su EYB sudarė "Klaipėdos nafta". Suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto parengimo ir įgyvendinimo mokesčių konsultacijų paslaugos bendrovei atsieis 847 tūkst. litų. Beje, "Klaipėdos naftai" vadovaujantis Rokas Masiulis į valstybinį energetikos sektorių atėjo būtent iš EYB, o dirbdamas šioje bendrovėje prisidėjo rengdamas šalies energetikos ūkio pertvarkos gaires.

Sutarčių su EYB neturėjusi nurodo ir Švietimo ir mokslo ministerija. Tačiau šiai žinybai pavaldus Švietimo informacinių technologijų centras 2010 bei 2011 metais minimiems konsultantams sumokėjo beveik milijoną. Vien švietimo stebėsenos sistemos modelio tobulinimo paslaugos šiai įstaigai atsiėjo 695 750 litų.

Dar daugiau EYB, veikusiai su partneriais, mokėti įsipareigojo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras: integruotų mokslo, studijų ir verslo (slėnių) bei jungtinių tyrimų programų įgyvendinimo stebėsenos paslaugos jiems kainuos 6,4 mln. litų.

Slapta informacija

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) LŽ informavo per 2010-2012 metus su EYB sudariusi 6 konsultavimo ir dokumentų rengimo paslaugų sutartis. "Dviejų sutarčių suma yra 50 003,2 litų. Kadangi likusiose sutartyse yra punktai, draudžiantys pateikti informaciją trečiosioms šalims be antrosios šalies sutikimo, už minėtų sutarčių vykdymą atsakingų skyrių specialistai privalės kreiptis į bendrovę EYB ir prašyti leidimo pateikti jums informaciją apie sutartyse nurodytas sumas", - pranešė ŽŪM.

VPT duomenimis, ŽŪM per minimą laikotarpį iš EYB pirko paslaugų už 1,4 mln. litų. Brangiausiai atsiėjo pernai įsigytos projekto administravimo, e. paslaugų projektavimo, techninės užduoties parengimo ir techninės priežiūros paslaugos - 883,5 tūkst. litų.

Tuo metu ŽŪM pavaldi Nacionalinė mokėjimo agentūra su konsultantais bendradarbiavo už 1,8 mln. litų. Daugiausia kainavo užpernai sudaryta sutartis "Konsultavimo dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos administravimo, interneto svetainės sukūrimo ir informacinių sistemų audito paslaugos" - 1,7 mln. litų.

Aplinkos ministerija nurodo su EYB sudariusi sutarčių už 1,2 mln. litų. Ši institucija iš konsultantų pirko net auditoriaus - buhalterio paslaugas, atsiėjusias 420 tūkst. litų.

Konsultantų paslaugų pastaruosius trejus metus nesibaidė net VK, prižiūrinti, ar racionaliai naudojami mokesčių mokėtojų pinigai. Už audito bei konsultacines paslaugas jie EYB atseikėjo per 700 tūkst. litų.

Valstybės įstaigų 2010-2012 metais pasirašytos sutartys su "Ernst & Young Baltic" (įstaigų ir VPT duomenys)

Pavadinimas    Bendra sutarčių suma (Lt)

Finansų ministerija    4,9 mln.

Vidaus reikalų ministerija    1,7 mln.

Žemės ūkio ministerija    1,4 mln.

Sveikatos apsaugos ministerija    1,3 mln.

Aplinkos ministerija    1,2 mln.

Kultūros ministerija    336 864

Ūkio ministerija    291,9 tūkst.

Užsienio reikalų ministerija    132 tūkst.

Susisiekimo ministerija    47 tūkst.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija    6 tūkst.

Energetikos ministerija    -

Švietimo ir mokslo ministerija    -

Krašto apsaugos ministerija    -

Teisingumo ministerija    -

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"