Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Lemtingi posūkiai ar tik sutapimai?

 
2010 06 15 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Vieninteliu kaltinamuoju Kauno pedofilijos byloje buvęs Andrius Ūsas - jau ketvirtas su dramatiškiausia pastarojo meto istorija susijęs asmuo, netekęs gyvybės. Konkrečias šios mirties priežastis nustatys ekspertai, tik ar jie atsakys, kodėl šioje istorijoje tiek daug lemtingų posūkių.

"Labai daug ko tikitės - nieko nebus", - tokiais žodžiais vakar pavakarę Generalinėje prokuratūroje surengtą specialią spaudos konferenciją pradėjo laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas. Jis pateikė sausą informaciją apie netikėtą A.Ūso žūtį ir susilaikė nuo išsamesnių komentarų.

"Tiriamos įvairios versijos. Daugelis jų veikiausiai bus atmestos dar tyrimo pradžioje. Šiuo metu turime tik faktą - keturračio avariją. Kas vyko toliau, paaiškės po ekspertų išvadų, kurių greičiausiai sulauksime tik rytoj. Panašių avarijų atvejais būdavo, kad vairuotojams sustodavo širdis. Nesu ekspertas, todėl negaliu pasakyti, kaip viskas buvo iš tikrųjų", - vakar kalbėjo R.Petrauskas. Laikinasis generalinis prokuroras tikino, kad A.Ūso bičiuliai, pas kuriuos šis savaitgalį svečiavosi, dingusio draugo nepasigedo, nes jis esą mėgdavo ilgai važinėtis keturračiu.

Prieš kurį laiką valstybės apsaugos atsisakiusio A.Ūso nelaimės dieną nesaugojo ir privatūs apsaugininkai, kuriuos šis buvo pasisamdęs.

Pasiteiravus, kam galėjo būti naudinga A.Ūso mirtis, R.Petrauskas nukirto: "Niekam nenaudinga."

Laikinasis generalinis prokuroras prasitarė, kad po liudytojų apklausos paaiškėjo, jog keturračiu pralekiantį A.Ūsą iš pradžių pastebėjo vieni žmonės, o jau vandens telkinyje atsidūrusią transporto priemonę - visiškai kitas asmuo. Tačiau nė vienas liudytojų nematė paties avarijos momento.

Aptiko kaimo gyventojas

Drąsiaus Kedžio dukrelės seksualiniu išnaudojimu kaltintas A.Ūsas praėjusį sekmadienį žuvo išties mįslingomis aplinkybėmis. Apie 16 val. Alytaus rajono Eigirdonių kaimo gyventojas Valdas ėjo pagirdyti maždaug už poros šimtų metrų nuo savo sodybos besiganančios karvės. Vyriškio dėmesį netikėtai patraukė iš miško sklindantis variklio burzgimas. Priėjęs arčiau jis pamatė nuo keliuko nuvažiavusį ir pamiškės griovio vandenyje stovintį keturratį, šalia motociklo - kniūbsčią žmogų. Netoli plūduriavo motociklininko šalmas.

"Įbridau į vandenį ir ištraukiau motociklininką. Vos atvertęs jį supratau, kad žmogus negyvas", - LŽ pasakojo eigirdoniškis. Skubiai grįžęs namo Valdas apie įvykį pranešė policijos pareigūnams ir iškvietė greitosios pagalbos medikus. Šiems beliko konstatuoti keturratininko mirtį.

Po 15 minučių atskubėję Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai įsitikino, kad ant mirusiojo kūno išorinių smurto žymių nėra, neapgadintas ir 2008 metais pagamintas juodos spalvos keturratis "Sandstrom HX500L".

Šalia žuvusiojo jokių asmens dokumentų nerasta, tačiau pareigūnams iškart kilo įtarimų, jog tai gali būti kaltinamasis garsiojoje pedofilijos byloje. Pareigūnų įtarimus netrukus patvirtino į įvykio vietą atskubėję A.Ūso draugai.

Viešėjo pas draugus

A.Ūsas kartu su žmona praėjusį penktadienį atvažiavo į Silvanavos kaime esančią draugų sodybą. Poilsiaudamas Dzūkijoje A.Ūsas ketino išbandyti neseniai įsigytą keturratį motociklą. Vietos gyventojai teigė matę jį ir šeštadienio pavakarę važinėjantį po Silvanavos bei aplinkinių kaimų apylinkes.

Pirminiais duomenimis, A.Ūso kūną sekmadienio popietę eigirdoniškis Valdas rado prabėgus porai valandų, kai A.Ūsas išvažiavo iš draugų sodybos, esančios maždaug už trijų kilometrų nuo žūties vietos. Teigiama, kad A.Ūsas turėjo važiuoti kitu maršrutu, kodėl pasirinko šitą kelią - lieka neaišku.

Vakar iki pietų dar nebuvo rasti A.Ūso asmens dokumentai. Jam priklausančiame automobilyje pareigūnai aptiko du savigynai įsigytus dujinius pistoletus, vaistus "No-Spa" ir kitų daiktų. Pasak Alytaus apskrities VPK atstovės spaudai Simonos Ludavičiūtės, kriminalistai į sodybą, kurioje viešėjo A.Ūsas, atlikti pakartotinos apžiūros vyks tik tuo atveju, jei paaiškės, kad mirtis smurtinė. Vakar tokių duomenų pareigūnai neturėjo.

Vietos žmonės stebėjosi

Žinia apie netikėtą A.Ūso mirtį netruko pasklisti tarp eigirdoniškių iš aplinkinių kaimų gyventojų. Žmones labiausiai glumino tai, kad vyriškis žuvo pamiškės griovyje, kuriame paprastai vandens nebūna. Pastarosiomis dienomis gausiau palijus vandens lygis šiame griovyje buvo nedidelis - suaugusiam žmogui iki kelių. Griovio kraštas, nuo kurio nuriedėjo keturratis, yra apie metro aukščio.

"Jis negalėjo žūti dėl to, kad nesuvaldė motociklo, čia turi būti kita priežastis", - svarstė susirinkusieji į žūties vietą.

Eigirdoniškiams keista, kad A.Ūsas važiavo keliu, kuris už poros šimtų metrų baigiasi sodybos kieme. Esą šio kelio kiti keturračių vairuotojai niekada nesirinkdavo. Kaimo gyventojai tvirtino, kad ir paties A.Ūso anksčiau čia nėra matę.

Dažniausiai žmonės, susirinkę į žūties vietą, reiškia apgailestavimą dėl tragiško įvykio. A.Ūso atveju tarp susirinkusiųjų tvyrojo kitokios nuotaikos. Iš pradžių žmonės vengė išsakyti savo nuomonę, žvilgsniais įtariai tyrinėjo kiekvieną nepažįstamąjį. "Šiais laikais geriau patylėti", - savo elgesį paaiškino viena moterų, stebėjusių, kaip įvykio vietoje dirba pareigūnai.

Po kelių valandų žmonės ėmė šurmuliuoti. Pasigirdo pasipiktinimo balsų, kad A.Ūso žūčiai skiriama tiek dėmesio. "Kol nežinojo, kas žuvo, nereikėjo vietos aptverti, galėjome žiūrėti, kiek norime, bet vos tik paaiškėjo, kad tai - A.Ūsas, nuvarė šalin", - kalbėjo vieni eigirdoniškiai. Kiti dėl mažametės mergaitės tvirkinimo kaltinamo vyro žūties įžvelgė mistikos elementų. "Velnišką reputaciją turinčiam vyrui pats raguotasis paspendė tokias mirties pinkles", - aiškino viena dzūkė.

Sutriko sveikata?

Į A.Ūso žūties vietą buvo atvykę ir Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokurorai, anksčiau tyrę teisėjo Jono Furmanavičiaus bei D.Kedžio buvusios sugyventinės Laimutės Stankūnaitės sesers Violetos Naruševičienės nužudymo aplinkybes.

LŽ duomenimis, minėtam Kauno apygardos prokuratūros ONKTS vadovaujantis Vladimiras Kakoškinas buvo aukščiausias pagal einamas pareigas tą vakarą A.Ūso žūties vietoje pabuvęs pareigūnas. Vakar rytą LŽ jis patvirtino, kad nutarimas sudaryti specialią pareigūnų grupę A.Ūso mirties aplinkybėms tirti priimtas jo iniciatyva. Vadovauti šiai grupei, į kurią įtraukti du Alytaus teisėsaugininkai, paskirtas Kauno apygardos prokuratūros ONKTS prokuroras Egidijus Palaima. Jis vadovavo jau minėtos dvigubos žmogžudystės bylos tyrimui.

Anot V.Kakoškino, viena priežasčių, privertusių jį ir E.Palaimą tą vakarą skubėti į Alytaus apylinkes, kad A.Ūsas dvigubos žmogžudystės byloje turėjo nukentėjusiojo statusą.

V.Kakoškinas patvirtino, kad A.Ūso žūties vietoje naudotas metalo ieškiklis. Ieškota kokių nors daiktinių įrodymų, tačiau nerasta.

Paklaustas, ką apie galimas A.Ūso žūties priežastis jam kužda 37 metų darbo patirtis, jis pabrėžė, kad per pirminę palaikų apžiūrą jokių sužalojimų neaptikta. "Viena versijų - galėjo sutrikti sveikata", - svarstė Kauno apygardos prokuratūros ONKTS vyriausiasis prokuroras. Jis nesiryžo kategoriškai atmesti prielaidų, kad nelaimę galėjo lemti techninės priežastys arba kad A.Ūsas galėjo nesuvaldyti keturračio nuo ko nors bėgdamas.

LŽ pavyko pasikalbėti su keturratį A.Ūsui pardavusiu tauragiškiu, vadovaujančiu vieno banko vietos filialui. Jis patvirtino, kad jo sandoris su A.Ūsu, kurio jis iki tol nepažinojo, bet iš karto atpažino, įvyko birželio 4-ąją. Anot pašnekovo, minėtas keturratis buvo techniškai tvarkingas. Tauragiškis darė prielaidą, kad A.Ūsas greičiausiai iškrito per keturračio priekį, kai transporto priemonė atsitrenkė į nemažą kupstą. Tokią nuomonę jis susidarė analizuodamas internete publikuojamas įvykio vietos nuotraukas. Buvusiam keturračio savininkui į akis krito žolėtas bei žemėtas keturračio priekis.

Turėjo pašnekovas atsakymą ir dėl šalia velionio rasto šalmo: "Būna, kad žmogus jo neužsisega."

Sąmokslo auka?

Kauno pedofilijos byloje A.Ūsui atstovavusi advokatė Loreta Kraujutaitienė (ji yra ir L.Stankūnaitės advokatė) vakar buvo nekalbi. "Nesu nei burtininkė, nei ekstrasensė", - pareiškė ji neslėpdama susierzinimo. Advokatė nepanoro atsakyti, kodėl A.Ūsas tą lemtingą vakarą buvo be apsaugos, ką jam pastaruoju metu teko išgyventi ir kaip žinią apie buvusio savo globėjo žūtį sutiko L.Stankūnaitė.

A.Ūso tėvas vakar užsiminė turįs dvi galimas versijas dėl savo sūnaus, po mėnesio galėjusio švęsti 36-ąjį gimtadienį, žūties, tačiau jų komentuoti nenorėjo. "Mano įsitikinimu, 60 proc. prie to prisidėjo žiniasklaida, todėl nenorėčiau dabar turėti su ja reikalų", - sakė A.Ūso tėvas.

Kad paskutiniai A.Ūso gyvenimo mėnesiai buvo siaubingi, vakar tvirtino ir jo uošvė Bena Latakaitė. Anot moters, nuo tos siaubingos įtampos žentas ir bėgo savaitgalį į kaimą. Visada jį palaikiusi ir niekada žentui metamais kaltinimais netikėjusi B.Latakaitė vakar pareiškė, kad po to, kas įvyko, ji nekenčianti valstybės, kurioje gyvena.

Viename paskutinių savo interviu A.Ūsas neslėpė pykstąs ant teisėsaugininkų, kodėl šie nenutraukė esą išsigalvotais kaltinimais paremtos bylos ir nepatraukė atsakomybėn dėl šmeižto kaltų asmenų.

Kaip LŽ prasitarė kai kurie prokurorai, bylą A.Ūsui ketinta nutraukti nesant įrodymų. Tačiau tuometis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas turėjo vilčių išsilaikyti savo poste. Jo įsivaizduotą saliamonišką sprendimą, kad ir avis liks sveika, ir vilkas sotus, lėmė pokalbis su prezidente Dalia Grybauskaite, po kurio A.Valantinas išsaugojo pareigas dar kelias dienas.

Po šio pokalbio buvo paskelbta, kad A.Ūso byla perduodama teismui, tačiau jam palikti įtarimai tik dėl mažamečio asmens tvirkinimo. Tai sukėlė naują dalies visuomenės nepasitenkinimo bangą, po kurios A.Valantinas jau įteikė prezidentei atsistatydinimo pareiškimą.

Grasinimai nesiliovė

Tai, kad A.Ūsui paskutiniai gyvenimo mėnesiai buvo sunkūs, liudija Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas. Kaip LŽ teigė jį kontroliuojantis prokuroras, įtarimai dėl grasinimo nužudyti A.Ūsą yra pareikšti ne tik 48 metų juodkrantiškiui Albertui Žiliui.

Kaip jau skelbta, vos išėjęs iš Kauno policijos areštinės, kurioje atsidūrė po ekstradicijos iš Graikijos, A.Žilius žiniasklaidai pareiškė: "Tą Ūsą reikia gyvą užkasti, kol dar nevėlu..."

Dėl A.Žiliaus pareiškimų A.Ūsas kreipėsi į policiją. Pradėtas tyrimas netrukus papildytas dar vienu A.Ūso pareiškimu. Jis pranešė sulaukęs jau tiesioginio grasinimo susidoroti, kuris buvo išsakytas telefonu, bei prašė atkreipti dėmesį į vienoje interneto svetainėje aptiktą įžeidžiantį komentarą.

Telefonu A.Ūsui grasinęs asmuo nustatytas. Jam taip pat pareikštas įtarimas. Anot prokuroro, pirminiais duomenimis, šis asmuo nei su A.Žiliumi, nei su Kedžių bei Venckų namus saugojusiais žmonėmis nesusijęs. Jis - ne kaunietis ir dar neteistas. Dėl įžeidžiančio komentaro taip pat pradėtas tyrimas.

Nuomonės išsiskyrė

Vakar LŽ pasidomėjo ir nuotaikomis A.Ūso priešininkų Venckų ir Kedžių stovykloje. D.Kedžio sesers N.Venckienės vyras advokatas Aidas Venckus nuo atsakymo išsisuko: "Turiu savo nuomonę dėl to, kas įvyko, bet ji - asmeninė, todėl nekomentuosiu."

Tradiciškai šnekiausia buvo D.Kedžio krikšto mama Audronė Skučienė. Ji prisipažino sužinojusi apie A.Ūso žūtį dar iki Baltijos televizijos žinių, kurios iš televizijų sekmadienio vakarą apie tai pranešė pirmosios. "Įsijungiau šias žinias, nes negalėjau patikėti, kad su A.Ūsu susidorota taip akivaizdžiai - prieš pat teismą, - sakė A.Skučienė. - Manau, kad tai, kas įvyko, - surežisuotas spektaklis. Panevėžio teismas dėl baisaus visuomenės ir turbūt valdžios spaudimo jau nežinojo, ką daryti." Ji pabrėžė, kad tai - jos asmeninė nuomonė.

A.Skučienė teigė žinanti ir N.Venckienės bei jos motinos nuomonę dėl A.Ūso žūties. Moteris lankėsi pas jas sekmadienio vakarą. Anot A.Skučienės, tiek jos sesuo Laimutė Kedienė, tiek dukterėčia manančios, kad A.Ūso žūtis pačiose jo teismo išvakarėse - tiesiog sutapimas.

Pirminė ekspertizė neužtruks

Dėl kokių priežasčių mirtis ištiko A.Ūsą, bus atsakyta tik gavus teismo medicinos ekspertų išvadas. Vilniuje esančioje Valstybinės teismo medicinos tarnybos kriminalistikos laboratorijoje vakar jau nuo pat ryto laukta, kol A.Ūso kūnas iš Alytaus bus atvežtas Teismo medicinos instituto (TMI) ekspertams.

TMI direktoriaus pavaduotojas ekspertizėms Romas Raudys LŽ tikino, kad preliminarios išvados, kuriose įvardyta A.Ūso mirties priežastis, galėjo būti pateiktos jau vakar, tačiau tokiu atveju kūnas turėjo būti pervežtas į Vilnių iki pietų. Dėl teisinių formalumų, kurie buvo tvarkomi Alytaus policijoje, to padaryti nepavyko.

"Pirminė apžiūra neužtruks, todėl mirties liudijimas, kuriame bus įvardyta mirties priežastis, turėtų būti išrašytas antradienį", - vakar LŽ sakė R.Raudys.

TMI direktoriaus pavaduotojas ekspertizėms pabrėžė, kad galutinės išvados bus pateiktos gerokai vėliau. Atsižvelgiant į tai, kokius tyrimus teks atlikti, jų gali tekti laukti apie du mėnesius. "Galutinių išvadų pateikimas priklausys nuo to, kokias užduotis gaus mūsų ekspertai. Atliekamų tyrimų pobūdis - nuo to, ką ekspertai atras atlikdami pirminę apžiūrą. Jei žuvusiojo asmens mirtis buvo smurtinė - tikėtina, kad tyrimas užsitęs", - tvirtino R.Raudys.

Nagrinės įprasta tvarka

Netikėta A.Ūso žūtis sumaišė kortas Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjams. Nors D.Kedžio dukters tvirkinimu kaltinamas asmuo nebegyvas, neatmetama galimybė, kad garsioji byla birželio 16-ąją vis dėlto bus pradėta nagrinėti iš esmės.

Panevėžio miesto apylinkės teisme pedofilijos bylą nagrinėjančiai teisėjų kolegijai vadovaujantis Vytautas Krikščiūnas vakar negalėjo pasakyti, kaip klostysis tolesni įvykiai: "Sunku iš anksto ką nors konkrečiai nuspėti. Trečiadienį bus priimtas bendras teisėjų kolegijos sprendimas. Prieš nagrinėjant šią bylą iš esmės reikia atlikti įvairius procesinius veiksmus, todėl rytoj galutinių sprendimų tikėtis dar neverta."

Baudžiamojo proceso kodekse numatyta, kad bylos nagrinėjimas mirus įtariamajam negali būti pradedamas, o pradėtas turi būti nutrauktas. Tačiau esama įvairių išlygų. Viena jų, kuria, V.Krikščiūno teigimu, A.Ūso artimieji ar jo įgalioti asmenys gali pasinaudoti, yra prašymas tęsti bylos nagrinėjimą siekiant reabilituoti mirusį kaltinamąjį. Tokio pobūdžio prašymų V.Krikščiūnas vakar teigė dar nesulaukęs. Anot teisėjo, jei bylą būtų nuspręsta nagrinėti dėl kaltinamo asmens reabilitavimo, būtų sukurtas teisinis precedentas. Mat tokios praktikos krašto teismuose dar nėra buvę.

Laikinasis generalinis prokuroras R.Petrauskas Kauno pedofilijos bylą dar užvakar pavadino "byla žudike". Vakar jis taip pat užsiminė, jog A.Ūso artimieji gali išreikšti pageidavimą, kad byla vis dėlto būtų nagrinėjama.

D.Kedžio dukrai - apsauga

Kauno pedofilijos byloje nukentėjusiąja pripažintai mažametei D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukrelei vakar atnaujinta valstybės apsauga. Mergaitę saugos Kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Laikinojo generalinio prokuroro teigimu, mažametei skirta apsauga nesusijusi su sekmadienio įvykiais, kai buvo rastas A.Ūso lavonas. "Apsauga skirta dėl ankstesnių prašymų. Su A.Ūso mirtimi tai nesusiję", - tvirtino R.Petrauskas.

Valstybės apsauga D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukrai buvo skirta iš karto po dvigubos žmogžudystės Kaune 2009 metų spalio 5 dieną. Pareigūnai budėjo Venckų šeimos name, lydėjo mažylę į darželį. Radus D.Kedžio palaikus apsauga buvo panaikinta. Tokį sprendimą D.Kedžio sesuo N.Venckienė apskundė teismui.

"Skundas buvo gautas praėjusią savaitę. Tada ir galėjo skirti apsaugą, bet kažkodėl ji skiriama kitą dieną po to, kai randamas negyvas A.Ūsas. Kažkas šioje byloje labai supainiota", - vakar sakė pati N.Venckienė.

Parengta pagal LŽ korespondentų Gretos ČIŽINAUSKAITĖS, Ritos KRUŠINSKAITĖS ir Audriaus BAREIŠIO pranešimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"