Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Leidėjų pinigai garma į bankroto skylę

 
2010 03 13 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Daugiau nei tūkstantis vidutinių bei smulkesnių leidėjų, rašytojų, dailininkų neteko pajamų ir lėšų knygoms leisti. Jie įsitikinę, kad didžiausios Lietuvoje didmeninės knygų prekybos įmonės 'Mūsų knyga' bankroto byla sąmoningai vilkinama Kauno teismuose.

Kol kai kurie knygų autoriai ir leidėjai su džiugesiu prisimena sėkmingą savo pasirodymą neseniai Vilniuje vykusioje knygų mugėje, kiti skundžiasi, kad jų kūriniai negali pasiekti skaitytojų, nes dėl "Mūsų knygos" veiklos peripetijų dūla sandėliuose.

Pradžia buvo graži.

Kaunietė rašytoja ir vaikų poetė Zita Gaižauskaitė sutartį su "Mūsų knyga" sudarė 2004 metais. Z.Gaižauskaitė tapo leidėja, o vyras Jonas Vokietaitis ir sūnus Vaidas konsignacijos pagrindais ėmė platinti jos knygas. "Manėme, kad tai padės labiau apsisaugoti nuo galimų nesėkmių versle", - LŽ pasakojo daugiau kaip trisdešimties knygelių vaikams autorė.

Daugelį metų bendrovė "Mūsų knyga" dirbo be priekaištų: leidyklų knygas išvežiodavo po knygynus, prekybos centrus ir sutartą pinigų sumą kiekvieną mėnesį sumokėdavo leidėjams. Bendradarbiauti su platintojais sekėsi ir Z.Gaižauskaitei, rašytoja iš "Mūsų knygos" gaudavo išmokas už parduotas jos knygeles. Tačiau 2009 metų pavasarį mokėjimai ėmė strigti. "Praėjusių metų kovą gavau paskutinę "Mūsų knygos" perlaidą. Vėliau bendrovė atsiuntė pranešimą, kad už kiekvieną praėjusį mėnesį bus atsiskaitoma uždelsiant 90 dienų", - prisiminė Z.Gaižauskaitė. Tačiau ir po trijų mėnesių pinigai jos sąskaitos nepasiekė.

Negrąžina knygų

Birželį staiga mirė rašytojos vyras. Pritrūkusi pinigų laidotuvėms, Z.Gaižauskaitė prisiminė "Mūsų knygos" skolą. "Skambinau jiems, prašiau nors bėdoje padėti, sugrąžinti mano uždirbtus pinigus", - pasakojo poetė. Tuo metu direktoriaus pareigas bendrovėje "Mūsų knyga" ėjęs Tomas Pukas pareiškė našlei užuojautą ir žadėjo pervesti dalį pinigų. Praėjo savaitė, kita, bet perlaidų moteris nesulaukė. Poetė išsiruošė į susitikimą su "Mūsų knygos" vadovais. Šie be užuolankų pareiškė, kad pinigų neperves, nes bendrovė jų neturi. Rašytojai pareikalavus grąžinti jos rašytas knygas, žadėta tai padaryti.

Praėjo vasara, įpusėjo ruduo. Lapkritį Z.Gaižauskaitė vėl susisiekė su "Mūsų knyga". Tuo metu į T.Puko vietą prie bendrovės vairo sugrįžo Vidas Ragas. Jis rašytojai pranešė, kad knygų nepavyks grąžinti, nes jos atsidūrė logistikos įmonės "Girteka" sandėlyje. Z.Gaižauskaitė išsiaiškino, kad "Mūsų knyga" su šia įmone buvo pasirašiusi sutartį dėl prekių sandėliavimo ir logistikos. "Girtekos" sandėlyje iki šiol saugomi beveik 2 tūkst. poetės rašytų knygų vienetų. Paskambinusi "Girtekos" atstovams Z.Gaižauskaitė sužinojo, kad "Mūsų knyga" logistikos įmonei skolinga apie 150 tūkst. litų. Anot rašytojos, V.Ragas tada pasiūlė jai pačiai tartis su "Girteka", kad ši grąžintų knygas.

Šiuo metu rašytojos šeimai "Mūsų knyga" skolinga per 22 tūkst. litų. Dėl skolos Z.Gaižauskaitė jau kreipėsi į teismą. Moteriai apmaudu, kad jos kūriniai dulka sandėliuose. "Piniginius reikalus kada nors išspręs teismas, tačiau dabar svarbu susigrąžinti knygas", - LŽ susigraudinusi sakė eilėraščių ir pasakaičių vaikams autorė.

Įsteigė naują bendrovę

Z.Gaižauskaitės istorija tik viena iš daugelio, kurios nutiko knygų autoriams ir leidėjams, pastaraisiais metais turėjusiems reikalų su "Mūsų knyga". Jie tikina tapę V.Rago veiklos aukomis, esą šis verslininkas nustekeno metų metus sėkmingai veikusią bendrovę. Įrodyti, kad tai daryta sąmoningai, trūksta dokumentų. Bendrovės bankroto byla lėtai sklaidoma Kauno teismuose. Tačiau kai kurie faktai - itin iškalbingi.

Leidyklos "Algimantas" vadovas Algimantas Semaška LŽ pasakojo, kad "Mūsų knygos" partnerių (kreditorių) dangus ėmė niauktis prieš kelerius metus. 2007-ųjų pabaigoje leidėjus pasiekė pranešimai, kad dalis "Mūsų knygos" įstatinio kapitalo bus atskirta ir jo pagrindu steigiama nauja bendrovė "MK investicija".

A.Semaška įtaria, kad tai padaryta sąmoningai, pasitelkiant gerai žinomą bankroto modelį. Nauja įmonė pasiglemžia pinigus, o senosios bendrovės nemokumas imituojamas ir ji galiausiai sunaikinama paliekant skolas kreditoriams.

Didžiausia bėda, jog praėjus trejiems metams po kapitalo atskyrimo, nauja bendrovė atsikrato visų senosios bendrovės įsipareigojimų. Trejų metų terminas, kai buvo atskirtos minėtos bendrovės, sueis šių metų spalį. Tai žinodami "Mūsų knygos" kreditoriai, pasitelkę bankroto administratorių, dabar siekia nedelsiant skelbti bendrovės bankrotą, pareikalauti iš "MK investicijos" grąžinti jiems skolas, panaikinti ankstesnius jos sprendimus.

Įsigijo sklypų

Pasak A.Semaškos, 2008 metų viduryje naujasis "Mūsų knygos" generalinis direktorius T.Pukas pareiškė, kad sutriko bendrovės finansiniai srautai. A.Semaškos duomenimis, "Mūsų knyga" įsiskolino 2 mln. 570 tūkst. litų 1200 partnerių. Daugelis jų, kaip jau minėta Z.Gaižauskaitė, buvo verčiami pasirašyti naujas sutartis, mokėjimus atidedant 90 dienų. Iškentėję tuos tris mėnesius, leidėjai dar gavo pinigus už parduotas knygas.

Tačiau tai truko tik kelis mėnesius. 2009-ųjų gegužę "Mūsų knyga" visiškai liovėsi jiems mokėjusi. Anot A.Semaškos, dėl to didžiulį smūgį patyrė vidutiniai ir smulkesni leidėjai, individualios įmonės, viešosios įstaigos. Rašytojai, dailininkai, knygų iliustruotojai neteko lėšų knygoms leisti. Vien A.Semaškai "Mūsų knyga" skolinga 100 tūkst. litų, be to, jam negrąžintų knygų vertė siekia 30 tūkst. litų.

Teismus, antstolių kontoras, policiją užtvindė leidėjų skundai. Bendras "Mūsų knygos" kreditorių kreipimasis pasiekė Seimą, Vyriausybę, prezidentūrą.

"Būtina nepamiršti įdomaus fakto. Praėjusių metų birželį, jau skelbdama negalinti atsiskaityti su leidėjais, "Mūsų knyga" įsigijo žemės sklypus prie magistralės Vilnius-Kaunas, jų bendras plotas 15,88 hektaro", - teigė A.Semaška.

Įžvelgia vilkinimą

Vilniuje įsikūrusi "Mūsų knyga" praėjusių metų rugpjūtį pakeitė adresą ir prisiregistravo Kaune. Galbūt bendrovės vadovai žinojo čia sulauksią teisėjų užtarimo? Panevėžio leidyklos "Magilė" direktorė Regina Magilienė LŽ teigė, esą laikinosios sostinės teismai dirba nepaisydami įstatymų. "Atsakymai į teismams teiktus skundus vėlavo gerokai pralenkdami nustatytus terminus. Kolegos vilniečiai tikino, esą jei teismai būtų vykę sostinėje, nieko panašaus nebūtų atsitikę, o Kaune - tarsi pelkėje", - sakė R.Magilienė.

Ji spėjo, kad "Mūsų knygos" vadovai vilkina procesą padedami teismų. Leidėjos manymu, taip elgtis esama svarios priežasties. "Senieji, kol kas galiojantys įstatymai numato, jog įmonės tokių pertvarkymų gali imtis tik gavusios kreditorių sutikimą. Pagal naujus įstatymus, kurie įsigalios šių metų birželį, kreditorių sutikimo nereikės. Tai kelia nerimą leidėjams", - pažymėjo R.Magilienė. Jai "Mūsų knyga" skolinga 10 tūkst. litų.

Panevėžietei pritarė ir A.Semaška, jis pabrėžė, kad kreditorių ir bendrovės "Mūsų knyga" bylinėjimasis šiuo metu nejuda iš vietos.

Atėjo su užduotimi?

Šioje istorijoje įdomus ne tik V.Rago, bet ir T.Puko vaidmuo. Pastarasis, leidėjų pašaipiai vadinamas "bankrotų specialistu", į "Mūsų knygą", regis, atėjo su užduotimi. Prieš tai jis vadovavo kelioms įmonėms, kurios savo gyvavimą baigė bankroto bylomis. "Kalbama, kad T.Pukas buvo pasamdytas, kad paruoštų dirvą visiškam "Mūsų knygos" bankrotui. Teko girdėti, kad iki tol jis "nubankrotino" dar dvi įmones. Atlikęs savo darbą, T.Pukas iš bendrovės pasitraukė", - tvirtino 30 tūkst. litų juodojoje "Mūsų knygos" skylėje praradęs dizaino studijos "Godo" direktorius panevėžietis Romas Gudas.

Jis pasakojo, kad visas "Mūsų knygos" partneres dabar spaudžia mokesčių rinkėjai. Tūkstančius litų praradę leidėjai neišgali atsiskaityti su valstybe, nes negauna jokio pelno. Neparduota produkcija laikoma sandėliuose, iš leidėjų atimtos visos lengvatos.

Laukia teismo sprendimo

Iš pavaldinių sužinojęs, kad "Mūsų knygos" reikalais domisi "Lietuvos žinios", V.Ragas neatsiliepė į telefono skambučius, nepaskambino ir pats. Už bendrovės savininką kalbėti mėgino "Mūsų knygos" Didmeninės prekybos departamento direktorius Jonas Jankūnas. Jis ne kažin ką galėjo pasakyti ir vis kartojo nežinantis realios situacijos. J.Jankūnas patvirtino, kad pervesti pinigus leidėjams dažnai vėluota, nes tai šiame versle esą neišvengiama. "Visoje rinkoje krito apyvarta, todėl sustojo pinigų srautai ir mūsų įmonėje, ėmė vėluoti atsiskaitymai", - nesklandumų priežastis bandė aiškinti J.Jankūnas.

Paklaustas, kodėl rašytoja Z.Gaižauskaitė negali atsiimti savo knygų iš "Girtekos", J.Jankūnas atsakė, kad prasidėjus teisminiams procesams buvo pritaikytos laikinos apsaugos priemonės. "Teismo sprendimu negalime disponuoti savo lėšomis ir atsiskaityti su "Girteka" bei klientais", - teigė jis. Pasiteiravus, ar bendrovė ketina atsiskaityti su kreditoriais, J.Jankūnas atsakė laukiantis teismo sprendimo. "Neįsivaizduoju, kada jo sulauksime. Nežinau, ar kas nors tai žino", - skėsčiojo rankomis jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"