Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kūrėjo ateities planai liko kitiems

 
2011 10 25 6:00

Daugybė nuopelnų ir titulų, veiklos ir įsipareigojimų, atsakomybės ir kritikos. Tik retas mirtingasis galėjo tiek pakelti, nuveikti ir planuoti, kaip Nepriklausomybės Akto signataras, premjeras, nusipelnęs inžinierius ir chemijos mokslų daktaras, verslininkas ir mecenatas Bronislovas Lubys. 

Darbų žada neapleisti

B.Lubio verslo bendražygiai išgyvena didžiulę netektį ir žada įgyvendinti jo užsibrėžtus tikslus.

Koncerno "Achemos grupė" viceprezidentas Arūnas Laurinaitis LŽ tikino, kad prezidento, pagrindinio akcininko ir "proto generatoriaus" netektis - didžiulis smūgis visai komandai, ir tai neabejotinai atsilieps. "B.Lubys buvo unikalaus proto, sugebantis susigaudyti, atrodytų, beviltiškiausiose situacijose. Koncerno prezidentas buvo labai darbštus, tolerantiškas žmogus. To jis reikalavo ir iš aplinkinių, - sakė A.Laurinaitis. - Jis mus paliko, tad nuo šiol mes privalome įgyvendinti koncerno prezidento pradėtus darbus ir užsibrėžtus tikslus."

B.Lubiui priklausančiai didžiausiai azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintojai Baltijos valstybėse AB "Achema" vadovaujantis Jonas Sirvydis LŽ patikino, kad po 47 metų staiga netekus artimo bendražygio sunku susitaikyti su katastrofišku praradimu. "Jo tolerancija ir paprastam darbininkui, ir inžinieriui, ir politikui buvo ypač vertinga. Žmonės žinojo, kad ištikus nelaimei į B.Lubį visada gali kreiptis užtarimo ir pagalbos. Jis padėdavo visiems be išimties", - LŽ pasakojo jis. Didžiausio lietuviško kapitalo koncerno sukūrimas ir išlaikymas, anot J.Sirvydžio, yra svarbiausias B.Lubio nuopelnas kraštui.

Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos (KLASCO) generaliniam direktoriui Audriui Paužai B.Lubys buvo vadovas, mokantis suvienyti ir gebantis įgyvendinti sudėtingiausius projektus. "Jam įžengus į Klaipėdos uostą didžiausia krovos kompanija ne tik išliko nacionalinio kapitalo rankose bei dvigubai išaugino savo galias. Jo kabineto durys buvo atviros visiems - dauguma kompanijos darbuotojų valdybos pirmininkui ne kartą yra spaudę ranką, išsakę asmeninius rūpesčius. Tad šiandien visi darbuotojai jaučia ir asmeninę netektį, nes nutrūko malonaus bendravimo su šiuo žmogumi gija", - LŽ sakė A.Pauža.

Vienas iš koncerno "Achemos grupė" buvusių vadovų ir ilgametis partneris Gerardas Statulevičius tvirtino, kad B.Lubio verslo nuojauta buvo fenomenali. Be jos tokių didžiulių verslo laimėjimų būtų buvę neįmanoma pasiekti. "Darbas jam visada buvo labai svarbus. B.Lubys niekada nebijojo reikšti savo nuomonės, o tarptautiniuose reikaluose jis užsispyrusiai gindavo mūsų krašto poziciją. Tūkstančiai sukurtų darbo vietų, verslo plėtra - visa tai pasiekta šio žmogaus didžiulių pastangų ir jo asmeninių nuopelnų dėka. Kito tokio lyderio Lietuvoje paprasčiausiai nėra", - skaudžiai reziumavo G.Statulevičius.

Kraštas galėjo tapti sėkmingesnis

Jeigu B.Lubys būtų likęs krašto valdžioje, Lietuva būtų daugiau pasiekusi.

Dviejų B.Lubio vadovaujamos Vyriausybės narių - pramonės ir prekybos ministro Alberto Sinevičiaus ir susisiekimo ministro Jono Biržiškio - teigimu, su tuomečio premjero pasitraukimu Lietuva prarado galimybę pasukti sėkmingesniu keliu.

"Lietuva neteko vieno iškiliausių žmonių. B.Lubys buvo vienas geriausių premjerų, kokį galima įsivaizduoti. Jei šis kūrėjas Vyriausybėje būtų sutikęs dirbti ilgiau, Lietuva būtų turtingesnė ir gražesnė", - LŽ teigė J.Biržiškis. B.Lubį jis palygino su Justinu Marcinkevičiumi, neabejotinu moraliniu autoritetu.

"Apsižvalgykite aplink, kito tokio žmogaus nerasite. Jeigu B.Lubys būtų likęs valdžioje, kraštas tikrai būtų daugiau pasiekęs. Tačiau tuomet nebūtų "Achemos" koncerno, tad sunku pasakyti, kaip būtų buvę geriau", - svarstė buvęs politikas.

Nuo 1992 metų dvejus metus pramonės ir prekybos ministro pareigas ėjęs A.Sinevičius tvirtino itin vertinantis B.Lubio indėlį kuriant šalies pramonę. "Jeigu Lietuva būtų turėjusi dar bent penkiolika tokių žmonių kaip jis, dabar turėtume kur kas labiau išplėtotą lengvąją ir sunkiąją pramonę. Jo gebėjimas išlaikyti pramonę be jokios valstybės pagalbos - stebina. Sukurti milžinišką koncerną ir jį padaryti vieną svariausių Europoje - stulbina", - LŽ pabrėžė jis.

Didis pavyzdys verslininkams

Pasak ilgamečių verslo partnerių, B.Lubio išėjimas atėmė iš jų pavyzdį, į kurį buvo galima lygiuotis.

Koncernui "MG Baltic" vadovaujantis Darius Mockus pabrėžė, kad autoritetingo verslo partnerio netektis - didžiulis smūgis ne tik lietuviškam verslui. "B.Lubys niekada nebijojo prisiimti atsakomybės ir visus savo įsipareigojimus, išpildydavo juos su kaupu. Tai žodžio šeimininko arba verslininko su dideliais užmojais, laimėjimais ir darbais tipas. Visas šio žmogaus gyvenimas buvo iškilus, tad ko nors išskirti neįmanoma, - LŽ dėstė jis. - Kad ir ką jis darė, visada veikė su dideliu užsidegimu, atkaklumu ir buvo didis pavyzdys ne vien lietuviškam verslui."

B.Lubio požiūrį į verslą ir valstybę, darbą bei partnerystę pabrėžė ir kitas verslo atstovas, statybų bendrovės "Eika" direktorius Robertas Dargis. "Visi mūsų bendri verslo kontaktai ir reikalai, kiek tik jų turėjome, buvo tvarkomi atvirai, nuoširdžiai, be jokių užkulisinių niuansų. Man tai buvo neįkainojamas pavyzdys, tad ir šio žmogaus netektis yra nenusakoma", - LŽ atsiduso verslininkas.

Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidento pareigas einantis R.Dargis neslėpė, kad praėjęs savaitgalis buvo tragiškas dėl žuvusio Visagino atominės jėgainės vadovo Šarūno Vasiliausko, tačiau B.Lubio mirtis jam iki šiol esą nesuvokiama. "Šią akimirką pernelyg sudėtinga suvokti, kas iš tiesų nutiko, ir ko mes netekome. Žmogus buvo ypatingas, ir jo netektis yra sunkiai nusakoma žodžiais", - atsiduso jis.

Su B.Lubiu baigėsi era

Nepriklausomybės Akto signatarai B.Lubį vadina verslo magelanu ir filosofu, gerokai praplėtusiu Lietuvos, mūsų krašto verslo ir verslininkų galimybes.

Nepriklausomybės Akto signataras, žurnalistas Rimvydas Valatka su B.Lubiu susipažino Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime, dirbo vienoje frakcijoje. "Prisimindamas tuos laikus, apie Bronių galiu pasakyti tik šiltus žodžius. Jis buvo didelės tolerancijos, gebėjimo bendrauti pavyzdys. Net labiausiai nuo ekonomikos nutolusiems Vytauto Landsbergio aplinkos žmonėms jis gebėdavo išaiškinti, kaip juda ekonomika, kaip turėtų būti tvarkomi įstatymai", - pasakojo žurnalistas.

Anot R.Valatkos, B.Lubys buvo žmogus, su kuriuo norėjo bendrauti ir opozicija, ir valdančioji dauguma. Jį į aukštą vicepremjero postą iškėlė V.Landsbergis, vėliau į premjerus siūlė Algirdas Brazauskas.

R.Valatkos teigimu, B.Lubys buvo vienas pirmųjų verslo filosofų. "Gal jo filosofija nebuvo surašyta, gal jis ją dėstydavo ne itin grakščiais sakiniais, tačiau man būdavo nepaprastai įdomu jo klausytis. Jis buvo ir vienas pirmųjų verslo Magelanų. B.Lubys organizavo pramonininkų ekspedicijas į Taivaną, Honkongą. Kontraktų niekas ten tarsi ir nesudarė, tačiau akiračio plėtimo požiūriu tai labai padėjo Lietuvai", - įsitikinęs žurnalistas. Jo teigimu, jei ne B.Lubys, gal ir žodžio "pramonininkai" nežinotume. Nebūtų Pramonininkų konfederacijos, o verslo aplinka krašte būtų gerokai prastesnė.

Pasak R.Valatkos, dėl to, kad Jonavos gamykla buvo priklausoma nuo "Gazprom" dujų, daug kas B.Lubį laikė prorusišku veikėju. "Tačiau man jis visada buvo Lietuvos patriotas", - pažymėjo jis.

Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės teigimu, B.Lubys buvo labai šiltas, žmoniškas, paprastas ir nuoširdus, didelis savo krašto patriotas. Bendraujant su juo niekada nebuvo justi, kad jis - vienas didžiausių krašto verslininkų.

Dėl didelio užimtumo B.Lubys negalėjo labai aktyviai dalyvauti Nepriklausomybės Akto signatarų klubo veikloje. "Tačiau jis buvo pagrindinis mūsų rėmėjas ir labai pritarė mūsų veiklai. Be to, kai tik galėdavo, B.Lubys ateidavo į klubo ataskaitinius susirinkimus ar kitus rimtus renginius", - pasakojo B.Valionytė.

Išėjus B.Lubiui, pasak jos, baigėsi visa era. "Baigėsi atitinkamo bendravimo, požiūrio į valstybę ir pilietį era. Paskutiniame interviu jis labai aiškiai reiškė rūpestį dėl ateities. B.Lubys visada jautė atsakomybę ir nuolat rūpinosi Lietuva", - pabrėžė signatarė.

Nepriklausomybės Akto signatarui, buvusiam premjerui Aleksandrui Abišalai B.Lubys pirmiausia yra žemaitis: tvirtas savo pozicija, santūriu humoru. Taip pat žmoniškas, protingas, sugebantis įžvelgti galimybes ir jas išnaudoti, didelis patriotas. "B.Lubys turėjo labai didelį norą dalytis. Turiu mintyje ir materialius dalykus - daugybę įvairių paramos, mecenavimo projektų, ir norą dalytis savo darbu, patarimais, geru žodžiu", - pažymėjo A.Abišala.

B.Lubys ir A.Abišala dirbo Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime, Vyriausybėje, vėliau kartkartėmis susitikdavo. Bėgant metams, pasak A.Abišalos, B.Lubys iš esmės nesikeitė. "Koks buvo žmogus, toks ir liko. Žinodamas, kad yra vienas turtingiausių ir įtakingiausių žmonių Lietuvoje, neišpuiko, išliko labai žmoniškas", - teigė jis.

Jo ginklas buvo argumentai

Lietuvos politikai pažymi platų B.Lubio akiratį, toleranciją ir gebėjimą siūlymus bei sprendimus pagrįsti argumentais, bet ne spaudimu.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnui Jurgiui Razmai ir B.Lubiui daugiausia yra tekę bendrauti kaip plungiškiams. Bent kartą per metus jie susitikdavo Plungiškių draugijos, kurios vadovu buvo B.Lubys, metiniame susirinkime ir po to vykusiuose Mykolo Oginskio muzikos festivaliuose. "Šie festivaliai didele dalimi gyvavo būtent dėl B.Lubio finansinės paramos. Mes, plungiškiai, su dideliu pasididžiavimu visiems pasakodavome, kad Plungėje atsirado toks aukšto lygio festivalis, didžiuodavomės ir tuo, kad draugija turi tokį prezidentą. B.Lubys daugelyje situacijų prisimindavo, kad yra plungiškis. Jis jautė pareigą atiduoti duoklę jį išauginusiam gimtajam miestui ir kraštui", - teigė J.Razma.

Konservatorius ne kartą su B.Lubiu, kaip Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentu, diskutavo apie energetiką, ekonomiką, mokesčius. Tokie pokalbiai buvo labai naudingi, nes leisdavo geriau suvokti tai, kas vyksta svarbiose krašto gyvenimo srityse. "Toks bendravimas visada palikdavo gerą įspūdį. Jis visada buvo grindžiamas argumentais, faktais. Sutardavome daugelyje sričių. Pastaruoju metu palaikiau B.Lubio poziciją dėl tam tikrų energetikos sprendimų", - pažymėjo J.Razma.

Jo nuomone, B.Lubio mirtis - didelė netektis kraštui. J.Razma nemato kito tokio stipraus, B.Lubiui lygiaverčio žmogaus, kuris lengvai galėtų jį pakeisti LPK vadovo poste. "Nelengva bus rasti tokį žmogų ir "Achemos" koncernui. Jo labai trūks ir viešajame gyvenime, politikoje. B.Lubys reikšmingai buvo įėjęs į daugelį viešųjų sričių", - sakė J.Razma.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius kalbėdamas apie B.Lubį taip pat negailėjo gražių žodžių. Politikui jis paliko paprasto, kitus išklausančio, darbštaus, gerą nuojautą, kaip spręsti su ūkio valdymu ir krašto strategija susijusius klausimus, turinčio žmogaus įspūdį.

"Prisimenu metą, kai tapau susisiekimo ministru. Kiekvieną ketvirtį vykdavo Jūrų uosto plėtros tarybos posėdžiai. Šios tarybos nariu buvo ir B.Lubys. Tuomet maniau, kad verslininkas bandys daryti didelę įtaką ministerijos sprendimams. Tačiau buvo visai kitaip. B.Lubys elgėsi labai tolerantiškai, su juo buvo malonu diskutuoti, jis pateikdavo daug pasiūlymų", - prisiminė A.Butkevičius.

B.Lubio nuomonė buvo autoritetinga. Socialdemokratai turėjo planų netrukus pasikviesti jį į frakciją Seime pasikalbėti apie energetiką. Įvairiose srityse krašto labui B.Lubys, pasak A.Butkevičiaus, nuveikė labai daug. "Tai buvo dalykiškas, konstruktyvus žmogus. Jis vadovavosi ne emocijomis, o logika, išmintimi ir aukšta kultūra. Lietuvai trūks jo patyrimo ir diplomatinių sugebėjimų", - pažymėjo jis.

Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas B.Lubį pažinojo beveik 20 metų. Politikas pabrėžė, kad B.Lubys buvo reikšminga figūra krašto gyvenime - ne tik išmintingas verslininkas, bet ir Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs premjeras.

V.Uspaskichas B.Lubį prisimins kaip labai korektišką, kitų nuomonę gerbiantį žmogų. "Labai apgailestauju dėl netekties. B.Lubys dar galėjo nuveikti nemažai gerų darbų Lietuvai, pagerinti verslo situaciją", - teigė jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"