Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Korupcijos mokytojai ir mokiniai

 
2011 03 01 0:00
Z.Burokas nebuvo deklaravęs autorinių sutarčių ir tai padarė tik po to, kai deklaracijas pateikė R.Tilindis ir R.Kliunka.<br>prokuratura.lt nuotrauka
Z.Burokas nebuvo deklaravęs autorinių sutarčių ir tai padarė tik po to, kai deklaracijas pateikė R.Tilindis ir R.Kliunka.
prokuratura.lt nuotrauka

Savo nekompetencija jau ne kartą pasižymėjęs generalinis prokuroras Darius Valys toliau klimpsta. Generalinės prokuratūros (GP) pertvarką jis pradėjo ne pagal tą įstatymą ir dėl to vėliau turėjo atšaukti neteisėtą savo įsakymą, kurį jau buvo suspėjusi viešai pasveikinti prezidentės vyriausioji patarėja Solveiga Cirtautienė. D.Valys galėjo pažeisti ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje bei Prokuratūros įstatymų nuostatas ir nesilaikyti Prokurorų etikos kodekso reikalavimų.

"Lietuvos žinios" atskleidė, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įgyvendinamame Europos Sąjungos (ES) "Dvynių" programos projekte "Parama Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamentui" kaip privatūs asmenys dalyvauja ir keli GP prokurorai, savotiški išrinktieji, kuriems buvo suteikta galimybė prie atlyginimų prisidurti riebius dienpinigius ir ES autorinius atlygius. Šio dvigubo išrinktųjų apmokėjimo nesustabdė net sunki GP finansinė padėtis, dėl kurios vėluoja atlyginimai, prokurorai verčiami pereiti į mažiau apmokamas pareigas ar imti nemokamas atostogas, mažinami etatai.

Aklas aklą veda

Šiuo projektu ES siekia stiprinti Azerbaidžano prokuratūros kovos su korupcija padalinio pajėgumą, ji projektą finansuoja. Pagal šį projektą vyksta veiklą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimas, žvalgybinės ir operatyvinės veiklos mokymai, baudžiamojo persekiojimo korupcijos bylose įgūdžių tobulinimas ir kita. STT yra sudariusi sutartis su atskirais prokurorais, kurie talkina kaip ekspertai. "Dvynių" projekto vadove rašoma, kad eksperto dienos autorinis atlygis siekia nuo 250 iki 450 eurų, t. y. nuo 864 iki 1554 litų. Taip pat apmokami lėktuvo į Baku bilietai ir dar mokami dienpinigiai.

Tačiau LŽ žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad, ugdydami Azerbaidžano prokurorų kovos su korupcija įgūdžius, patys Lietuvos prokurorai ten atsparumą korupcijai prarado. Vienas iš azerbaidžaniečių kovos su korupcija mokytojų yra GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiasis prokuroras Rolandas Tilindis, kuris ten reguliariai vyksta kaip privatus asmuo, nors GP išvis nėra net sudariusi sutarties su STT dėl dalyvavimo projekte. Tačiau vyriausiasis prokuroras į Azerbaidžaną yra GP komandiruojamas ir gauna tiek prokuroro atlyginimą, tiek riebų autorinį atlyginimą bei projekto dienpinigius. Generalinis prokuroras D.Valys taip pat yra komandiravęs R.Tilindį į tolimąjį Azerbaidžaną dalyvauti šiame projekte.

Išvadas paslėpė stalčiuje

Po LŽ publikacijų D.Valys sudarė tarnybinio patikrinimo komisiją, kurios nariais paskyrė du savo favoritus, ne mažiau "spalvingas" asmenybes - prokurorus Simoną Slapšinską ir Ernestą Vainą, ir pavedė jai ir GP Vidaus audito skyriui įvertinti R.Tilindžio keliones. Kadangi projekte dalyvavo ir tuometis GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka, kuris kartu su R.Tilindžiu vyko į Baku, tyrimas pradėtas ir jo atžvilgiu.

Nors GP vyriausiasis vidaus auditorius nustatė daugybę pažeidimų, taip pat nurodė, kad prokurorai privalo grąžinti pinigus į valstybės sąskaitą, šios išvados atgulė į D.Valio stalčių, o S.Slapšinsko ir E.Vaino komisija, kaip ir tikėtasi, nerado jokių pažeidimų. Nerado, nes įsakymą dėl prokurorų komandiravimo į Azerbaidžaną pasirašė generalinis prokuroras D.Valys, kuris taip pat privalėtų prisiimti atsakomybę.

Ir nors teisės aktai numato, kad įstaigos vadovas, gavęs dvi skirtingas išvadas, privalo savo sprendimu panaikinti esančius neatitikimus ir priimti sprendimą, D.Valys tiesiog ir toliau ignoruoja vidaus audito išvadą. Teigiama, kad vyriausiajam vidaus auditoriui Romualdui Kirkučiui kelis kartus primygtinai siūlyta savo išvadą pakeisti, tačiau šis principingai nepasiduoda neteisėtam poveikiui ir teigia geriau paliksiantis tarnybą.

Vyriausieji prokurorai R.Tilindis ir A.Kliunka šių autorinių sutarčių su STT nebuvo deklaravę. Tai paaiškėjo ir tarnybinio patikrinimo metu.

Kodėl Z.Burokas lygesnis?

Sausio 11 dieną Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė, kad R.Tilindis ir A.Kliunka, laiku nedeklaravę sudarytų civilinių sandorių - autorinių sutarčių su STT, kurių pagrindu įsipareigojo parengti autorinį darbą "Azerbaidžano Respublikos ir ES šalių nusikalstamų veikų, susijusių su korupcija, išaiškinimo, tyrimo ir operatyvinės veiklos lyginamoji studija", pažeidė įstatymo 6 straipsnio 1 dalies punkto ir 7 straipsnio 1 dalies nuostatas.

GP pranešė, kad būtent jie informavo VTEK apie deklaravimo pažeidimus. Tačiau taip generalinis prokuroras pats sau ir pasispendė spąstus, į kuriuos jį dar stumtelėjo ir jo pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Siekdami apsaugoti GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiąjį prokurorą Zenoną Buroką, kurio skyriuje iki paskyrimo generalinio prokuroro pavaduotoju dirbo D.Raulušaitis ir bylas tyrė taip, kad realios baudžiamosios atsakomybės išvengtų stambūs finansiniai aferistai, įklampino D.Valį. Mat Z.Burokas taip pat nebuvo deklaravęs autorinių sutarčių ir deklaracijas pateikė tik po to, kai tai padarė R.Tilindis ir A.Kliunka. Tačiau GP vadovybė leido Z.Burokui išsisukti sausam iš šios istorijos.

R.Tilindis, A.Kliunka ir Z.Burokas vienodais teisiniais pagrindais dalyvavo šiame projekte, visi vienodai pasilepino daugkartinių komandiruočių į turtingą Azerbaidžaną gėrybėmis. Ir visi vienodai nepateikė deklaracijų, visi deklaravo pažeisdami terminus, jų deklaracijos iš GP į VTEK išsiųstos kartu, nors Prokuratūros įstatymas ir Prokurorų etikos kodeksas įtvirtina lygiateisiškumo prieš įstatymą ir teisingumo nuostatas.

Tačiau Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiajam prokurorui Z.Burokui pavyko išsisukti nuo bet kokios atsakomybės. Maža to, Z.Burokas dar pretenduoja ir į paaukštinimą. Juk buvęs D.Raulušaičio vadovas gali turėti visą šią medžiagą, kuri kompromituotų dabartinį GP vadovo pavaduotoją ir jo garsiuosius stambaus masto organizuotų gaujų PVM grobstymo ikiteisminius tyrimus, kurie paslaptingai baigėsi teismuose juokingai švelniomis simbolinėmis bausmėmis. Tik vienas A.Kliunka, patekęs į D.Valiaus ir D.Raulušaičio grupuotės nemalonę, buvo nubaustas, kai net nebedirbo prokuratūroje, - dėl to jis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Įstatymus pažeidinėja pats D.Valys

Lygiai kaip prokurorus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas įpareigoja laiku deklaruoti sandorius, taip ir įstaigos vadovą įpareigoja tai kontroliuoti, o apie pažeidimus informuoti VTEK.

D.Valys puikiai žinojo, kad Z.Burokas interesus deklaravo vėliau, nes deklaracijos pateiktos per GP Personalo ir vidaus tyrimų skyrių. Be to, tai buvo žinoma ir iš tarnybinio patikrinimo dėl R.Tilindžio ir A.Kliunkos medžiagos bei komandiruočių įsakymų. Ironiška, kad kai LŽ dar lapkričio mėnesį išsiųsdavo paklausimus GP dėl R.Tilindžio, visą laiką prokuratūra savo atsakymuose minėdavo ir kitus prokurorus, dalyvaujančius projekte, dėl kurių nebuvo klausiama.

Pavyzdžiui, dar 2010 metų lapkričio 15 dienos rašte redakcijai generalinio prokuroro patarėja Vilma Budėnienė informuoja, kad "R.Tilindis ir Z.Burokas ("Dvynių" projekte - aut. past.) dirba pagal autorinę sutartį".

Tačiau VTEK D.Valys apie Z.Buroko viešųjų ir privačių interesų pažeidimus neinformavo, nors puikiausiai tai žinojo.

Tokiu būdu generalinis prokuroras D.Valys pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 22 straipsnį, kuris teigia: "Jeigu yra gauta pagrįsta informacija apie tai, kad asmuo nevykdo šio įstatymo reikalavimų, valstybės ar savivaldybių institucijų, įstaigų vadovai ar jų įgalioti atstovai savo iniciatyva arba Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pavedimu atlieka pavaldaus asmens, dirbančio valstybinėje tarnyboje, tarnybinės veiklos patikrinimą. Apie patikrinimo rezultatus informuojama Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuri turi teisę vertinti atliktų patikrinimų išvadas."

Pažeidus šį straipsnį ir tai pripažinus VTEK, "valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti pažeidusiais šio įstatymo reikalavimus, vienus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, skiriami į aukštesnes pareigas, o tarnybos santykiams pasibaigus bet kuriais pagrindais, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti priimami į valstybinę tarnybą" (to paties įstatymo 15 str.).

Nors seniai ir puikiai GP vadovybė žinojo, kad visi projekte dalyvaujantys prokurorai turi autorines sutartis, nekontroliavo, kaip laikomasi įstatymo, neįspėjo, kad reikia deklaruoti, neinformavo VTEK ir tik vėliau, kilus skandalui, pradėjo selektyvų persekiojimą.

Teisės aktus pažeidė ir tarnybinio patikrinimo komisijos nariai S.Slapšinskas ir E.Vainas, nes pagal nuostatus jie privalėjo savo išvadoje konstatuoti, kad vykdant jų tyrimą paaiškėjo ir kitų prokurorų pažeidimai.

Ar generaliniam prokurorui D.Valiui bus leista ir šįkart išvengti atsakomybės? Ar gali visi Lietuvos piliečiai būti lygūs prieš įstatymą, jeigu šio pagrindinio principo nesilaiko net generalinis prokuroras?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"