Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Korupcijos dvyniai

 
2011 01 27 0:00
Alinos Ožič, Valdo Kopūsto (ELTA) ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos
Alinos Ožič, Valdo Kopūsto (ELTA) ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

Prokuroro Rolando Tilindžio karjera - Generalinės prokuratūros veidrodis. Paleistas kontrabandos karalius, sužlugdyta Sausio 13-osios byla, pažeistas Prokuratūros įstatymas ir Darbo kodeksas, supainioti privatūs ir viešieji interesai vykdant 'Dvynių' projektą, dingusi nepalanki patikrinimo medžiagos dalis - ar ne per daug vienam žmogui?

Ar pamatuotas optimizmas tų, kurie ragina neskubėti daryti išvadų dėl Generalinės prokuratūros (GP) naujosios vadovybės: ji dirbanti tik pusę metų, naujasis generalinis prokuroras ir jo komanda dar parodys, ką gali, štai pradėjo Lietuvos prokuratūros reformą? O gal atvirkščiai - reforma tapo dūmų uždanga, slepianti GP neveiklumą, leidžianti atsikratyti tikrai nepriklausomų, kaip numato Konstitucija, prokurorų, paklūstančių tik įstatymui, o ne politinės valdžios nurodymams, iškelti į vadovaujamas pozicijas klusnius prisitaikėlius ir karjeristus, net jeigu įkandin jų velkasi kompromituojančios uodegos. Bet tokius "uodeguotuosius" lengviau valdyti.

Senoji gvardija

Daugėja faktų, leidžiančių teigti, kad Seimo pirmininkės Irenos Degutienės viešai pareikšta abejonė dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio nekompetencijos yra daugiau nei pagrįsta.

LŽ pirmosios savo cikle rašinių "Generaliniai korupcijos stogai" atskleidė, kad tapęs GP vadovu pastarasis iškart tapo senosios komandos klusniu įrankiu. Buvusio Akmenės rajono prokuroro D.Valio pasirinktas artimiausių patikėtinių būrys skendi skandaluose ir vargiai ar gali pasigirti prokurorams būtina nepriekaištinga reputacija: generalinio prokuroro pirmasis pavaduotojas Darius Raulušaitis, jį paaukštinti pasiūlęs Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas "žymūs" dėl finansinių bylų marinimo ir skaidymo į epizodus, dėl ko baudžiamosios atsakomybės išvengė stambiausi finansiniai aferistai. Valdymo skyriaus vyriausiasis prokuroras Virginijus Sabutis kartu su Personalo ir vidaus tyrimų skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotoju Robertu Dlugausku įklimpę į neskaidrius viešuosius pirkimus. Rezonansinės bylos nejuda iš mirties taško, sąžiningiausi prokurorai ujami iš prokuratūros, o karjerą daro tik prisitaikėliai ir pataikūnai.

Apylinkių, apygardų ir Generalinėje prokuratūrose tvyro įtampa ir nusivylimas dėl aukštų politikų ir ypač jų patarėjų bei už jų esančių įtakos grupių kišimosi į konkrečias bylas. Iš generalinio prokuroro atvirai tyčiojamasi net Vakarų viešoje erdvėje - autoritetingos tarptautinės žmogaus teisių organizacijos teigia, kad D.Valys nėra pajėgus vykdyti rimtų tyrimų, tokių kaip slaptų Jungtinių Valstijų žvalgybos tardymo centrų Lietuvoje neteisėta veikla, ką LŽ pirmosios atskleidė dar praeitų metų lapkritį.

Tačiau artimiausia vyriausiojo valstybinio justicijos patarėjo aplinka žino, kad dvejopi standartai niekur iš GP neišnyko, o priešingai - dar labiau išsikerojo. Tai geriausiai perpratęs dar vienas GP senosios gvardijos narys, D.Valio favoritas GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos (TRTP) skyriaus vyriausiasis prokuroras R.Tilindis.

Gelbėjimo komanda

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) laimėjo tarptautinį konkursą ir įgyvendina Europos Sąjungos (ES) "Dvynių" programos projektą "Parama Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamentui". ES, siekdama stiprinti Azerbaidžano prokuratūros kovos su korupcija padalinio pajėgumą, šį projektą finansuoja. Pagal jį vyksta veiklą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimas, žvalgybinės ir operatyvinės veiklos mokymai, baudžiamojo persekiojimo korupcijos bylose įgūdžių tobulinimas ir kita. Nors projektą įgyvendina mūsų krašto STT, ji yra sudariusi sutartis su atskirais prokurorais, kurie talkina kaip ekspertai. "Dvynių" projekto vadove rašoma, kad eksperto dienos autorinis atlygis siekia nuo 250 iki 450 eurų, t. y. nuo 864 iki 1554 litų. Taip pat apmokami lėktuvo į Baku bilietai ir dar mokami dienpinigiai.

"Dvynių" projekto koordinatorius ir vadovas yra ne kas kitas, o Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalų dalyvis, liūdnai pagarsėjusio VSD vadovo Arvydo Pociaus globotinis - STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas "valstybininkas" Aidenas Karpus. Ekspertu nuo 2009 metų yra ir GP skyriaus vyriausiasis prokuroras R.Tilindis.

Tačiau LŽ žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad nors R.Tilindis vyksta kaip privatus asmuo, o GP išvis nėra net sudariusi sutarties su STT dėl dalyvavimo projekte, pastarasis į Azerbaidžaną yra vis tiek komandiruojamas ir gauna tiek prokuroro atlyginimą, tiek riebų autorinį atlyginimą bei projekto dienpinigius. Generalinis prokuroras D.Valys taip pat yra komandiravęs R.Tilindį dalyvauti šiame projekte.

Kadangi parlamento vadovės nurodymu generalinis prokuroras buvo iškviestas pasiaiškinti Seimo plenariniame posėdyje dėl Sausio 13-osios bylos, o visų pirma, kodėl net po kelerius metus buvo vilkinama išsiųsti teisinės pagalbos prašymus į Baltarusijos Respubliką ir Rusijos Federaciją iš to paties R.Tilindžio vadovaujamo skyriaus, buvo pradėti ir patikrinimai dėl prokurorų dalyvavimo "Dvynių" projekte. Tačiau LŽ turimi dokumentai rodo, kad tai taip pat tebuvo dar viena GP įprasta dūmų uždanga.

D.Valys buvo priverstas pavesti GP Vidaus audito skyriaus vyriausiajam auditoriui Romaldui Kirkučiui atlikti vyriausiojo prokuroro R.Tilindžio dalyvavimo aplinkybių tyrimą. Tačiau taip pat buvo sudaryta tarnybinio patikrinimo komisija, kuriai ir priklausė lemiamas žodis. Iš tikrųjų tai buvo R.Tilindžio gelbėjimo komanda, nes į ją įtraukti du D.Valiui ir D.Raulušaičiui lojalūs prokurorai: Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Simonas Slapšinskas bei Informacinio saugumo ir operatyvinės veiklos kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Ernestas Vainas.

Korumpuota kova su korupcija

GP vyriausiasis vidaus auditorius savo išvadoje nepaliko akmens ant akmens dėl R.Tilindžio pinigavimosi. Išvadoje konstatuota, kad iš tiesų, kaip ir rašėme, nėra jokios sutarties tarp GP ir STT dėl prokuratūros, kaip institucijos, dalyvavimo šiame projekte. Todėl "Generalinė prokuratūra, kaip institucija, neturi jokių įsipareigojimų dėl "Dvynių" projekto įgyvendinimo". Audito tyrimo metu pasitvirtino ir tai, kad R.Tilindis yra pasirašęs autorinę sutartį dalyvauti projekte kaip nepriklausomas vykdymo ekspertas, už tai gauna autorinį atlyginimą, dienpinigius, jam padengiamos kelionių lėktuvu bilietų įsigijimo išlaidos.

Auditorius R.Kirkutis konstatavo, kad Prokuratūros įstatyme nurodoma, jog prokuroras tik generalinio prokuroro sutikimu gali dirbti mokslinį ar pedagoginį darbą, dalyvauti teisės aktų projekto rengimo grupėse ar komisijose, o generalinio prokuroro įsakymo dėl tokio leidimo nėra. "Kadangi vyriausiasis prokuroras R.Tilindis tokio leidimo neturi, galima teigti, kad pasirašydamas autorinę sutartį jis pažeidė Prokuratūros įstatymą", - konstatuoja GP Vidaus audito skyrius.

GP vyriausiasis auditorius nustatė ir tai, kad R.Tilindis negalėjo būti komandiruojamas į Azerbaidžaną, nes "veikė dėl autorinėje sutartyje numatytų darbų kaip "Dvynių" projekto ekspertas, todėl nepagrįstai kreipėsi į generalinį prokurorą dėl komandiravimo į Azerbaidžaną. (...) Nnustatyta, kad R.Tilindis prieš išvykdamas į komandiruotę pateikdavo GP vadovui tarnybinį pranešimą, kur nurodydavo, kad ten vyksta, nes GP su STT dalyvauja "Dvynių" projekte, kas neatitinka tikrovės, nes GP nėra projekto partneris."

Itin griežta GP Vidaus audito išvados dalis dėl apmokėjimo. "Vyriausiasis prokuroras R.Tilindis išvykęs darbinio vizito į Azerbaidžano Respublikos generalinę prokuratūrą komandiruotės metu veikė kaip "Dvynių" projekto ekspertas ir savo kaip vyriausiojo prokuroro funkcijų neatliko. Visus autorinėje sutartyje numatytus darbus R.Tilindis privalėjo atlikti laisvu nuo darbo GP laiku", - teigia išvada.

Vyriausiasis auditorius tyrimo metu konstatavo (o tai ypač svarbu valstybę krečiančios krizės metu, kai prokurorai verčiami eiti nemokamų atostogų, nes trūksta lėšų darbo užmokesčiui), kad "R.Tilindis komandiruotės metu vykdė darbus, numatytus autorinėje sutartyje, todėl už komandiruotėje būtą laiką negalėjo gauti atlyginimo kaip už darbą GP". Išvada teigia, kad R.Tilindis turėjo eiti atostogų. Kadangi to nebuvo padaryta, o atlyginimas vis tiek buvo mokamas ir esant šioje neteisėtoje komandiruotėje, todėl "buvo pažeista Darbo kodekso 196 straipsnio nuostata ir R.Tilindis privalo permokėtą sumą grąžinti į GP sąskaitą".

Audito išvadas - į šiukšliadėžę

Tačiau R.Tilindžiui nė plaukas nenukrito nuo galvos. Nesuplonėjo ir jo stora piniginė. Kaip informavo generalinio prokuroro patarėja Vilma Budėnienė, R.Tilindžio nebuvo prašoma grąžinti pinigų. Tuo pat metu krašto prokurorai, daug mažiau uždirbantys nei GP skyriaus vyriausiasis prokuroras, buvo verčiami eiti nemokamų atostogų.

Tačiau D.Valio sudaryta saviškių tarnybinio patikrinimo komisija nenustatė jokių pažeidimų. Tarnybinio patikrinimo komisija 2010 metų gruodžio 20 dienos sprendimu, nenustačiusi jokių "teisiškai reikšmingų aplinkybių, patvirtinančių kokių nors interesų konfliktą ar žalos kilimo galimybę", netaikė tarnybinės atsakomybės R.Tilindžiui.

Generalinis prokuroras D.Valys patvirtino šios komisijos, kurios nariais buvo S.Slapšinskas ir E.Vainas, išvadas, o R.Kirkučio pažyma buvo, kaip ir tikėtasi, tiesiog ignoruota. Gal ir dėl to, kad audito išvada aiškiai įrodo asmeniškai paties D.Valio nekompetenciją. Juk būtent D.Valio įsakymai ir tapdavo komandiruočių pagrindu, būtent jis privalėjo patikrinti tarnybinių prašymų komandiruoti pagrįstumą ir užkirsti kelią įstatymų pažeidimams bei valstybės lėšų švaistymui.

Nuo V.Karaliaus iki Sausio 13-osios

GP TRTP skyriaus vyriausiajam prokurorui R.Tilindžiui tai jau nebe pirmas tarnybinis patikrinimas. Tačiau nepaisant padarytų pažeidimų jis lieka nenubaustas. Pirmasis patikrinimas vyko 2003 metų vasarą, kai visa teisėsauga nuščiuvo po R.Tilindžio įžūlaus akibrokšto - paleisti iš kardomojo suėmimo kontrabandos vadeivą Vilių Karalių. Tyrimas buvo pradėtas, tačiau net nebuvo baigtas.

Dar vienas skandalas dėl R.Tilindžio veiklos kilo jau 2009 metais, kai po Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos vizito paaiškėjo, kad Sausio 13-osios bylos teisinės pagalbos prašymai dėl pasislėpusių nuo teisingumo Rytų valstybėse įtariamųjų dūla neišsiųsti R.Tilindžio skyriuje metų metais. Tačiau tarnybinio patikrinimo komisija, kurios narys buvo ir etatiniu R.Tilindžio gynėju tampantis vyriausiasis prokuroras E.Vainas, kaltų nerado.

Dingę dokumentai

Ne mažiau skandalingas faktas, atskleidžiantis D.Valio vadovaujamoje GP susidariusią tvarką ir atmosferą, apie dingstančius (pavagiamus) dokumentus. Pasirodo, ta dalis tarnybinio patikrinimo medžiagos, kuri atskleidė netvarką R.Tilindžio TRTP skyriuje bei Sigutės Ričkutės Vertimų skyriuje, tiesiog dingo (buvo pavogta?) tuomečio generalinio prokuroro Algimanto Valantino iniciatyva.

Kaip LŽ paliudijo šią medžiagą surinkęs prokuroras Kęstutis Vagneris, jis apie dingusius (pavogtus?) dokumentus informavo jau dabartinį generalinį prokurorą. Tačiau Seimo tribūnoje, atsakydamas į Seimo pirmininkės I.Degutienės paklausimą, D.Valys įžūliai melavo, kad ši medžiaga nėra dingusi, nors jos kopiją, ant kurios nėra autoriaus parašo, iš K.Vagnerio gavo tik prieš parlamento posėdį.

Tik po kilusio skandalo dėl prokurorų neišsiųstų teisinės pagalbos prašymų ir I.Degutienės iniciatyva surengtos Seime generaliniam prokurorui pirties D.Valys susigriebė sudaryti ikiteisminio Sausio 13-osios žudynių tyrimo grupę. Tačiau tai dar viena dūmų uždanga, skirta visuomenei ir Sausio 13-osios aukų artimiesiems nuraminti. Mat šios grupės vadovu paskirtas iki tol nė vieno rezonansinio nusikaltimo neištyręs prokuroras S.Slapšinskas, užtat "patikimai" tyręs R.Tilindžio pelningas keliones į Baku. Taigi, Sausio 13-osios žudynių byla ir vėl "patikimose" rankose. Ar galima pasikliauti šio prokuroro sąžiningumu arba bent jo kompetencija? Kas ir ko taip baiminasi šioje byloje? Kokias paslaptis iš V.Karaliaus kontrabandos ir sovietų generolų, organizavusių Sausio žudynes, žino R.Tilindis, jog tapo neliečiamas net įstatymų?

Tiesa, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija š. m. sausio 11 dieną pranešė, kad "R.Tilindis, laiku nedeklaravęs sudarytų civilinių sandorių - autorinių sutarčių su Specialiųjų tyrimų tarnyba, kurių pagrindu įsipareigojo parengti autorinį darbą, pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas".

 

Tęsinys - kitą savaitę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"