Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Konservatorių epas: R.Wali - H.Galilo reinkarnacija

 
2011 10 03 0:00
Brangūs egzotiški konsultantai ir jų kontroliuojami abejotinos vertės projektai jau tapo konservatorių vykdomos energetikos politikos ženklu. Ir šiais, ir ankstesniais konservatorių valdymo metais tokiu būdu iš valstybės kišenės ištekėjo šimtai milijonų, bet žadėtoji Lietuvos energetinė nepriklausomybė vis dar nepasiekta. Žurnalistai nufotografavo, kaip brito konsultanto R.Wali (dešinėje) "nepažįstantis" ministras A.Sekmokas dar vasaros pradžioje su juo aptarinėjo derybų dėl IAE uždarymo eigą.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Brangūs egzotiški konsultantai ir jų kontroliuojami abejotinos vertės projektai jau tapo konservatorių vykdomos energetikos politikos ženklu. Ir šiais, ir ankstesniais konservatorių valdymo metais tokiu būdu iš valstybės kišenės ištekėjo šimtai milijonų, bet žadėtoji Lietuvos energetinė nepriklausomybė vis dar nepasiekta. Žurnalistai nufotografavo, kaip brito konsultanto R.Wali (dešinėje) "nepažįstantis" ministras A.Sekmokas dar vasaros pradžioje su juo aptarinėjo derybų dėl IAE uždarymo eigą.
LŽ archyvo nuotrauka

Brangūs egzotiški konsultantai ir jų kontroliuojami abejotinos vertės projektai jau tapo konservatorių vykdomos energetikos politikos ženklu. Ir šiais, ir ankstesniais konservatorių valdymo metais tokiu būdu iš valstybės kišenės ištekėjo šimtai milijonų, bet žadėtoji Lietuvos energetinė nepriklausomybė vis dar nepasiekta.

Pastarosiomis savaitėmis net abejingiausi politikai piliečiai neslepia nepasitenkinimo: kaip aiškėja, per skandalingai stringantį Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo projektą pernai nusamdytiems užsieniečiams konsultantams jau nutekinta apie 15 mln. litų. Nemaža dalis šios sumos atiteko derybininku tapusiam prieštaringos reputacijos indų kilmės Didžiosios Britanijos piliečiui Raminui Wali, kuriuo esą dar tik domisi mūsų krašto specialiosios tarnybos. Ką veikia Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir jo miegantis generolas Gediminas Grina? Jau po Baltarusijos disidentų banko duomenų nutekinimo G.Grina turėjo pabusti ir paaiškinti visuomenei, kodėl A.Lukašenkos KGB Lietuvoje šeimininkauja kaip savo kieme, tačiau, matyt, šiuo metu valstybėje nėra kam pareikalauti nežinia ką veikiančio saugumo ir jo generolo atsakomybės. Todėl trenkė naujas skandalas.

Po R.Wali demaskuojančios "Lietuvos ryto" publikacijos energetikos ministras Arvydas Sekmokas visuomenę jau užtikrino pasiekęs, kad tiek kalbų sukėlusio R.Wali britų teisininkų iš "Taylor Wessing LLP" komandoje, nusamdytoje deryboms su IAE uždarymo darbus branginančia ir stabdančia Rusijos kapitalo įmone "Nukem Technology", nebeliko. Tačiau LŽ šaltinių Vyriausybėje teigimu, šie ministro žodžiai buvo skirti tik aistroms malšinti. Kaip aiškėja, pagal IAE pasirašytą ir Energetikos ministerijos (EM) aprobuotą sutartį su "Taylor Wessing" subrangovu įvardytas konsultantas R.Wali "yra sandorio dalis". "Kadangi sutarties Lietuva nutraukti nesirengia, diktuoti britams, kas turi dirbti jų komandoje, mes taip pat negalime", - kalbama Vyriausybėje.

Į panašią padėtį Lietuvą valdančioji Tėvynės sąjunga (konservatoriai) buvo įstūmusi ir 1998-aisiais, rengiantis strateginės įmonės - "Mažeikių naftos" - pardavimui. Tuo metu lietuvių surastas, bet amerikiečių kompanijai "Williams International" atstovavęs kurdų kilmės Didžiosios Britanijos pilietis Harethas Galilas, Mažeikiuose ir aukščiausios valdžios kabinetuose buvo tapęs pagrindine figūra. Šalia tuomečio ūkio ministro Vinco Babiliaus patogiai įsitaisęs avantiūristas iš naftos įmonės taip pat sėmė milijonus. Ir nors teisėsaugininkai braižė schemas, kaip dalis šių milijonų keliavo į valdančiųjų politikų kišenes, atsakyti už tai neatsirado kam.

Duris atidarinėdavo koja

Šiek tiek priminsime istoriją: 1998-aisiais, vykstant Vyriausybės ir "Williams" deryboms dėl faktiškai bankrutuojančios "Mažeikių naftos" pardavimo, derybas su Vyriausybe vedė ne patys amerikiečiai, bet jiems atstovaujantis kurdų kilmės Didžiosios Britanijos pilietis H.Galilas. Jis veikė per Lietuvoje įkurtą bendrovę "British & Baltic Vilnius" - Didžiajai Britanijai priklausančios Meno salos lengvatinių mokesčių zonoje registruotą neapmokestinamąją kompaniją "British & Baltic Company Limited". Per šias bendroves buvo vykdomi visi "Williams" pinigų pavedimai, o H.Galilas vadintas faktiniu "Mažeikių naftos" vadovu, bet kurią akimirką galinčiu patekti į derybas organizavusio tuomečio konservatoriams atstovavusio ūkio ministro V.Babiliaus kabinetą.

Nors H.Galilo vadovaujamai "British & Baltic Vilnius" atitekusios sumos, imtos iš bendrovių "Mažeikių nafta", "Būtingės nafta" ir "Naftotekis" lėšų, ilgą laiką buvo vadinamos komercine paslaptimi, Valstybės kontrolė 2001-aisiais atskleidė, kad vien už valdymo sąnaudas konsultantui sumokėta 4,5 mln. litų, nors kalbėta ir apie kelis kartus didesnes sumas. Beje, H.Galilas, kaip dabar - R.Wali, buvo įvardijamas investuotoju Lietuvoje, nors jo firmeles vargu ar kas būtų pavadinęs sėkmingomis.

H.Galilas, kaip ir R.Wali, buvo tapę centrinėmis figūromis derantis dėl energetinių projektų, o drauge vadinami vos ne energetinės Lietuvos nepriklausomybės garantais. Ir nors apie pirmojo bei antrojo konsultantų vykdytus energetinius projektus Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Rusijoje ar Europoje viešoje erdvėje nėra minima, valdantiesiems nei prieš keliolika metų, nei dabar tai nesutrukdė su jais užmegzti glaudžių kontaktų.

Diktavo sprendimus

Nors H.Galilas atstovavo "Williams" interesams, į mūsų kraštą jį atvedė lietuvis - konservatorių iš pradžių puoselėtas buvęs krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius, vėliau dėl jų kelerius metus praleidęs už grotų. Konsultantas mūsų krašte pradėjo veikti maždaug 1997-aisiais, kaip kanadiečių bendrovės IPL, pretendavusios pirkti tuo metu statomą Būtingės naftos terminalą, tarpininkas. Nors IPL netrukus savo ketinimus atšaukė, H.Galilas, jau tapęs V.Babiliaus patikėtiniu, o neoficialiai vadintas ir kur kas įtakingesnių vadovų globotiniu, įkalbėjo konservatorių Vyriausybę atsisakyti derybų su realiai Būtingės terminalo akcijas ketinusia pirkti prancūzų kompanija REH-Holding. Argumentas, paveikęs valdančiuosius konservatorius, veiksmingas buvo tada, veiksmingas yra ir dabar - neva prancūzų bendrovėje yra rusiško kapitalo (vėliau šie gandai buvo paneigti).

Apskritai H.Galilas, diktavęs žaidimo taisykles, ypač stengėsi pabrėžti savo antipatiją Rusijai ir jos verslininkams, tarsi įkūnydamas V.Babiliaus išsakytą sentenciją "Neprileisim Ivano prie vamzdžio". Tačiau 2000-aisiais į viešumą iškilo informacija, kad taip aktyviai rusų įsigalėjimui priešinęsis ir "Williams" įsitvirtinti "Mažeikių naftoje" padėjęs H.Galilas bandė tarpininkauti tuo metu prasidėjusiosiose naftos bendrovės ir tuomečio Rusijos naftos giganto "LUKoil" derybose.

Nešė kudašių

2001-ųjų spalį, prabėgus lygiai metams, kai H.Galilą globoję konservatoriai neteko valdžios, Mažeikių rajono apylinkės prokuratūra išdrįso pasidomėti "British & Baltic Vilnius" veikla. Išdrįso sakome todėl, kad anksčiau tokie bandymai baigdavosi labai nelinksmai.

Kaip 2004 metais kairiųjų iniciatyva sudarytai komisijai, tyrusiai "Mažeikių naftos" privatizavimo aplinkybes, liudijo buvęs "Būtingės naftos" vadovas Vladislovas Gedvilas, dar 1997-aisiais, susidaręs neigiamą įspūdį apie H.Galilą, jis kreipėsi į tarptautinei detektyvų asociacijai priklausančią bendrovę "Dingstis", prašydamas pateikti informaciją apie konsultantą ir jo bendrovę.

"Tuo metu "Dingstis" pateikė du segtuvus: su paprasta ir konfidencialia informacija. Pastarojo segtuvo kopijos buvo pateiktos tuomečiam ūkio viceministrui Viktorui Valentukevičiui, VSD, vėliau ir ūkio ministrui V.Babiliui. Šis pasakė, kad duomenis reikia perduoti tuomečiam VSD vadovui Jurgiui Jurgeliui. Tačiau netrukus įmonę "Dingstis" iškrėtė "Aras", ir informacija iš "konfidencialaus segtuvo" dingo", - liudijo V.Gedvilas.

Taigi H.Galilo ir jo bendrovės teisėsaugininkai ėmėsi tik 2001 metais. Ėmėsi atsargiai, nes konsultanto įmonė spėjo nutraukti veiklą, o jis pats - dingti iš Lietuvos. Jau po kelerių metų tuometis Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukatis, ėmęs rankioti su "Williams" atėjimu susijusios istorijos detales, viešai pareiškė įtariąs, kad H.Galilas galėjęs daryti įtaką ne tik V.Babiliui, bet ir kur kas įtakingesniems konservatoriams, o konsultantui už paslaugas sumokėti pinigai - ne vienas milijonas litų - galėję kyšių pavidalu atsidurti tuo metu įtakingų partijų kišenėje. Mažeikių teisėsaugininkai net bandė nubrėžti schemas, kaip iš "Mažeikių naftos" išplauti pinigai per konsultantą H.Galilą ir jo bendroves keliavo politikų link, bet šis tyrimas netrukus užgeso.

Nežinomasis europinėse derybose

Šiuo metu prie valdžios vairo stovintys konservatoriai su partneriais iš šios dešimtmečio senumo istorijos nepasimokė. Arba nenorėjo pasimokyti. O gal kaip tik pasimokė - žygiuoja jau pramintu H.Galilo ir "Williams" keliu.

Vienaip ar kitaip, energetikos objektų valdymo srityje vėl nueita senu keliu - per užsieniečius konsultantus, neturinčius patirties jiems patikėtoje srityje, bet labai gerai mokančius paimti lengvus valstybinius pinigus ir - galbūt - pasidalyti jais su reikiamais žmonėmis.

Britų teisinė kontora "Taylor Wessing", praėjusių metų pavasarį skelbtame konkurse nugalėjusi dar tris konkurentus, tarp jų - ir EM numylėtą bendrovę "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN", konsultacijų paslaugas IAE pradėjo teikti 2010-ųjų rugpjūtį. Nors pirminė suma, suderėta už paslaugas (įvertinti su "Nukem" sudarytas sutartis ir derėtis dėl šios Rusijos kapitalo įmonės kainų sumažinimo), siekė 0,67 mln. litų, iki šių metų vasaros ji vis augo ir dabar, kaip teigiama, pasiekė 15 mln. litų.

Britų specialistams, kaip teigiama, mokėta po 490 eurų (1700 litų) už darbo valandą, o jų nusamdytam R.Wali, tapusiam neoficialiu pagrindiniu derybininku, per kelis mėnesius esą atiteko apie 600 tūkst. litų. Ir nors šiuo metu, kilus skandalui, ir energetikos ministras A.Sekmokas, ir premjeras A.Kubilius tvirtina šio konsultanto nei akyse matę, nei apie jo veiksmus girdėję, regis, situacija yra šiek tiek kitokia.

"Dėl R.Wali - sociologijos mokslų daktaro, gerai išmanančio britų teisę (ja remiantis, 2005-aisiais buvo sudaryta IAE ir "Nukem" sutartis - red.) - kvalifikacijos abejonių niekam nekilo. Derybų metu jis labai gerai atstovavo mūsų interesams ir spaudė "Nukem" labai kvalifikuotais argumentais. Jis nuolatos dalyvavo susitikimuose ir derybas stebinčioje Europos Komisijoje, kur būdavo vykstama bent kartą per mėnesį, ir Plėtros ir rekonstrukcijos banke Londone, dalyvavo ir paskutinėje Donorų asamblėjoje, Seimo Europos reikalų komitetui (ERM) pristatė derybų eigą. Visi jo darbu buvo patenkinti", - LŽ tvirtino prieš kelias savaites iš IAE išguitas metus uždaromai jėgainei vadovavęs, o paskui Korporatyvinių reikalų direktoriumi ir vyriausiuoju derybininku dirbęs Osvaldas Čiukšys.

Pasak jo, "visiška netiesa" yra ir ministro A.Sekmoko tvirtinimai, kad jis nežinojęs, kokiomis sąlygomis konsultantas R.Wali dirba IAE. "Neseniai atsistatydinęs energetikos viceministras Romas Švedas nuolat informuodavo ministrą apie derybų eigą, jos būklę ir dalyvius. Dar daugiau: šių metų birželio 30-ąją, vykstant tarptautinei konferencijai, skirtai IAE eksploatacijai nutraukti, ta proga surengtame priėmime A.Sekmokas aktyviai bendravo su R.Wali derybų dėl jėgainės uždarymo klausimais. Žurnalistai tai net nufotografavo", - LŽ aiškino O.Čiukšys.

Pramynė kelius

Ir vis dėlto, kaip Lietuvos derybų grupėje, turinčioje susitarti dėl šimtamilijoninių sumų, atsirado britas verslininkas R.Wali, iki tol mūsų krašte vykdęs ir, kaip regis, nelabai sėkmingai, tik su nekilnojamuoju turtu susijusius sandorius?

"Esu kartą klausęs "Taylor Wesing" vyriausiųjų partnerių, kaip jie atrado R.Wali. Jie aiškino ieškoję žmogaus, išmanančio Lietuvos situaciją ir politinį kontekstą. Kadangi R.Wali turi verslo interesų Lietuvoje ir yra pakankamai žinomas Londone, jis ir buvo pakviestas. Manau, jis ten ir buvo rekomenduotas, - aiškino O.Čiukšys. - R.Wali buvo pramynęs takus į Lietuvos ambasadą Londone, rėmė renginius, dalyvavo tenykščių verslo klubų, kuriems priklauso ir "Taylor Wesing" partneriai, veikloje. Dokumentuose, "Taylor Wesssing" pateiktuose konsultantų atrankos konkursui 2010-ųjų gegužę, jo pavardė jau buvo įrašyta."

Įvairiuose viešai prieinamuose dokumentuose fiksuota, kad Lietuvoje R.Wali verslą bandė plėtoti jau nuo 2006-ųjų. Su jo pavarde siejamos bent dešimt įmonių, besidarbuojančių nekilnojamojo turto srityje, tiesa, ne itin sėkmingai. Tuo pačiu metu užsimezgė ir indų kilmės brito bendradarbiavimas su jau minėta kompanija LAWIN - dar 2008-aisiais tarptautinio seminaro nekilnojamojo turto klausimais vykdymą Lietuvoje koordinavę bendrovės "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN" vienu iš pranešėjų kvietėsi R.Wali, pristatytą kaip fondo "Pilgrim Trustee Services Ltd, London" valdytoją.

Pats R.Wali, beje, Lietuvoje tikino buvęs ne šių teisininkų partneris, bet "vienas didesnių LAWIN klientų". Konsultantas, pasakodamas apie savo laimėjimus, gyrėsi ir pažintimis su įtakingais Lietuvos politikais, ryšiais valstybės institucijose - kaip kadaise jo pirmtakas H.Galilas.

Buvęs premjeras Gediminas Kirkilas neabejoja, kad derybų grupėje IAE R.Wali atsirado su tų pačių įtakingų valdančiųjų politikų žinia. "Kai į Lietuvą atvažiuoja tarptautinės kompanijos, jos paprastai ieško Lietuvos specifiką išmanančių atstovų. Kad žmogus būtų paskirtas derybininku tokioje sudėtingoje srityje kaip atominės jėgainės uždarymas turėjo būti įtakingų politikų rekomendacijų - neabejotinai", - tvirtino jis.

Tiesiai iš ambasados

Nors prieš kurį laiką Lietuvos žiniasklaidoje buvo pasigirdę pranešimų, kad R.Wali į aukščiausias Lietuvos valdžios struktūras įvedė buvęs ūkio ministras ir artimas A.Kubiliaus bendražygis Dainius Kreivys, LŽ šaltinių teigimu, konsultantas čia atsirado per mūsų krašto diplomatinio korpuso ir verslo atstovus, siejamus su Didžiąja Britanija, kuriais nuo pat valdymo pradžios apsistatė premjeras A.Kubilius. Taigi, galima manyti, kad dabar keikiamas konsultantas Lietuvoje atsirado su A.Kubiliaus aplinkos žinia.

Lietuvos atstovybėje Londone R.Wali buvo tapęs savu žmogumi. Kelerius metus iš eilės per ambasados ir Jungtinės Karalystės Lietuvos komercijos rūmų rengiamas kalėdines labdaros akcijas jis būdavo pristatomas kaip bendrovės "Dr. Ramin Wali Group of Companies" vadovas ir vienas pagrindinių rėmėjų. Tiesa, pačiuose renginiuose, kuriuose užmezgė kontaktus su aukščiausiais Lietuvos vadovais, indų kilmės britas prisistatydavo jau kitos įmonės - kompanijų grupės "Capital Funding Associates" - savininku bei investuotoju į Lietuvą.

Pergalingą valdžios viršūnių šturmą R.Wali pradėjo 2009-ųjų lapkričio pabaigoje vykusiame labdaringame renginyje, kurio metu buvo renkamos lėšos premjero žmonos Rasos Kubilienės vadovaujamam Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondui "Pagalba Lietuvos vaikams". R.Wali, įsitaisęs šalia premjero šeimos ir finansų ministrės Ingridos Šimonytės, padarė įspūdingą mostą - beveik dvigubai padidino visą suaukotą sumą ir už penkis kartus brangiau nei siūlyta (už 7550 svarų, maždaug 28 tūkst. litų) aukcione įsigijo meno kūrinį. Kaip skelbė Londono lietuvių spauda, už tokį gražų poelgį viešai giriamas A.Kubiliaus būsimasis konsultantas kukliai teisinosi "esąs azartiškas žmogus".

Po metų londoniečiams renkant aukas kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus žmonos Almos Adamkienės labdaros fondui renginio rėmėjas R.Wali, sėdėjęs prie buvusio krašto vadovo stalelio, paaukojo tūkstantį svarų (apie 3,7 tūkst. litų). Beje, ir ankstesnės, ir šios akcijos metu Londono lietuvių spauda stebėjosi, kad iš suaukotų sumų remiamiesiems realiai atiteko vos 10 proc. - kiti pinigai išleisti itin prabangioms vakarienėms apmokėti.

Nutylėta informacija

Tuo metu, kai prezidentas, premjeras, o šią vasarą - ir energetikos ministras puotavo su investuotoju Lietuvoje pristatomu verslininku, A.Kubiliaus komandoje buvo žmogus, jo paties teigimu, turėjęs duomenų apie itin dviprasmišką R.Wali reputaciją. Teisingiau, VSD dar 2009-aisiais suteiktos informacijos, kad specialiosios tarnybos domisi šiuo britu.

"Galiu patvirtinti tokį faktą, bet daugiau nekomentuosiu. Prašau gerbti mano nuomonę ir mano sprendimą", - taip LŽ pareiškė ne privatus asmuo, bet premjero A.Kubiliaus patarėjas Mykolas Majauskas, jo teigimu, dvejus metus žinojęs skandalingą informaciją, bet nežinia kodėl ją nutylėjęs. LŽ šaltinių premjero komandoje teigimu, abstraktaus turinio "M.Majausko laiškelis" apie britą konsultantą juos pasiekė tik šiomis dienomis. Dar daugiau: nors M.Majauskas tvirtina informaciją apie R.Wali gavęs iš VSD, ši tarnyba savo ruožtu turimomis žiniomis nei su Vyriausybės atstovais, nei su IAE vadovais nepasidalijo.

"Prie IAE yra įkurta speciali Fizinės saugos tarnyba, išduodanti leidimus patekti į įmonę ir dėl to tikrinanti ir darbuotojus, ir lankytojus. Per šią tarnybą R.Wali anketiniai duomenys VSD patikrai buvo perduoti dar šių metų vasario 21 dieną, tačiau iki mano paskutinės darbo dienos IAE jokios neigiamos informacijos nesulaukiau", - tvirtino O.Čiukšys. Nesulaukęs jokio įspėjimo iš VSD, viešai liudijo ir energetikos ministras A.Sekmokas.

Įdomu ir tai, kad jau dvi savaites besitęsiant skandalui dėl R.Wali veiklos IAE, nei valstybės vadovai, nei valdančiajai daugumai, delegavusiai "konsultanto aferą" atskleidusį energetikos ministrą A.Sekmoką, atstovaujantys politikai net nepabandė kelti VSD, galbūt nuslėpusio svarbią informaciją, atsakomybės klausimo. Ar ne todėl, kad, kaip viešai prasitarė A.Sekmokas, įtarimai R.Wali galėtų kristi tik dėl pinigų plovimo (kaip teigiama, konsultantas iš banko grynaisiais pasiėmė net kelis milijonus)?

"Kodėl konservatoriai jau ne pirmą kartą lipa ant to paties grėblio? Gal jie tiesiog nori ant jo užlipti, - kalbėdamas apie konservatorių pasirenkamų konsultantų istorijas svarstė buvęs ūkio ministras Kęstutis Daukšys. - Juk kartais tai patogu, nes leidžia kitus apkaltinti tuo, ką pats pridirbai. O ar negali būti ir dabar, kaip "Mažeikių naftos" atveju, per konsultantus plaunami pinigai? Kas galėtų tai paneigti?"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"