Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Komandoje - du nepatvirtinti ministrai

 
2013 01 29 5:27
Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius /Eltos nuotraukos
Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius /Eltos nuotraukos

Darbo partijai (DP) atstovaujančio žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos pavaduotojais tapo net du į jo postą siūlyti DP deleguoti politikai. Kiti viceministrai ministrą lenkia ir darbo valstybės tarnyboje patirtimi, ir politiniu svoriu.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybėje postus užėmė trys su DP siejami asmenys. Žemės ūkio viceministru netrukus turėtų tapti V.Juknos partijos kolega, Kauno tarybos narys Rytis Šatkauskas, su DP jau siejamas ir narystę opozicinėje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje sustabdęs viceministras Mindaugas Kuklierius.

Su DP atstovais ŽŪM vadovybėje pluša socialdemokratas, jau anksčiau viceministru dirbęs Vidmantas Kanopa ir į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) glėbį sugrįžusi buvusi Vilniaus rajono merė ir Seimo narė Leokadija Počikovska.

Fortūnos numylėtinis

Rokiškio rajono gyventojai juokauja, kad vos metus šios savivaldybės meru dirbęs 56 metų V.Kanopa turi nuojautą pakeisti partiją. Anksčiau aktyviu valstiečių liaudininkų lyderės, ilgametės žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės šalininku buvęs politikas, prieš kelerius metus peršokęs į socialdemokratų vežimą, netrukus tapo Rokiškio rajono meru (šį postą jam partijos sprendimu sutiko užleisti ne vieną kadenciją rajonui vadovavęs socialdemokratas Vytautas Saulis - aut.), o praėjusių metų pabaigoje buvo deleguotas į žemės ūkio viceministrus.

Vidmantas Kanopa
Vidmantas Kanopa

Rokiškio mero posto, nebaigęs kadencijos, V.Kanopa atsisakė jau antrą kartą. 2000-aisiais, išrinktas savivaldybės vadovu, po metų šį darbą jis paliko dėl siūlymo vadovauti bendrovei "Anykščių vynas". Po dvejų metų politikas išėjo ir iš šios įmonės - dėl pareigų ŽŪM.

Panašiai kaip darbovietes V.Kanopa keičia ir politines partijas. Po kelerius metus jis buvo Lietuvos centro sąjungos, Lietuvos valstiečių partijos, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos narys. "Socialdemokratų partija - viena didžiausių ir stipriausių, o jos programa man artimiausia, čia galiu geriausiai pritaikyti savo sugebėjimus", - prieš dvejus metus, pereidamas pas socialdemokratus, kalbėjo politikas.

Tai, kad Rokiškio rajono gyventojai nesidžiaugia juos nuolat pametančiu meru, neslėpė buvęs meras parlamentaras V.Saulis. "Kita vertus, jis ir anksčiau Rokiškio kraštui buvo tvirta atrama Žemės ūkio ministerijoje, manome, kad ir dabar neliks skolingas savo krašto žmonėms. Be to, tikrai žinau, kad ministerijos kolektyvas jo laukė sugrįžtant. Juk V.Kanopa ten dirbo šešerius metus, o ministerijos valstybės sekretorius tais laikais buvo ministrės dešinioji ranka", - sakė V.Saulis.

Žemės ūkio akademiją baigęs, technikos mokslų daktaro laipsnį turintis V.Kanopa 2003-iaisiais, laimėjęs konkursą eiti ŽŪM sekretoriaus pareigas ir persikėlęs į sostinę, su Rokiškiu ryšių nenutraukė. Rajone iki šiol veikia jam priklausanti sūnaus vadovaujama mėsos gaminiais prekiaujanti bendrovė "Daivida".

2011 metais tapęs Rokiškio meru, V.Kanopa į šį miestelį gyventi negrįžo. Politikas beveik kasdien įveikdavo 300 kilometrų atstumą, važinėdamas iš sostinės ir atgal. V.Kanopa vairavo naują visureigį "Dacia Duster" - jį politikas, kurio šeimos turtas vertinamas 1,8 mln. litų, laimėjo loto lošime prieš pat mero rinkimus.

Kasos aparatų "tėvas"

40-metis M.Kuklierius dar prieš porą mėnesių pats pretendavo vadovauti ŽŪM. Jo kandidatūrą atmetė premjeras Algirdas Butkevičius, išgirdęs kandidato samprotavimus apie "mažesne blogybe" įvardytą bendradarbiavimą su kairiaisiais.

Vis dėlto M.Kuklierius ministerijoje liko, kaip ir anksčiau, sutikęs eiti viceministro pareigas. Toks jo sprendimas ne juokais užrūstino buvusius bendražygius.

"Galiu pasakyti: norėjo būti klebonu, o liko klapčiuku. Šito jo posūkio nesuprantu, nežinau, ar taip jis pasielgė vien dėl pasiūlytų pareigų. Kita vertus, M.Kuklierius yra kompetentingas specialistas. Bet laikas geriausiai įvertina darbus, ir šiuo atveju manyčiau, kad ministerija be jo nepražūtų", - LŽ kalbėjo buvęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

M.Kuklieriui apsisprendus dirbti "darbiečio" V.Juknos komandoje, TS-LKD vadovybė sustabdė jo narystę partijoje. Vis dėlto konservatoriai labai pykti negali - prieš sutikdamas prisidėti prie jų komandos politikas priklausė Liberalų ir centro sąjungai, vadovavo šios organizacijos Kauno skyriui.

M.Kuklieriaus atsiradimas ŽŪM vadovybėje 2009-aisiais tuo metu sietas su didesniu mėsos perdirbėjų įsigalėjimu šioje institucijoje, K.Prunskienės darbo metais vadintoje "pienininkų" ministerija. Kaip žinoma, prieš pradėdamas viceministro karjerą, M.Kuklierius buvo Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos generalinis direktorius. Būtent su šiuo politiku sietas dešiniųjų Vyriausybės sprendimas kasos aparatų turgavietėse diegimą pradėti nuo mėsos prekeivių, esą sudariusių konkurenciją didiesiems perdirbėjams.

Mezgė politinius ryšius

Į žemės ūkio ministro kėdę pretendavo ir 43 metų "darbietis", vienas partijos kūrėjų, Kauno miesto tarybos narys R.Šatkauskas, mėnesio pabaigoje turintis sėsti į viceministro kėdę. Aukštesnio posto praėjusių metų pabaigoje jis atsisakė pats, prezidentei Daliai Grybauskaitei pranešus, jog ji norėtų DP priskirtuose valstybės postuose matyti nepartinius vadovus.

Kandidatas į žemės ūkio viceministrus Rytis Šatkauskas /Erlendo Bartulio nuotrauka
Kandidatas į žemės ūkio viceministrus Rytis Šatkauskas /Erlendo Bartulio nuotrauka

Radioelektroniką Kauno technologijos universitete baigęs klaipėdietis R.Šatkauskas turi valstybinio darbo patirties. 2005-2008 metais jis ėjo aplinkos viceministro pareigas ir dėl jų atsisakė 2006-aisiais atsiradusios galimybės tapti Seimo nariu.

"Jau daugiau nei metus dirbu valstybės tarnyboje - Aplinkos ministerijoje einu atsakingas pareigas ir esu rimtai įsitraukęs į šią veiklą. Yra daugybė pradėtų darbų, projektų, už kuriuos jaučiuosi atsakingas. Manau, kad būsiu naudingesnis ir toliau nuosekliai dirbdamas aplinkos apsaugos srityje", - tuo metu kalbėjo R.Šatkauskas.

Tuometis aplinkos ministras Arūnas Kundrotas LŽ aiškino apie šį buvusį pavaduotoją galintis papasakoti nedaug. "Mano laikais jis buvo daugiau atsakingas už santykius su Seimu, su savo atstovaujamos partijos parlamentine frakcija. Tas pareigas, sakyčiau, jis atliko gerai", - sakė eksministras.

Tikisi principingumo

Naujokė ministerijos vadovybėje, bet ne valstybės institucijoje, yra LLRA deleguota 57 metų L.Počikovska. Anksčiau ji ne vienus metus ėjo Vilniaus rajono savivaldybės merės pareigas, o 2004-2008 metais dirbo Seime. Būtent parlamente L.Počikovska, viena LLRA kūrėjų, nutraukė bendradarbiavimą su šia partija. Tokį sprendimą ji tuomet aiškino LLRA lyderio, irgi Seime dirbusio Valdemaro Tomaševskio vienvaldiškumu ir nenoru atsižvelgti į kitokią nuomonę.

Leokadija Počikovska
Leokadija Počikovska

"Yra partijoje tokių dalykų, kurie man nepatinka. Mano sprendimas brendo kelerius metus", - teigė parlamentarė. Tuo metu V.Tomaševskis tvirtino, esą su L.Počikovska labai gerai sutarė. Jos sprendimą išeiti iš partijos LLRA lyderis aiškino moters "asmeninėmis problemomis".

2008 metais L.Počikovska Seimo nario mandato siekė su K.Prunskienės vadovauta Lietuvos liaudies partija. Nepasisekus antrą kartą tapti Seimo nare, moteris kuriam laikui buvo pradingusi iš aktyvios politikos.

Buvęs žemės ūkio ministras K.Starkevičius teigė neabejojantis, kad L.Počikovska ministerijoje kuruos žemės klausimus - būtent žemės grąžinimo Vilniaus krašte problemas nuolat akcentuoja LLRA. "Duok Dieve, kad sprendimai būtų priimami ne vienos partijos, bet visų Lietuvos piliečių labui", - vylėsi konservatorius.

Su L.Počikovska Seimo Valstiečių liaudininkų frakcijoje ketverius metus dirbusi parlamentarė Rima Baškienė tvirtino apie kolegę galinti kalbėti tik gerai. "Ji labai pareiginga, dalykiška. Problemas spręsdavo labai konkrečiai, ir visada - nuo A iki Z. Jos atsakingumas dirbant visada mane labai žavėjo", - aiškino politikė.

R.Baškienė tvirtino netikinti, kad L.Počikovska, tapusi viceministre, aklai vykdys ją delegavusios partijos nurodymus. "Ją prisimenu kaip labai principingą politikę, tad manyti, jog L.Počikovska bus suinteresuota vien LLRA tikslais, būtų neteisinga - esu tikra, kad ji elgsis valstybiškai, principingai bei atsakingai", - kalbėjo Seimo narė.

Žemės ūkio viceministras Vidmantas Kanopa

1979 m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademiją, žemės ūkio inžinierius mechanikas.

1985 m. Lietuvos žemės ūkio elektrifikacijos mechanizacijos tyrimo instituto neakivaizdinėje aspirantūroje apgynė disertaciją, suteiktas technikos mokslų daktaro laipsnis.

2001-2003 m. studijavo Tarptautinėje aukštojoje vadybos mokykloje, vadybos magistras.

1979 m. - Moškėnų tarybinio ūkio inžinierius mechanikas.

1983 m. išrinktas "Naujo gyvenimo" kolūkio pirmininku.

1989-1990 m. - Rokiškio rajono vykdomojo komiteto Plano komisijos pirmininkas.

1990 m. - Obelių tarybinio ūkio direktorius.

Nuo 1991 m. - Rokiškio rajono valstybinės prekybos įmonės vadovas, reorganizavus - UAB "Daivida" steigėjas ir vadovas.

1992 m. įkūrė banko "Hermis" Rokiškio filialą.

2000-2001 m. - Rokiškio rajono savivaldybės meras.

2001-2003 m. - AB "Anykščių vynas" generalinis direktorius.

2003-2008 m. - Lietuvos žemės ūkio ministerijos valstybės sekretorius.

2011-2012 m. - Rokiškio rajono savivaldybės meras.

Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius

1996 m. - Lietuvos žemės ūkio universiteto Ekonomikos fakultetas, žemės ūkio ekonomika ir organizavimas.

1999-2000 m. studijavo Pietų Danijos universitete Odensėje.

2006 m. studijavo politinius mokslus Birmingamo universitete, Anglijoje.

1996 m. pagal studentų mainų programą mokėsi JAV Pietų Ilinojaus ir Ilinojaus universitetuose.

1997-1999 m. - Žemės ūkio ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktorius.

2000-2001 m. - žemės ūkio viceministras.

2001-2003 m. - Vilniaus banko ekonomistas.

2003-2005 m. - banko "Nord/LB" kredito analitikas.

2006-2007 m. - Lietuvos žemės savininkų sąjungos bei Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos ekspertas.

2007-2008 m. - Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius.

2008 m. gruodžio mėn. - 2009 m. balandžio mėn. - žemės ūkio ministro patarėjas.

2009-2012 m. - žemės ūkio viceministras.

Žemės ūkio viceministrė Leokadija Počikovska

1972-1975 m. dirbo Termoizoliacijos institute laborante.

1979-1993 m. dirbo Techninės estetikos mokslinio tyrimo institute ekonomiste, vyr. finansininke.

1992 m. baigė studijas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete.

1993-1995 m. - Vilniaus rajono merijos Kontrolės tarnybos viršininkė.

1995-2004 m. - Vilniaus rajono tarybos narė, Vilniaus rajono merė.

2004-2008 m. - Seimo narė.

Kandidatas į žemės ūkio viceministrus Rytis Šatkauskas

1994 m. - Kauno technologijos universiteto Radioelektronikos fakultetas, inžinierius.

2001 m. - Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultetas, vadybos mokslų magistras.

1996 m. įkūrė UAB "Sabelija" Kauno skyrių ir pradėjo jam vadovauti.

1997 m. įkūrė UAB "Sabelijos prekyba" ir tapo jos direktoriumi.

2005-2008 m. - aplinkos viceministras.

Nuo 2007 m. - Kauno miesto savivaldybės tarybos narys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"