Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Komandiruočių maršrutai netrumpėja

 
2012 05 22 3:44

Per mažiau nei penkis šių metų mėnesius ministerijų išlaidos komandiruotėms viršijo 4 mln. litų sumą. Nors daugiausia vykta į Europos šalių sostines, neapsieita be gerokai egzotiškesnių maršrutų.

Iš keturiolikos ministerijų ir pagal komandiruočių išlaidas, ir pagal šių išvykų bei į jas deleguotų asmenų skaičių minimu laikotarpiu nepralenkiama buvo konservatoriaus Audroniaus Ažubalio vadovaujama Užsienio reikalų ministerija (URM).

Po jos rikiuojasi liberalcentristo Gedimino Kazlausko vadovaujama Aplinkos ministerija (AM), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) į Vyriausybę deleguotos Ingridos Šimonytės diriguojama Finansų ministerija (FM) ir Krašto apsaugos ministerija (KAM), prie kurios vairo - konservatorė Rasa Juknevičienė.

Dažniausiai ministerijų valdininkai lankėsi Briuselyje. Jų maršrutai taip pat krypo į Europos Sąjungai (ES) šiuo metu pirmininkaujančią Daniją, Vokietiją, Prancūziją, Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), Baltijos regiono šalis. Tačiau kai kuriems klerkams nusišypsojo laimė apsilankyti ir tokiose valstybėse kaip Kinija, Pietų Korėja, Kazachstanas, Armėnija, Irakas.

Darbo būtinybė

Beveik ketvirtadalį visų ministerijų išlaidų komandiruotėms aprėpusi URM šių metų sausio-balandžio mėnesiais 600 išvykų į užsienio šalis išleido apie 1,1 mln. litų. Tai esą 400 tūkst. litų mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Daugiau nei trečdalis šių kelionių buvo nukreiptos į Briuselį. Iš viso mūsų krašto diplomatinė žinyba į užsienį komandiravo apie 230 asmenų.

Kaip LŽ teigė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas Mindaugas Lašas, efektyviai vykdyti URM misijos vien iš Lietuvos sostinės neįmanoma, todėl esąs toks didžiulis komandiruočių skaičius. "Ministerijos veiklos esmė - Lietuvos interesų gynimas užsienyje ir atstovavimas šaliai. Šių užduočių neįmanoma efektyviai vykdyti tik iš Vilniaus arba per nedideles mūsų šalies ambasadas, todėl komandiruotės yra diplomatų darbo būtinybė", - pažymėjo jis.

Taupieji ir išlaidūnai

Viena URM valdininko išvyka į užsienį mokesčių mokėtojams atsiėjo beveik 2 tūkst. litų. Ne ką mažiau valdininkų į užsienį siuntusi FM valstybės kišenę paplonino kur kas mažesne suma. Ministerijos darbuotojai vyko į 271 komandiruotę, joms iki šių metų gegužės išleista beveik 400 tūkst. litų.

"Į komandiruotes vykstama tik būtiniausiais atvejais: dalyvaujama darbo grupėse, komisijose ir panašiai. Be to, gerokai sumažėjo ir vykstančiųjų skaičius - į komandiruotes vyksta tik tiek žmonių, kiek yra būtina tinkamai atstovauti Lietuvai. Atsisakoma vykti į reprezentacinio pobūdžio renginius", - teigiama FM Viešųjų ryšių skyriaus LŽ pateiktame atsakyme.

URM ir FM pagal vidutines vienos komandiruotės išlaidas gerokai aplenkė AM. Iki šių metų gegužės vidurio 221 darbuotoją komandiravusi ir 210 išvykų surengusi institucija iš viso išleido 605 tūkst. litų, arba beveik po 3 tūkst. litų vienai komandiruotei. Kaip ir kitų ministerijų atstovai, AM viešųjų ryšių specialistai taip pat aiškino, kad dauguma išvykų buvo į Briuselį.

"Apie dešimt komandiruočių organizuotos į Pietų Korėją, rengiantis pasaulinei parodai "EXPO 2012", po kelias komandiruotes - į Berlyną, Kopenhagą, Liuksemburgą. Taip pat įvyko ir pavienės komandiruotės į Paryžiuje vykusį vandens forumą ir kitus Jungtinių Tautų renginius", - teigiama LŽ atsiųstame atsakyme.

Netrūko egzotikos

Vidutiniškai per 3 tūkst. litų atsiėjo ir viena KAM valdininkų komandiruotė. 149 šios ministerijos atstovai vyko į 108 komandiruotes, joms iš viso buvo išleista 360 tūkst. litų. KAM Viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus specialistų teigimu, dažniausiai vykta į Briuselį, Vokietiją, Estiją, Latviją, Norvegiją ir Nyderlandus.

Po keletą kartų apsilankyta Austrijoje, Prancūzijoje, Gruzijoje, Suomijoje, Ukrainoje. KAM delegacijos taip pat skrido į Kiniją, Afganistaną, Kazachstaną, JAV ir kitur. "Siekiant efektyviai panaudoti komandiruočių išlaidoms skirtas lėšas, veikia komandiruočių tikslingumo įvertinimo mechanizmas, o tai leidžia išvengti komandiruočių išlaidų augimo tendencijų", - LŽ tikino KAM darbuotojai.

Iš konservatoriaus Kazio Starkevičiaus vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) į 201 komandiruotę buvo išleisti 233 valdininkai. Jų išvykos atsiėjo kiek daugiau nei 300 tūkst. litų. ŽŪM valdininkai daugiausia vyko į Briuselį, Vokietiją ir Lenkiją. Tačiau aplankytas ir Izraelis, Azerbaidžanas, JAV, Graikija, Gruzija, Irakas, Afganistanas, Serbija bei kitos valstybės.

Naršė ne tik po Europą

Ant penkto laiptelio pagal išlaidas komandiruotėms galima pastatyti konservatorių į Vyriausybę deleguoto Rimanto Žyliaus vadovaujamą Ūkio ministeriją. Šios institucijos 108 darbuotojai vyko į 93 komandiruotes ir išsėmė 242 tūkst. litų. Daugiau nei pusę išvykų sudarė dalyvavimas Briuselyje vykusiuose renginiuose. Tačiau valdininkai taip pat vyko į Iraką, Prancūziją, Vokietiją, Nyderlandus, Daniją, Azerbaidžaną, JAV ir kitur.

Į 79 komandiruotes už daugiau kaip 235 tūkst. litų šiemet vyko 31 liberalo Remigijaus Šimašiaus vadovaujamos Teisingumo ministerijos valdininkas. Jų maršrutai apsiribojo Europa. Be Briuselio, taip pat dalyvauta renginiuose Liuksemburge, Kopenhagoje, Strasbūre, Hagoje, Osle, Kišiniove, Braitone, Vienoje ir Rygoje.

53 vidaus reikalų ministro liberalcentristo Artūro Meliano pavaldiniai iki gegužės vidurio į užsienį vyko 85 kartus. Tai valstybės biudžetui atsiėjo 151,4 tūkst. litų. Dar 57,4 tūkst. litų skirti iš ES fondų. Vidaus reikalų ministerijos Protokolo ir viešųjų ryšių skyriaus darbuotojai kaip svarbiausias išvykų kryptis įvardijo Briuselį, Liuksemburgą, Daniją, Rusiją, Lenkiją ir Estiją.

Vengia konkretumo

164 tūkst. litų užsienio komandiruotėms išleido 46 socialinės apsaugos ir darbo ministro konservatoriaus Donato Jankausko pavaldiniai. Jie svetur vyko 95 kartus. "Daugiausia vykta į Belgijos ir Danijos karalystes. Per viešuosius pirkimus stengiamasi įsigyti kuo pigesnes paslaugas: kelionių bilietus ir apgyvendinimą", - pabrėžė šios ministerijos atstovai.

Vos 4 tūkst. litų mažiau iki šių metų gegužės vidurio išvykoms į užsienį išleido Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio vadovaujama Susisiekimo ministerija. Jos valdininkai taip pat dažniausia keliavo į Briuselį, Lenkiją, Latviją, Vokietiją, tačiau taip pat dažnai vykta Rytų kryptimi - lankytasi Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Gruzijoje ir Kazachstane.

Kultūros ministerijos vadovo Arūno Gelūno 26 pavaldiniai vyko į 54 komandiruotes. Joms išleista beveik 145 tūkst. litų. Be tradicinės krypties - Briuselio, valdininkai apsilankė Armėnijoje, Turkijoje, Azerbaidžane, Rusijoje, JAV, Prancūzijoje, Švedijoje ir kitur.

Liberalo Gintaro Steponavičiaus vadovaujama Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) užsienio komandiruotėms išleido 140 tūkst. litų. ŠMM atstovai, pažymėję, kad ministerijos vadovybė ir specialistai vyksta tik į konferencijas, seminarus ir posėdžius, kurie esą privalomi vykdant įsipareigojimus, konkrečių krypčių neatskleidė.

Lakoniškai į LŽ klausimą apie valdininkų komandiruotes atsakė ir TS-LKD į Vyriausybę deleguoto Arvydo Sekmoko vadovaujama Energetikos ministerija. Esą per metus valdininkų išvykoms numatyta 808 tūkst. litų ir ši suma nebus viršyta. Apie kryptis teužsiminta, kad tai yra Briuselis ir šalys, susijusios su strateginiais energetikos projektais. Duomenų nepateikė tik Sveikatos apsaugos ministerija.

Pasiteisinimai piktina

Kaip LŽ tvirtino Seimo Audito komiteto narys Andrius Mazuronis, ministerijos per keletą metų trunkantį ekonomikos sunkmetį taupyti taip ir neišmoko. "Mūsų komiteto surinkti duomenys tik patvirtina, kad išlaidos komandiruotėms didėja, ir gana sparčiai. Žinoma, dalis jų yra pateisinamos, mat artėja pirmininkavimas ES, tačiau komandiruotės į egzotiškus kraštus vis dar neišnyksta", - apgailestavo jis.

Parlamentaro teigimu, iš visų krašto ministerijų itin išsiskiria AM, tradiciškai išleidžianti didžiules sumas valdininkų išvykoms ir nevengianti itin tolimų bei egzotiškų maršrutų. "Pavyzdžiui, FM valdininkai į užsienį vyksta dažnai, tačiau jų komandiruotės yra visiškai pateisinamos. O AM klerkų kelionių kryptys apima Afriką ir kitus tolimus pasaulio kraštus. Jos teisinamos tuo, kad vykstama į neva ypatingos svarbos Jungtinių Tautų konferencijas, nors ten nagrinėjamos temos dažnai net nesusijusios su Lietuva", - piktinosi A.Mazuronis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"