Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kodėl tu bėgi iš Lietuvos?

 
2006 11 11 0:00

Vienas atsakymas peršasi iš karto: žmogau, tau trūksta informacijos. Trūksta lankstinukų, skrajučių. Lietuvoje, jeigu tik nori, gali gerai uždirbti. Jeigu nenori dirbti, vis tiek yra galimybių gerai uždirbti. Tiems, kas to nežino, verta paaiškinti plačiau.

Įstojus Į NATO ir ES galimybių padaugėjo. Rašyk pareiškimą ir gausi kiek nors iš ES struktūrinių fondų. Jeigu negausi, pasitark su tais, kurie gavo. Daryk taip, kaip darė visokie "pelėsiai", "griuvėsiai", "puvėsiai". O kuo tu blogesnis(ė)? Jeigu lauksi, tie "puvėsiai" supūdys visus struktūrinius fondus. Liksime be struktūros.

Ateis ir NATO pinigai. Geopolitiškai mes labai svarbūs. Sako, visas Šiaulių karinio oro uosto pakilimo takas bus tiesiog nuklotas pinigais. Kai lėktuvai kils, pakils ir pinigų debesys. Vėjas juos nešios, visą Lietuvą kaip snaigėmis nuklos. Tik reikėtų imtis priemonių, kad vėjas tų pinigų į Latvija nenuneštų.

Bet, prisipažinsiu, nesu NATO ir ES pinigų specialistas. Daugiau nutuokiu apie jėgos ir teisėsaugos struktūras, valdymą. Būtent čia ir noriu pasiūlyti tau dirbti. Pamatysi, praeis noras skristi į Airiją. Supažindinsiu tave su kai kuriais darbo principais ir kai kuriais darbais.

Lojalumas

Pirmiausia - vadovybei, po to - valstybei. Šį principą išdėstė vienas teisėsaugos pradininkų Lietuvoje. Nuo šio principo niekur nepabėgsi. O ir bėgti neapsimoka. Pavaldinys gėrybių gauna iš vadovybės, o ne iš valstybės. Ne valstybė, o vadovybė gali apdovanoti pavaldinį garbingu ženklu kokių nors metinių proga, paskirti priedą prie atlyginimo, papildomų atostogų, vienokį ar kitokį laipsnį. Arba priešingai. Sumanieji šią realybę gerai suvokia.

"Savas", "patikimas", "naudingas", "rekomenduotas" - tai personalo politikos kategorijos. Jos tampa ypač aktualios keičiantis vadovybei. "Saviems" galima sukurti naujų etatų. Patikimieji nesunkiai laimi konkursus. Ypač aukštus įvertinimus jie gauna už pokalbį. Kartais jie atsako į klausimą anksčiau, nei jų paklausia. Kartais jie mala niekus, bet komisijai patinka. Tokie greitai kopia karjeros laiptais. Tiesa, itin gabūs senieji sugeba prisitaikyti prie naujųjų ir tiesiog ištirpti tarp jų. Yra tokių, kurie tirpsta ir tirpsta, vos tik valdžia pasikeičia.

Be užnugario - be ateities

Nemanykite, kad viršininkas - visagalis (nors taip ir atrodo). Kartais jis jaučiasi silpnas (nors taip ir neatrodo).

Kartais naujas vadovas ateina iš karto su užnugariu. Kartais užnugaris tiesiog atveda naują vadovą. Pastarasis kartais spyriojasi, bet vėliau ir nori, ir sugeba. Kartais pačiam vadovui reikia ieškotis užnugario Seime, tarp partijų, Vyriausybėje, versle, net žiniasklaidoje. Bet ir užnugaris ne amžinas. Tada vadovas pasijunta nuogas su nepridengta nugara. Begėdiškai nuogam sunku poste išsilaikyti. Na, jeigu laikysies ramiai, nieko nedirbsi, nieko nekliudysi, gal ir tavęs nekliudys.

Nekliudyk korumpuotųjų. Jie irgi žmonės, turi šeimas, nori nuvažiuoti kur nors toliau pailsėti (Palanga atsibosta). Žinoma, dėl bendros politikos galima kokią nors korumpuotą smulkmę pagąsdinti. Bet stambesniųjų neapsimoka. Lazda atsisuks kitu galu.

Automobilis

Tarnybinis automobilis - daugiau negu prestižas. Tai esminis instinktas. Galima tarnybai nenupirkti technikos, galima nepakeisti papuvusių langų (pakentės). Bet automobilis... Ką pagalvos gimtojo kaimo žmonės, kai viršininkas per bulviakasį įsuks į tėvų sodybą su senstelėjusiu "bemsu". Baisu pagalvoti, ką jie pagalvos. O ką pagalvos kolegos iš ES, pamatę vadą sename automobilyje? Apie Lietuvą tikrai nieko gero nepagalvos.

Kartą vienas vadovas (beveik generolas) panoro pats pavairuoti, bet įvažiavo į griovį, automobilis apsilamdė. Tarnybą ištiko šokas. Turėjo ji laisvų automobilių, bet klasė ne ta - inspektoriaus lygio. Ką daryti? Pirkti naują - užtruks. O vadui vadovauti reikia tuoj pat. Pavaldiniai atsisuko veidais į problemą. Jie išnuomojo savo vadui tinkamos klasės (su šešiomis oro pagalvėmis) automobilį. Tarnybai, žinoma, kainavo. Bet argi tokiais atvejais pinigai svarbiausia?

Bet nuo principų - prie darbų. Tokių Airijoje nerasi.

Darbas kovos lauke

Manau, tai tave intriguoja, jau veržies į kovą ("Žal-gi-ris!"). Paaiškinsiu viską iš eilės.

Vieną kartą premjeras sukvietė įvairių tarnybų vadovus ir paragino kovoti su ekonominiais nusikaltimais. Visi pritarė. Juk dėl to ir bėga žmonės iš Lietuvos, kad tokių nusikaltimų daug, o pinigų biudžete viskam nepakanka - nei sveikatai, nei kultūrai.

Premjero žodžiai iš viršūnių nusileido į apačias, kur ir kovojama su ekonominiais nusikaltimais. Vieno rajono padalinio viršininkas raportavo: "paskyrėme gerą pareigūną rašyti ataskaitas". Kitame rajone net du paskyrė - ne tik rašyti, bet ir dirbti. Tačiau vienas buvo išvykęs į universiteto sesiją, o kita buvo išleista į dekretines atostogas. Nepaisant tokios įvairovės (studijų, gimdymų, ligų ir kitų dalykų) ataskaitos tvarkingai kilo iš apačios į viršų. Viršuje jos įgavo oficialią formą ir nukeliavo į Vyriausybę.

Jeigu premjeras (dabar jau kitas) vėl pakvies tarnybas į žygį, ataskaitos bus įteiktos laiku. Mums tai suprantama. ES ekspertams - ne.

Atvažiavo tie ekspertai į Lietuvą ir nustatė, kad mūsų kova su korupcija dažniausiai popierinė. Ji prasideda programa viename popieriuje ir baigiasi ataskaita antrame. Liepė ekspertai lietuviams pasitaisyti. Bet mes nenorime. Baisu prarasti nacionalinį identitetą. Juk mes ne italai, kariaujame be triukšmo. Ar norėtum tokio darbo? Imk lapą ir rašyk pareiškimą...

Priedangos firma

Gal kartais teko girdėti, kad prieš penkiolika metų žlungant sovietinei sistemai KGB bandė kurti taip vadinamas priedangos firmas. Jų paskirtis buvo ne tik pinigų uždirbinėti, bet ir šnipinėti, informaciją Maskvai perdavinėti. Lietuvos saugumas mėgino tas firmas demaskuoti ir likviduoti.

Su tokia lietuviška priedangos firma teko susidurti netgi vienos oficialios tarnybos viduje. Tai buvo unikalus reiškinys pasaulinėje žvalgybos praktikoje. Vis dėlto esame nepaprasti ne tik dėl cepelinų. Ta firma nei šnipinėjo, nei pinigų uždirbinėjo, nei informaciją perdavinėjo. Ir pavadinimas buvo gražus: "greitojo reagavimo būrys". Per visą savo egzistavimo laiką jis nė karto nereagavo. Jį sudarė tarnybos vadovus aptarnaujantys keli vairuotojai, pora sargų ir dar pora personų, nieko reikšmingo nedarančių. Aišku, būrys buvo išlaikomas iš tarnybos biudžeto, jo niekas nedemaskavo. Jo nepastebėjo parlamentinė kontrolė, valstybės auditas. Vidaus auditas pastebėjo, bet jam nebuvo suteikta teisė būrį audituoti. O vienos ministerijos vieno departamento vadovas tiesiog palaikė šią priedangos firmą: "būrys kaip būrys". Kiek tokių firmų yra Lietuvoje? Statistikos departamentas duomenų nepateikia. Darbas jose nėra įdomus, užtat saugiau negu Airijoje. Rašyk pareiškimą.

Ne operatyvinis darbas

Kiek reikia visokių darbuotojų, kad galėtų dirbti vienas operatyvinis darbuotojas? Painus klausimas... Šio darbo organizavimas - paslaptis. Pagarsinsi - valstybės paslaptį išduosi. Todėl kalbėsiu miglotai. Yra toks "operpadalinys" (žinoma, Lietuvoje). Viršininkas viršininkauja, referentė - referuoja, technikas - laidelius vynioja, ūkvedys - ūkininkauja, valytoja - valo. Gal dar kas nors ką nors daro. Pačiame gale yra operatyvinis darbuotojas. Ką jis daro, nežinia, bet tokia jo darbo specifika. Anksčiau dar buvo analitikė, bet išėjo, o etatas liko. Gal norite? Analizuoti vis tiek nėra ko. Viskas kaip ant delno. Dar galima įkurti operatyvinio budėtojo etatą (su būsima gera pensija, tris kartus didesne už profesoriaus). Rašyk pareiškimą. Airijoje geriau nebus.

Skaičių pasaulyje

Būna taip, kad staiga prireikia pažangos. O ji matuojama skaičiais. Kaip juos padaryti? Pirmiausia reikia žinoti vietą, kur skaičiai nesunkiai "darosi". Pavyzdžiui, labai gera kovos su naminukės gaminimu sritis. Kovojame ir niekada nelaimime. Pažanga bus tada, jeigu šiemet išaiškinsime daugiau gamintojų negu pernai. Tai nesudėtinga, miškeliuose bravorų daug rūksta. Tik nereikia persistengti. Surašei protokolų, kiek reikia, ir stop. Kitus palikite ateičiai.

Kartais taip atsitinka, kad tarnyba laiku nepaskaičiuoja. Tada žiūri - dar tik Vėlinės, o pernykščiai rodikliai jau viršyti. Reikia staigiai stabdyti tempą. Daug viršyti nevalia, nes kitais metais rodikliai turės būti aukštesni.

Būna ir priešingai. Užsimiršti ir "nepadarai" skaičiaus. Net 20 ar 30 procentų trūksta iki pernykščių. Nepanikuok, parašyk "dėl gerai organizuoto prevencinio darbo naminukės gamyba šalyje sumažėjo 20 ar 30 procentų." Vis bus patenkinti - Lietuvos kaimas blaivėja.

Tas pats ir dėl kontrabandos. Kiek nori, tiek pagausi. Galima amžinai progresuoti, o tarnyba gaus vis didesnį biudžetą, nusipirks daugiau technikos gaudyti kontrabandą žemėje, vandenyje ir ore. Kontrabanda dėl to smarkiai nenukentės, o tarnyba tik laimės. Taigi rašyk pareiškimą. Aukštosios matematikos nereikės, užteks aritmetikos.

Darbas administracijoje

Jis turbūt prestižiškiausias. Čia lankosi garbingi svečiai. Jei tarnyba surengia vaišes, iš administracijos daugiausia dalyvauja. Čia daug svarbių dokumentų. Visų perskaityti neįmanoma. Daug popierių keliauja iš kabineto į kabinetą. Tarnautojai juos pasirašo dažnai nė neskaitę. Bet informaciją mėgsta. Atėjo į darbą ir iš karto - į internetą. Ir juokų būna. Kartą kolega tokį vaizdelį internetu atsiuntė kolegei, sėdinčiai tame pačiame kabinete. Ji pasižiūrėjo ir nuraudo. O jis juokiasi: "Čia ne porno".

Žmonėms dar patinka pasitarimai, ypač respublikiniai. Ten niekas nieko labai nenutaria. Jeigu kiekvieną kartą nutartų, nebūtų kada tų nutarimų vykdyti. Bet pasitarimuose žmonės smagiai pabendrauja. Neįtarinėk, kad administracijos darbuotojai būna vangūs. Nepatikėsi, respublikiniame krepšinio turnyre vienos tarnybos "Administacija" trečią vietą laimėjo. Komandos buvo mišrios... Už "Administraciją" žaidė dvi merginos, gerai "primėtė".

Na kaip patinka toks darbas? Rašyk pareiškimą.

Kas eis į rinkimus?

Kitos žinybos tau irgi gali duoti gerų pasiūlymų. Šiaip reikalai gerėja... Auga šalies biudžetas, įkursime naujų darbo vietų. Rašyk pareiškimą.

Bet girdžiu ir vėl lėktuvas kyla. Sunkiai kyla. Matyt, pilnas lietuvių. Į Airiją išskris visa tauta. Liks tik valdžia. Neliks tautos. Neliks visuotinių rinkimų. Kas išrinks Seimą, prezidentą? Žlugs demokratija. Pamatysi, atvažiuos į Pabradės pabėgėlių centrą koks džiunglių genties vadukas ir apsiskelbs Mindaugu trečiuoju ar ketvirtuoju.

Gana juokaut, rašyk pareiškimą. Nerašysi... Išvažiuoji... Tavo valia. Nelabai tu myli Lietuvą (tokią). Bet ir ji tave - nelabai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"