Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kodėl stringa Sausio 13-osios bylos tyrimas?

 
2011 02 07 0:00
GP prokuroras S.Slapšinskas.<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
GP prokuroras S.Slapšinskas.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Lietuvos radijo laidoje 'Dienos tema' žurnalistas Tomas Dapkus diskutavo su Generalines prokuratūros (GP) prokuroru Simonu Slapšinsku, vadovaujančiu rezonansinės Sausio 13-osios bylos tyrimui. Pokalbį LŽ skaitytojams pateikiame sutrumpintą.

- Po dviejų valstybių - Baltarusijos ir Lietuvos - prezidentų išviešintos informacijos, kad GP net neišsiuntė į Baltarusiją teisinės pagalbos prašymo dėl generolo Viktoro Uschopčiko, Seimo pirmininkės iniciatyva generalinis prokuroras Dalius Valys buvo pakviestas pasiaiškinti. Jo atsakymai netenkino Seimo pirmininkės, mat paaiškėjo, kad net nebuvo sudaryta ikiteisminio tyrimo grupė, nors byla didelės apimties. Irena Degutienė pareiškė, kad netgi abejoja jo kompetencija ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) pavedė atlikti parlamentinį tyrimą. Štai po Seimo pirmininkės kritikos sudaryta grupė, kurios vadovu paskirtas Jūs. Kodėl vis dėlto nebuvo skiriamas reikiamas dėmesys šitai bylai?

- Aš norėčiau šiek tiek patikslinti jūsų pateiktą informaciją. Pirma, parlamentinis tyrimas nėra paskirtas. Antra, aš tikrai kategoriškai nenoriu sutikti su teigimu, kad tyrimas strigo arba buvo atliekamas netinkamai. Apskritai, pradedant analizuoti Sausio 13-osios bylą, reikėtų paminėti vieną esminį momentą - prielaidų perduoti šią bylą teismui nebuvo iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos, t. y. iki tol, kol įsigaliojo naujos Baudžiamojo kodekso (BK) pataisos, kurios leidžia perduoti teismui ir nagrinėti teisme bylas kaltinamajam nedalyvaujant. Nenoriu sutikti ir su argumentais, kad tyrimas, kaip dažnai teigiama, buvo vilkinamas. Tyrimas nebuvo vilkinamas ir buvo naudojamasi tais instrumentais, kurie tuo metu buvo galimi. Tai buvo tarptautinis bendradarbiavimas. Iš esmės vyko tarptautinis susirašinėjimas.

- Jūs esate teisus, kad parlamentinis tyrimas nebuvo paskirtas formaliąja prasme. Tačiau neformaliąja prasme jis buvo paskirtas. Seimo TTK pirmininkas Stasys Šedbaras iki šiol jokių atsakymų dėl tyrimo dar nedavė. O gal laukia jūsų atsakymų? Tačiau aš noriu Jūsų paklausti dėl bylos tyrimo efektyvumo. Štai 2003 spalio 21 dieną GP Organizuotų nusikaltimų tyrimo departamento vadovas perdavė bylą prokurorei Gintarei Vareikytei, kuri, beje, net nėra įtraukta į jūsų grupę. Gal jūs paaiškinkit kodėl? Tad štai prokurorė sako, kad tarp bylos dokumentų nebuvo nutarimų 42 asmenis patraukti kaltinamaisiais, šie proceso dokumentai buvo likę kitoje byloje, o šioje byloje buvo tik teismo nutartys skirti kaltinamiesiems kardomąsias priemones suėmimus ir nutarimai kaltinamuosius apieškoti. Nors 2003 metų gegužės 01 dieną įsigaliojo naujas BK, bet tiems asmenims nebuvo pareikšti jokie įtarimai, o teisinės pagalbos prašymai dėl V.Uschopčiko nebuvo išsiųsti iki pat 2009 metų. Kodėl taip strigo šis procesas?

- Pasakysiu, kad tai yra netiesa. Teisinis susirašinėjimas vyko nuolat. Per visą bylos tyrimo laikotarpį buvo išsiųsti 94 teisinės pagalbos prašymai, o nuo 2006-ųjų iki 2010-ųjų buvo išsiųsti 69 prašymai į Vokietiją, Ukrainą, Rusiją ir Baltarusiją.

- Tačiau dabar aš klausiu konkrečiai dėl generolo V.Uschopčiko, Vilniaus garnizono vado. Kada dėl jo Baltarusijai nuo 2003 metų gegužės 1 dienos buvo išsiųstas prašymas?

- Aš visų pirma nenorėčiau minėti jokių pavardžių, nes esu saistomas nekaltumo prezumpcijos principų reikalavimų.

- Taip, bet kada teisinės pagalbos prašymas buvo išsiųstas?

- Aš jums galiu pasakyti ne apie konkretų asmenį, o apie apskritai apie teisinį bendradarbiavimą, jeigu mes kalbame apie Baltarusiją. Kalbant apie Baltarusijoje besislapstančius asmenis, teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti 1993, 1994, 1999 metais.

- Jūs vėl kalbate, sakote tą patį, ką ir ponas D.Valys, bet neatsakote į klausimą.

- Aš negaliu minėti konkretaus asmens.

- Jūs galite minėti, nes generalinis prokuroras per Seimo posėdį jį jau minėjo.

- Aš atlieku tyrimą, esu susaistytas nekaltumo prezumpcijos principo, neminėsiu konkrečių pavardžių.

- Aš jūsų neprašau konkrečių pavardžių, aš prašau įvardyti kaltinamuosius ar kaltuosius. O apie įtariamuosius ne tik kalbama, bet GP interneto puslapyje yra netgi pranešimas spaudai. Jūs atsakykite į paprastą klausimą - nuo 2003 metų gegužės 1 dienos, kai įsigaliojo naujasis BK ir reikėjo perrašyti, pateikti įtarimus pagal naują kodeksą, kada buvo išsiųstas prašymas dėl generolo V.Uschopčiko?

- Dėl konkretaus asmens aš neatsakysiu. Yra du įtariamieji, kurie slapstosi Baltarusijoje. Dėl abiejų įtariamųjų buvo siunčiami teisinės pagalbos prašymai.

- Jūs neatsakote todėl, kad parodytumėte blogą GP darbą?

- Nieko panašaus.

- Bet pati prokurorė G.Vareikytė savo pasiaiškinime rašo, kad teisinės pagalbos prašymas į Baltarusiją buvo išsiųstas tik po A.Lukašenkos vizito Vilniuje.

- Nieko panašaus. Ir anksčiau teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti dėl Baltarusijoje besislapstančių asmenų.

- Ar nuo 2003 metų buvo išsiųsta ir dėl generolo V.Uschopčiko?

- Taip, dėl Baltarusijoje besislapstančių asmenų teisinės pagalbos prašymai buvo siunčiami ir 2000-aisiais, ir 2003-iaisais, ir 2006-aisiais, ir 2009-aisiais, ir 2010-aisiais.

- Tai Jūs vėlgi norite supainioti...

- Palaukite...

- Tai, kad buvo siunčiamas prašymas dėl Jonienės, yra vienas dalykas, bet mes kalbame apie generolą Uschopčiką. Juk nuo 2003 metų gegužės 1dienos iki 2009 metų rugsėjo 28 dienos dėl generolo nebuvo išsiųstas nė vienas prašymas.

- Aš jums dar kartą pasakysiu ir galiu pakartoti, kad pavardžių tikrai neminėsiu. Įtariamųjų teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti.

- Tačiau ir Jūsų vadovas Seimo tribūnoje mini pavardes ir atsako į klausimus, ir prezidentė D.Grybauskaitė mini tas pačias pavardes. Ar jūs neprivalote taip pat kalbėti?

- Toli gražu ne. Dar sykį sakau, aš esu susaistytas nekaltumo prezumpcijos principo.

- Ar faktas apie neišsiųstą teisinės pagalbos prašymą yra nekaltumo prezumpcijos paneigimas?

- Konkretaus asmens atžvilgiu įvardijant jį įtariamuoju ar, sakykim, kokiais duomenimis remiasi baudžiamosios bylos įtarimai, ar kokios teisinės prievartos priemonėmis bus taikomos konkretaus asmens atžvilgiu - tai vėl bus elementarus nušalinimo pagrindas teisminėje stadijoje.

- Generolas V.Uschopčikas byloje yra liudytojas ar įtariamasis?

- Įtariamasis.

- Nuo kada?

- Įtariamasis, jam buvo įtarimai surašyti vėliau.

- Ar jis yra apklaustas įtariamuoju?

- Taip.

- Kada?

- 2010 metais.

- 2010 metais jis yra apklaustas įtariamuoju?

- Jis buvo apklaustas liudytoju, bet vėlgi vykdant prašymą apklausti įtariamuoju.

- Čia esminis dalykas: jis yra apklaustas liudytoju ar įtariamuoju?

- Taip, jis yra apklaustas liudytoju, kadangi Baltarusijos generalinė prokuratūra atsisakė priimti jam surašytą pranešimą apie įtarimą ir jis atsisakė būti apklaustas kaip įtariamasis. Noriu paminėti, kad 2010-aisiais buvo vienintelis atvejis, kai iš dalies buvo įvykdytas teisinės pagalbos prašymas.

- Esminis faktas, kurį dabar mes galime užfiksuoti dėl generolo V.Uschopčiko yra tai, kad įsigaliojus naujam BK, teisinės pagalbos prašymas buvo išsiųstas tik po Baltarusijos prezidento vizito. Ir generolas yra apklaustas tik liudytoju, kaip žmogus, kuris matė tik tam tikrus įvykius.

- Ne visai taip. Ankstesnieji teisinės pagalbos prašymai dėl Baltarusijoje besislapstančių asmenų nebuvo vykdomi. Mes gaudavome neigiamus atsakymus.

- Vadinasi, generolas buvo apklaustas kaip liudytojas ir tik po A.Lukošenkos vizito?

- Norėčiau patikslinti dar kitą momentą - kai po prezidento A.Lukašenkos vizito buvo išsiųstas teisines pagalbos prašymas, prieš tai toks prašymas buvo išsiųstas 1999 metais, į kurį mes taip pat gavome neigiamą atsakymą.

- Ir po to - tik 2009 metais?

- Taip, 2009-aisiais ir vėlgi 2010 metais, jeigu neklystu, vasario mėnesį, buvo išsiųstas dar pakartotinas, kuris buvo iš dalies įvykdytas.

- Tai jis yra apklaustas kaip liudytojas?

- Teisinės pagalbos prašymas yra iš dalies įvykdytas. Taip, jis apklaustas kaip liudytojas.

- Dabar kitas klausimas. Štai po GP atlikto tarnybinio patikrinimo išaiškėjo, kad teisinės pagalbos prašymai, kuriuos bylą tyrusi prokurorė G.Vareikytė atiduodavo į GP Teisinės pagalbos ir tarptautinių ryšių skyrių, labai ilgai užsigulėdavo, kol būdavo perduodami į GP Vertimo skyrių, ten dar ilgiau užtrukdavo, kol jie būdavo išsiunčiami. Tarkim, dėl generolo V.Uschopčiko, mes jau minėjom, 2006 metų liepos 11 dieną buvo surašytas įtarimas, 2007 metų kovo 14 dieną iš vieno skyriaus pasiekė Vertimų skyrių ir tik 2009 metų rugsėjo 28 dieną jis buvo išsiųstas. Tokia pati padėtis ir dėl Rusijos Federacijoje besislapstančių asmenų, kai kurie per tą laiką mirė, pavyzdžiui, maršalas Dmitrijus Jazovas ir generolas Vladimiras Kriučkovas. Kodėl vis dėlto taip ilgai teisinės pagalbos prašymai stringa tarp GP skyrių?

- Nenorėčiau sakyti, kad jie stringa tarp skyrių.

- Ar normalu: 2006 metais surašomi, o išsiunčiami tik 2009 metais?

- Sakiau, kad nuo 2006-ųjų iki 2010-ųjų buvo išsiųsti 69 teisinės pagalbos prašymai, kuriuos sudaro šimtai lapų, Tai yra tikrai milžiniškas darbas.

- Bet mes kalbame apie esmines figūras, byloje yra 42 asmenys, kuriuos reikia patraukti kaltinamaisiais, dabar jų yra jau mažiau, kai kurie per tą laiką mirė. Pavyzdžiui, dėl generolo V.Kriučkovo iš GP Teisinės pagalbos skyriaus nuo 2006 metų liepos 21 dienos dokumentai į GP Vertimų skyrių keliavo iki 2007 metų lapkričio 16 dienos. V.Kriučkovas per tą laiką pasimirė. Dėl šios bylos esminių figūrų - generolų - teisinės pagalbos prašymų vertimai tęsiasi iki tol, kol įtariamieji miršta. Ką tai reiškia?

- Dar sykį pakartosiu, šiuo atveju konkrečių įtariamųjų neminėsiu. Bet visi teisinės pagalbos prašymai buvo parengti, nors, aišku, užtruko parengimo ir vertinimo darbas. Šiuo metu visi teisinės pagalbos prašymai dėl byloje figūruojančių įtariamųjų yra išsiųsti.

- Bet tik po skandalo.

- Dar sykį jums kartoju, kad teisinės pagalbos prašymai buvo siunčiami nuolat.

- Dabar paaiškėjo, kad dingo Sausio 13-osios bylos tyrimo GP tarnybinio patikrinimo medžiaga. Kas vyksta?

- Tai vėl neteisinga informacija. Tarnybinio patikinimo turima medžiaga nedingo, prie tarnybinio patikrinimo medžiagos nebuvo pridėtas prokuroro Kęstučio Vagnerio savo iniciatyva pateiktas raštas. Nebuvo pridėtas dėl vienos labai paprastos priežasties - K.Vagneris nepriklausė tarnybinio patikrinimo komisijai.

Pagal tarnybinio patikrinimo nuostatas, pridedami tikrinusio asmens pareiškimai, aiškinimai arba tarnybinio patikrinimo komisijos narių pateikti dokumentai. Todėl natūralu, kad tas K.Vagnerio raštas paprasčiausiai nebuvo pridėtas. Tačiau jis nedingo.

- Kaip jis nedingo?

- Jis nedingo, jis nebuvo pridėtas.

- K.Vagnerio raštas atsirado tik dabar ir tą liudija pats prokuroras, jis perdavė šį dokumentą generaliniam prokurorui D.Valiui ir ponas D.Valys pridėjo jį prie bylos medžiagos, naudodamasis asmeniniu kompiuteriu. Medžiaga, kuri inkriminavo Teisinės pagalbos skyrių, dingo.

- Tarnybinio patikrinimo medžiaga nėra dingusi, nė vienas lapas, tas dokumentas nebuvo susijęs su tarnybiniu patikrinimu, nes jį pateikė asmuo, tiesiogiai tarnybinio patikrinimo metu nedalyvavęs. Dėl to apie jokius dingusius dokumentus, aš manau, kalbėti tikrai nevertėtų.

- Jūs pats sau prieštaraujate. Ponas D.Valys dabar šitą medžiagą įsegė į tarnybinio patikrinimo bylą. Kodėl jis ją įsegė? Net jis pats Seime sakė, kad medžiaga iš patikrinimo bylos nėra dingusi. Jūs pats sau prieštaraujate.

- Aš neprieštarauju.

- Jeigu ponas D.Valys tą K.Vagnerio raštą, ne originalą (kuris dingo, o tik autoriaus nepasirašytą kopiją) pridėjo prie patikrinimo medžiagos, ir viešai Seimo tribūnoje pasakė, kad ji yra...

- Ta medžiaga, kuri buvo gauta tarnybinio patikrinimo metu, nėra dingusi. Tai, kas buvo pridėta vėliau, nėra tarnybinio patikrinimo medžiaga.

- Jūs norite pasakyti, kad žmogus savarankiškai rinko informaciją?

- Apie ką mes kalbam?

- Apie GP prokurorą K.Vagnerių.

- Taip, šitas raštas buvo pateiktas pono K.Vagnerio asmenine iniciatyva ir visai nebuvo susijęs tarnybinio patikrinimo eiga. Ir tai nėra juokinga.

- Kaip nėra juokinga, jeigu pareigūnui pavedimas buvo, vyriausiojo prokuroro, komisijos nario...

- Visų pirma, jokio teisinio pagrindo disponuoti tarnybinio patikrinimo medžiaga ne tarnybinio patikrinimo komisijos narys neturi. Kokiu pagrindu ponas K.Vagnerius disponavo tarnybinio patikrinimo medžiaga, aš manau, jis jums puikiai galės paaiškinti.

- Bet D.Valys jau aiškino Seime ir sakė, kad ji yra...

- Aš galiu kalbėti apie tuos dokumentus, kuriuos aš pats mačiau, bet tai buvo tarnybinio patikrinimo dokumentai.

- Keisti dalykai dedasi GP. Teisinės pagalbos prašymai užstringa, dūli seifuose neišsiųsti po kelerius metus. Štai dabar paaiškėjo, kad generolas V.Uschopčikas Sausio 13-osios žudynių byloje yra tik liudytojas, o medžiaga, kuri atskleidžia šiuos skandalingus dalykus, dingo. Šie faktai inkriminuoja visą sistemą.

- Byloje jūsų paminėtas asmuo yra įtariamasis.

- Taip, bet jis apklaustas tik kaip liudytojas.

- Tai yra skirtingi dalykai. Paprasčiausiai mūsų teisinės pagalbos prašymas iš dalies buvo įvykdytas. Generolas buvo apklaustas. Jam buvo užduoti klausimai, kurie buvo nurodyti teisinės pagalbos prašyme.

- Bet apklaustas liudytoju.

- Taip, liudytoju. Procesinis statusas mūsų, be abejonės, netenkina.

- Vadinasi, tas prašymas iš esmės nebuvo įgyvendintas.

- Iš dalies jis yra įvykdytas.

- Bet iš esmės - ne.

- Iš dalies bet kuriuo atveju buvo įvykdytas.

- Bet generolas V.Uschopčikas Sausio 13-osios byloje apklaustas kaip liudytojas. Ir po to mes dar galime ką nors kalbėti apie sėkmingą bylos tyrimą?

- Be jokios abejonės galim. Įsigaliojusios naujos kodekso pataisos suteikia tokią galimybę, nes iki pataisų byla, neapklausus asmens įtariamuoju ir neįteikus jam pranešimo apie įtarimą, negalėjo būti perduota teismui ir negalėjo būti nagrinėjama įtariamajam nedalyvaujant. Tyrimas gali būti užbaigtas ir neapklausus asmens kaip įtariamojo. Pakanka po procesinio sprendimo asmenį pripažinti įtariamuoju. Tokius proceso sprendimus priima ikiteisminio tyrimo teisėjas, o ši ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartis yra siunčiama kitos valstybės generalinei prokuratūrai. Ir tai yra procesinis reikalas, kurio pakanka.

- Vis dėlto ar byla bus tiriama išsamiau? Yra daug įvairių tarptautinių viešų liudijimų apie tai, kaip buvo organizuojamas 1991 metų Sausio 13-osios perversmas. Pavyzdžiui, dabar Paryžiuje profesoriaujantis buvusios Sovietų Sąjungos vadovo Michailo Gorbačiovo patarėjas Andrejus Gračiovas yra atlikęs savo tyrimą, aprašęs ir viešai paskelbęs, kad agresija buvo derinama ir su M.Gorbačiovu, kuriam visi šie Maskvos generolai, apie kuriuos mes kalbame - maršalas D.Jazovas, V.Kriučkovas ir kiti, kalbėjo, neva yra Vilniuje "sveikų jėgų", leiskit mums veikti. Ar šios naujos aplinkybės bus analizuojamos, ar skubėsite minimą bylą atiduoti į teismą tos apimties, kuri yra dabar?

- Aš galiu pasakyti, jog analizuojamas bus visos aplinkybės, kurios gali turėti reikšmės bylai. Tačiau aš norėčiau paminėti ir labai paprastą dalyką - tai yra tikrai didžiulės apimties byla, tyrimo grupės nariai yra nauji, jie nėra dalyvavę šios bylos tyrime, natūralu, kad mes visi susipažinsim su šia medžiaga.

- Kada Jūs planuojate bylą atiduoti į teismą?

- Iš tikrųjų gali būti daug subjektyvių faktorių, man labai sunku minėti konkrečius terminus. Negalėčiau pasakyti, kiek laiko užtruks susipažinti visiems tyrimo grupės nariams su baudžiamosios bylos medžiaga, tai yra iš tikrųjų milžiniškas informacijos kiekis, 455 tomai.

- Taigi dabar, iškilmingai paminėję Sausio 13-osios įvykių dvidešimtąsias metines, mes galime visiems žmonėms pasakyti viešai, kad po 20 metų trukusio šio karinio nusikaltimo tyrimo Lietuvos prokurorai dar tik susipažįsta su byla, o vienas žudynių prie televizijos bokšto organizatorių yra apklaustas liudytoju.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"