Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Knygos skaitomos net tualete

 
2011 02 19 0:00
Dainininkas A.Mamontovas teigia, kad internetas taip pat svarbus.<br>Alinos Ožič nuotrauka
Dainininkas A.Mamontovas teigia, kad internetas taip pat svarbus.
Alinos Ožič nuotrauka

Mėgėjai skaityti neretai turi įdomių įpročių, net savotišką priklausomybę nuo šiugždančių puslapių. Tačiau šiais skubos laikais ir jie atsidūsta, kad vis rečiau gali sau leisti tokį malonumą.

Kartkartėmis darant sociologinius tyrimus, aiškinamasi, koks lietuvių požiūris į skaitymą. Teigiama, kad trečdalio lietuvių literatūra nedomina, apie 30 proc. tautiečių per metus perskaito tris knygas, vis dėlto maždaug dešimtadalis kasmet įveikia po 15 ir daugiau knygų. Literatūros veikalus moterys labiau mėgsta skaityti negu vyrai.

Knygų gerbėjai turi įvairių įpročių, kartais labai savotiškų. Vienas pašnekovas, iš kurio kadaise ėmiau interviu, pasakojo, kad namie tualeto kambaryje net įrengęs knygų lentyną. Bendradarbė per miestą eina su knyga rankoje: akis įbedusi į puslapius, moteris žingsniuoja neklupdama. Draugė net televizoriaus neturi - jį atstoja knygos, kurias skaito kiekvieną vakarą ir net naktimis nemiega dėl įdomios literatūros gurkšnių.

LŽ kalbina labai užsiėmusius žinomus žmones ir domisi, ar jie vis dar randa laiko knygoms, ką ir kaip skaito. Apie tai pasakoja režisierius ir televizijos laidų vedėjas Vytenis Pauliukaitis, olimpinė čempionė, šaulė Daina Gudzinevičiūtė, dainininkas Andrius Mamontovas, valdininkė Nijolė Statkutė, choreografas ir televizijos veidas Jurijus Smoriginas, ekonomistė bei publicistė Aušra Maldeikienė.

Krūvelė leidinių

Režisierius ir televizijos laidų vedėjas Vytenis Pauliukaitis teigia, kad pastaruoju metu neturi kada skaityti. Todėl namie prie lovos auga knygų krūva. "Dabar skaitau vien apie Egiptą, - teigia jis. - Ar domiuosi, kas ten šiuo metu vyksta? Ne. Skaitau todėl, kad Kauno muzikiniame teatre statau spektaklį, kurio veiksmas vyksta Egipte." Taigi V.Pauliukaitis laiką leidžia ne tik repeticijose, bet ir nardydamas po atitinkamą literatūrą. Egiptas ypač jį domina pastaruosius kelis mėnesius.

Kaip sako pašnekovas, jo tokia profesija, kad tenka vis "duoti ir duoti". Todėl jis retoriškai klausia: "Iš kur prisikaupsi, jei ne iš literatūros?" V.Pauliukaitis teigia, kad gyvenime nemato kokių nors ypatingų dalykų, kurie sukrėstų.

"Seniau skaitydavau iškart kelias knygas, dabar to nebedarau. Užtenka vienos, - sako V.Pauliukaitis. - Mane domina istorija, biografiniai leidiniai, romanų visai nebeskaitau. Bet štai pasigriebiau storą Vytauto Landsbergio knygą apie M.K.Čiurlionį, perskaičiau apie du trečdalius, o dabar ji guli ir laukia, kol rasiu laiko baigti. Taigi dabar su skaitymu blogai. Knygai lieka vis mažiau laiko."

Režisierius nežino, kada prisės prie augančio neskaitytų leidinių kalnelio. Gali būti, kad to imsis tik per atostogas. Poilsiaudamas V.Pauliukaitis su malonumu atsiduoda literatūrai. Į kelionę visada pasiima knygą. Ji praverčia ir tada, kai reikia laukti lėktuvo arba daug laiko praleisti ore. "Kartais skrydžiai, o jei dar reikia persėsti, trunka po 8-9 valandas. Galima būtų pasiusti. Todėl skaitau, žiūriu filmus, - pasakoja V.Pauliukaitis ir nusijuokia: - Kad nebūčiau pasiutęs daugiau negu esu."

Kad nebadautų

Olimpinė čempionė, šaulė Daina Gudzinevičiūtė skaityti mėgsta. Kad ir kur važiuotų, visada pasiima knygų. "Namie turiu mažėliau laiko skaitymui. Dažniausiai knygas imu į keliones ir stovyklas. Lėktuve tenka sėdėti daug valandų, todėl jos praverčia, - pasakoja šaulė. - Vežuosi ne vieną knygą. Perku rusiškas kišenines, nes užima mažiau vietos ir yra lengvesnės - šis formatas patogiausias. Deja, tokių lietuviškų nėra. Apskaičiavau, kad vienos knygos užtenka dviem dienoms." Sportininkė keliauja daug, todėl literatūros jai tenka pirkti nemažai. Būdama užsienyje, D.Gudzinevičiūtė knygomis dalijasi su draugais ir kolegomis. Dažnai, perskaičiusi pati, palieka jiems. Kaip sako šaulė, svarbu, kad nebūtų skaitymo bado.

Kadangi yra drausmingas žmogus, D.Gudzinevičiūtė retai aukoja miegą dėl skaitymo. Tačiau, taupydama laiką, ir tualete gali ką nors skaityti - žodyną, anekdotų rinkinį ir panašiai. Ji nepuola iškart prie kelių grožinės literatūros kūrinių, bet gali pakaitomis skaityti kokį nors romaną ir mokslo leidinį. Valgant šalia lėkštės neretai guli ir knyga.

Knygų skirtukų moteris beveik nenaudoja, namie knygą palieka atskleistą ir apverstą, o jei užverčia, įsimena skaitytą vietą. Puslapių nelanksto.

Jei knyga nesudomina, D.Gudzinevičiūtė sako nesikankinanti ir nesistengianti perskaityti iki pabaigos. Pasvarsto, kad kiekvienam literatūros kūriniui būna savas laikas. Storas knygas moteris mėgsta, tokias vadina gėriu, ir joms įveikti kantrybės užtenka. Klasikos šedevrus gali skaityti ne kartą.

Puslapis po puslapio

Vienas žinomiausių dainininkų Andrius Mamontovas taip pat prisipažįsta, kad pastaraisiais metais skaito mažiau negu anksčiau. "Prie mano lovos guli kokios trys knygos, kurias skaitau, - pasakoja. - Tačiau tai darau ganėtinai ilgai. Neišvengiamai daug laiko praleidžiu internete. Ten randu to, ko anksčiau ieškodavau knygose." Sentimentų verčiamiems knygos lapams jis nejaučia. Sako neignoruojąs XXI amžiaus teikiamų patogumų. Taigi skiria maždaug tiek pat dėmesio knygoms ir naujosios komunikacijos priemonėms. "Gana daug skaitau internete. Ten dar galima ir žiūrėti bei klausyti. Man esmė yra tai, ką gaunu, - teigia A.Mamontovas. - Anksčiau maisto produktai buvo laikomi ant ledo gabalo, o dabar turime šaldytuvus. Aišku, yra žmonių, kuriems, tarkime, patinka užsidėti vinilinę plokštelę. Man tai nebūtina."

Dainininkas tvirtina, kad jam smagu prisiminti tuos laikus, kai knygos buvo svarbiausias žinių šaltinis. "Tačiau mes judame į priekį, - pabrėžia A.Mamontovas. - Manau, kad techninės naujovės yra gerai." Kadaise paauglystėje patikusią knygą jis galėdavo skaityti kelis kartus. Dabar to nebedaro. Teigia, kad kada nors dar kartą perskaitys rašytojo Michailo Bulgakovo "Meistrą ir Margaritą". "Tai viena įspūdingiausių knygų, prie kurios norėsiu grįžti", - tvirtina populiarus atlikėjas. Jis atidžiai renkasi, ką skaityti. Jei knyga nepatinka, gali ramiai užversti jos nebaigęs. Tačiau jei įdomu, gilinasi, versdamas puslapį po puslapio. A.Mamontovas teigia, jog yra knygų, kurias skaitant norisi, kad jos niekada nesibaigtų.

Į lovą su knyga

Paklausta apie pomėgį skaityti, valdininkė Nijolė Statkutė net šūkteli: "Oho, kaip patinka." Ji teigia, kad daugiausia skaito per atostogas. Keliaudama ilsėtis pasiima tris storas knygas. Puslapius versti ir skaityti pradeda jau skrisdama lėktuvu. Ar poilsiaudama visur nešasi kurią nors tų storų knygų? N.Statkutė sako, kad paplūdimyje jai nėra patogu skaityti. Juk iš vandens išlipi šlapias, smėlis ir kitokie deginimosi vietos ypatumai knygai gali pakenkti. Todėl saulės vonias ji priiminėja be literatūros. "Labai pagarbiai žiūriu į knygą, todėl nesinori jos trinti, volioti ar bet kur numesti. Dažniausiai į paplūdimį pasiimu kokį nors žurnaliūkštį", - tvirtina moteris. Užtat vakarai viešbutyje būna skiriami skaitymo malonumui. Knygoms ji turi popierinių ir šilkinių skirtukų, tad puslapių nelanksto kaip kadaise, kai mokėsi mokykloje. Jai patinka, kai leidinys atrodo estetiškai, kai skaityta vieta būna pažymėta skirtuku.

N.Statkutei knygų reikia ne tik per atostogas. "Namie dažniausiai skaitau prieš miegą, - atskleidžia ji ir nusikvatoja: - Knygą pasiimu į lovą. Gal nelabai sveika, bet nepaprastai malonu. Tas ritualas man labai smagus. Prie lovos visada turiu pasidėjusi porą knygų."

Kai kurie žmonės gali skaityti iškart kelias knygas, atsižvelgdami į savijautą, nuotaiką, paros laiką... N.Statkutė taip nedaro. "Skaitau po vieną, - tvirtina ji. - Nenoriu mėtytis. Man reikia minties vientisumo. Ir kad gerai suvokčiau, įsijausčiau. Todėl nemėgstu pulti iškart prie kelių knygų." Suderinti televizoriaus žiūrėjimo ir per reklamos intarpus skaitymo N.Statkutė nebando. Sako, kad tada gali kokį nors žurnalą perversti. O valgydama skaito nebent laikraštį, nors ir žino, kad tai daryti nėra gerai, nesveika.

Patikusią knygą N.Statkutė gali skaityti keletą kartų. Įsijausti į gerą literatūros kūrinį moteris gali ilgam. Jei patinka, užkabina, gali skaityti iki paryčių, nors žino, kad kitą dieną jaus miego trūkumą. "Ir knyga, ir geras filmas gali labai įtraukti - ypač tada, kai pabaigą sunku numatyti", - šypsosi pašnekovė. Knygas ji skaito greitai, todėl nesunkiai įveikia ir storas, turinčias po pusę tūkstančio ir daugiau puslapių, - per trejetą ar ketvertą dienų. Tačiau labiausiai N.Statkutei patinka mėgautis skaitymu, todėl knygų rijike jos nepavadinsi. "Juk ne egzaminui ruošiesi, darai tai savo malonumui", - tvirtina ji.

Dėl sudominusio leidinio N.Statkutė gali neskaičiuodama laiko keliauti per knygynus ir kantriai ieškoti. Taip darė, kai susidomėjo grupės "Red Hot Chilli Peppers" lyderio Anthony Kiediso parašyta knyga "Randai" ir norėjo ją perskaiyti. "Ėjau per visus knygynus ir ieškojau. Galiausiai radau, - prisimena ji. - Nusipirkau. Perskaičiau."

N.Statkutė nėra tokia užkietėjusi skaitytoja, kad prisiverstų iki paskutinio puslapio gilintis į tai, kas jos nesudomino. Nepatikusią knygą gali padėti į šalį, taip ir nebaigusi skaityti. "Galiu ramiai užversti. Tikrai savęs neprievartauju, jei matau, kad knyga man nedaro įspūdžio", - teigia pašnekovė.

Laiką "suvalgo" kompiuteris

Choreografas Jurijus Smoriginas anksčiau buvo knyggraužys. "Skaitydavau viską iš eilės, kas tik gulėdavo po ranka, - prisimena jis. - Labai eklektiškai ir chaotiškai - ir rimtą literatūrą, ir bulvarinę. Galėdavau nemiegoti ir su knyga leisti laiką iki penkių valandų ryto." Į patinkančias knygas gilindavosi ilgai. Tarkime, rašytojo M.Bulgakovo "Meistrą ir Margaritą" bei "Šuns širdį" skaitė po 9 kartus. J.Smorigino nuomone, literatūra geriau padeda susigaudyti gyvenime. Jei knyga neduoda progos pamąstyti, laiko negaišta ir neskaito iki pabaigos.

Tačiau J.Smoriginas sako, kad pastaruoju metu daugiausia laiko "suvalgo" kompiuteris. Mat gyvenimas pasidarė sudėtingas ir per internetą tenka tvarkyti daug reikalų. "Tempas didelis, protas ir emocijos sujaukti. Kova už būvį atima ramybę, jautiesi išdraskytas, sunku susikoncentruoti, atsipalaiduoti, pasinerti į literatūrą, - teigia choreografas. - Todėl beveik nieko neskaitau."

Skaito vonioje

Ekonomistė ir publicistė Aušra Maldeikienė tvirtina, kad be grožinės literatūros negalėtų gyventi. "Sutikčiau savaitę nevalgyti, tik kad man duotų skaityti, - patikina. - Ar skaitau, kai valgau? Taip. Anksčiau turėjau blogą įprotį - kai reikėdavo stovėti prie šviesoforo, spėdavau ką nors paskaityti, bet jį griežtai išgyvendinau, nes tai pavojinga."

A.Maldeikienė turi savitas skaitymo tradicijas. Ji keliasi labai anksti, gal penktą valandą ryto. Tada lovoje gerdama kavą skaito knygą. Šis malonumas gali trukti iki trijų valandų - priklauso nuo to, kada reikia išeiti iš namų. Tačiau vakarais prie knygos ilgai neišbūna. "Perskaitau du tris puslapius ir būnu "gatavutė". Užmiegu, - šypsosi vyturys Aušra. - Tada pabundu su knyga ant nosies." Kitas žinomos moters malonumas: gulėti vonioje su knyga. Ji tikina, kad tai yra geriausias laiko leidimo būdas. Maldeikių šeimos tualeto kambaryje yra lentyna. Ten galima rasti knygų.

Jei knyga nepatinka, A.Maldeikienė nesivargina jos skaityti iki pabaigos. Sako, kad turi būti įdomu, kitu atveju nėra prasmės gilintis. Užtat ji neapsiriboja viena knyga. "Skaitau iškart kokias tris ar keturias. Taip darau beveik visada, - tvirtina pašnekovė. - Būna kokia nors darbinė knyga, tada geruolė, kaip tokias vadinu, - protinga, skirta pamąstymui, dar koks nors detektyvas ir leidinys paaugliams, domiuosi, nes tada įdomiau šnekėtis su vaikais mokykloje. Taigi visos tuo pačiu metu skaitomos knygos būna labai skirtingos." A.Maldeikienė apgailestauja, kad knygas apie ekonomiką tenka siųstis iš užsienio. Mat Lietuvoje verčiamos tokios, kurios niekam nebereikalingos. Ji skaito trimis kalbomis: lietuvių, rusų ir anglų. "Ar turiu knygų skirtukų? Taip, kalnus, - šypsosi A.Maldeikienė. - Labai pamėgau užsiveriančius su burbuliukais, magnetinius. Kai būnu užsienyje, muziejuose nusiperku specialių skirtukų. Patinka juos dovanoti draugėms."

Taigi puslapių ji niekada nelanksto. Tačiau pašnekovė tvirtina, kad mėgsta pribraukytas knygas ir pati skaitydama neretai ką nors paraštėse pasižymi pieštuku. "Nemanau, kad tai yra daiktai, kuriuos reikia aplenkti popieriumi, o atsivertus nebekvėpuoti, - sako niekada žodžio kišenėje neieškanti A.Maldeikienė. - Dar man svarbu, kaip knygos kvepia. Gaila, kad dabar nebe taip, kaip vaikystėje."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"