Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kiekviena diena Lietuvoje prasideda melu

 
2011 03 23 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Didžioji Lietuvos dalis dar miega, valstybės vadovė Dalia Grybauskaitė dar tik sės į kirpėjos kėdę, iš kurios kiekvieną rytą pakyla su nepriekaištinga šukuosena, o generalinis prokuroras Darius Valys jau būna apsimelavęs. Valstybė savo darbo dieną pradeda melu.

Naują auštančią darbo dieną, dar gerokai prieš šeštą valandą ryto augalotas, trumpai kirptais plaukais vyriškis, prietemoje išnėręs iš vieno sostinės miegamojo rajono daugiabučio laiptinės, nešinas įprasta valdininko rankine, skubiai mina prie "Audi 100", nežinia kodėl laukiančios ne prie jo namo durų, o atokiau, sėda šalia vairuotojo ir nuvažiuoja. Paprastas valstybės tarnautojas, matyt, eina atsakingas pareigas, jeigu į darbą jį veža vairuotojas tarnybine mašina. Tai kodėl jį fotografuoja "Lietuvos žinių" žurnalistai? Taip pat automobilio numerį - UVC 658. Ar norėdami pagirti už uolumą, kad iš tokio ankstaus ryto per tamsą skubinasi į tarnybą?

Karas su privilegijomis

Dar iki Lietuvos prokuratūros reformos naujasis generalinis prokuroras D.Valys Generalinėje prokuratūroje (GP) paskelbė karą piktnaudžiavimui tarnybine padėtimi ir privilegijoms. Taip pat - prokurorų priklausomybei nuo tarnybinio transporto, ypač - po darbo ir poilsio ar švenčių dienomis. D.Valys prokurorų susirinkimuose paskelbė, kad to netoleruos ir pirmasis parodė pavyzdį atsisakydamas GP vadovui įprasto patogumo, kai jį vairuotojas tarnybiniu automobiliu vežiodavo iš namų į darbą ir atgal.

Netrukus šios deklaracijos virto GP reformos dalimi ir generalinio prokuroro 2001 metų vasario 18 dienos įsakymu "Dėl Lietuvos Respublikos prokuratūros tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisyklių patvirtinimo".

Šių taisyklių 4 punktas skelbia: "Tarnybinius automobilius Generalinės prokuratūros, teritorinių prokuratūrų prokurorai ir kiti darbuotojai privalo naudoti tik tarnybos reikmėms." O šių taisyklių 15.1 punktas nurodo, kad prokurorams draudžiama tarnybiniu automobiliu "vykti iš namų į darbą ir iš darbo į namus, į kitą darbovietę ir iš jos sugrįžti į tarnybą (pavyzdžiui, vykti skaityti paskaitų į mokymo įstaigą)".

Reforma pagimdė profsąjungą

GP reforma, D.Valio pradėta ne pagal tą įstatymą, sulaukė atsako - Lietuvos prokurorai įkūrė profsąjungą. Naujoji profsąjunga šių metų kovo 7 dieną kreipimesi į generalinį prokurorą rašė: "Iš jau įvykdytų struktūrinių pakeitimų GP matyti, kad pertvarkymai joje vykdomi asmenų, o ne etatų atžvilgiu."

Prokurorų profsąjunga suabejojo ir prokuratūros ūkio sričių, taip pat tarnybinio transporto "optimizavimu", kai buvo panaikinti vairuotojų etatai: "Nors GP vadovybė deklaravo, kad vykdomos reformos vienas tikslų yra užtikrinti, kad tiesiogiai proceso funkcijas realizuojanti figūra - prokuroras - būtų kiek galima daugiau atribotas nuo neprocesinio (techninio pobūdžio) funkcijų vykdymo, tačiau akivaizdu, kad realiai ši pertvarka tik pablogino eilinių prokurorų sąlygas... Kas turės prisiimti atsakomybę, jei prokuroras vairuodamas tarnybinį automobilį sukels eismo įvykį ir atlygins žalą..."

Ne tik už eismo įvykį, bet net ir už jų pačių vykdomą GP reformą nei D.Valys, nei jo pavaduotojas Darius Raulušaitis atsakomybės neprisiims. Tai paaiškėjo iš prokurorų profsąjungos šių metų kovo 21 dienos rašto generaliniam prokurorui. Jame komentuojamas D.Valio ir D.Raulušaičio pasisakymas šių metų kovo 16 dienos susitikime su Vilniaus apygardos prokurorais: "Pasisakymo esmė, - kad prokuratūros reformą vykdo ne LR GP vadovybė, o politikai bei prezidentūros bei LR Seimo atstovai. Panašūs teiginiai, "kad nuo mūsų nieko nepriklauso" buvo išsakyti ir susitikime su Prokurorų profesinės sąjungos tarybos nariais." Ar tuo norima pasakyti, kad GP vadovauja ne D.Valys ir D.Raulušaitis, o "politikai bei prezidentūros ir LR Seimo atstovai"? Ir iš GP bei prokurorų nepriklausomybės teliko fikcija?

Visiška degradacija

Prieš publikaciją "Lietuvos žinios", norėdamos dar kartą pasitikrinti, gal kas GP pasikeitė, šį pirmadienį GP pateikė klausimus apie tarnybinį transportą: kaip į tarnybą ir namo vyksta pats D.Valys? Redakcija į darbo dienos pabaigą sulaukė GP Viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Vilmos Budėnienės malonaus atsakymo: "Prokurorai, kaip ir anksčiau, taip ir dabar gali naudotis tarnybiniu transportu jiems pavestų užduočių atlikimui.

Nei vienam prokurorui nėra priskirtas tarnybinis automobilis ar asmeninis vairuotojas.

Generalinis prokuroras Darius Valys į darbą ir iš jo vyksta asmeniniu automobiliu arba visuomeniniu transportu.

Generalinis prokuroras šiais metais patvirtino naują tarnybinių automobilių naudojimo tvarką.

Ji žymiai griežtesnė nei buvusioji (neliko pareigybinių automobilių, tarnybiniu automobiliu uždrausta vykti į namus, duomenys apie tarnybinį automobilių naudojimą įrašomi į prokuratūros vidinio tinklapio (intraneto) kataloguose esančias transporto naudojimo apskaitos lenteles, nurodant: maršrutą, važiavimo datą, išvažiavimo ir grįžimo laiką, skaitiklio rodmenis, įpiltų degalų kiekį, prokuroro ar kito prokuratūros darbuotojo, kuris naudojosi automobiliu, vardą ir pavardę, automobilio pavadinimą ir kt. ir t. t.)."

Nors V.Budėnienės atsakymai yra teisingi, tačiau jie pridengia visišką melą ir GP degradaciją. Teisybė, D.Valys į darbą ir namo vyksta ne tarnybiniu transportu. Tačiau ir ne asmeniniu automobiliu ar viešuoju transportu. Tai kaip - gal stebuklingu kilimu arba pėsčiomis, kaip buvo įpratęs Naujojoje Akmenėje?

Tas vyriškis, kurį regite nuotraukoje, yra generalinis prokuroras D.Valys, sėdantis į dar "neoptimizuoto" GP vairuotojo Bronislovo Jurgelevičiaus asmeninį automobilį, kurio nereikia įrašinėti nei į GP intraneto lenteles, nei nurodyti maršruto, išvažiavimo ir grįžimo laiko, skaitiklio rodmenų. Nereikia pranešti ir įpiltų degalų kiekio, nes vairuotojas savo viršininką vežioja ne tik savo automobiliu, bet ir naudoja savo pirktus degalus. Geniali idėja, kuri galėtų šauti į galvą tik provincijos gilumose. "Lietuvos žinių" žurnalistai "Audi 100", kurio numeris UVC 658, prie generalinio prokuroro namų fotografavo kelias dienas. Taip pat ir vėlai vakare, kai D.Valys parvežamas namo. Diena Lietuvoje kaip ir prasideda, taip ir baigiasi - melu!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"