Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

KGB išugdė turtingiausią Lietuvos advokatą

 
2011 01 26 0:00
Valstybinė mokesčių inspekcija nesėkmingai ieško oficialiai turtingiausio Lietuvos advokato Juzefo Kozubovskio, kuris vėl atsidūrė kontrolės ir teisėsaugos institucijų taikiklyje. LŽ be didesnių pastangų surado J.Kozubovskio namą Avižienių seniūnijoje Vilniaus r.<br>Petro Malūko ir Dainiaus Sinkevičiaus (Delfi) nuotraukos
Valstybinė mokesčių inspekcija nesėkmingai ieško oficialiai turtingiausio Lietuvos advokato Juzefo Kozubovskio, kuris vėl atsidūrė kontrolės ir teisėsaugos institucijų taikiklyje. LŽ be didesnių pastangų surado J.Kozubovskio namą Avižienių seniūnijoje Vilniaus r.
Petro Malūko ir Dainiaus Sinkevičiaus (Delfi) nuotraukos

Oficialiai turtingiausias Lietuvos advokatas Juzefas Kozubovskis slapstosi nuo VMI.

Šis buvęs KGB kadrinis karininkas, dar neseniai kartu su didelio masto cigarečių ir užsienio valiutos kontrabandą organizavusios grupuotės vadeiva Viliumi Karaliumi sėdėjęs teisiamųjų suole, priverstas slapstytis nuo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI).

Turtas - 30 mln. litų

1996 metais advokato praktika pradėjusio verstis 48-erių KGB majoro J.Kozubovskio oficialaus turto vertė siekia daugiau kaip 30 mln. litų. Mokesčių inspekcija, vykdydama nurodymą kartu su Muitinės departamentu, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba ir kitomis teisėsaugos institucijomis iš šešėlinės ekonomikos bei kontrabandos papildomai surinkti 1 mlrd. litų, ėmėsi tikrinti asmenis, įsigijusius itin abejotinais arba įtartinais būdais didelės vertės kilnojamo ir nekilnojamojo turto. Ypač daug dėmesio sulaukia tie, kurių turtas neadekvatus gaunamoms pajamoms ir kurie, kaip manoma, galėjo dalyvaudami ar organizuoti kontrabandos gabenimą, siekdami ją parduoti tiek Lietuvoje, tiek Vakarų Europoje, taip pat šiuos nusikaltimus globojantys įtakingi veikėjai. Operatyvinių tarnybų analitikų skaičiavimu, vien iš cigarečių kontrabandos nusikalstamų grupuočių pelnas sudaro nuo 500 mln. iki 1,5 mlrd. litų per metus.

Atvesdins policija

Jei artimiausiu metu turtingiausias Lietuvos advokatas pats neatvyks į Vilniaus apskrities valstybinę mokesčių inspekciją (Vilniaus AVMI) ir toliau nepaisys mokesčių administratorių raštiškų nurodymų pateikti jo turtus pagrindžiančius dokumentus, J.Kozubovskis bus atvesdintas policijos pareigūnų, o už teisėtų nurodymų nevykdymą baudžiamas administracine tvarka.

Netrukus su kontrabandininkais siejamą advokatą turėtų svarstyti ir Lietuvos advokatūros Advokatų taryba, jam gresia drausmės byla. Mat Vilniaus AVMI siūlo įvertinti, ar įtakingas Lietuvos advokatūros narys nepažeidė Advokatūros įstatymo ir Advokatų etikos kodekso normų, trukdydamas mokesčių administratoriui įgyvendinti jam priskirtas funkcijas, neteikdamas informacijos bei dokumentų apie atliktus sandorius. Kaip teigiama advokatų savivaldai adresuotame mokesčių inspekcijos rašte, Vilniaus 3-iosios advokatų kontoros advokatas J.Kozubovskis apie pradedamą mokestinį patikrinimą informuotas registruotu laišku, išsiųstu 2010 metų lapkričio 30-ąją. Jame pranešama apie mokestinį patikrinimą J.Kozubovskio gyvenamosios vietos Vilniaus rajone adresu ir prašoma iki 2010-ųjų gruodžio 17 dienos atvykti į inspekciją pasirašytinai susipažinti su pavedimu tikrinti bei pateikti mokestiniam patikrinimui pranešime nurodytus dokumentus.

Lietuvos advokato praktika besiverčiančiam KGB majorui neatvykus, tuo pačiu adresu 2010 metų gruodžio 23 dieną išsiųstas mokesčių administratoriaus nurodymas 2011 metų sausio 17-ąją prisistatyti į Vilniaus mokesčių inspekciją ir pateikti prašomus dokumentus. Ir nors pagal informaciją, gautą iš pašto, abu registruoti laiškai J.Kozubovskiui įteikti, turtingiausias Lietuvos advokatas nesiteikia atvykti į Vilniaus AVMI, telefonu taip pat neatsiliepia.

Inspektorių rašte Advokatų tarybai teigiama, jog mokestinis patikrinimas atliekamas dėl galbūt vykdytos neįregistruotos individualios veiklos ir gautų pajamų (įskaitant iš advokato veiklos) apmokestinimo, nes, Registrų centro duomenimis, J.Kozubovskio vardu yra įregistruoti 38 nekilnojamojo turto objektų pirkimo ir pardavimo bei dovanojimo sandoriai. Šis asmuo 2005-2009 metų laikotarpiu įsigijo 17 ir perleido 11 nekilnojamojo turto objektų.

Įtakingas advokatas teisines paslaugas teikia ne tik žinomos Lietuvos kontrabandos grupuotės vadeivai V.Karaliui, bet ir už kontrabandą neteistam, tačiau praėjusį dešimtmeti su galima spirito kontrabanda siejamam Valerijui Gelašviliui.

KGB palaiminimas

Valstybės saugumo departamentas, Muitinės kriminalinė tarnyba ir Specialiųjų tyrimų tarnyba vykdė plataus masto operaciją prieš V.Karaliaus grupuotę ir surinko didelį kiekį operatyvinės informacijos, taip pat fiksavo intensyvius V.Karaliaus ir J.Kozubovskio pokalbius telefonu. Generalinės prokuratūros (GP) prokurorai pradėjo ne vienus metus trukusį baudžiamąjį advokato J.Kozubovskio persekiojimą pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius, tarp jų - dėl poveikio liudytojams ir įtariamiesiems, trukdymo prokuroro ir teisėjo veiklai bei kitus.

Ilgus mėnesius slaptas operatyvines priemones rengę teisėsaugos pareigūnai įsitikinę, kad buvęs policininkas V.Karalius nuolankiai vykdė KGB majoro J.Kozubovskio nurodymus, o ne priešingai. LŽ, susipažinusioms su J.Kozubovskio slapta įrašytų telefono pokalbių išklotinėmis, taip pat susidarė būtent toks sunkiai paneigiamas įspūdis. Mat V.Karalius, dirbęs milicininku Sovietų Sąjungos ir Lenkijos pasienyje, Lazdijų rajone, kontrabandininko karjerą pradėjo dar Sąjūdžio laikais, kai sieną saugojo sovietų pasieniečiai, priklausantys KGB daliniams. Be KGB žinios jokios didesnės kontrabandos operacijos paskutiniais sovietų imperijos metais buvo neįmanomos.

GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) pažymoje dėl V.Karaliaus, J.Kozubovskio ir kitų teigiama, jog "bandymas susilieti su valdžia ir į teisėsaugos institucijas infiltruoti savus kontroliuojamus pareigūnus, savų teisėjų, kurie vykdė kontrabandą gabenančių asmenų nurodymus, buvimas baudžiamojoje teisėje laikomi labiausiai išsivysčiusio, mafijinio pobūdžio nusikalstamo susivienijimo požymiais".

Tačiau šių asmenų įtaka korupcijoje skendintiems teismams ir teisėjams, kurių ne vienas turi ir KGB uodegą, matyt, ir lėmė tai, kad kontrabandininkai gavo tik faktiškai simbolines bausmes, o J.Kozubovskis buvo net išteisintas. Kai kurie teisėjai akivaizdžiomis manipuliacijomis sudarė tokias sąlygas (ilgai nepateikdami sprendimo kopijos etc.), kad prokurorai vienoje iš bylų nespėjo pateikti apeliacinio skundo. Maža to, J.Kozubovskis net ėmė įžūliai persekioti skrupulingai ir tikrai principingai šią bylą tyrusį GP ONKTD prokurorą Justą Laucių. Nustatyta, neva prokuroras, priimdamas nutarimą įpareigoti įtariamąjį J.Kozubovskį registruotis policijoje, padarė šiam žalos, nes jis buvo nusipirkęs prabangią kelionę į užsienį.

V.Karaliaus testas

Ironiška, kad šį ieškinį palaiko tos pačios GP, tik jau Civilinių bylų skyriaus prokurorai. Gal ne veltui GP Civilinių bylų skyriuje dar tada, kai buvo narpliojama garsioji kontrabandos byla, prokuroru pradėjo dirbti teisininkas NN (redakcijai pavardė žinoma), kuris, teisėsaugos duomenimis, slapta išgabeno V.Karalių iš Vilniaus ir jį slėpė. Teisėsaugai žinomą prokurorą globoja tuomečio generalinio prokuroro Algimanto Valantino, kuris yra J.Kozubovskio kurso draugas, favoritė Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė Stasė Petravičienė. Pareigūnė gali būti pažeidžiama, nes jos sūnus Andrius teistas už psichotropinių medžiagų įsigijimą ir laikymą. Tačiau ir dabar šio V.Karaliaus bičiulio bei jo globėjos nepaliečia Dariaus Valio ir Dariaus Raulušaičio vadovaujamos GP "reforma".

Kaip ir kito kontrabandos "karaliaus" gelbėtojo prokuroro Rolando Tilindžio. Priešingai, jis GP hierarchijoje padarė karjerą - buvęs generalinis prokuroras A.Valantinas 2008 metų kovo 5-ąją paskyrė R.Tilindį GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiuoju prokuroru. Kuo tas paskyrimas baigėsi, neseniai galėjome įsitikinti. Sausio 13-osios dvidešimtmečio išvakarėse paaiškėjo, kad ši išskirtinė byla GP yra vilkinama, kad R.Tilindžio vadovaujamas skyrius nesugebėjo išsiųsti net teisinės pagalbos prašymų valstybėms, kuriose slapstosi svarbiausi žudynių organizatoriai. Tačiau net tai jam nepakenkė. R.Tilindis turi patirties, kaip išsaugoti sveiką kailį net kebliausiose situacijoje, - 2003 metais buvo kilęs skandalas, kai prokuroras R.Tilindis paprašė teismo paleisti iš kardomojo kalinimo tą patį V.Karalių ir iš karto paspruko atostogų. Atrodo, užsimezgę artimi santykiai su V.Karaliumi ir jam už nugaros stovinčiomis jėgomis yra R.Tilindžio sėkmingos karjeros GP paslaptis. Lietuvos teisėtvarkoje ryšiai su kontrabandos "karaliumi" ir jo advokatais, ypač KGB majorais, - ne biografijos dėmė, o nuopelnas. V.Karalius tapo prokurorų ir teisėjų testu, kurį išlaikę (priėmę jam palankius sprendimus) galėjo tikėtis sėkmingos karjeros.

Advokatų laureatas

KGB majoras J.Kozubovskis turi "kuruojamų" asmenų ir toje pačioje Advokatų taryboje, kuri netrukus privalės nagrinėti iš Vilniaus AVMI gautą pranešimą dėl jo galimų įstatymų pažeidimų. Savo požiūrį į teisę ir teisėtumą kai kurie tarybos nariai jau pademonstravo mažiau nei prieš metus, kaip tik tuo metu, kai J.Kozubovskis buvo teisiamasis, - per advokatūros suvažiavimą apdovanojo jį už ypatingus nuopelnus Lietuvos advokatams. Daug advokatų liko nuščiuvę. Kokie tie nuopelnai? Kovos su korupcija pareigūnų manymu, garbingo apdovanojimo tada dar teisiamasis galėjo sulaukti tik už tai, kad, tikėtina, pasinaudojo savo įtaka Seime ir sunaikino Specialiųjų tyrimų tarnybos inicijuotas Operatyvinės veiklos įstatymo pataisas, stiprinančias kovą su korupcija teismuose. Yra pagrįsto pagrindo įtarti, kad J.Kozubovskis siekia, jog per artėjantį visuotinį advokatų suvažiavimą, kai bus renkama naujoji taryba, jos vadovu nebebūtų perrinktas dabartinis pirmininkas Virginijus Leonas Papirtis, o šio vietą užimtų su J.Kozubovskio interesais artimai siejama dabartinė vicepirmininkė Ingrida Montvydienė-Krolienė. Ir čia nuliūdinsime mokesčių inspektorius - būtent ji Advokatų tarybos vadovybėje atsakinga už drausmės skundus. Ar vicepirmininkė inicijavo ir J.Kozubovskio apdovanojimą?

Beje, manoma, jog tai ne pirmoji šio advokato ar su jo interesais siejamų asmenų "lobistinė" praktika Seime. Prieš kurį laiką gauta informacijos, kad to paties V.Karaliaus siūlymu telefonu buvo pakeistas Baudžiamasis kodeksas - sušvelnintos bausmės už didelio masto kontrabandą, įvesta alternatyva tuomet galiojusiai tik laisvės atėmimo bausmei.

Taip pat esama pagrindo įtarti, kad šie asmenys galėjo daryti neskaidrią įtaką net žiniasklaidai, vienam didžiausiam interneto dienraščiui, - per jo teisės korespondentą siekė kompromituoti neparankius, tai yra sąžiningus teisėjus, valstybės tarnautojus ir kitus priesaikos besilaikančius pareigūnus.

Kaip bus šįkart? Ar valstybė pajėgs apsiginti, ar bus pasielgta tradiciškai - susidorota su tais, kurie gina jos interesus.

 

Bus daugiau.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"