Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ketveri neatsakytų klausimų metai

 
2010 08 23 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Praėjus ketveriems metams po diplomato ir Valstybės saugumo departamento (VSD) pulkininko Vytauto Pociūno mįslingos žūties 2006-ųjų rugpjūčio 23 dieną Baltarusijos mieste Breste, vis dar neatsakyta į daugybę su jo mirtimi susijusių klausimų. Be to, iškilo naujas, ne mažiau reikšmingas klausimas: kas ir kodėl Lietuvoje buvo suinteresuotas, kad V.Pociūno mirties aplinkybės niekada nebūtų išaiškintos?

Elementari, kiekvienam matoma faktų seka tokia: kol Generalinei prokuratūrai vadovavo Algimantas Valantinas, o VSD - Arvydas Pocius ir Povilas Malakauskas, Lietuvos pareigūnai atkakliai tvirtino, kad V.Pociūnas žuvo per neatsargumą iškritęs pro langą iš devintame viešbučio "Inturist" aukšte esančio kambario, ir neįžvelgė jokio kriminalo jo mirtyje.

Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Gardine konsulas Dainius Trinkūnas, vairuotojas Algirdas Šakėnas ir ministras patarėjas V.Pociūnas į Brestą atvyko 2006 metų rugpjūčio 22-ąją dalyvauti Ukrainos konsulato surengtame priėmime Ukrainos nepriklausomybės dienos proga. Priėmimas pasibaigė 20 val., o kas vyko po jo - iki šiol nėra tiksliai žinoma. Buvo pasirodžiusi informacija, kad V.Pociūnas per priėmimą ar po jo bendravo su JAV diplomatais, kad buvo išėjęs iš viešbučio.

Solidarus tyrimas

Galima neabejoti, jog Baltarusijos saugumiečiai stebėjo kiekvieną Lietuvos diplomatų žingsnį. Prezidentui Aleksandrui Lukašenkai tarnaujančios specialiosios tarnybos itin susirūpinusios opozicijos kontaktais su ją remiančios Lietuvos pareigūnais. Užsieniečiai Baltarusijoje apskritai yra stebimi, o diplomatinio lygio susitikimui neabejotinai nepagailėta žmonių ir techninių priemonių. Ir kaip tik Baltarusijos saugumiečių totaliai kontroliuojamame viešbutyje Lietuvos VSD pulkininką ištiko mįslinga mirtis. Gal ir nelabai mįslinga, žinant, kiek tokių mirčių ir iki šiol neatskleistų opozicijos veikėjų dingimo atvejų yra buvę šioje šalyje?

Tokiomis aplinkybėmis žuvus tarnyboje esančiam karininkui, jo mirtis turėjo būti itin skrupulingai ištirta, nepasitikint Baltarusijos tyrėjais, itin suinteresuotais nematyti nieko daugiau, kaip tik nelaimingą atsitikimą. Tačiau nieko kito nenorėjo matyti ir Lietuvos generalinė prokuratūra bei VSD.

Generalinės prokuratūros valia ikiteisminis tyrimas dėl V.Pociūno žūties senių seniausiai būtų nutrauktas solidarizuojantis su Baltarusijos pareigūnų padarytomis išvadomis, jei ne inteligentiškai atkakli našlė Liudvika Pociūnienė, teismams nuosekliai skundusi prokurorų sprendimus, ir ją palaikanti pilietiškoji visuomenės dalis, sudariusi Lietuvos Sąjūdžio visuomeninę komisiją V.Pociūno žūties aplinkybėms tirti.

Nebeliko senųjų vadovų

Esminis lūžis V.Pociūno byloje įvyko tik 2010 metų pradžioje - tada, kai abi galingosios jėgos struktūros - VSD ir Generalinė prokuratūra - keliems mėnesiams liko be vadovų. Prieš pat Naujuosius 2010 metus P.Malakauskui palikus VSD vadovo postą, o Gediminą Griną į šias pareigas paskyrus tik balandį, vasario 12-ąją byla buvo perkvalifikuota iš tyrimo mirties aplinkybėms nustatyti į nužudymo bylą. Ar sutapimas, kad bylos perkvalifikavimo laikas sutampa su vasario 5-ąją išplatintu pranešimu, kad tuometis generalinis prokuroras A.Valantinas pareiškė apie atsistatydinimą. Naujasis generalinis prokuroras Darius Valys buvo paskirtas tik birželį.

Nuo 2009-ųjų birželio, po to, kai prieš Generalinės prokuratūros valią ikiteisminis tyrimas teismo sprendimu atnaujintas net trečią kartą, tyrimui vadovauja ne vieną itin painų nusikaltimą atskleidęs Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Artūras Urbelis. Jis įžvelgė aplinkybių, leidusių perkvalifikuoti bylą į nužudymo tyrimą.

Tyrimas išsiplėtė

L.Pociūnienė praėjusią savaitę buvo informuota apie naujausius tyrimo rezultatus. Su ja rugpjūčio 3 dieną susitiko generalinio prokuroro pavaduotoju paskirtas Tomas Staniulis ir A.Urbelis.

"Kalbėdamas su manimi T.Staniulis pasakė, kad po ikiteisminio tyrimo perkvalifikavimo į nužudymą yra smarkiai išsiplėtęs tyrimas, todėl jis jau nebetilps į tą laiką, kuris buvo planuotas, - pasakojo LŽ L.Pociūnienė. - Buvo atlikta daug naujų apklausų. Aš dar nesu su jomis susipažinusi. Prokuroras A.Urbelis neformaliai pasižiūrėjo į šią bylą, yra skirtumas lyginant su ankstesniais tyrimais."

Kaip paskelbė Generalinė prokuratūra, nuo praėjusių metų vasaros pradžios iki šiol buvo atlikta labai daug tyrimo veiksmų. Papildomai buvo apklausta daugiau negu šimtas liudytojų, į įvairiais institucijas ir organizacijas buvo kreiptasi trisdešimt kartų su prašymu pateikti tyrimą dominančią informaciją, papildomai apžiūrėta įvykio vieta, joje atliktas tardymo eksperimentas, lyginamajam tyrimui paimti pavyzdžiai.

Per atnaujinto ikiteisminio tyrimo laikotarpį buvo atliktos trijų specialistų apklausos, pateiktos šešios užduotys atlikti objektų tyrimą ir gautos specialistų išvados. Pasak prokurorų, buvo atlikti vaizdo, trasologinis, pluoštinių medžiagų ir informacinių technologijų tyrimai. Be to, laukiama atsakymo į teisinės pagalbos prašymą.

Keisti sutapimai

Tačiau kodėl šių aplinkybių nesiaiškino iki tol trejus su puse metų bylą tyrę Generalinės prokuratūros prokurorai Justas Laucius ir Mindaugas Gylys, abu nutraukę tyrimus nenustatę nusikaltimo požymių? J.Laucius kartu su VSD atstovu iškart po V.Pociūno žūties netgi buvo nuvykęs į Baltarusiją, kur stebėjo Bresto pareigūnų atliekamą tyrimą. Tačiau Lietuvos pareigūnų apsilankymas Breste 2006-ųjų rugpjūtį padėjo ne tiek tyrimui, kiek pomirtinio šmeižto skleidimui apie žuvusįjį. Viename Lietuvos dienraščių pasirodė V.Pociūną šmeižiančios versijos, pakištos žurnalistei Lietuvos teisėsaugos pareigūnų.

Kol Generalinės prokuratūros prokurorai J.Laucius ir M.Gylys nematė V.Pociūno žūtyje kriminalo, Baltarusijos žiniasklaida apie pulkininko mirtį rašė nedaug ir beveik tą patį, ką ir Lietuvos spauda. Atrodė, kad Baltarusijos specialiąsias tarnybas visiškai tenkina tai, kaip šią mirtį traktuoja Lietuvos teisėsauga.

Po V.Pociūno žūties Bresto srities KGB vadovai padarė puikią karjerą - Leonidas Dedkovas ir Igoris Bachmatovas tapo visos Baltarusijos KGB pirmininko pavaduotojais.

Tačiau trečią kartą atnaujinus V.Pociūno mirties aplinkybių tyrimą ir perkvalifikavus bylą į nužudymo, Baltarusijos interneto svetainėje www.kompromatBY.com paskelbta visiškai nauja įvykių versija, skirta dar kartą po mirties sukompromituoti V.Pociūną. Iškart po V.Pociūno žūties paskleistas šmeižtas, kad diplomatas žuvo neva šlapindamasis nuo viešbučio palangės, buvo paneigtas ekspertų, neradusių jokių šlapimo ir padų žymių ant palangės.

Reikėjo naujos šmeižto versijos, ir ji buvo sugalvota. Baltarusių rašinio autorius teigia, kad žuvęs pulkininkas neva buvo dvigubas agentas. Jis nusižudė iššokdamas pro langą, nes buvo demaskuotas, jog dirbo ir Lietuvai, ir Baltarusijai.

"Šitie dalykai, kai Baltarusijoje pradedama šmeižto kampanija, dar kartą įrodo, kad jie nori žuvusįjį sukompromituoti, kad išvengtų nužudymo tyrimo, - įsitikinęs Lietuvos Sąjūdžio visuomeninės komisijos pirmininkas, Kovo 11-osios Akto signataras Kazimieras Motieka. - Tai reakcija į tai, kad Lietuvos generalinė prokuratūra pradėjo tirti nužudymo versiją."

Netirtas nokautas

Lietuvos Sąjūdžio visuomeninė komisija V.Pociūno žūties aplinkybėms tirti įsitikinusi, jog būtina įvertinti visas tris įvykių eigos stadijas. Tai - V.Pociūno nušalinimas nuo darbo VSD, išsiuntimas dirbti į Lietuvos konsulatą Baltarusijos mieste Gardine, jo žūtis ir mirties aplinkybių tyrimas.

Komisija atkreipė dėmesį, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos aukšto rango VSD karininko ir diplomato mirčiai tirti skyrė neadekvatų šiam įvykiui dėmesį.

"Reikėjo imtis visų priemonių, kad lavono skrodimas ir organų paėmimas ekspertiniams tyrimams būtų patikėtas ne Baltarusijos teisėsaugos pareigūnams, bet atliktas Lietuvoje, pasitelkiant geriausius teismo medicinos ir kitų sričių specialistus, - teigiama išvadoje. - Tačiau iš Lietuvos pusės tokio dėmesio tyrimui nebuvo parodyta. Priešingai, atvežus V.Pociūno palaikus į Lietuvą ir velionio žmonai pareikalavus, kad lavono tyrimą atliktų Lietuvoje aukščiausią kategoriją turintys mokslininkai ir specialistai, jos prašymas buvo atmestas."

Komisijos pirmininkas K.Motieka įvardijo daugiausia abejonių keliančius nelaimingo atsitikimo versijos faktus.

"Generalinei prokuratūrai pradėjus V.Pociūno žūtį tirti kaip nužudymą, mūsų tikslas buvo pasiektas. Komisija buvo vieningos nuomonės, kad tai nėra nelaimingas atsitikimas, o nužudymas, - teigia K. Motieka. - Visi užfiksuoti duomenys - to lango, per kurį iškrito V.Pociūnas, matmenys, palangės dydis - visiškai skirtingi, nei užfiksuota dokumentuose ir pateikta su klausimais ekspertams. Šiems buvo pateikti duomenys, kurie visiškai neatitinka tikrovės. Pavyzdžiui, dėl kūno persisvėrimo. Ekspertas iš Čekijos aiškino, kad V.Pociūnas buvo persisvėręs per palangę, bet juk palangės plotis 50 ar 60 centimetrų - jis negalėjo iškristi. Kiekvienas nelaimingas atsitikimas turi savo dinamiką. Aš pareikalavau, kad būtų nustatyta, kokie veiksmai buvo iki to tragiško momento, kai V.Pociūnas iškrito pro langą. Profesorius Antanas Garmus įžvelgė, kad tyrimo metu Baltarusijoje buvo užfiksuoti ne visi duomenys. Buvo paimti žuvusiojo vidaus organai, o kur dabar vidaus organai, kas su jais padaryta? Niekas nieko netiria ir jokių pėdsakų nėra. O mūsų prokuratūra tvirtino - nelaimingas atsitikimas... Be to, ant palangės ir lango staktos yra daugybė slystančių rankų pėdsakų. Jie turi būti ištirti ir įvertinti: ką jie reiškia, kodėl jie slysta? Kodėl buvo atsiremta daug kartų, tarsi V.Pociūnas būtų stvėręs už lango rėmo, kad nebūtų išmestas. Jis kažkam priešinosi. Be to, profesoriaus A.Garmaus nuomone, Baltarusijos teismo medicinos ekspertizės akte nėra pažymėto sužalojimo į pasmakrę, o apžiūrint lavoną jis užfiksuotas. Šis sužalojimas nebuvo tyrimo objektas. A.Garmus mano, kad tai greičiausiai nokautas. Jei krisdamas kūnas atsitrenktų į kietą daiktą, būtų paviršinis sužalojimas. O dabar odos sužalojimo nėra, tačiau kaulas lūžęs. Tai irgi turi būti įvertinta ir paaiškinta."

Kompromitavimo genijai

Po V.Pociūno žūties prabėgę ketveri metai paliudijo, kad esama profesionalų, puikiai įvaldžiusių žuvusiųjų kompromitavimo meną. Iškart po mirties, ne be VSD pagalbos, apie V.Pociūną buvo paskleista informacija, neva jis pro langą iškrito girtas šlapindamasis. Atsirado patikėjusių šia versija.

Tačiau kai šį pavasarį prie Kauno marių buvo rastas kauniečio Drąsiaus Kedžio, kovojusio su pedofilais, lavonas, o ekspertai paskelbė jį buvus labai girtą ir mirus nuo to, kad apsivėmęs užspringo, visuomenė suabejojo neetiška mirties priežastimi. Dar daugiau abejonių kilo, kai girtas seklioje, vos kelius siekiančioje baloje nuskendo vienas pedofilijos bylos įtariamųjų Andrius Ūsas.

Kompromituojančios mirčių priežastys nebeskamba įtikinamai, nors prieš ketverius metus kraujyje rastas alkoholis V.Pociūno žūtį nurašė į nelaimingus atsitikimus. Žinant, kaip į atnaujintą V.Pociūno mirties tyrimą sureagavo Baltarusijos žiniasklaida, galima spėti, kad ir Lietuvoje pasirodys naujų V.Pociūno žūties versijų. Kokios jos bus - nežinia. Nors viena tikrai aišku - būtinai bus kompromituojančios. Nes tik taip galima sustabdyti tyrimą ar bent jau bandyti jį sustabdyti.

Šiandien 12 val. S.Daukanto aikštėje Vilniuje Piliečių santalka bei M.K.Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas kviečia paminėti ketvirtąsias pulkininko V.Pociūno žūties metines.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"