Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kauno tyrėjai: kas pasakys tiesą?

 
2010 10 11 0:00
Toje vietoje, kur buvo rastas D.Kedžio kūnas, dabar į Kauno marias žvelgia baltas angelas.<br>Erlendo Bartulio nuotrauka
Toje vietoje, kur buvo rastas D.Kedžio kūnas, dabar į Kauno marias žvelgia baltas angelas.
Erlendo Bartulio nuotrauka

Šiandien Panevėžio apygardos teismas spręs, ar patenkinti nukentėjusiosios Kedytės atstovų prašymą pedofilijos byloje pateikti įtarimus Laimutei Stankūnaitei, nužudytiems Jonui Furmanavičiui ir Violetai Naruševičienei, o Andriui Ūsui sugriežtinti kaltinimus. Vis daugiau abejonių kelia visas ikiteisminis šios rezonansinės bylos tyrimas.

Nors praėjo jau penki mėnesiai po Drąsiaus Kedžio žūties ir jo laidotuvių, atsirado naujų įrodymų, paneigiančių oficialią tyrėjų versiją, kad kovotojas su pedofilija mirė užspringęs skrandžio turiniu, o ant jo kūno nerasta smurto žymių.

Liežuvis

Nuotrauka, šokiruojanti net stipresnių nervų žmogų: geltonomis guminėmis pirštinėmis aptemptos eksperto rankos laiko pražiodintą D.Kedžio burną, o joje - perplėštas mirusiojo liežuvis.

Rugsėjo 10-ąją D.Kedžio motina Laimutė Kedienė kreipėsi į Generalinės prokuratūros prokurorą Aidą Mažeiką ir pateikė 20 klausimų. Tarp jų ir šiuos - kodėl perplėštas D.Kedžio liežuvis, matomas pridėtoje nuotraukoje, neužfiksuotas ir neaprašytas specialistų išvadose? Kodėl neužfiksuotos ir neaprašytos dešinio žando gleivinės kirstinė žaizda, aiškiai matomos injekcijų žymės ant dešinio šono ir dešinės kojos, aiškiai regima cilindro formos kraujosruva kairėje kojoje, šalia tos vietos, kur pašalinta D.Kedžio kairės kojos kaulo dalis?

Šie ir kiti klausimai kilo D.Kedžio artimiesiems formuluojant esminius klausimus užsienio ekspertams. Analizuodami specialistų išvadas mirusiojo giminės pasigedo tinkamo jų pagrindimo, o kai kurie sužalojimai, tyrimai ir jų rezultatai apskritai neaprašyti.

Kaip ekspertas galėjo nepastebėti perplėšto D.Kedžio liežuvio? O jei matė, kodėl apie tai nutylėjo? Kodėl pro akis praslydo injekcijų žymės ir tie keisti sužalojimai, kai ant pilvo gulinčio žmogaus veidu kraujas bėga į viršų?

Valtis tamsoje

Patikimi LŽ šaltiniai Kauno teisėsaugos struktūrose teigia, jog yra žmonių, mačiusių, kaip balandžio 17-osios naktį, tarp antros ir trečios valandos, Kauno mariomis plaukė valtis ir sustojo prie kranto toje vietoje, kur rytą buvo rastas D.Kedžio kūnas. Valtyje buvę vyrai kažin ką išvilko ant kranto, o paskui nuplaukė.

Pasak teisėsaugininko, kalbėjusio su LŽ, galima spėti, kad D.Kedys gabentas jau negyvas. Jį ant Kauno marių gausiai lankomoje vietoje palikusių žmonių tikslas buvo aiškus - kūnas turėjo būti greitai aptiktas. Greta išmėtyti daiktai ir ginklas turėjo sudaryti vaizdą, jog D.Kedys, sėdėdamas ant marių kranto ir būdamas visiškai girtas, paspringo apsivėmęs.

Tam, kad būtų sukurta tokia situacija, reikia profesionalų - policijoje dirbančių ar dirbusių asmenų, išmanančių, kaip atrodo įvykio vieta ir kaip atliekamas tyrimas. Arba nusikaltėlių, jau dariusių panašius nusikaltimus.

Valtį mačiusiųjų žodžius tarsi paneigia D.Kedžio žūties byloje užfiksuoti liudytojo J.J. parodymai. Žmogus pasakojo balandžio 16-ąją išsiruošęs žvejoti. Būdamas prie marių vyras naktį, apie 1 val., tvirtino matęs, kaip atvažiavo automobilis, iš jo išlipo trys vyrai, kažką paėmė iš bagažinės ir tą sunkų daiktą nutempė prie marių.

Iškart, kai davė tokius parodymus, J.J. atsidūrė Žiegždrių psichiatrijos ligoninėje, o iš jos išėjęs prabilo kiek kitaip. Liudytojas neneigė matęs automobilį, tačiau nebepatikslino, kiek žmonių buvo atvykę, nebepasakojo, ar jie išlipo iš mašinos, ar ne. Profesionalių teisėsaugininkų manymu, ir valtis, ir automobilis tą naktį galėjo lankytis toje pačioje vietoje prie marių. Tarkime, vieni atplukdė kūną, o kiti (atvažiavę mašina) iš anksto apžiūrėjo vietą.

Suokalbis ar aplaidumas?

Tai, kaip vyko kūno ir vietos, kurioje jis rastas, apžiūra, nejučia verčia tikėti, kad pareigūnai pratęsė kažin kieno pradėtą inscenizaciją. LŽ kalbintas teisėsaugininkas nedrįso tvirtinti, jog tai atsitiko sąmoningai. "Kauno policijoje taip prastai organizuotas darbas, kad tyrėjų klaidos galėjo būti padarytos ne iš piktos valios, o iš nemokėjimo dirbti, nusistovėjusios tradicijos netirti kūnų per išeigines, - kalbėjo pašnekovas. - Bet kuriam pareigūnui žinoma taisyklė, jog rasto kūno apžiūra pradedama ieškant tatuiruočių ir kitų ypatingų žymių. Tačiau šeštadienio rytą aptikto lavono tikriausiai net nesivarginta apžiūrėti, nes neįmanoma nepastebėti didžiulės spalvotos D.Kedžio papilvėje buvusios tatuiruotės."

Svarbiausi požymiai - ginklas ir tatuiruotė - Kauno policijai neatvėrė akių net iki antradienio, balandžio 20-osios, kai internete perskaitę informaciją apie rastą neatpažintą kūną į morgą atvyko D.Kedžio artimieji ir atpažino jį. Šie žmonės, mėgėjai, atliko darbą už Kauno policijos profesionalus.

D.Kedžio sesuo Neringa Venckienė LŽ atsiuntė išrašus iš oficialių dokumentų apie pareigūnų atliktus veiksmus. Jie liudija, kad Kauno rajono policijos komisariato budėtoją pranešimas apie Kauno marių pakrantėje rastą lavoną ir prie jo gulintį ginklą pasiekė ankstų balandžio 17-osios rytą, 6 val. 49 minutės.

Pareigūnai, gavę tokį pranešimą, prie marių turėjo atsirasti jau po keliasdešimties minučių. Tačiau įvykio vietos apžiūra pradėta tik 13 valandą. Ji truko beveik dvi valandas.

Kad tyrėjai iki Kauno marių keliavo nepateisinamai ilgai, apsižiūrėta daug vėliau. Rugpjūčio 10-ąją tyrėjas Raimondas Šukys surašė tarnybinį pranešimą dėl laiko patikslinimo. Jis nurodė, kad buvo padaryta techninė klaida - realiai informacija apie aptiktą lavoną gauta 11 val. 30 minučių. Tačiau ir pusantros valandos yra per ilgas laiko tarpas, kai kalbama apie rastą ginklą ir lavoną.

Pirmas žvilgsnis

Pirmųjų įvykio vietą apžiūrinčių tyrėjų pastabumas, atidumas ir kruopštumas labai svarbūs bylos tyrimui. Tik ar šį kartą dirbta taip kruopščiai, kaip turėjo būti?

Tyrėjai užfiksavo, kad lavonas guli veidu į žemę per 4 metrus nuo marių krašto betoninio borto. Per metrą nuo kūno - pistoletas "Baikal" IŽ-79-8 su nutrintu numeriu, dėtuvėje yra 9 šoviniai. Akiniai rasti toliau nei per du metrus nuo kūno. Šalia lavono kojų aptiktas šlapias vyriškas puspaltis, o jame - 50 litų kupiūra. Mirusiojo pėdos, apautos visiškai švariais batais, buvo išmirkusios, nors, Kauno meteorologijos stoties duomenimis, nuo balandžio 13-osios iki 17-osios pusiaudienio nelijo, oro temperatūra kito nuo 1,7 iki 17,7 laipsnio šilumos.

Vėmalų toje vietoje, kur gulėjo D.Kedys, neaptikta. Tačiau ekspertai konstatavo, kad kūnas po mirties nejudintas, o D.Kedys mirė prieš 1-1,5 paros, kai buvo surastas, nuo mechaninės asfikcijos (uždusimo), užkimšus kvėpavimo takus svetimkūniais - švendrės lapu ir skrandžio turiniu. Prisimenate, kad palaikai gulėjo gausiai lankomoje vietoje, tačiau net pusantros paros jų niekas neaptiko?

Po puspalčiu rastas 0,7 litro degtinės "Lithuanica" butelis be kamštelio (vėliau ekspertai nustatė, jog butelyje buvo vanduo). Kiek toliau mėtėsi kamštelis. Lavono rankos buvo sukryžiuotos, sulenktos per alkūnes, plaštakos - ant krūtinės. Iš burnos ir nosies išbėgęs rusvas, su kraujo priemaišomis skystis.

Iki šiol neaišku, kiek ir kokių sužeidimų ant mirusiojo kūno būta tą akimirką, kai pradėta įvykio vietos apžiūra, kodėl jų nematė pirmieji palaikus apžiūrėję tyrėjai ir iš kur jie atsirado lavoną išvydus artimiesiems?

Tikrinimo imitacija

Policijos departamento vadovams, kai buvo rastas, bet tik po trijų dienų atpažintas D.Kedžio kūnas, neliko nieko kito, kaip pripažinti, kad atskiri paieškos veiksmai ir jų kontrolė atlikti netinkamai. Tačiau, užuot išnagrinėjus Kauno VPK vadovų vaidmenį per tyrimą, kaip šie vadovavo jam, apsiribota nervų gadinimu penkiems pareigūnams, atlikusiems konkrečius paieškos veiksmus. Trims Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir dviem Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams buvo surengtos neeilinės atestacijos. Visi penki per jas įvertinti teigiamai.

Kauno VPK vadovų veiksmai, tai, kaip šie vadovavo tyrimui, o galbūt trukdė jį atlikti, nebuvo tirti. Nors esminis bylos trūkumas iki šiol yra tai, kaip Kauno policijos vadovybė organizuoja jai pavaldžių struktūrų darbą.

Kauno policijos vadovų veiksmai galėjo būti netirti ir dėl tos aplinkybės, kad jie tiksliai vykdė gautus nurodymus. LŽ pasiekė informacija, jog jau kitą dieną po teisėjo J.Furmanavičiaus nužudymo vyko įtakingų asmenų, susijusių su teisėtvarka, pasitarimas, per kurį nuspręsta dėti visas pastangas, kad ant nužudyto teisėjo vardo ir viso teisėjų luomo nekristų pedofilijos šešėlio. Teigiama, neva prieš septynerius metus jau buvo kilę įtarimų, jog teisėją galbūt traukia seksualiai nesubrendę kūnai. Tą kartą skandalas nuslopintas.

Žymės ant kūno

Birželio 13-ąją, nepraėjus nė dviem mėnesiams nuo tos dienos, kai buvo aptikti D.Kedžio palaikai, Alytaus rajone rastas pedofilija įtariamo Andriaus Ūso kūnas. Prieš mirtį jis, kaip ir D.Kedys, gausiai vartojo alkoholio. Žuvusysis gulėjo tvenkinėlyje, kur vanduo siekė tik kelius. Neva būdamas girtas 36-erių A.Ūsas nesuvaldė keturračio ir prigėrė galva nukritęs į vandenį.

Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas iškart pranešė, jog išorinių smurto žymių ant lavono nematyti. Tačiau pasirodė informacija, kad rasta viena žymė, apie kurią oficialiai nekalbama. Tai į krūtinę įsirėžusio lyno atspaudas, palikęs ryškią mėlynę.

LŽ kalbintas pareigūnas mano, jog A.Ūsas žuvo sumaniai paspendus jam spąstus. Žinodami, kokiu keliu vyras važiuos, nežinomi asmenys prie beržo pririšo lyną ir juo užtvėrė kelią. Per vėlai pamatęs lyną A.Ūsas nebegalėjo išvengti susidūrimo ir nukrito nuo motociklo.

Išviliojo pažadais?

Su LŽ kalbėjęs pareigūnas pateikė versiją, kad ir teisėjo J.Furmanavičiaus, ir D.Kedžio dukters tetos V.Naruševičienės mirtys buvo surežisuotos taip, jog įtarimas kristų ant D.Kedžio. "Spalio 5-ąją nežinomi asmenys galėjo išvilioti D.Kedį iš namų pasakę, kad žino, kas yra Aidas ir kaip jį surasti, - mano ne vieną sunkų nusikaltimą atskleidęs kaunietis. - Galbūt tam, jog neva turėtų galimybę saugiai sekti nežinomąjį Aidą arba lengviau su juo bendrauti, pasiūlė D.Kedžiui pasiimti ginklus, išsinuomoti autobusiuką ir užsisakyti kambarį viešbutyje? J.Furmanavičiaus ir V.Naruševičienės nužudymo aplinkybės rodo, kad veikė tikrai ne vienas žmogus." "Režisierius" galbūt pasinaudojo sutampančiais jo ir Kauno banditų interesais. "Teisėją galėjo būti suinteresuoti nužudyti ir Kauno banditai, - sakė pareigūnas. - Jam kaip tik buvo paskirta nagrinėti viena iš "agurkinių" bylų. Žiauri kauniečių grupuotė šmėžavo ir D.Kedžio gyvenime, o su vienu jos lyderių D.Kedys buvo susipykęs ir net sumušęs jį kitų gaujos narių akivaizdoje. Paskui pasklido kalbos, kad "Agurkas" skyrė D.Kedžiui bausmę ("nalogą"). Ir tikrai netrukus Rusijoje pradingo jam priklausę kailiai."

Viename laikraščių stebimasi, kodėl prokurorai iki šiol atkakliai netiria versijos, jog J.Furmanavičius galėjo būti nužudytas dėl to, kad jam kai kas nenorėjo grąžinti skolos. Teigiama, esą vienas verslininkas, anksčiau dirbęs kelių policininku ir nuo tų laikų išsaugojęs artimus santykius su J.Furmanavičiumi, keli mėnesiai iki teisėjo nužudymo iš jo pasiskolino 400 tūkst. litų, kuriuos investavo į verslą.

Iškalbinga tyla

D.Kedžio mama iki šiol iš Generalinės prokuratūros nėra gavusi atsakymo į savo klausimus. Kodėl taip sunku į juos atsakyti? Gal nerandama žodžių, kaip paaiškinti, kodėl specialistai nepastebėjo perplėšto mirusiojo liežuvio ir injekcijų pėdsakų?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"