Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kauno įvykiai keičia likimus ir budina valdžią

 
2009 10 14 0:00
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Dviguba žmogžudystė, įvykdyta Kaune, aukštyn kojom apvertė dviejų mažamečių mergaičių gyvenimus. Nuvilnijusi skausmo ir įniršio banga, atrodo, pramušė net sustabarėjusio šalies teisingumo kiautą.

Drąsiaus Kedžio, pagrindinio žudynių laikinojoje sostinėje įtariamojo, paieška vakar laikinai tapo tik lašu audringoje jūroje. Vakar paaiškėjo prokurorų itin slėpta informacija, kad įtarimai dėl pedofilijos dar rugsėjo mėnesį buvo pareikšti Kauno politikui ir verslininkui Andriui Ūsui. Nerukus panašus likimas turėtų ištikti ir penkiametės motiną Laimutę Stankūnaitę, pranešė LNK žinios. Vilniaus apygardos prokuratūros (VAP) vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius patvirtino, kad A.Ūsas buvo ne tik apklaustas, bet jam paskirta ir kardomoji priemonė.

Tragiški Kaune įvykdytų nusikaltimų atgarsiai išjudino iki šiol palyginti ramų Lietuvos visuomeninį gyvenimą. Dabar kasdien įvykiai veja vienas kitą. Žudynių įtariamojo Drąsiaus Kedžio motina Laimutė Kedienė bandė nušalinti Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) narį Petrą Gražulį nuo Seime vykdomo tyrimo. Parlamentaras, į pagalbą pasitelkęs teismus, sakė ketinąs "pažaboti" tinginiauti linkusius prokurorus. Šie jau regi šviesą tunelio gale. Tačiau atsakyti, kada bus padėtas taškas vadinamojoje Drąsiaus Kedžio istorijoje, neišdrįso niekas.

Išvežė į Kauną

Visą dieną žmonių akys krypo į jo penkiametės dukters perdavimo tetai, Neringai Venckienei, užkulisius. Sprendimas priimtas dar pirmadienį, tačiau mergaitės grąžinti neskubėta iki pavakarės.

Gaišaties priežastis - Vilniaus apygardos prokuratūros (VAP) skundas dėl mergaitės globos perdavimo tetai. Anot VAP vyriausiojo prokuroro Ramučio Jancevičiaus, tiesiog pasinaudota turima teise, esą tegul teisingumą krašte vykdo teismas. Istorijos atomazga (bent jau laikina) vakar įvyko tik prieš 17 val., kai mergaitė su teta, naująja globėja, policijos automobiliu buvo išvežtos į Kauną. Atskiru automobiliu namo keliavusi penkiametės močiutė prieš kelionę džiaugėsi pagaliau galėsianti lengviau atsikvėpti. "Susikrovėme drabužėlius, pagaliau mergaitė sugrįš į jaukius namus", - po varginančios laukimo dienos džiaugėsi Laimutė Kedienė. Verdant aistroms dėl D.Kedžio dukros, neliko pamiršta ir penkiametės pusseserė, nušautos Violetos Naruševičienės dukra. Ši mergaitė žaizdas ir skausmą mėgins gydytis užsienyje.

Rengiasi į Vokietiją

Nušautos Violetos Naruševičienės dukra artimiausiu metu turėtų palikti Lietuvą. Apie tai aštuonmetė pranešė pati - per motinos laidotuves savo mokytojai. Ši, vedina būreliu mergaitės bendraklasių, apsilankė V.Naruševičienės šarvojimo vietoje.

Kaip LŽ pasakojo mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Nijolė Paužaitė, trečiokai labai norėjo eiti palaikyti savo bendramokslės. To prašė ir kai kurių jų motinos.

Mokytojai paklausus: "Kaip tu toliau gyvensi?", V.Naruševičienės duktė atsakė, kad į mokyklą nebegrįš - išvažiuos kartu su tėčiu į Vokietiją.

Laidotuvės buvo paskutinis kartas, kai bendramoksliai ją matė. Pasak N.Paužaitės, po šio įvykio psichologo pagalbos prireikė ne vienam pradinukui. Tą nelemtąją spalio 5-ąją aštuonmetė ėjo iš mokyklos su grupe klasės draugų. "Jos namas - vos už kelių šimtų metrų nuo mokyklos, gatvės pabaigoje," - LŽ pasakojo pedagogė.

Vėliau vaikai pedagogams pasakojo buvę sukrėsti staiga pasigirdusio mergaitės klyksmo. Dalis jų puolė į besiblaškančios aštuonmetės kiemą, kiti buvo užėję į namo vidų, kur gulėjo nušauta mergaitės mama.

Pedagogės netiki

"Šeimos bėdų, apie kurias jau savaitę kalba visa Lietuva, nežinojome", - LŽ tvirtino N.Paužaitė, nors savaitę prieš įvykį V.Naruševičienė lankėsi mokykloje. Anot pedagogės, buvo nedidelių problemų dėl dukters elgesio, todėl aštuonmetė, jos motina ir klasės auklėtoja lankėsi pas mokyklos psichologę. Tai buvo antras apsilankymas, suplanuotas ir trečias, tačiau dėl žudiko paleistų šūvių jis neįvyko.

N.Paužaitė tvirtino, kad tuometinės mergaitės elgesio problemos niekaip nesusijusios su Lietuvą audrinančiu pedofilijos skandalu. "Labai abejojame, ar motina, kaip dabar teigiama, galėjo pastūmėti savo dukrą į pedofilų glėbį," - ne tik savo, bet ir bendradarbių vardu kalbėjo pedagogė. Anot jos, V.Naruševičienės dukra buvo viskuo aprūpinta. "Ji - vietoj nenustygstanti linksma pleputė", - pasakojo N.Paužaitė.

Kaip gyvenimo išbandymai pakeitė aštuonmetę, vakar LŽ išsiaiškinti nepavyko. Jos senelių Stankūnų buto durų Petrašiūnų daugiaaukštyje niekas neatidarė. Anot kaimynų, nuo sekmadienio nebestovi ir prie namo savaitę budėjęs policijos ekipažas.

Grąžinta tėvui

Kad name, kuriame buvo nušauta V.Naruševičienė, kažkas gyvena, vakar liudijo tik iš jo kamino rūkstantys dūmai ir kieme kabantys skalbiniai. Džiūvo mergaitės drabužiai. Tačiau V.Naruševičienės laikytų vilkšunių nebuvo matyti.

Pasak kaimynų, šiame name, esą priklausančiame V.Naruševičienės anytai, pastaruoju metu šeimininkauja iš Vokietijos laidotuvėms parvykęs aštuonmetės tėvas. Teigiama, kad Vokietijoje gyvena ir vyro motina, šio sklypo savininkė, taip pat atvykusi į buvusios marčios laidotuves. V.Naruševičienė buvo išsiskyrusi su vyru.

Po jos žūties laikinoji dukters globa skirta močiutei, velionės motinai. Tačiau iš Vokietijos atvykęs mergaitės tėvas kreipėsi į Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybą, kad dukra būtų grąžinta jam. Tai padaryta užvakar. V.Naruševičienės motina neprieštaravo. Anot Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistų, jeigu mergaitės tėvas nuspręs ją išsivežti į Vokietiją, jokių papildomų dokumentų iš jų tarnybos nereikės.

Išbandyta taktika

Oficialių naujienų dėl D.Kedžio paieškos rezultatų nebuvo ir vakar. "Jeigu mes iš anksto būtume pasigyrę, ką žinome apie Henriko Daktaro klajones, tikrai nebūtume jo suradę", - mįslingai LŽ kalbėjo pareigūnai.

Vakar žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad pirmadienį pradėjo veikti tarptautiniais kanalais ieškomo D.Kedžio telefonas. Neva motinai surinkus jo numerį, pasigirdo signalas. LŽ duomenimis, D.Kedžio telefonas, rastas per kratą jo namuose, šiandien yra policijoje. Greičiausiai jį buvo įjungę pareigūnai.

P.Gražulio žmona dirba "Judex"

Tvarkos ir teisingumo partijos narį P.Gražulį nuo Seime vykdomo tyrimo nušalinti panorusi L.Kedienė netuščiažodžiauja. Vakar TTK nariams ji atsiuntė oficialų prašymą, kuriame teigiama, kad "tvarkietis" susijęs su A.Ūsu, kurį D.Kedys kaltino tvirkinus jo mažametę dukterį.

Laiške L.Kedienė panoro atkreipti politikų dėmesį į Seimo nario verslo interesus. Bendrovė "Judex", su kuria susijęs "tvarkietis", - viena iš bendrovės "Eurotechnika" klientų. "Eurotechnikai" vadovauja A.Ūsas.

LŽ žiniomis, P.Gražulio ir "Judex" ryšys yra daugiau nei artimas. Šiuo metu bendrovė leidžia Anykščių, Telšių apskrities bei Prienų ir Birštono regioninius laikraščius. "Judex" steigėjas - parlamentaras P.Gražulis. Kilus viešųjų ir privačių interesų skandalui Seimo narys iš šios įmonės pasitraukė, perleisdamas savo akcijas kitiems asmenims. Įdomus ir faktas, kad bendrovė "Judex", dar vadovaujant P.Gražuliui, buvo laimėjusi konkursą spausdinti Seimo stenogramas ir ministerijų leidinius. Netrukus po to įmonės veikla buvo išplėsta.

Kad L.Kedienės duomenys tikrai ne iš piršto laužti patvirtina ir faktas, kad šiuo metu "Judex" vyriausiojo buhalterio pavaduotoja dirba P.Gražulio žmona. Tačiau pats parlamentaras LŽ vakar bandė įtikinti, kad nesuvokia sukelto ažiotažo prasmės: "Net nežinojau, kad A.Ūsas apskritai turi kokią nors įmonę." Žmonos užimamų pareigų bendrovėje "Judex" parlamentaras taip pat nebuvo linkęs sureikšminti.

TTK pirmininkas Stasys Šedbaras, paklaustas apie galimą P.Gražulio nušalinimą, LŽ sakė, kad veiklos nuostatose nušalinimo procedūra nėra numatyta. "Komiteto narys išrinktas tautos, todėl jis turi visas teises dalyvauti vykdomame tyrime. P.Gražulis pats savo nuožiūra galės apsispręsti, kaip jam pasielgti", - sakė S.Šedbaras.

Sieks "perauklėti" prokurorus

Pasak P.Gražulio, D.Kedžio istorija turėtų būti naudinga sprendžiant lietuviškos teisėsaugos problemas. "Geresnės" pamokos neturėtume laukti. Akivaizdu, kad kai kurie pareigūnai neatliko savo darbo, todėl turės atsakyti už padarytas klaidas. TTK dar prieš įvykius Kaune kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl pedofilijos bylos perėmimo. "Sulaukėme neigiamo atsakymo. Maža to, mums atsakė ne pats generalinis prokuroras, bet ikiteisminį tyrimą vykdantis pareigūnas, kuris dar pamokė TTK narius, esą atsiuntėme netinkamą rašto formą", - piktinosi P.Gražulis.

Auklėti prokurorus nusiteikęs ne tik Seimo narys, bet ir generalinio prokuroro sudaryta vidinį tyrimą atliekanti komisija. Vakar paskelbta, kad penkiems Kauno miesto ir apygardos prokurorams įteikti pranešimai apie galimai padarytus tarnybinius pažeidimus, tiriant bylą dėl mažametės tvirkinimo. Įdomu tai, kad pats D.Kedys neveiklumu kaltino keturis, o ne penkis prokurorus.

Išjudino parlamentarus

Vakar Seime buvo surinktas 21 parlamentarų parašas dėl įstatymo pataisų, kuriomis siekiama numatyti Generalinės prokuratūros vykdomų ikiteisminių tyrimų terminus. "Svarbiausias uždavinys - išvengti D.Kedžio ar panašių istorijų pasikartojimo. Esant terminams nebebus galima vilkinti tyrimo. Anksčiau dėl tokios iniciatyvos Seimo narių palaikymo nesulaukdavau, tačiau Kaune pralietas kraujas sutelkė parlamentarus. Jie noriai pasirašė po rengiamomis pataisomis", - kalbėjo TTK narys.

Nespėjus užbaigti tyrimo, bus numatyta galimybė jį pratęsti. Tačiau šį klausimą spręs teismas, ir jeigu paaiškės, kad tyrimas užtruko dėl prokuroro aplaidumo ar kitų klaidų, pareigūnui grės atsakomybė. Kokio masto bus atsakomybė, P.Gražulis dar negalėjo atsakyti.

Pedofilijos atvejo Kaune aplinkybes tiriantis Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius, vakar griežtai atsisakęs komentuoti tyrimo eigą, teužsiminė, kad šviesa tunelio gale matoma itin ryškiai.

"Jeigu nuo manęs viskas priklausytų, tuoj pat atsakyčiau į visus klausimus. Todėl tenoriu pasakyti, kad pagalbos prokurorams neprireiks. Norime, kad mums niekas netrukdytų dirbti savo darbo. Mes tikrai nesėdime sudėję rankų, kaip daugelis mano", - kalbėjo R.Jancevičius.

D.Kedys mylėjo dukrą

Vaiko teisių ir apsaugos (VTA) kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė tikino, kad žodžiais, esą nesanti tikra, jog Kaune šaudė D.Kedys, ji tik norėjusi išsakyti savo asmeninę nuomonę. "Tikrai neturiu kokios nors slaptos informacijos, kuri būtų privertusi mane tai leptelėti. Juos sakydama rėmiausi tuo, kaip man sekėsi bendrauti su D.Kedžiu prieš keletą metų", - teigė VTA kontrolierė.

Pašnekovė prisiminė 2006-2007 metus, kai buvo nustatinėjama, kam turėtų atitekti mergaitės globa - D.Kedžiui ar jo sugyventinei Laimai Stankūnaitei. "Bendraudama su D.Kedžiu jį stebėjau. Nors iš tiesų buvau susidariusi ne itin palankų pirmą įspūdį. Vyras man pasirodė agresyvus žmogus, kurio nuomonės nepakeisi jokiais kitais argumentais. Tačiau pastebėjau, kad mergaitę jis tikrai mylėjo. Tai ir atsiskleidė kovoje dėl jos globos. Tokio charakterio žmonės paprastai netampa žudikais. Žinoma, tai tik mano nuomonė, aš galiu klysti", - LŽ sakė kontrolierė.

R.Šalaševičiūtė pridūrė, kad pranešimų apie tokius skaudžius atvejus, kai seksualiai tvirkinamas vaikas, gaunama apie 12 per metus. Apie trečdalis jų, deja, pasitvirtina.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"