Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kas teis A.Ūsą? (2)

 
2010 03 30 0:00
LNK nuotraukos
LNK nuotraukos

Grupė įtakingų teisėjų siūlė kolegoms metinį Teisėjų asociacijos nario mokestį - 50 litų - skirti pernai nužudytam teisėjui Jonui Furmanavičiui reabilituoti. Kas tada teis Andrių Ūsą?

Neringa Venckienė, pedofilo tvirkintos mergaitės teta ir globėja, pasakoja: "Prašė ir iš manęs, bet aš nedaviau."

Ji teigia, jog žinią, kad bemaž visus Lietuvos teisėjus vienijančios asociacijos metinis mokestis neva bus skirtas J.Furmanavičiaus giminių samdomam advokatui, jai pranešė kolegė teisėja.

Pastaroji tą žinią išgirdusi iš Klaipėdos apygardos teismo teisėjo Remigijaus Preikšaičio.

Teisėjas R.Preikšaitis ilgai kvotė LNK "Paskutinės instancijos" žurnalistę, kokiomis aplinkybėmis jis neva galėjęs susieti Teisėjų asociacijos nario mokestį ir J.Furmanavičiaus gynimą: "Kada sakiau? Kam sakiau?" Patvirtinęs, kad tokios aplinkybės buvo, teisėjas pats, be žurnalistės pagalbos, nurodė ir galimą naudos "gavėją". "Aš atėjau prie Apygardos administracinio teismo ir sakiau: "Duokit pinigus, aš samdau advokatą Furmanavičiui apginti, taip?" - retoriškai paklausė R.Preikšaitis. Kodėl teisėjas mini advokato samdymą, o ne užsakomųjų straipsnių ir užsakomųjų televizijos laidų kūrimą? "Na, jūs nieko nesakėt, bet mes fantazuojam toliau, suprantat?" - atsikirto R.Preikšaitis, taip ir nepaneigęs, kad toks pokalbis buvo.

Kaip plačiai galėjo išplisti idėja dalį iš teisėjų surinktų pinigų skirti kolegos reabilitacijai - sunku spręsti.

Panevėžio apygardos teismui vadovaujantis Valdas Meidus taip pat yra Teisėjų asociacijos narys, ir kaip tik jo vadovaujamame teisme apeliacine tvarka bus svarstoma Kauno pedofilijos byla. "Šiame teisme yra problemų dėl korupcijos", - primena kolega žurnalistas Tomas Dapkus.

LNK "Paskutinės instancijos" duomenimis, tos korupcinės problemos ir Kauno pedofilijos bylos tyrimo kai kurios esminės aplinkybės turi bendrą vardiklį.

"Reikės daug saldainiukų"

T.Dapkus atliko išsamų Panevėžio apygardos teismo atskirų teisėjų sąsajų su kontrabandos grupuotėmis tyrimą ir savo išvadą daro ne tik iš paskutiniojo teisėjų kyšininkavimo skandalo, kai dėl dviejų Panevėžio apygardos teisėjų - Arnoldo Šukaičio ir Rimanto Savicko - teisinės neliečiamybės panaikinimo turėjo balsuoti Seimas.

Ta istorija, palyginti su anksčiau buvusiomis, tebuvo banali kasdienybė. Teisėsaugos pareigūnai tiesiog susekė teisėją R.Savicką skiriant bankroto administratorius taip, kad vėliau tie administratoriai administruoja įmones, nuolat gaudami naudos ir sau, ir teisėjams. Nauda buvo daugiausia natūrinė: viskas, ko reikia tuo metu - padangos, alkoholis. Net dešra...

"Tai jūs žinot visą tą?" - klausiame V.Meidaus. "Aš nežinau. Girdėjau", - atsako tas. "Iš jo?" - "Garbės teismo sprendime parašyta" - "Gal galėtumėte su visuomene pasidalyti?" - "Negalėčiau, negalėčiau."

V.Meidus STT pagautiems teisėjams pasitarnavo dukart. Vieną, kai Teisėjų garbės teisme taip gynė A.Šukaitį kaip drausmingą, rimtą teisėją, kad tas Garbės teismas jam skyrė pastabą. Kitą teisėją, kurį pagavo ne dėl įtarimų korupcija, bet vairavusį apsvaigus, nubaudė griežtu papeikimu.

"O kuriam kabinete visa tai vyko?" - "Kas vyko?" - "Viskis buvo atneštas." - "Aš nežinau." - "O apie padangas ką žinot?" - "Nežinau. Žinau, kad buvo kalba apie dešrą, viskio butelį, padangas." - "Apie dešrą?" - "Taip." - "O dešrą irgi teisėjai ėmė?" - "Aš nežinau."

Teisėjas V.Meidus tariasi nieko nežinąs ir apie jo kolegai R.Savickui skirtą kardomąją priemonę nebendrauti su A.Šukaičiu. Kadangi nežinojo, tai surengė teismo patalpose tam STT nuskalpuotam R.Savickui pagerbimą jubiliejaus proga. A.Šukaitis buvo, sveikino.

V.Meidaus šeimos nariai R.Savicku pasirūpino dukart. Nuo pareigų nušalintas teisėjas R.Savickas gavo kampą Meidaus žmonos - advokatės kontoroje. Ir vėl, kaip sakė klasikas, "vsio zakonno".

Teismo pirmininko bravūra kiek sumenko, kai paklausėme jo apie veiklą F.Dzeržinskio (KGB įkūrėjas) būriuose tuo metu, kai visa Lietuva buvo gyva Sąjūdžiu. "Tai mes nesupratom, kas vyksta, o aš visuomet buvau prieš alkoholizmą", - maždaug taip aiškina teisėjas savo biografijos vingį, už kurio, pasak žinovų, KGB ieškodavo sau rezervo.

Tačiau nereikėtų klaidingai manyti, kad V.Meidaus-A.Šukaičio-R. Savicko likimo vingiai, gali sakyti - provincijos niekai, nes į dviejų apsidirbusių teisėjų gelbėjimo operaciją įsitraukė ir Seimas. A.Šukaitį politikams pavyko išgelbėti. Jis išsaugojo neliečiamybę, pažadėjęs duoti parodymus pareigūnams. R.Savickas buvo nušalintas nuo pareigų.

"O ar jūs davėt kaip liudytojas parodymus?" - tikslinamės A.Šukaičio. Gūdi pauzė. Atodūsis. "Supratau klausimą... Aš parodymų nedaviau",- sako teisėjas, dar nespėjęs nusivilkti mantijos - tiesiai iš teismo salės, kur vykdė teisingumą kitiems. "O kodėl melavot Seimui?" - "Aš nemelavau, aš nemelavau, bet nepasitikiu prokuroru Lauciumi. Aš jo nušalint negaliu." Prokuroru Lauciumi dabar nepasitiki ir daugiau žmonių, nes jis dėl techninių kliūčių laiku neapskundė teismo sprendimo byloje, kurioje R.Šukaitis taip pat figūravo. Beje, iš blogosios pusės.

Karaliaus parankiniai?

Ta byla - Viliaus Karaliaus, dar tituluojamo Lietuvos kontrabandos karaliumi. Joje yra toks epizodas. V.Karalius telefonu tariasi su savo uošviu, tuomet Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininku Arvydu Gudu, dėl Panevėžio apygardos teismui (teisėjui A.Šukaičiui) patikėto sprendimo, kokią jam, Karaliui, taikyti kardomąją priemonę. A.Gudas pažada žentui, kad viskas bus gerai. Vyrai sutaria, kad reikalui sutvarkyti reikės "daug saldainiukų".

A.Šukaitis Karalių paliko laisvą.

Čia - įdomus sutapimas. Pranešėjas byloje dėl R.Šukaičio garbės paskutinėje - įtariamos korupcijos byloje buvo toks Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys, garsus tuo, kad, anot T.Dapkaus, vienoje byloje V.Karalių išteisino jam su bendrais to nė neprašant.

Tad kai A.Šukaičio gynybai Seime buvo mobilizuotos galingos pajėgos, teisėsaugininkų tai nenustebino. Pasak T.Dapkaus, tos pačios V.Karaliaus bylos paraštėse gausu ir kitų politinių pavardžių. "Ar jūs buvote apklaustas V.Karaliaus byloje?" - klausiame žingsnį spartinančio ir net nepasukančio galvos mūsų pusėn G.Kirkilo. "Ne, nebuvau", - atsako. "O ponas Jakutis - jūsų giminė?" - klausiame. Tyla. "Ar kontrabandininkai su jumis kalbėjosi dėl jų žmonių įdarbinimo muitinės departamente?" Tyla.

T.Dapkus pasakoja, kad, jo žiniomis, V.Karalius kontrabandininkų gaujoje buvo atsakingas už... korupciją. Jo pareiga buvo pasirūpinti, kad muitinės kriminalinėje tarnyboje dirbtų "savi" žmonės. Kontrabandininkai kalbėjosi, kad to galima pasiekti per poną Jakutį, kuris esąs G.Kirkilo giminaitis. Politiko pavardę, T.Dapkaus duomenimis, paminėjo patys kontrabandininkai.

Toliau šiame kontekste atsiranda dar dvi politinės pavardės - Aloyzo Sakalo ir Česlovo Juršėno. Pasak T.Dapkaus, šiedu valstybės vyrai dalyvavo gerokai palengvinant bausmes organizuotiems kontrabandininkams.

"2002 metų liepos mėnesį teisėsauga pradėjo kelias stambias operacijas prieš Karaliaus grupuotę ir tada specialiosios tarnybos fiksavo telefoninius pokalbius tarp V.Karaliaus ir labai įtakingo asmens. V.Karalius sakė, kad reikia sušvelninti Baudžiamojo kodekso numatytas bausmes už kontrabandą, nes sugauti nusikaltėlių sėbrai iš baimės ėmė liudyti", - pasakoja T.Dapkus. Anot jo, po šio pokalbio lyg atsitiktinai Seime registruojamos pataisos, visiškai atliepiančios V.Karaliaus telefonu išsakytam pageidavimui. Seime įvyksta ginčas. Atsiranda du įstatymo variantai. Galutinis sprendimas, leidžiantis teismui neskirti laisvės atėmimo - tik baudą, buvo registruotas Č.Juršėno su A.Sakalu.

Kontrabanda - bendras vardiklis?

Kai buvo nuspręsta Kauno pedofilijos bylą atiduoti Panevėžio teisėjams, natūraliai atėjo į galvą paralelės. "Paskutinės instancijos" įslaptintas liudininkas prieš keletą savaičių pasakojo apie A.Ūsą ir Laimutę Stankūnaitę ginančios advokatės, anksčiau buvusios prokurorės, Loretos Kraujutaitienės artimųjų pragyvenimo šaltinius. Jis sakė, esą buvusios prokurorės L.Kraujutaitienės svainis, po kurio stogu esą tarpsta ir L.Kraujutaitienės vyras, periodiškai turi problemų dėl... kontrabandos!

Manoma, kad šiai įtakingai Kauno šeimai problemas labai padeda spręsti glaudūs ryšiai su socialdemokratais ir jų satelitais. Vienu laikotarpiu tarp tų satelitų labai svarbi buvo Pilietinės demokratijos partija, atsiradusi V.Muntianui suskaldžius Darbo partiją. To skilimo metu greta V.Muntiano buvo patarėjas A.Ūsas.

Mūsų įslaptintas liudininkas stebisi A.Ūso dabar išvystyta gynyba: "Elementari kriminalinė byla, kuri senų seniausiai turėjo būti teisme, o įsiliejo tikrai plati ir gana įdomi grupė žmonių, ir tai rodo, kad yra dideli interesai."

Šis žmogus teigia, kad Kaune net ir gerai informuotiems žmonėms sunku paaiškinti, iš ko nuosekliai turtėjo A.Ūsas: "Kiek teko bendrauti su jį pažinojusiais žmonėmis, tas turtėjimas vyko keistomis aplinkybėmis. "Prie tėvų įmonės jis realiai tik minimaliai prisidėjo, bet turtėjo nuosekliai, o tai reiškia, kad tai nebuvo ta tikroji jo veikla. Buvo kažkokios kitokios veiklos ir jo tas ėjimas į politiką... Bent jau tarp savo draugų ir pažįstamų jis mėgo pasigirti, kad yra tas žmogus, kuris realiai gali už virvučių tampyti tiek Seimo pirmininką V.Muntianą, tiek kitus įtakingus politikus."

Kas tie "kiti" - tegali spėlioti. D.Kuolys yra sakęs, kad Darbo partijos skilimą dirigavo VSD. Dar yra pasakojama, kad vienu momentu į "procesus" įsiliejo viena socialdemokratų grupė, besiglaudžianti apie G.Kirkilą.

Tarkime, pasakojama, kad kai dėl vangaus pedofilijos bylos tyrimo ant plauko pakibo A.Valantino karjera ir ėmė trūkinėti visa į A.Ūso gynybą stojusi teisėsaugininkų grandinė, įvyko keistas pasitarimas. Pasak šaltinių Generalinėje prokuratūroje, sodyboje prie Šalčios upės, kuri priklauso G.Kirkilo žentui Jonui Basalykui, bet pats politikas ją nuolat naudoja konfidencialiems pažvejojimams su reikalingais žmonėmis, įvyko pasitarimas.

Jame esą dalyvavo uošvis G.Kirkilas, Juozas Olekas, Justinas Karosas ir generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis. Teigiama, kad būtent po to susitikimo pasirodė liūdnai pagarsėjęs G.Jasaičio pareiškimas, kad Generalinės prokuratūros vadovybė yra persekiojama už pedofilijos, V.Pociūno ir kitas "politines" bylas, kad prokurorams baisų spaudimą daro viena oligarcho valdoma žiniasklaidos grupė. J.Basalykas nepaneigė LNK informacijos, bet komentuoti atsisakė, jis pareiškė, kad yra privatus asmuo. Politikai vieningai neigė su G.Jasaičiu susitikinėję.

"Paskutinė instancija" ketina toliau aiškintis, mūsų galva, svarbiausią Kauno pedofilijos bylos mįslę: kaip tokiam niekuo neišsiskyrusiam įtariamajam A.Ūsui pavyko savo gynybai mobilizuoti tokias įtakingas ir tokias prieštaringas teisingumą Lietuvoje kontroliuojančias grupuotes.

Šį vakarą 19.40 su LNK "Paskutine instancija" kviečiame į klampų (ne)teisingumo liūną.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"