Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kas prikels Paberžę?

 
Vienuolio kapucino dukterėčia B.Tiknevičiūtė įsitikinusi, kad Tėvo Stanislovo testamentas turi platesnę prasmę - padėti, anot jos, mažutėliams.
Vienuolio kapucino dukterėčia B.Tiknevičiūtė įsitikinusi, kad Tėvo Stanislovo testamentas turi platesnę prasmę - padėti, anot jos, mažutėliams. LŽ archyvo nuotraukos

'Lietuva, galima sakyti, - reanimacijoje, o Paberžė, į gyvenimą grąžinusi ne vieną sielą, jau aštuntus metus neprieinama tiems, kurie kitados čia rasdavo išsigelbėjimą', - sakė Paberžę sergančių sielų prieglauda pavertusio vienuolio Tėvo Stanislovo dukterėčia Birutė Tiknevičiūtė.

Prieš aštuonerius metus miręs vienuolis kapucinas Tėvas Stanislovas paliko testamentą, į kurį ilgai niekas nekreipė dėmesio. Galbūt jis atrodė sunkiai įgyvendinamas ir todėl, kad labai nestandartinis. Tėvas Stanislovas, gyvenęs pagal šv. Pranciškaus Asyžiečio regulą ir nenorėjęs turėti jokių materialių vertybių, nekilnojamojo turto registre neįregistravo nei jam dovanoto 0,88 ha žemės plotelio, nei jame jį mylėjusių žmonių pastatyto namelio -špitolės. Tik prieš mirtį testamentu šią neįkainojamą vertybę, o kartu ir dvasios atgaiva per 27 kunigavimo metus paverstą užkampį paliko Lietuvos žmonėms, juridiškai - namą pastačiusiam labdaros fondui "Tėvo Stanislovo namai". Pasak medikės ir prisiminimų knygą "Tėvas Stanislovas - mažutėlių tarnas" parašiusios B.Tiknevičiūtės, mums, suicidų tautai, reikia tokios energijos, tokio žaibolaidžio, tokios iškrovos vietos, kokia buvo Paberžė.

Šioje mecenatų vienuoliui pastatytoje špitolėje 2005-aisiais jis ir užgeso.
Šioje mecenatų vienuoliui pastatytoje špitolėje 2005-aisiais jis ir užgeso.

Iš vienų rankų į kitas

Paskutiniais gyvenimo metais Tėvas Stanislovas buvo perkeltas į Dotnuvą, tačiau numirti jis norėjo Paberžėje. Sugrįžti į senąją, savo rankomis išpuoselėtą kleboniją jau negalėjo, ten Bažnyčios buvo atkeltas kitas kunigas. Tad jį mylėję žmonės - dvidešimt privačių mecenatų ir įmonių - šalia jam pastatė naują namelį, kur jis ir užgeso 2005 metais. "Man buvo labai skaudu, kai sužinojau, jog po Tėvo Stanislovo mirties labdaros fondui ėmė vadovauti vienas mecenatų - Kėdainių verslininkas Virginijus Dovydas, tuo metu jau tapęs Krišnos tikėjimo sekėju, - pasakojo B.Tiknevičiūtė. - Jis nė karto nepadarė jokios finansinės ataskaitos, tačiau tuo pat metu už Josvainių statė krišnaistų vienuolyną."

Pasak B.Tiknevičiūtės, Tėvas Stanislovas labai nuliūsdavo sužinojęs, jei kas nors Lietuvoje pradėdavo praktikuoti Krišnos tikėjimą, stengdavosi nuo to apsaugoti žmogų, sakydavo, tai - ne mūsų ilgoms tamsioms žiemoms. "Todėl kai fondas pateko į šio krišnaisto rankas, labai išgyvenau", - sakė ji.

Tėvas Stanislovas galbūt yra vienintelis Europoje vienuolis, kuriam iš meilės žmonės yra pastatę namus.
Tėvas Stanislovas galbūt yra vienintelis Europoje vienuolis, kuriam iš meilės žmonės yra pastatę namus.

Moteris ne vienus metus stengėsi viešinti testamentą, rūpinosi, kad jis būtų įgyvendintas, kad špitolė būtų grąžinta Lietuvos žmonėms, jų poreikiams. Beldėsi ji ir į Kėdainių savivaldybę, prašė ką nors daryti. Prieš daugiau kaip metus teismine tvarka iš V.Dovydo fondą perėmė VšĮ Kėdainių turizmo, verslo ir informacijos centras ir fondui ėmė vadovauti Daina Balasevičienė. "Tai buvo jau šioks toks laimėjimas, kad fondas perėjo bent iš Krišnos tikėjimo", - teigė B.Tiknevičiūtė. Tačiau tai, ko troško Tėvas Stanislovas, vis tiek neįgyvendinta iki šiol.

D.Balasevičienė telefonu LŽ tikino, kad Paberžė atrakinta, čia vyksta dailininkų simpoziumai, kartą per mėnesį apsilanko psichiatras, kuris bendrauja su čia atvykstančiais narkomanais. Jei jie nori čia laikinai prisiglausti, kunigas suranda kur juos apnakvindinti. Tačiau ne špitolėje. Ją nuomojasi pats savo reikmėms.

"Nepainiokime parapijos gyvenimo ir testamento. Špitolę ir žemę testamentu Tėvas Stanislovas paliko ne parapijinei bažnyčiai. Jis buvo mažutėlių tarnas, - sakė B.Tiknevičiūtė. - Ne šiems tikslams dabar naudojama špitolė." Juridiškai šį nekilnojamąjį turtą galėjo perimti tik kas nors iš mecenatų. D.Balasevičienė nėra mecenatė. Tad jos perėmimas irgi kelia klausimų. Faktiškai tuo turtu dabar naudojasi parapija. Kodėl špitolės į savo rankas neperėmė kas nors iš mecenatų ir nenusprendė, ką toliau su ja daryti? "Kalbėjau su daugeliu. Jie tiesiog bijo, nenori intrigų", - tvirtino B.Tiknevičiūtė.

Tėvas Stanislovas visada pabrėždavo, kaip žmogui svarbu turėti kur įsikibti, atsitiesti, išsigelbėti nuo paslydimų.
Tėvas Stanislovas visada pabrėždavo, kaip žmogui svarbu turėti kur įsikibti, atsitiesti, išsigelbėti nuo paslydimų.

Mažutėlių tarnas

Iš rajoninio laikraščio sužinojusi, kad savivaldybė, sutvarkiusi dokumentus, špitolę ketina perduoti bažnyčiai, B.Tiknevičiūtė prisipažino pavargusi nuo tokios netiesos. "Tai būtų neteisinga, nes testamentu Tėvas Stanislovas ją paliko Lietuvos žmonėms, ne Bažnyčiai. Bažnyčios nėra ir tarp mecenatų. Be to, vienuolis, gyvenęs pagal šv. Pranciškaus Asyžiečio regulą (be turto ir nuosavybės), su arkivyskupu nesutarė dėl turto Bažnyčiai grąžinimo", - aiškino ji. Moteris įsitikinusi: jei špitolė atitektų bažnyčiai, testamentas vis tiek nebūtų įgyvendintas, ir tokiu požiūriu, tokiu elgesiu mes nuskriaustume ateinančias kartas.

Vienuolis norėjo, kad žmonės grįžtų į Paberžę, į savo pačių jam iš meilės pastatytus namus, į tą drauge sukurtą gydomąją erdvę. Jo testamentas turi platesnę prasmę. "Apsidairykime, kiek daug anoniminių alkoholikų, narkomanų, nusivylusiųjų, puolusiųjų į depresiją ar emigracijon išgintųjų laukia kvietimo, priglaudimo ir grąžinimo į gyvenimą. Tėvas Stanislovas buvo jų, nuskriaustųjų, mažutėlių tarnas, - kalbėjo B.Tiknevičiūtė. - Ar kas dabar girdi emigrantus? Ar kas girdi savižudžius? Jei ne Vytautas Šapranauskas, manote, kas nors būtų pajudėję šiuo klausimu? Manote, būtų kalbama apie prevenciją? Mano draugė gyvena Seredžiuje, tai, sakė, ten beveik vien savižudžius laidoja, o ne sava mirtimi mirusius. Kartą ėjau per Petrašiūnų kapines kolumbariume aplankyti savo draugės ir beveik kaktomuša susidūriau - Kaušpėdaitė, 25 metų. Man tai buvo postūmis vėl veikti. Gelbėkime Lietuvą."

Moteris įsitikinusi, kad formų yra įvairių - reabilitacijos klinikos ar konsultavimo centrai, ypač dabar, kai socialinei rūpybai pradėta skirti vis daugiau dėmesio, kai galimi įvairūs socialinės rūpybos projektai. Socialinių darbuotojų nesunku būtų rasti. Tik reikia, kad atsirastų žmogus, kuris apsiimtų prikelti Paberžę.

B.Tiknevičiūtė ne vienus metus rūpinosi, kad Tėvui Stanislovui dovanota žemė su špitole atitektų tiems, kam norėjo vienuolis. Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
B.Tiknevičiūtė ne vienus metus rūpinosi, kad Tėvui Stanislovui dovanota žemė su špitole atitektų tiems, kam norėjo vienuolis. Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Žmonės negavo nieko

B.Tiknevičiūtė tiki, kad yra Lietuvoje gėrio, kurį tik reikia išjudinti. "Gėrio ir meilės dabar labiausiai visi pasigendame. Juk savižudžiai iš gyvenimo išeina ne todėl, kad neturėtų ko valgyti ar kur gyventi", - tvirtino B.Tiknevičiūtė.

Paberžėje nuostabi gamta, čia pilna veiklos, bažnytinė aplinka irgi gerai veikia. Čia jau vien atėjęs pajunti gerą aura. Moteris pripažįsta, kad Paberžė be jos įkvėpėjo Tėvo Stanislovo jau ne ta, kad jo joks klonas nepakeis. Tačiau, anot jos, kūrėjo taip sukurta, kad žmogui išėjus jo braižas lieka aplinkinių mąstysenoje. O tai jau yra daug. Ir darbus galima tęsti.

"Mes, giminės, čia į nieką nepretenduojame. Mes niekada jo gyvenime nedalyvavome, - sakė pašnekovė. - Aš tik noriu, kad Tėvo Stanislovo testamentą išgirstų žmonės. Vis dar šiek tiek tikiu, kad Paberžė gali atsigauti."

Kai šis straipsnis jau buvo parašytas, B.Tiknevičiūtė gavo atsakymą iš valstybinės hipotekos įstaigos. "Pasirodo, testamentas įvykdytas, - paskambinusi nusistebėjo ji. - Tačiau tik dabar sužinojau, kad jau prieš metus, pernai gegužę, palikimą perėmė D.Balasevičienė. Palikimu dabar naudojasi ne tie, kurie jį kūrė. Teisiškai testamentas įgyvendintas, bet Lietuvos žmonės iš to nieko negavo. Špitole naudojasi parapijos kunigas, o ne tie, kuriems reikia pagalbos, užuovėjos, apie kuriuos nuolat galvojo Tėvas Stanislovas."

Vien jau Paberžės aplinka gydo. Centre žaliu stogu - naujoji, testamentu Lietuvos žmonėms palikta špitolė.
Vien jau Paberžės aplinka gydo. Centre žaliu stogu - naujoji, testamentu Lietuvos žmonėms palikta špitolė.

...

Besikalbėdamas su tais, kuriuos stengėsi grąžinti į gyvenimą, Tėvas Stanislovas kartu su jais išblizgino šimtus puodų.
Besikalbėdamas su tais, kuriuos stengėsi grąžinti į gyvenimą, Tėvas Stanislovas kartu su jais išblizgino šimtus puodų.

...

Atvykęs į visišką užkampį, kur klebonijos lubos buvo įgriuvę, bažnyčia - dar labiau apverktinos būsenos, per 27 kunigavimo metus Tėvas Stanislovas Paberžę išpuoselėjo ir pavertė tikra dvasios atgaiva.
Atvykęs į visišką užkampį, kur klebonijos lubos buvo įgriuvę, bažnyčia - dar labiau apverktinos būsenos, per 27 kunigavimo metus Tėvas Stanislovas Paberžę išpuoselėjo ir pavertė tikra dvasios atgaiva.

...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"