Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kariuomenės vadas generolas Tutkus: "Jei misija nebūtų pavojinga, ją galėtų vykdyti ir Kultūros ministerija "

 
2007 03 06 0:00
Nuotrauka: @ "Lietuvos žinios"
Nuotrauka: @ "Lietuvos žinios"

Kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus įpusėjo savo kadenciją. Pustrečių metų kariuomenei vadovaujantis generolas atsakė į 'Lietuvos žinių' klausimus.

- Jau praėjo pusė jūsų penkerių metų kadencijos kariuomenės vado poste. Kaip įvertintumėte savo darbus per pastaruosius pustrečių metų?

- Lyg ir neblogai, sakyčiau. Išskirčiau kelias pagrindines kryptis.

Jau turime NATO įvertintą batalioną, kuris visiškai atitinka NATO standartus ir yra visiškai pasiruošęs vykdyti aljanso operacijas.

Kitas kertinis klausimas - brigados prisijungimas prie divizijos. Mes, kaip NATO valstybė, deleguojame savo karininkus į įvairaus lygio štabus. Kad žmonės galėtų ten produktyviai dirbti, jie turi turėti ne tik žinių, bet ir atitinkamos patirties. Lietuva neturi didesnio junginio nei brigada ir, matyt, kol kas neturės. Bent jau aš tikrai to nesulauksiu. Kalbėti apie diviziją Lietuvoje yra nesąmonė. Todėl mes jungiamės prie danų divizijos, kuri savo ruožtu yra korpuso dalis. Mes, žinoma, neatiduodame danams savo brigados - ji lieka mums pavaldi, bet brigada įsilieja į danų divizijos kovinį rengimą. Maždaug po dešimties metų mūsų karininkai bus tokie patys kaip britų, amerikiečių, vokiečių - savo karjeroje turės tarnybą bataliono, brigados, dizijos, korpuso štabuose.

Negalėčiau nepaminėti lėktuvų "Spartan" įsigijimo. Pirmasis, kaip žinia, jau vietoje. Per artimiausius porą metų gausime kitus du. Tai mums atpalaiduoja rankas: galime patys aprūpinti misijose esančius mūsų karius. Ne paslaptis, kad, pavyzdžiui, Afganistane dirbusios Provincijos atkūrimo grupės PAG-1 ir PAG-2 dėl transporto problemų vėlavo grįžti į Lietuvą - viena grupė savaitę, kita - dvi. Tai demoralizuoja karius, sudaro nepakenčiamą atmosferą. Įsivaizduokite, kad žmogus susirengia grįžti į namus, o jam kasdien sakoma "rytoj". Dabar skraidinsime karius savarankiškai.

- Bet prieš kelias dienas naujasis lėktuvas jau pagedo?

- Na, nepagedo. Tik tepalo šiek tiek ištekėjo. Tokiais atvejais nerizikuojama išleisti orlaivį į didesnį skrydį. Bet techninė būklė leido lėktuvui grįžti į Šiaulius. Nemanyčiau, kad čia yra kažkas rimta. Na, technika genda. Todėl ir sakoma, kad vienas lėktuvas - ne lėktuvas. Jei kokia lemputė užsidegė, viskas, lėktuvas neskrenda, nes rizika didelė.

Specialiosios pajėgos

- Tarp aljanso partnerių mūsų kariuomenė garsėja specialiosiomis pajėgomis. Tačiau jos vis dar neturi pajėgų statuso, vadinamos junginiu.

- De facto Lietuvoje specialiosios pajėgos jau yra. Labai didžiuojuosi, kad žengėme tą žingsnį. Dabar planuojama teikti įstatymų pataisas dėl pajėgų įteisinimo de jure. Nes specialiųjų operacijų junginys jau atitinka visus pajėgų parametrus. Tie vyrai turi milžinišką patirtį - dveji metai Afganistane. Ne paslaptis, kad eskadronas "Aitvaras" vėl ruošiasi vykti į misiją toje šalyje. Mūsų partneriai aljanse juos vertina kaip ypač aukštos kokybės žmones - puikiai parengtus, aprūpintus ir motyvuotus.

Eskadronas vasarą vyks į Afganistano pietus. Misija pavojinga. Visos misijos pavojingos. Bet, kaip sakė vienas iš buvusių krašto apsaugos ministrų, jei misija nebūtų pavojinga, ją galėtų vykdyti Kultūros ministerija. Specialiosioms pajėgoms atėjo laikas pagerinti savo žinias ir patirtį realioje misijoje.

- Kuriant specialiųjų operacijų junginį buvo transformuotas Jėgerių batalionas. Ar tiesa, kad reformos buvo sukėlusios vos ne maištą?

- Kiekviena kova reikalauja aukų. Apmaudu, bet ne visi suprato transformacijos būtinybę. Buvo atskiri skirtingo pavaldumo vienetai, įsivaizdavę, kad jie - specialiosios pajėgos. Buvo Ypatingos paskirties tarnyba, Jėgerių batalionas, laivyne - kovos plaukikai. Lietuvos kariuomenė per maža, o valstybė ne tokia turtinga, kad galėtume turėti keletą specialiųjų pajėgų. Specialusis parengimas yra brangus. Specialusis apginklavimas yra brangus. Specialiosios operacijos yra brangios. Lietuva nepajėgi išlaikyti trijų skirtingų krypčių specialiųjų pajėgų.

Buvo nuspręsta įkurti junginį. Beje, Afganistano rezultatai parodė, kad tai buvo teisingas sprendimas. Bet atsirado reformai nepritariančių žmonių, kurie manė, kad ir taip viskas gerai. Mano pozicija aiški: jei neremi idėjos, negali jos vykdyti. Todėl jiems buvo pasiūlytos pareigos kitose tarnybose.

"Maištavo" - gal per garsiai pasakyta. Buvo ten tam tikro nepasitenkinimo. Bet jį reiškė 10 ar 14 asmenų, o Jėgerių batalione tuo metu buvo apie 500 žmonių (dabar, atsisakius šauktinių, jis gerokai sumažėjęs - red. past.).

Neužtenka pasakyti, kad turime specialiąsias pajėgas. Yra NATO specialiųjų pajėgų šeima ir ta šeima turi mūsiškę priimti. Mūsų "Aitvaras" yra priimtas į tą šeimą. Todėl esame kviečiami į Afganistaną, todėl specialiosios pajėgos buvo kviečiamos ir į Iraką.

Tai geras, kokybiškas, aukštos moralės junginys. Beje, ne taip seniai viena žurnalistė prašė pakomentuoti nuotrauką, kurioje "Aitvaro" kariai pozuoja prie jų pačių nulipdyto besmegenio. Klausia manęs: "Ką tai reiškia?" Tai reiškia, kad tai normalūs žmonės! Negi kas nors įsivaizduoja, kad kariai misijoje visą pusę metų į pasaulį žiūri pro automato taikiklį? Aš turiu patirties, žinau, kad mirtis nėra baisi, jos laukimas yra baisesnis. Išlaikyti tą įtampą vien tik žiūrint pro taikiklį neįmanoma. Mūsų kariai turi gerą humoro jausmą, moka pailsėti ir pasilinksminti, kai turi tam laiko. Atsipučia, psichologiškai pailsi.

Į Iraką ruošiasi nauja pamaina

- Jums vadovaujant kariuomenei Lietuva ėmėsi naujos misijos - Goro provincijos atkūrimo. Apie šios misijos nutraukimą kalbų dar negirdėti. Bet politikai pastaruoju metu vis daugiau šneka apie misijos Irake nutraukimą.

- Provincijos atkūrimo grupė NATO kontekste Lietuvą pakėlė į visai kitą kokybinį lygį. Ši užduotis vykdoma labai gerai. Mes iš mokomųjų tapome mokytojais - Gore lietuviams pavaldūs islandai, kroatai, danai, amerikiečiai.

O Irake, mano įsitikinimu, Lietuva privalo vykdyti savo įsipareigojimus koalicijos partneriams. Reikia spręsti, kaip mes toliau dalyvausime Irake. Tai turėtų būti politinis sprendimas. Manau, jį turėtų priimti Valstybės gynimo taryba. Šiandien tikrai nėra aiškių planų išvesti mūsų karius iš Irako. Mes privalome vykdyti savo įsipareigojimus koalicijai.

- Ar pamaina dabar Irake tarnaujantiems mūsų kariams rengiama?

- Taip. Kol kas viskas vyksta pagal planą. Jokių sustojimų ar pakeitimų nėra. Kol nėra kitokio politinio sprendimo, kariai rengiasi misijai. Būrys atrinktas.

Nauji ginklai

- Šiomis dienomis kariuomenės specialistai atrenka naujus ginklus. Gal jau nuspręsta, kuo bus perginkluota kariuomenė?

- Pistoletų testai jau atlikti. Bet rezultatų dar nenorėčiau atskleisti. O automatinių šautuvų testavimas dar vyksta. Kariuomenei reikia keisti šaulio ginklus, nes dabar kariai ginkluoti labdariniais AK-4 ir M-14. Laivyne dar išlikę kalašnikovai. Su tokiais ginklais kariai negali dalyvauti operacijose. Manau, šiemet žengsime pirmuosius žingsnius ginklų įsigijimo link. Tikrai pasirinksime moderniausius ir patikimiausius ginklus. Daugmaž jau aišku, ką pirksime, bet dar nesakysiu, kol nepasirašytas kontraktas.

- Ar kariuomenė pagaliau sulaukė priešlėktuvinių raketų "Stinger", apie kurių pirkimą buvo pranešta jau seniai?

- Prieštankiniai "Jewelin" jau seniai pas mus. O "Stinger" greitai sulauksime. Nuo derybų pradžios praeina gana daug laiko. Normalios ginkluotės, jau nekalbant apie raketinės, įsigijimo procesas vidutiniškai tęsiasi 3-5 metus.

Vienas iš mano ateities planų - šarvuočių pakeitimas. Reikia pradėti galvoti apie modernius šarvuočius. Vargiai aš, kaip kariuomenės vadas, pamatysiu naują šarvuotį. Rinkos analizė, derybos ir įsigijimas užims maždaug trejus metus.

Reikia modernizuoti ir laivyną: būdas labai aiškus - bus tik patruliniai ir išminavimo laivai.

Šauktinių nebebus

- Kokios permainos kariuomenės laukia ateityje?

- Kovo mėnesį planuojame pristatyti ministrui kariuomenės perspektyvinės struktūros gaires. Kariuomenė turi atitikti šios dienos iššūkius. Į NATO atėjome su truputį seno pavyzdžio kariuomene. Pasikeitė mūsų geopolitinė situacija, pasikeitė NATO planai, pasikeitė grėsmės. Atėjo laikas profesionalizuoti kariuomenę. Reikia atsisakyti šauktinių. Manau, kitos alternatyvos neturime. Aišku, yra laiko klausimas - negalime rytoj paleisti šauktinių. Tai procesas, ir mes jam ruošiamės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"