Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Karių vargai dėl lietuviškų batų

 
2006 07 17 0:00
Lietuvos kariai skundžiasi prasta Kauno avalynės gamyklos "Lituanica" batų kokybe, tačiau bendrovės vadovai tikina, jog jų produkcija patenkinti net JAV karinių pajėgų kariai.
Lietuvos kariai skundžiasi prasta Kauno avalynės gamyklos "Lituanica" batų kokybe, tačiau bendrovės vadovai tikina, jog jų produkcija patenkinti net JAV karinių pajėgų kariai.

Lietuvos kariuomenė susidūrė su avalynės problema: vis dažniau sulaukiama karių nusiskundimų dėl prastos kokybės batų. Krašto apsaugos ministerijos skelbiamus konkursus dažniausiai laimi vietos gamintoja, pasiūlanti mažiausią kainą. Todėl kariai priversti už savo pinigus pirktis užsienio gamintojų avalynę.

Lietuvos gamintojos "Lituanica" batais nepatenkinti ne tik kariai, bet ir kariuomenės vadovybė. Jai vadovaujantis generolas majoras Valdas Tutkus LŽ prisipažino avintis JAV gamintojų batus.

Klijuoja ir suka medvaržčius

Nepasitenkinimą lietuviškais batais pirmieji garsiai išreiškė šiuo metu Serbijoje ir Juodkalnijoje (Kosovo provincija) NATO tarptautinėje taikos operacijoje dalyvaujantys Lietuvos kariai.

Kai maždaug prieš porą mėnesių juos aplankė kariuomenės vadovybė ir keletas Seimo narių, vyrai pasiskundė nebegalintys avėti lietuviškų batų. "Jie sakė, kad kariuomenės skiriami batai yra nepatogūs, po dviejų trijų mėnesių suplyšta, - pasakojo Kosovo provincijoje karių bėdas išklausęs Seimo narys Skirmantas Pabedinskas. - Jie iš pradžių batus bandė klijuoti, paskui išrado naują būdą: padą prisuka medvaržčiais. Kadangi jų tarnaujamame regione labai karšta, kariai priversti batuose pradurti skyles - kad kojos vėdintųsi".

Pabedinsko teigimu, daugelis Lietuvos karių tarnybai skirtų batų nebenešioja. "Kai kuriems batus pavyko apsikeisti su kitų šalių kariais, tačiau daugelis juos laiko spintose, nes buvo priversti pirktis kokybišką užsienio gamintojų avalynę", - pasakojo politikas.

"Mūsų kariai - jauni žmonės, reikia juos tausoti, - įsitikinęs Seimo narys. - Juk nuo kojų priklauso žmogaus savijauta, todėl šią problemą paprašiau kuo greičiau spręsti dabar jau buvusio krašto apsaugos ministro Gedimino Kirkilo. Jis apie nepatogią avalynę žinojo ir pažadėjo atsižvelgti į karių pageidavimus".

Lemia kaina ir sertifikatas

Aprangą ir avalynę Lietuvos kariuomenei perka Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Įsigijimų departamentas.

Vien pernai kariuomenė nupirko daugiau kaip 24 tūkst. galvos apdangalų, 31 tūkst. lauko uniformų, per 50 tūkst. uniformų ir jų priedų, beveik 200 tūkst. įvairių trikotažinių gaminių, 31 tūkst. porų avalynės.

Pasak KAM sekretorės Jūratės Raguckienės, šiemet avalynei pirkti bus skirta iki 3 mln. litų. Ketinama pirkti net 17 rūšių avalynę - tai ne tik žieminiai, džiunglių, žygio batai, bet ir šlepetės, moteriški batai ir net sandalai. Jie šiais metais bus perkami pirmą kartą.

Į KAM paskelbtą tarptautinį atvirą konkursą avalynei pirkti atsiliepė aštuonios kompanijos. Pasak Raguckienės, siūlymus pateikė vienintelė Lietuvoje batus gaminanti Kauno bendrovė "Lituanica" bei užsienio bendrovių produkciją importuojančios kompanijos. Pagrindinis konkurso dalyviams keltas reikalavimas: turėti tarptautinės nepriklausomos laboratorijos išduotą kokybės sertifikatą.

Pagal Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas konkurso laimėtoju pasirenkamas mažiausią kainą pasiūlęs pardavėjas. Žinoma, jeigu jis atitinka kitus konkurse keliamus reikalavimus.

Aukštos klasės batai - svajonėse

Kauno gamintoja "Lituanica" turi visus reikalingus sertifikatus - nepriklausomi auditoriai palankiai įvertino lietuviškus batus. Todėl siūlydami pirkti batus už mažiausią kainą kauniečiai ir laimi konkursus. Tiesa, ne visus. Prieš kelerius metus Lietuvos gamintojams kariuomenės konkurse nosis buvo nušluostę lenkai ir čekai. Kai kurių šaltinių teigimu, "Lituanicai" nepasisekė ir ką tik pasibaigusiame Policijos departamento skelbtame avalynės pirkimo konkurse.

"Konkurso sąlygas kasmet tiksliname atsižvelgdami į karių pasiūlymus, - sakė KAM viešuosius pirkimus koordinuojanti Raguckienė. - Tiesa, į visus juos gana sunku atsižvelgti. Lietuvos gamintoja turi kokybės sertifikatą, pasiūlo mažiausią kainą ir todėl laimi. Galbūt iškyla kitas klausimas: ar pakankamai griežti kokybės reikalavimai? Pagal juos batai neturėtų suplyšti, tačiau ar pasaulyje kas nors išrado neplyštančius batus?"

Raguckienė pabrėžė, kad KAM išimtinais atvejais kariams gali pirkti avalynę ne konkurso būdu. Būtent pasinaudojus šia galimybe kokybiškais batais prieš kurį laiką apauta dalis Lietuvos karių, dalyvaujančių tarptautinėse misijose.

Brangius, bet kokybiškus batus gaminančios užsienio bendrovės Lietuvos kariuomenės konkursuose nebedalyvauja - patirtis parodė, kad jie konkursų nelaimės. "Galiu pasakyti, kad pagal Lietuvos kariuomenės biudžetą mūsų kariams nėra galimybės turėti aukštos klasės batų", - teigė Raguckienė.

Per maži poreikiai

Kariuomenės vadas generolas majoras Tutkus pripažįsta, kad avalynė - didelis galvos skausmas kariams.

"Tai jau daugelį metų varginanti problema, ją bandome spręsti, bet kol kas nesėkmingai, - LŽ sakė Tutkus. - Šioje istorijoje vienas pagrindinių niuansų yra konkursas, kurį pagal įstatymus privalome skelbti. Esu ne kartą kalbėjęs, kad Lietuvos gamintojas turėtų investuoti į karinių batų gamybos technologijas, tačiau kariuomenės užsakymai nėra dideli. Batai automatiškai pabrangtų ir gamintojai neturėtų garantijos, kad laimės konkursą".

Apie iškilusią problemą Tutkus prisipažino kalbėjęs su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, KAM ir Vyriausybės nariais. "Yra tik du būdai šiai problemai spręsti, - įsitikinęs kariuomenės vadas. - Arba priversti mūsų gamintoją įsigyti modernią įrangą ir kartu garantuoti jai ilgametį kontraktą, arba pirkti tik geros kokybės batus. Tada "Lituanica" jau nelabai turėtų šansų laimėti konkursą".

Tačiau KAM sekretorė Raguckienė įsitikinusi, kad ilgalaikių kontraktų su "Lituanica" nebus galima sudaryti. "Tarkime, pasirašome sutartį penkeriems metams, - sakė Raguckienė. - Tačiau per tą laiką gali atsirasti kiti gamintojai, siūlantys gerokai mažesnę kainą. Tada negalėsime šios avalynės pirkti, nors kaina ir bus palankesnė. Lietuvos kariuomenės poreikiai yra tokie maži, kad galėtume išlaikyti savo gamintojus. Be to, tai yra gamintojo problema".

Apie investicijas negalvoja

Kauno avalynės gamyklos "Lituanica" generalinis direktorius Kęstutis Deltuva nesutinka su Lietuvos kariuomenės ir karių priekaištais dėl nekokybiškų batų.

"Iki šiol nesame gavę jokio oficialaus skundo dėl mūsų pagamintų batų kokybės, - sakė Deltuva. - Kai išgirdome karių priekaištus, kreipėmės į KAM. Mums ši informacija buvo paneigta. Mūsų žiniomis, tie suplyšę batai pagaminti Čekijoje ir Lenkijoje. Neatmetu galimybės, kad su klaidingos informacijos skleidimu gali būti susiję mūsų konkurentai".

Paklaustas, ar "Lituanica" neketina investuoti į karinių batų gamybą, Deltuva sakė: "Mūsų gaminama produkcija gana kokybiška, todėl nėra būtinybės galvoti apie investicijas".

Bendrovės vadovo teigimu, jų pagamintus kareiviškus batus avi ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos kariai, netgi JAV karinių pajėgų atstovai, dalyvaujantys taikos palaikymo misijose Irake ir Kuveite. "Amerikiečiai jau kelerius metus perka mūsų produkciją ir nesiskundžia, kad batai plyštų", - tikino vienintelės Lietuvoje batų gamyklos direktorius.

Vadas su amerikietiškais batais

Kauniečių pagamintais batais pernai apauta apie 2 tūkst. Lietuvos karių.

Lauko batus kariuomenė iš "Lituanicos" perka po 160,89 lito už porą, o avalynę, skirtą misijoms - po 165 litus. KAM pateiktuose reikalavimuose kauniečiams nurodoma, kad oda būtų atspari drėgmei ir tinkama naudoti ne trumpiau kaip metus. "Lituanica" sakė galinti garantuoti, jog jų pagamintais batais avinčio kareivio kojos bus sausos net valandą iki čiurnos išstovėjus baloje.

"Ne visiems kariams batai suplyšta, - tvirtino kariuomenės vadas. - Tačiau tie, kuriems suplyšta po kelių mėnesių, nusiperka importinius. Aš, pavyzdžiui, gal ir negražiai padariau, bet nusipirkau amerikietiškus batus".

Lietuviški batai - du ar net tris kartus pigesni už užsienietiškus. "Bet kodėl mūsų kariams turėtų būti perkama pigiausia avalynė? - stebisi Seimo narys Pabedinskas. - Ką reiškia pigesni, jeigu jie trumpai laiko ir su jais kariai net negali vaikščioti? Mano įsitikinimu, reikia ieškoti brangesnių ir kokybiškesnių batų. Kirkilas pažadėjo, kad šios problemos nepamirš ir Vyriausybėje. Jis jau nurodė KAM ieškoti tokių tiekėjų, kurių produkcija atitiktų mūsų karių reikalavimus".

Premjero užtarimas

"Lituanicos" batus kariuomenei pirkti skatino dabar jau buvęs premjeras Algirdas Brazauskas.

Prieš kelerius metus, kai KAM dar vadovavo Linas Linkevičius, Vyriausybės vadovas pareiškė, jog kariuomenė turėtų pirkti tik lietuvišką produkciją. "Mano batai yra "salamandros", kadangi tie batai, kuriuos mes perkame, tikrai ilgai nelaiko", - Brazauskui tada aiškino Linkevičius.

"Tačiau jūs pabandykite. Aš neseniai buvau Rygos parodoje, kur "Lituanica" pristatė pusbačius, tai jie nė kiek už jūsų "salamandras" ne prastesni. Aš turiu "Lituanicos" batus. Juos nešioju labai sunkiomis klimatinėmis sąlygomis, tai yra idealūs batai. Manau, kad jūs čia trupučiuką perdedate", - Kauno bendrovės gaminamą avalynę per Vyriausybės posėdį reklamavo Brazauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"