Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kapitalinis remontas ar tik fasadų perdažymas?

 
2010 10 18 0:00
Alinos Ožič ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos
Alinos Ožič ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

BTV laida 'Lietuvos žinių' tyrimas' pabandė išsiaiškinti, kas slypi už aukštų pareigūnų kaitos.

Per pirmuosius darbo metus prezidentė Dalia Grybauskaitė pakeitė Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinį direktorių Povilą Malakauską (pačiam prašant), atleido jo pavaduotojus Dainių Dabašinską ir Darių Jurgelevičių, atšaukė iš ambasadoriaus pareigų Gruzijoje buvusį VSD vadovą Mečį Laurinkų, taip pat patenkino generalinio prokuroro Algimanto Valantino norą atsistatydinti ir nepratęsė jo pavaduotojų Gintaro Jasaičio bei Vytauto Barkausko, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovo Sauliaus Stripeikos pasibaigusių kadencijų. Buvo išformuotas "amžiaus afera" pramintas darinys LEO LT. Po kelerių metų VSD ir viso "valstybininkų" klano kovos su Seimu naujasis saugumo vadovas Gediminas Grina pagaliau pateikė parlamentui 12 garsiųjų analitinių VSD pažymų, atskleidžiančių neteisėtą valstybės užvaldymą. Iš generalinio prokuroro pareigų pasitraukus A.Valantinui, pagaliau buvo pradėta tirti VSD pulkininko Vytauto Pociūno nužudymo versija.

Šie pokyčiai sužadino žmonėms viltį, kad Lietuvoje pagaliau išmušė ilgai laukta teisingumo ir savo kraštui atsidavusių pareigūnų valanda. Tačiau vos pradėję domėtis, kas už to slypi, mes aptikome visai ne tai, ko laukėme.

Nuskabytos tik viršūnės

Tomas Dapkus, Lietuvos radijo žurnalistas. Tai, jog kažkas triukšmingai "nuimamas", dar negarantuoja, kad naujasis vadovas bus tinkamesnis ir kad jis garantuos tas permainas, kurių visi laukia. Dabar dažnai susidaro įspūdis, jog atleidžiamas aukštas pareigūnas, kuris iš tiesų yra susikompromitavęs ir vertas atleidimo arba kuris net neturėjo būti paskirtas, ir tiesiog laukiama, kad visuomenė pamirš tuos klausimus, kurie kildavo dėl šio pareigūno ir jo pavaldinių veiklos, - dėl neištirtų bylų, dėl korupcinių dalykų tose institucijose. Visų pirma turiu omenyje VSD ir Generalinę prokuratūrą. Žmonės, kurie buvo susiję su labai neskaidriais dalykais, esančiais už įstatymo ribų, ir kurie patys galbūt padarė nusikaltimus, ne tik nebuvo patraukti tarnybinėn ar baudžiamojon atsakomybėn, bet kai kurie iš jų net padarė karjeras.

Be abejo, pačios aukščiausios viršūnės nuskabytos - patys "ryškiausi" pareigūnai, tokie kaip D.Dabašinskas ar D.Jurgelevičius, iš VSD vadovybės buvo atleisti prezidentės, bet kiti, kurie talkino šiems veikėjams, net padarė karjerą. Iš tų asmenų nepareikalauta atsakymų, ką jie sekė, kodėl sekė, kodėl talkino, tarkim, dujų tarpininkei "Dujotekanai" kovojant su parlamentu, kodėl talkino verslo grupuotėms jų tarpusavio konkurencinėse kovose, - jie tiesiog padarė karjerą

Kalbu visų pirma apie VSD 9-osios valdybos viršininką Aidą Mieželį, kuris yra įsipainiojęs į daugybę skandalų. Jis buvo vienas iš tų VSD

pareigūnų, kurie asmeniškai vadovavo politikų, visuomenės veikėjų, žurnalistų sekimui, tų, kurie domėjosi V.Pociūno žūtimi. O dabar A.Mieželis tapo viso VSD centrinio aparato valdybų koordinatoriumi. Neįtikimas dalykas!

Iš pokalbio su buvusiu VSD pareigūnu Kastyčiu Braziuliu (2008 metai):

"Į mūsų akiratį pakliuvo mūsų pačių tarnybos, Saugumo departamento, žmonės, jų ryšiai. Kai kurie jų - vadovai. Tad kaip jie gali mums leisti atlikti tyrimą toliau? Jie pradėjo tyrimą prieš mus, prieš tris žmones - Damulį, Bieliauską ir mane. Ir kai mes vis tiek dirbome, galų gale priėmė sprendimą mus nušalinti, paskui - visiškai mūsų atsisakyti."

V.Matulevičius. Vadinasi, jūs, saugumo tarnybos darbuotojai, kurie tyrėte grėsmes nacionaliniam saugumui, staiga aptinkate, kad tų grėsmių gijos veda į jūsų pačių vadovybę?

K.Braziulis. Praktiškai taip.

V.Matulevičius. Neįtikima.

K.Braziulis. Ir ta pati vadovybė paskui sprendžia mūsų bylą, sudarydama tą komisiją.

T.Dapkus. Kitas ištikimas "valstybininkų" ir senosios VSD vadovybės talkininkas Mindaugas Svirskas, Klaipėdos saugumo vadas, dabar kuruoja ne tik Klaipėdos saugumą, bet dar ir visas Vakarų Lietuvos saugumo apygardas, teritorinius padalinius. Vadinasi, jis atsakingas už Mažeikių naftos perdirbimo įmonę, už Tauragės sritį, per kurią eina visa cigarečių kontrabanda, už Klaipėdos uostą, kitus strateginius objektus. O tai yra vienas iš tų žmonių, kurie kartu su A.Mieželiu ir Linu Jurgelaičiu, jų buvusiu viršininku, talkino toms jėgoms, kurios neišlaikė lojalumo Lietuvos valstybei egzamino.

Kitas pavyzdys - Kauno saugumo vadas Egidijus Storpirštis, kuris kartu su L.Jurgelaičiu, buvusiu 3-iosios valdybos viršininku, E.Storpirščio pavaduotoju, iš Kauno kuruoja Rytų Lietuvą. Tiesiog Lietuva padalyta į dvi dalis: vieną kuruoja M.Svirskas, kitą - E.Storpirštis, o virš visų - A.Mieželis. Tas pats E.Storpirštis, kuris tiesiogiai minimas kaip pareigūnas, talkinęs kartu su L.Jurgelaičiu perimant Kauno termofikacinę elektrinę į "Dujotekanos" interesų zoną, taip pat dalyvavo sekant žurnalistus, politikus, organizuojant įvairias provokacijas. Ar tai iš tiesų yra permainos? Kai reikėtų iš tikrųjų įvardyti jų darbus - ką darė, kokiu pagrindu sekė, štai tada tiems ponams kiltų rimtų teisinių problemų teisinėje valstybėje. O čia jiems tiesiog pasakė: "Užmirškim, dirbkim toliau!" Ką tai reiškia?

Iš pokalbio su buvusiu VSD pareigūnu Vytautu Damuliu (2008 metai):

"Baisiausia tai, kad Saugumo departamentas, kaip tarnyba, į kurios funkcijas įeina užkirsti tam kelią, ji buvo išvien su tom jėgom, kol kas yra ir dabar."

V.Matulevičius. O kam tuomet priklauso Valstybės saugumo departamentas?

V.Damulis. Čia toks klausimas... Formaliai jis priklauso Lietuvai ir formaliai, kaip įstatyme parašyta, turi atlikti tas funkcijas, kad gintų Lietuvos interesus. Čia yra de jure, o de facto yra tai, kad jis gina tam tikros grupės žmonių, kuriuos aš vadinu klanu, interesus. Ir kitaip juos galima pavadinti.

V.Matulevičius. Negi taip gali būti, kad Lietuvos valstybė finansuotų struktūrą, kuri negina jos interesų arba net eina prieš juos?

V.Damulis. Čia, sakyčiau, ir yra valstybės problema.

Neatsiprašė ir nereabilitavo

T.Dapkus. Pasižiūrėkite kitą dalyką. Žmonės, kurie sąžiningai liudijo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, - kontržvalgybos vadovai V.Damulis, K.Braziulis - buvo apšmeižti, išmesti iš darbo, jiems buvo trukdoma įsidarbinti. Ir ką daro naujoji VSD vadovybė? Nei jų atsiprašo, nei grąžina į darbą. O tie, kurie su jais susidorojo, padarė karjerą.

V.Matulevičius. Čia buvo kaip lakmuso popierėlis - pasiūlys jiems naujoji vadovybė sugrįžti į darbą ar ne?

T.Dapkus. Mes to nesulaukėme. Bent viešai jų atsiprašytų. Juk yra toks dalykas kaip institucinė atmintis. Jeigu institucija įsipainioja į kokį nors skandalą arba įsipainioja jos pareigūnai, o institucija pati nėra kalta, ji vis tiek atsiprašo. Nauja vadovybė viešai pasako: tai buvo neteisėti veiksmai ir mūsų institucija atsiprašo. Ar individualiai, ar plačiau, ir taip ištaiso tas klaidas. Ką matome dabar? Tie žmonės, kurie prisidėjo prie to susidorojimo su šiais pareigūnais, buvo vidaus komisijos tyrimo nariai - kaip, tarkim, A.Mieželis, L.Jurgelaitis ar Romualdas Vaišnoras. Jie padarė karjerą, o tie žmonės, kurie buvo atleisti už sąžiningą darbą, taip ir liko už borto. Kokį ženklą mes siunčiam valstybės pareigūnams, valstybės karininkams? Niekada neikit prieš savo vadovus, kad ir ką jie darytų, nes teisingumo nerasit!

Kitas dalykas - prisimenam, kaip kilo skandalas dėl CŽV kalėjimo. Pagrįstas skandalas. Labai gerai, kad prezidentė reikalavo tiesos, buvo aiškintasi parlamente, prokuratūroje, bet kas įvyko? Atleisti žmonės, kurie dalyvavo kuriant tuos kalėjimus. Tarkim, M.Laurinkus atšauktas iš ambasados Gruzijoje, D.Dabašinskas - iš ambasados Kijeve. Bet R.Vaišnoras, D.Dabašinsko parankinis, kuris techniškai buvo atsakingas už visą tą kūrimą, taktinis vadovas, vienas iš to kalėjimo steigėjų, prižiūrėtojų, tampa VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju - vietoj D.Dabašinsko... Tada nebesupranti, kas čia vyksta.

Sunkus interviu

Iš pokalbio su naujuoju VSD generaliniu direktoriumi G.Grina.

V.Matulevičius. Mane domina konkretus atvejis dėl V.Damulio, K.Braziulio ir Vilmanto Bieliausko. Kodėl šiems pareigūnams nebuvo pasiūlyta sugrįžti?

G.Grina. Todėl, kad aš kaip vadovas nepraktikuoju tokių dalykų mūsų Saugumo departamente.

V.Matulevičius. O kur yra trūkumas?

G.Grina. Čia jums viešai nekomentuosiu, kokie yra trūkumai.

V.Matulevičius. O kodėl R.Vaišnoras, kuris buvo atsakingas už CŽV kalėjimą, tapo jūsų pavaduotoju?

G.Grina. Paklauskite tų, kurie skyrė.

V.Matulevičius. Tai jūs čia niekuo dėtas?

G.Grina. Ne, čia anksčiau.

V.Matulevičius. Ir dar. Čia mūsų analitikas, kuris dalyvauja laidoje, tvirtina, kad tokie pareigūnai kaip, sakykim, A.Mieželis, E.Storpirštis, dar minimas M.Svirskas, irgi padarė karjerą, gavo aukštesnes pareigas, nors jų pavardės siejamos su "Dujotekana", su tuo, kad jie protegavo tam tikras verslo bendroves, sekė politikus ir žurnalistus.

G.Grina. Ir vėlgi negaliu nieko pakomentuoti, kas čia kokią karjerą padarė. Jie tiesiog dirba savo pareigose taip, kaip dirbo.

V.Matulevičius. Bet jie tapo regionų koordinatoriais. Tai labai atsakingos pareigos, aukštesnės.

G.Grina. Jų pareigos nepasikeitė.

V.Matulevičius. Bet jie už tą veiklą neatsakė ir nenukentėjo.

G.Grina. Kad žmonės dėl ko nors nukentėtų, jų kaltė turi būti įrodyta.

V.Matulevičius. VSD pažymose yra daug medžiagos.

G.Grina. Kokiose pažymose?

V.Matulevičius. Kurios pateiktos Seimui.

G.Grina. O iš kur jūs žinot apie tas pažymas?

V.Matulevičius. Teko girdėti viena ausimi.

G.Grina. Daug kas čia ką šneka. Man atrodo, kad turėtume baigt šitą pokalbį.

Naujas, bet su senu bagažu

T.Dapkus. Galima suprasti G.Griną, kuris be patirties ir savos komandos pateko į tokią vidinių kovų, intrigų ir atstovaujamų interesų irštvą kaip VSD. Gal vis dėlto G.Grina išvengs "senų kadrų" pinklių ir pateisins jam prezidentės D.Grybauskaitės parodytą pasitikėjimą.

Kur kas daugiau ir rimtesnių problemų yra dėl naujojo generalinio prokuroro Dariaus Valio. Čia jau ne nepatirties ar nekompetencijos klausimas. Mat nei prokuratūrai, nei politinei bendruomenei ne paslaptis, kad parenkant jo kandidatūrą labai didelę įtaką turėjo buvusio generalinio prokuroro A.Valantino rekomendacija. Ir nors A.Valantinas jau yra Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo teisėjas, jis nuolat konsultuoja generalinį prokurorą D.Valį dėl prokuratūros permainų. Teisėjas lankosi Generalinės prokuratūros pastate anksti rytą, atvyksta apie šeštą, ir tai kelia tam tikrų problemų, nes buvusi vadovybė, susikompromitavusi po didžiausių skandalų, toliau daro įtaką. Ir D.Valio pagrindiniu pavaduotoju yra paskirtas Generalinės prokuratūros Ikiteisminių tyrimų kontrolės skyriaus prokuroras Darius Raulušaitis. Naujasis generalinio prokuroro pavaduotojas dabar kuruoja nusikaltimus prieš valstybę tiriančias tarnybas - korupcinius, finansinius, ekonominius nusikaltimus. Tačiau

D.Raulušaitis atėjo iš labai abejotino Generalinės prokuratūros skyriaus. Jeigu atsimename, buvo kilęs didelis skandalas, kodėl pasikeitė tiek Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, tiek kai kurie vidaus reikalų aukšti pareigūnai - dėl to, kad finansinės, ekonominės bylos Lietuvoje buvo vilkinamos. O Vyriausybėje veikia komisija, kuri nustatė, kad didžiausia problema - pridėtinės vertės mokesčio grobstymo bylos. Jos buvo tiesiog skaidomos į epizodus arba vilkinamos iki senaties termino. Kai kuriose bylose būdavo sulaukiama paskutinės savaitės iki senaties termino, ir tada jos iškeliaudavo į teismą. Ką teismui su tokia byla daryti? Ir kodėl prokurorų jos buvo skaidomos? Tarkim, padarytas didelio masto nusikaltimas, už kurį gresia kalėjimas. Tada byla suskaidoma už sausį, už vasarį, už kovą, ir mažais epizodėliais pasiekia teismą. Už tai gresia tik baudos, o tie žmonės ir toliau grobsto. D.Raulušaitis buvo būtent tas prokuroras, kuris Generalinėje prokuratūroje kuravo PVM bylas. Šiek tiek nesuprantama: skelbiama kova su finansiniais nusikaltimais, už skaidrumą, bet mes paaukštinome žmogų, kuris tiesiogiai tuos finansinius reikalus prokuratūroje tvarkė.

Vėlgi - vadinamoji prokuratūros reforma. Sudaryta darbo grupė, kuri rengia apmatus, jai vadovauja D.Raulušaitis, o jo pavaduotojas grupėje - buvęs Vilniaus miesto apylinkės vyriausiasis prokuroras

Virginijus Sabutis. Prokuratūros vidaus tyrimo nustatyta, kad jis veikė privačių verslo grupių užsakymu prieš kitas verslo grupes ir už tai buvo išvytas iš Vilniaus vyriausiųjų prokurorų, bet atėjus D.Valiui net daro karjerą. Dabar jis yra reformatorius, prokuratūros reformą vykdo kartu su D.Raulušaičiu... Naujasis generalinis prokuroras viešai įvardijo, kad savo pavaduotoju D.Raulušaitį pasirinko atsižvelgdamas į Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro Zenono Buroko ir jo pavaduotojo Kęstučio Gudžiūno rekomendacijas. Jis tai viešai "Lietuvos žinioms" pasakė. Tad palaukit, Z.Burokas kartu su savo pavaduotuoju K.Gudžiūnu, kuris įsipainiojęs net į Drąsiaus Kedžio istoriją, nutraukęs V.Pociūno ////// , yra atsakingas už visus šiuos finansinių nusikaltimų tyrimus - ir dabar jo rekomendacijomis vadovaujasi naujasis generalinis prokuroras! Ar D.Valius nepatvirtina pačių nykiausių ir juodžiausių scenarijų, kad jis valdomas senos neskaidrios gvardijos nuomonės?.. Dar pridėkit čia A.Valantiną, ir turime puikų paveikslą. Tiesiog keičiasi, ateina jaunesnė karta, ta karta, kuri jau yra susaistyta, tu parenki savo pamainą, bet jau turi apie tą pamainą informacijos. Tarkim, K.Gudžiūnas ir Z.Burokas žino, ką D.Raulušaitis tyrė ir kaip tyrė. Jie turi tą informaciją. Tu tiesiog pasiskiri viršininką, kuris yra pažeidžiamas ir kuriam gali sakyti: "Ką tu, vaikine, man čia aiškini?"

Romualdas Ozolas: Mūsų viešojoje erdvėje valstybės nebematome. Ne tik valdžia, kuri veikia savo partijų naudai, taip pat klanų naudai, bet ir žmonės yra visiškai sutrikę. Todėl tas veikimas prieš valstybę jau yra tapęs beveik tokiu kapiliarinės kraujotakos reiškiniu, kuris nekelia jokių problemų, kai ten kas nors arterijose sutvinksi. Jei jau trombas, tada galbūt kas nors ir išgirsta, o šiaip čia tarsi ir normalu. Tas apolitiškumas, tas politinis debilizmas, viešpataujantis dabar, matyt, ir yra viena pačių baisiausių mūsų jau net ne ydų, o galbūt ligų, kuri varo lauk šimtus tūkstančių žmonių, - dabar planuojama, kad vien iki Naujųjų metų išvažiuos apie 90 tūkst. gyventojų. Kiek laiko mes šitaip skaičiuosim?.. Ir todėl sakau: jeigu galvos yra kapojamos ir kapojamos pagrįstai, tada aš, turėdamas galimybę, kapočiau jas viešai - Rotušės aikštėje.

V.Matulevičius. O kaip reikėtų vertinti A.Valantino viražus? Žinom, kaip jis vadovavo Generalinei prokuratūrai, žinom, kaip buvo tiriama V.Pociūno byla, žinom, kaip buvo tiriama pedofilijos byla...

T.Dapkus. "Samanėlės" byla...

V.Matulevičius. Ir nors prokuroras galų gale priverčiamas pasitraukti iš pareigų, netrukus sužinome, kad jis jau tapo teisėju ir dabar teis kitus. Koks gi čia nuoseklumas?

T.Dapkus. Viskas yra daug blogiau. Dabar A.Valantinas - Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėjas, bet artimiausiu metu jį ketinama aukštinti ir skirti apygardos teismo teisėju, o gal net apygardos teismo pirmininku ar administracinio teismo pirmininku. Jam yra pažadėta aukšta karjera. Artimiausiu metu visa visuomenė pamatys, kaip A.Valantinas toliau kils į teisminės valdžios aukštumas.

V.Matulevičius. Tai ką, esame mulkinami? Suteikiama viltis, o iš tikrųjų ir vėl ištisą kadenciją mes šių pareigūnų būsime murkdomi tuose pačiuose dalykuose kaip ligi šiol?

T.Dapkus. Kol kas padėtis gana liūdna, nes stiprėja beviltiškumas. Visuomenė, žiniasklaida labai intensyviai kelia negeroves, galų gale po ilgiausių skandalų, po didžiausio visuomenės pasipiktinimo atleidžiamas koks nors pareigūnas, o į jo vietą ateina dar geresnis!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"