Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kam - suveržti diržai, o kam - milijonai premijoms

 
2012 04 12 6:00

Mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomos institucijos pernai išmokėjo premijų už beveik 6 mln. litų. Maždaug pusė šių pinigų skirta pamaloninti darbuotojams švenčių, gyvenimo ir darbo metų jubiliejų progomis.

Nepaisydamos vis dar sunkios krašto ekonominės padėties ir nuolatinių Vyriausybės raginimų taupyti, nemokėti šventinių premijų, kai kurios iš valstybės biudžeto išlaikomos institucijos tam nepagailėjo itin solidžių sumų. Švenčių progomis pernai išmokėta didžioji dalis visų premijų - apie 2 mln. 150 tūkst. litų. Gyvenimo ir darbo metų jubiliejų progomis darbuotojams pamaloninti per metus skirta daugiau nei 580 tūkst. litų vienkartinių išmokų.

Premijuota 2,3 tūkst. darbuotojų

Seimo Audito komiteto surinktais duomenimis, daugiausia premijų - 1 mln. 708 tūkst. litų - pernai buvo išmokėta Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU). Vienkartinėmis išmokomis universiteto darbuotojai pamaloninti švenčių proga metų pabaigoje.

Sprendimą skirti vienkartines išmokas, LSMU vyriausiosios ekonomistės Elvyros Brazytės teigimu, universiteto Senatas priėmė "atsižvelgdamas į reorganizacijos ir pertvarkymo išdavoje atsiradusių neeilinių darbų mastą bei naujo universiteto kuriamą didelę pridėtinę vertę: gerinamą studijų programų kokybę ir sudaromas sąlygas rengti naujas, tarpdisciplinines studijų programas, vykdomus platesnio masto tarptautinius mokslo projektus, koncentruojamą infrastruktūrą ir žmogiškuosius išteklius".

LSMU darbuotojams buvo išmokėtos 50 proc. tarnybinio atlyginimo dydžio premijos iš universiteto pajamų už teikiamas mokamas paslaugas. "Vienkartinės piniginės išmokos išmokėtos visų pareigybių darbuotojams, išskyrus turinčius galiojančias drausmines nuobaudas. Išmokos skirtos 2336 darbuotojams, vidutinis išmokos vienam darbuotojui dydis - 731,44 lito", - LŽ atskleidė E.Brazytė.

Skatino ir sveikino

Nemenką sumą - 588 tūkst. litų - premijoms išleido Švietimo ir mokslo ministerija su jai pavaldžiomis įstaigomis. Šios sumos liūto dalį - apie 558 tūkst. litų - panaudojo ministerijai pavaldžios įstaigos. Iš viso 68 tūkst. litų paklota pareiginės algos dydžio vienkartiniams priedams išmokėti, 128 tūkst. litų išmokėti už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą, už labai gerą darbuotojo darbą kalendoriniais metais, o 161 tūkst. litų - darbuotojui atlikus vienkartines ypač svarbias užduotis. 97 tūkst. litų skirti kai kuriems švietimo sistemos darbuotojams pamaloninti švenčių, 53 tūkst. litų - gyvenimo ir darbo metų jubiliejinių sukakčių progomis, o 81 tūkst. litų - išeinantiems į pensiją.

Muitinės departamentas ir jam pavaldžios įstaigos premijoms išmokėti pernai išleido per 508 tūkst. litų. Daugiausia pinigų išleista darbuotojams, atlikusiems vienkartines "ypač svarbias užduotis", paskatinti. Tiesa, 1,2 tūkst. litų premijų išmokėta švenčių progomis.

Apie 371 tūkst. litų už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą ir labai gerą darbą pernai išmokėta Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnams, tiesiogiai dalyvavusiems ištiriant nusikalstamas veikas ir kitus pažeidimus, kuriais padaryta ar galėjo būti padaryta turtinė žala valstybei.

Sunkmetis kojos nepakišo

Vilniaus universitete (VU) pernai išmokėta beveik 350 tūkst. litų premijų. Didžioji jų dalis - 257 tūkst. litų - skirta darbuotojų gyvenimo ir darbo metų jubiliejinių sukakčių progomis.

VU administracijos reikalų prorektoriaus Alekso Pikturnos teigimu, premijos buvo išmokėtos remiantis universiteto darbuotojų darbo apmokėjimo nuostatais, Senato ir Tarybos patvirtintomis pajamų bei išlaidų sąmatomis. "VU kiekvienais metais siekia pagerbti Rektoriaus premijomis geriausius studentų išrinktus dėstytojus ir labiausiai nusipelniusius mokslininkus. Džiaugiamės, kad tai mums iki šiol pavyksta padaryti net ir ekonomikos sunkmečio sąlygomis. Be to, premijos skirtos darbuotojų garbingų jubiliejų proga. Premijoms išmokėta suma sudarė mažiau negu 0,3 proc. viso darbo užmokesčio", - LŽ sakė A.Pikturna.

Kūno kultūros akademija ir Kauno technologijos universitetas darbuotojams paskatinti 2011-aisiais išmokėjo atitinkamai apie 270 tūkst. ir 224 tūkst. litų vienkartinių išmokų.

Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos taip pat nešykštėjo pinigų vienkartinėms išmokoms. Tam 2011 metais išleista beveik 185 tūkst. litų. Iš jų 84 tūkst. litų buvo išmokėti švenčių ir darbuotojų gyvenimo bei darbo metų jubiliejinių sukakčių progomis.

Skyrė ir teismai

Vienkartinėms išmokoms pinigų pernai negailėjo ir mažu finansavimu nuolat besiskundžiantys teismai. Daugiausia - 109 tūkst. litų - tam išleido Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). 92 tūkst. litų darbuotojams buvo išmokėta už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą ir labai gerą darbą. Beveik 3,8 tūkst. litų buvo skirti darbuotojams, atlikusiems vienkartines ypač svarbias užduotis, o 13 tūkst. litų - švenčių progomis.

Pasak LAT pirmininko padėjėjos ryšiams su visuomene Živilės Jokimaitės-Dolgich, spalio-gruodžio mėnesiais teisėjų padėjėjams, konsultantams, raštinių ir kitiems darbuotojams, dirbusiems papildomus darbus, išmokėti priedai bei vienkartinės išmokos sudarė 15-40 proc. valstybės tarnautojų pareiginių algų dydžio, atsižvelgiant į darbo krūvį ir pasiektus rezultatus. Jos teigimu, teismas taupė lėšas iš karto nepriimdamas darbuotojų į atsilaisvinusius etatus, o jų funkcijas perskirstydamas likusiems tarnautojams be papildomo užmokesčio. Sutaupyta darbo užmokesčio fondo lėšų dalis buvo panaudota darbuotojams paskatinti ir kompensuoti už papildomus darbus.

Panevėžio miesto apylinkės teismas 2011 metais išmokėjo 61,4 tūkst. litų premijų. Iš jų 33,6 tūkst. litų buvo skirti švenčių proga, 26,2 tūkst. litų - už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą, o 1,6 tūkst. litų - darbuotojų gyvenimo ir darbo jubiliejų progomis.

Pinigų saviems darbuotojams negailėjo ir Klaipėdos apygardos administracinis teismas, vienkartinėms išmokoms pernai išleidęs per 49 tūkst. litų. Iš jų 34 tūkst. litų darbuotojams išmokėti švenčių progomis. Zarasų rajono apylinkės teismas švenčių progomis premijų išmokėjo už 23,3 tūkst. litų.

Taupė ne visi

Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė piktinasi sunkmečiu premijoms mokėti išleistomis sumomis. "Juk visi supranta, kad kraštas sunkiai vaduojasi iš krizinės padėties, negalima teigti, kad sunkmetis baigėsi. Kiek buvo kalbėta, tikinama ir aiškinama, kad 2011 metais gyvensime pagal griežto taupymo programą. Tačiau visos kalbos - nė motais, ir tokių rekomendacijų nebuvo laikomasi", - apgailestavo ji. Anot L.Graužinienės, įstatymai nedraudžia mokėti premijų, nes pasitaiko atvejų, kai darbuotojui reikia suteikti materialinę pagalbą ar jį paskatinti. Tačiau, parlamentarės nuomone, tai turi būti išskirtiniai, vienetiniai, o ne sisteminiai, kaip dabar, atvejai.

Parlamentinę kontrolę vykdantis Seimo Audito komitetas, L.Graužinienės teigimu, negali sužiūrėti visų asignavimų valdytojų. Tai esą žinybinis klausimas, kurį griežtai kontroliuoti turėtų ministrai. Esą į pernai premijas išmokėjusias įstaigas jie galėtų siųsti vidaus auditorius, o šie turėtų aiškintis, kodėl buvo išlaidaujama. "Kodėl kiekvienas mūsų valstybėje elgiasi taip, kaip nori? Taip negali būti. Tam yra valstybės valdymo sistema, susitarimai. Jeigu buvo susitarta, kad visi turime taupyti, taip privalome ir elgtis", - piktinosi L.Graužinienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"