Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kam skamba partijų himnai

 
2012 07 28 5:10
Viena populiariausių V.Šiškausko dainų "Ateina metas" taip patiko "tvarkiečiams", kad jie ją pasirinko kaip partijos himną. /Linos Petrauskienės (ELTA) nuotrauka  
Viena populiariausių V.Šiškausko dainų "Ateina metas" taip patiko "tvarkiečiams", kad jie ją pasirinko kaip partijos himną. /Linos Petrauskienės (ELTA) nuotrauka  

Per iškilmingus politinių jėgų renginius, be Lietuvos valstybės himno, skamba partijų himnai. Dalis jų iš tiesų yra daugeliui gerai žinomos patriotinės arba estradinės dainos. Kas lėmė partinio repertuaro pasirinkimą ir ar jis pakankamai patrauklus? 

Himnus turi keturios didžiosios mūsų krašto partijos. Jų lyderiai įsitikinę, kad per iškilmes, šventinius renginius, suvažiavimus ir sąskrydžius traukiamos dainos vienija bendražygius. Juolab kad partinių himnų tekstuose atsispindi ne tik politinė ideologija, bet ir eilėmis dažnai pratrūksta patirtos skriaudos.

Himnus kai kurioms partijoms kūrė garsūs poetai, kompozitoriai ir net estrados dainininkai. Nors dainų autoriai nesureikšmina to, kad jos skirtos būtent politikams, kūrėjų savimeilę vis dėlto glosto faktas, jog šiuos himnus su griausmu neretai atlieka tūkstantinės minios.

Viešųjų ryšių specialistai giria partijų iniciatyvas vienyti savo narius daina, tačiau pabrėžia, kad partiniams himnams trūksta kūrybinio polėkio, energingesnės ir pozityvesnės gaidos.

Autorei - garbė

"Esame socialdemokratai, / Ateitį kurt pasiruošę, / Ir tarsi vėliavą nešam / Skaisčiai raudoną rožę", - tarsi energingas maršas jau daugiau nei dešimtmetį kaskart vis skamba Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) himnas. 

Muziką ir žodžius šiam himnui parašė estrados primadona, partijos garbės narė Nijolė Tallat-Kelpšaitė. Ji LŽ pasakojo dainą socialdemokratams sukūrusi savo noru. Pirmiausia šis himnas buvo parašytas tik LSDP Kauno miesto skyriui, o vėliau tai tapo visus socialdemokratus vienijančia daina.

N.Tallat-Kelpšaitė tikino dažnai dalyvaujanti partijos suvažiavimuose ir sąskrydžiuose, kur yra kviečiama himną atlikti. "Man tai yra didžiulė garbė", - neslėpė dainininkė.

LŽ kalbintas LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius tikino, kad per iškilmingus renginius socialdemokratų užtraukiamas himnas itin pagyvina nuotaiką. Dauguma partijos bičiulių himną esą jau moka atmintinai. "Kartais žodžiai prisimiršta, bet visada per kiekvieną suvažiavimą, konferenciją ar sąskrydį padalijame tekstą, kad visi galėtume dainuoti", - sakė A.Butkevičius.

Visada aktualu

"Tvarkiečiai" savo partijos himnu yra pasirinkę dainininko Vytauto Šiškausko dainą "Ateina metas". "Tai nebuvo specialiai partijai sukurtas himnas, šią dainą V.Šiškauskas dažnai atlikdavo mūsų sambūriuose ir sąskrydžiuose, kai partija dar tik buvo kuriama. Dėl savo prasmingų žodžių daina daugeliui buvo priimtina ir tapo mūsų partijos himnu", - LŽ pasakojo partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininko pirmasis pavaduotojas Valentinas Mazuronis.

"Ateina metas, kai renkiesi draugą / Ne dėl gražiai jo giedamos giesmės,/ Kai ištveri, nors žeidžia laiko smūgiai / Ir lieka širdyje žaizda gili", - šios eilės, pasak V.Mazuronio, prasmingos ir dabar, ir itin aktualiai skambėjo partijos lyderio, prezidento Rolando Pakso apkaltos metu. "Mes išgyvenome daug visokių akimirkų - buvo ir tikrų, ir netikrų draugų", - LŽ pridūrė V.Mazuronis.

Politikas įsitikinęs, kad bet kuri simbolika, ir ne tik politinėse partijose, žmones suvienija. "Partija privalo turėti ir savo ženklą, ir himną, ir priesaiką, nes tai - žmones buriantys ir telkiantys elementai", - aiškino jis.

Dainos "Ateina metas" žodžius yra sukūręs poetas Jonas Visockas, muziką - V.Šiškauskas. "Žmonių neskirstau, nes dainuoju visiems. Jeigu dainą paėmė viena partijų, nematau čia nieko bloga", - LŽ tikino V.Šiškauskas. Dainininkas prisipažino, kad ši daina yra viena populiariausių jo repertuare. "Smagu, kad ne tik vyresnės kartos žmonės, bet ir jaunimas pageidauja šios dainos koncertuose. Man labai smagu ir jautru, kad mano kūryba tinka", - pabrėžė jis.

Joks žygdarbis

Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) savo partijos himną turi jau daugiau kaip 15 metų. Jis perimtas dar iš Centro sąjungos. "Tad palikęs vargus žengia laisvas žmogus, / Te jam šviečia žvaigždė pirmutinė./ Tegul nieks dešinės ar kairės neminės, / Nes jo centras - širdis ir Tėvynė", - tokią dainą liberalcentristai tradiciškai traukia vasaros šeimų stovyklose ir partijos sąskrydžiuose.

Internete galima aptikti ir susuktus vaizdo klipus, kuriuose partijos himną iš širdies traukia LiCS lyderiai. "Partijose yra daug emocinio bendravimo, todėl tokios dainos reikalingos ir naudingos, nes vienija žmones", - LŽ tvirtino liberalcentristų lyderis Algis Čaplikas.

Kurti himną prieš daugiau nei dešimtį metų tuometė partija ėmėsi savo iniciatyva, buvo paskelbtas net konkursas. Dainos tekstą parašė poetas Kęstutis Navakas, o muziką sukūrė partijos kolega, ne vieną kadenciją laikinosios sostinės taryboje dirbęs Registrų centro Kauno filialo direktorius Alvydas Banevičius. Jis teigė savo nuopelnų partijai dėl sukurtos dainos visiškai nesureikšminantis. "Nėra tai joks žygdarbis, bet kaip ir kiekvienam kūrėjui yra malonu, kad jo darbas patinka ir kitiems", - LŽ sakė A.Banevičius.

Nesutaria dėl dainos žodžių

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) oficialaus partijos himno neturi. Konservatoriai tradiciškai savo šventiniuose renginiuose dainuoja "Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos". "Ir sąskrydžiuose, ir suvažiavimuose, kitąkart ir skyriaus susirinkimuose užtraukiame šią dainą", - LŽ tikino TS-LKD vykdomasis sekretorius Raimundas Alekna.

Dėl šios patriotinės dainos, tapusios ir neoficialiu konservatorių himnu, jos autorius jurbarkietis kompozitorius Kęstutis Vasiliauskas ne kartą yra kreipęsis į TS-LKD vadovybę ir prašęs, kad nebūtų iškraipomas originalus tekstas. Jis aiškino, kad konservatoriai esą dainuoja pagal poeto Sigito Gedos pakeistą uždainį.

"Prisimenu, manęs buvo atsiklausta, ar sutinku su dainos teksto pakeitimais, tačiau vis vien pakeitė be mano sutikimo. Norėjau, kad atitaisytų tuos žodžius, ilgai teko kariauti", - LŽ pasakojo K.Vasiliauskas. Vis dėlto internete peržiūrėjus vaizdo įrašus iš pastarųjų metų TS-LKD sąskrydžių matyti, kad konservatoriams yra mielesnis S.Gedos dainos variantas.

"Aš didžiuojuosi, kad žmonės tą dainą dainuoja ne tik kaip partijos himną, bet būtų gerai, jei dainuotų teisingai", - vylėsi K.Vasiliauskas.

Įkvepia Tautiška giesmė

Liberalų sąjūdis himno neturi. Šios partijos pirmininko Eligijaus Masiulio teigimu, tokio poreikio tiesiog nėra. "Niekas kitas negali taip suvienyti visų krašto žmonių ir mūsų partijos narių kaip mūsų bendras Lietuvos himnas. Mūsų politikų veiklą įkvepia Tautiškos giesmės žodžiai ir prasmė", - LŽ tvirtino jis.

Be savito partijos himno apsieina ir Darbo partija (DP), nors iniciatyvų ir bandymų sukurti "darbiečiams" himną būta ne kartą. DP pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys pažymėjo, kad partijos himnas pirmiausia turėtų būti parašytas su gera emocija, taip pat turi atspindėti partijos ideologiją ir istoriją, tačiau svarbiausia, kad žmonėms jis būtų lengvai įsimenamas. "Jeigu atsiras toks autorius, kuris sukurs vertą himną, būtinai išklausysime, įvertinsime ir dar apdovanosime", - žadėjo V.Gapšys.

Maža ritmingumo ir pozityvumo

Viešųjų ryšių ekspertas Linas Kontrimas pabrėžė, kad partijai sukurti gerą himną ar dainą nėra paprasta. "Juk jau suskambus pirmiesiems himno akordams turi pradėti kaisti kraujas, o priedainis turėtų šauti tokia kulminacijos salve, kad himną uždainuotų ir tas, kuriam meškos ant ausų kadrilį šoko. Tokiu polėkio ir azarto požiūriu vertinant, mūsų partijų himnai nėra stiprūs", - LŽ tvirtino jis. 

L.Kontrimo pastebėjimu, partijų himnai galėtų būti trumpesni, ritmingesni ir pozityvesni. "Socialdemokratai himno pradžioje labai tinkamai augina įtampą, tačiau priedainis, išsiskleidęs valso ritmu, nuteikia per daug svajingai", - aiškino jis. "Tvarkiečiams" esą sėkmingiau sekasi pasiekti aukštesnę emocinę gaidą prieš pat suskambant priedainiui, tačiau himno pradžia skamba pernelyg liūdnai. Jo teigimu, partijos "Tvarka ir teisingumas" himno žodžiai turi mažiausiai proginio turinio, tačiau yra patys prasmingiausi.

"Įsilingavimo trūksta ir liberalcentristų dainai, nors jų priedainis tinka tūkstančio balsų chorui", - pažymėjo L.Kontrimas.

Viešųjų ryšių specialistas šmaikštavo, kad prieš Seimo rinkimus būtų įdomu išvysti ir partijų himnų karus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"