Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kalvarijų turgaus byla sulauks senaties?

 
2012 09 14 7:06
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka  
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka  

Treji metai ir šeši mėnesiai. Tiek laiko tiriama vadinamoji Kalvarijų turgaus byla. Generalinės prokuratūros ir policijos pareigūnai vis nebaigia išsiaiškinti, kokios nusikalstamos veikos buvo daromos šį turgų valdžiusioje Vilniaus miesto savivaldybei priklausančioje bendrovėje Šnipiškių ūkyje. Pareigūnai neslepia, kad kai kuriems nusikaltimams gali sueiti senatis.

Kalvarijų turgaus bylos istorija prasidėjo 2008 metų pabaigoje, kai į Vilniaus miesto tarybos narius kreipėsi dalis sostinės Kalvarijų turgaus prekiautojų. Jie teigė, jog Šnipiškių ūkio (šiuo metu bendrovė reorganizuota į UAB Žirmūnų ūkį - aut.) direktorius Vidmantas Tamulionis savavaliauja. Tuo metu bendrovė administravo sostinės Šnipiškių ir Žirmūnų mikrorajonų daugiabučius bei Kalvarijų turgų. 

Tačiau ikiteisminis tyrimas nežinia kodėl nebuvo pradėtas, tai įvyko tik 2009 metų kovą. Dar keisčiau, kad galimus ekonominius nusikaltimus ėmė tirti ne Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), kurios priedermė narplioti būtent tokio pobūdžio veikas, o Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) tyrėjai. Vadovauti tyrimui buvo pavesta Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) departamentui.

"Ir man visa tai atrodo keista. Bet yra kaip yra. Esame tik kareiviai", - LŽ sakė Generalinės prokuratūros ONKT departamento prokuroras Aleksandras Kazakovas, nuo pat pradžių vadovaujantis šiam ikiteisminiam tyrimui. Jis neslėpė, kad tyrimas iš tikrųjų užtruko. Tačiau, prokuroro manymu, dėl vienintelės priežasties - LKPB pareigūnai apkrauti kitais tyrimais.

LŽ paklaustas, ar galima tikėtis, jog dar iki šių metų pabaigos Kalvarijų turgaus byla bus baigta ir pasieks teismą, A.Kazakovas nesiryžo to prognozuoti. Jis taip pat nepaneigė versijos, kad užtrukus tyrimui kai kurioms nusikalstamoms veikoms gali sueiti senatis. Dabar pirminiai įtarimai yra pareikšti 10 buvusių ir esamų buvusios bendrovės Šnipiškių ūkio darbuotojų. Tačiau tyrimo pradžioje tokių asmenų buvo net 15.

Kalvarijų turgaus prekiautojai neslepia, kad anksčiau teko duoti kyšius turgavietę prižiūrintiems valdininkams.
Kalvarijų turgaus prekiautojai neslepia, kad anksčiau teko duoti kyšius turgavietę prižiūrintiems valdininkams.

Prekiautojų kaltinimai

Kalvarijų turgaus prekiautojai tuomet Vilniaus tarybos nariams teigė, jog Šnipiškių ūkio direktorius V.Tamulionis pasisavino šimtus tūkstančių litų, gautų kaip įmokas už namų administravimą ir Kalvarijų turgaus priežiūrą bei rinkliavas. Sostinės politikams prekiautojai pateikė 2007 metų keturių mėnesių turguje surinktų mokesčių suvestinę, kurioje akivaizdžiai buvo matomi pinigų srautai V.Tamulionui dar dirbant turgavietės kontrolierių vadovu ir vėliau, rugpjūtį, kad būtų galima palyginti, jį pašalinus iš pareigų už darbo drausmės pažeidimus. Nesant V.Tamulionio tą rugpjūtį įmokų gauta net 90 tūkst. litų daugiau nei paprastai. Iš prekiautojų dažniausiai būdavo surenkama vidutiniškai po 350-400 tūkst. litų per mėnesį.

Turgaus prekeiviai taip pat skundėsi, kad sukčiaujama ir išduodant čekius už surinktus pinigus. Sąskaitos būdavo išspausdinamos dar rytą, o prekybininkams įteikiamos per pietus. Kai kurie čekių esą visai negaudavo. Iš prekiautojų neva būdavo renkamos duoklės maisto produktais ir kitomis prekėmis, o jie patys apkraunami neteisėtais mokesčiais, be to, V.Tamulionis esą bausdavo žmones ir 50 litų baudomis.

Prekeiviai tikino, kad jų asmeninėmis lėšomis atliekami ir turgaus remonto darbai. Antai mėsos gaminių paviljono remontui visi turėjo pakloti po 8-10 tūkst. litų ir dar sumokėti už nuomą. Tie, kurie nesutiko, buvo išvaryti. Tačiau mėsos gaminių paviljono remontas tekainavo 130 tūkst. litų.

Prekiautojai taip pat tvirtino, kad anksčiau vyriausiuoju kontrolieriumi dirbęs, o vėliau Šnipiškių ūkio direktoriumi sostinės merijos paskirtas V.Tamulionis esą ne tik spekuliuoja rinkdamas mokesčius iš turgavietės prekybininkų, bet ir klastoja bendrovės dokumentus. Su turgaus kontroliere Miroslava Jurkova jis buvo išvykęs atostogauti į Izraelį, o grįžęs neva pasirūpino, kad jųdviejų atostogos būtų neįregistruotos ir abiem išmokėta po visą mėnesio atlyginimą.

Paleido skandalingas teisėjas

Pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl UAB Šnipiškių ūkio vadovo ir kitų darbuotojų galbūt nusikalstamų veikų, prokuroras A.Kazakovas paprašė teismo leidimo suimti penkis asmenis, tarp jų ir tuomet jau atleistą (kilus skandalui savivaldybės administracija buvo priversta tai padaryti - aut.) įmonės direktorių V.Tamulionį. Teismas šį prašymą patenkino.

Atlikus kratas Šnipiškių ūkyje paaiškėjo, kad Kalvarijų turguje daugiau kaip metus galėjo veikti V.Tamulionio galbūt suburta gerai organizuota nusikalstama grupuotė. Jos veiklą padėjo atskleisti keli įtariamieji, sutikę bendradarbiauti su Generaline prokuratūra ir LKPB tyrėjais.

V.Tamulioniui buvo pareikšti įtarimai padarius du sunkius ir du apysunkius nusikaltimus - ėmus kyšį ir vertus jį duoti, piktnaudžiavus tarnybine padėtimi, apgaulingai tvarkius apskaitą ir pasisavinus turtą. Taip pat esą gauta duomenų, kad V.Tamulioniui turgaus kontrolieriai mokėdavo duokles, kurias gaudavo iš prekeivių, ir kad turgaus prekiautojams buvo dalijami fiktyvūs čekiai.

Pasak prokuroro A.Kazakovo, V.Tamulionis nuo 2007 metų pabaigos galėjo suburti gerai organizuotą nusikalstamą grupuotę, kuriai priklausė ne tik savivaldybės bendrovės vyriausiasis kontrolierius, paprasti kontrolieriai, bet ir mėsininkas bei prekeiviai. Kiekvienam grupuotės nariui esą buvo skirta užduotis, už kurią jis turėjo atsiskaityti aukštesniam "pagal rangą" nariui.

Tačiau V.Tamulionis, prokurorų kaltinamas kyšininkavimu dideliu mastu (paėmęs ne mažesnį nei 250 MGL, t. y. maždaug 32 tūkst. litų, kyšį), už grotų tebuvo vos keletą dienų. Vyriškio advokatas apskundė ikiteisminio tyrimo teisėjos nutartį leisti jį suimti. Vilniaus apygardos teismo teisėjas Ryšardas Skirtunas V.Tamulionio skundą patenkino motyvuodamas tuo, kad "pareigūnų įtariamajam pareikšti įtarimai nėra konkretūs, neva jie suformuoti iš abstrakčių formuluočių". Neskundžiamoje nutartyje nurodyta, jog įtarimuose dėl kyšio reikalavimo bei provokavimo duoti kyšį turi būti nurodytos konkrečios sumos, o ne abstrakti frazė, kad paimtas ne mažesnis nei 250 MGL dydžio neteisėtas atlygis. Be to, teisėjo R.Skirtuno nuomone, būtina nurodyti ir tai, kokią sumą įtariamasis galėjo nuslėpti nuo esą turgavietėje surinktų mokesčių. "Byloje nėra jokių faktinių duomenų", - pridūrė jis.

R.Skirtunas taip pat pabrėžė, kad prokuroro prašymą suimti V.Tamulionį apylinkės teismas išnagrinėjo vos per pusvalandį, nesigilindamas į bylos medžiagą ir nesvarstydamas galimybės skirti švelnesnę kardomąją priemonę. Mat įtariamasis anksčiau neteistas, turėjo darbą, augino dukterį.

Beje, čia skaitytojams pateiksime įdomią detalę - V.Tamulionį bandęs "reabilituoti" R.Skirtunas šiandien pats laukia teismo. Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai sulaikė teisėją, kai jis iš advokato paėmė 30 tūkst. litų kyšį už pažadą išteisinti vieną verslininką.

V.Tamulionį (nuotr. viršuje) bandęs "reabilituoti" R.Skirtunas (nuotr. apačioje) šiandien pats laukia teismo - STT agentai sulaikė teisėją, kai jis iš advokato paėmė 30 tūkst. litų kyšį už pažadą išteisinti vieną verslininką. /LŽ archyvo ir Eltos nuotraukos
V.Tamulionį (nuotr. viršuje) bandęs "reabilituoti" R.Skirtunas (nuotr. apačioje) šiandien pats laukia teismo - STT agentai sulaikė teisėją, kai jis iš advokato paėmė 30 tūkst. litų kyšį už pažadą išteisinti vieną verslininką. /LŽ archyvo ir Eltos nuotraukos

   

Neatsakyti klausimai

Kalbėdamas su LŽ prokuroras A.Kazakovas užsiminė, kad iš buvusių 15 įtariamųjų vadinamojoje Kalvarijų turgaus byloje dabar liko tik 10. Dėl kokių motyvų buvo panaikinti įtarimai, jis teigė negalintis pasakyti, nes tai - ikiteisminio tyrimo paslaptis. Tačiau prokuroras patvirtino, kad kiti penki dabar liudytojais tapę asmenys - buvę turgaus kontrolieriai. Neatmetama versija, jog įtarimai jiems panaikinti sutikus bendradarbiauti su pareigūnais. A.Kazakovas dar akcentavo, kad kai kurie pirminiai įtarimai per tyrimą nepasitvirtino. Tačiau prokuroras jų taip pat nepanoro viešinti. "Iš esmės kalbama apie tą pačią galbūt nusikalstamą veiką - kyšininkavimą, piktnaudžiavimą tarnyba, turto pasisavinimą, apgaulingą apskaitos tvarkymą", - vardijo jis. Generalinės prokuratūros pareigūnas nepanoro nurodyti ir to, kokio dydžio tie kyšiai bei kokie nuostoliai padaryti savivaldybei dėl galimos nusikalstamos veikos.

Į LŽ klausimą, kodėl trejus su puse metų trunkantį tyrimą atlieka ne FNTT, o LKPB tyrėjai, A.Kazakovas tikino taip pat neturintis atsakymo. Anot prokuroro, jam tai irgi nesuprantama. Juo labiau kad, pašnekovo žodžiais, LKPB tyrėjai apkrauti kitomis bylomis. A.Kazakovas sutiko, jog šis greičiau ekonominių nusikaltimų tyrimas - vargu ar ONKT departamento tyrimų specifika, nes tikra korupcija įtariamųjų galimoje nusikalstamoje veikoje sunkiai įžiūrima. Jis tik užsiminė, kad LKPB ėmus strigti tyrimui buvo paprašyta pagalbos ir FNTT vadovų. "Dalį ikiteisminio tyrimo atliko FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai. Tačiau kodėl tyrimas nebuvo patikėtas FNTT Vilniaus apygardos valdybai, negaliu pasakyti. Matyt, taip nusprendė FNTT vadovai", - svarstė A.Kazakovas.

LŽ pasiteiravus, ar jis nemanantis, kad šis ikiteisminis tyrimas tyčia vilkinamas tyrėjų, ar pats kartais nėra pajutęs spaudimo bylą numarinti, prokuroras tokias versijas atmetė. "Tai finansinė byla. Didesnę dalį tyrimo apima patikrinimas bendrovėje, o jam atlikti reikėjo laiko. Kita vertus, šio ikiteisminio tyrimo medžiagos jau prirašyta maždaug 20 tomų. Taigi nėra pagrindo abejoti, jog byla bus numarinta", - patikino prokuroras.

Tačiau A.Kazakovas neslėpė, kad greičiausiai kai kuriems įtariamiesiems inkriminuojamiems nusikaltimams sueis senatis, bet pagrindinis įtariamasis V.Tamulionis, jo manymu, Temidės kirčio turėtų sulaukti.

Anksčiau dirbo policijoje 

Dabar galima tik spėlioti, ar Kalvarijų turgaus veiklos tyrimo paradoksų nebūtų galima paaiškinti vienu faktu, kad V.Tamulionis - buvęs policininkas operatyvininkas. "Taip, pažinojau jį, teko bendrauti. Mūsų keliai vis susikirsdavo, nes jis buvo operatyvininkas. Bet šeimomis nedraugavome... Kada pastarąjį kartą matėmės ir kalbėjomės? Tikrai ne prieš metus. Rašykite, kad gal prieš trejus, ketverius, penkerius... Jis tikrai manęs neprašė padėti dėl šio ikiteisminio tyrimo", - į didesnes diskusijas su LŽ nesileido policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis.

Taip pat galima tik spėlioti, kodėl FNTT vadovai prokurorų prašymą padėti atlikti tyrimą nukreipė ne į Vilniaus apskrities, o į Kauno apskrities valdybą. Tai galėjo būti padaryta ir dėl to, kad tuo metu sostinėje aukštas pareigas FNTT Vilniaus apskrities valdyboje ėjo vienas buvusių V.Tamulionio kolegų.

Dėl posto net mušėsi

Intriguojantys ir mįslių kupini ne vien V.Tamulionio ryšiai su teisėsauga bei veikla vadovaujant Šnipiškių ūkio bendrovei, bet ir pats paskyrimas į šias pareigas. Tai, kas tuomet vyko, galima pavadinti tiesiog šio posto užkariavimu. 

2007-ųjų vasarą tuometis Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas pasirašė įsakymą, kad vietoj Šnipiškių ūkio direktoriaus Vaclovo Januškevičiaus laikinuoju vadovu skiriamas bendrovės vyriausiasis kontrolierius V.Tamulionis. Oficialus tokio sprendimo motyvas - V.Januškevičius blogai atliko savo pareigas.

V.Tamulioniui siekiant perimti vadovavimą į bendrovę jį lydėjo savivaldybės administracijos Energetikos ir pastatų poskyrio vedėjas Remigijus Jurkevičius, taip pat su įmone "Naujamiesčio būstas" siejamas Rolandas Klimavičius. Pastarasis netrukus tapo V.Tamulionio pavaduotoju.

V.Januškevičius nesutiko su atleidimu iš pareigų ir kreipėsi į teismą. Šis laikinai uždraudė savivaldybės tarybai jį atleisti. Tada tuometis Šnipiškių ūkio direktoriaus pavaduotojas Algimantas Varžgalys pasirašė įsakymą dėl V.Tamulionio atleidimo iš darbo. Tačiau jis nenorėjo priimti direktoriaus pavaduotojo įsakymo ir net pakėlė ranką prieš du Šnipiškių ūkio darbuotojus, įteikusius jam šį dokumentą.

Ir tik rudenį, spalio pradžioje, Vilniaus miesto tarybai pagaliau pavyko skandalingąjį Kalvarijų turgaus kontrolierių V.Tamulionį paskirti laikinuoju Šnipiškių ūkio bendrovės direktoriumi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"