Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kalinio dalia - visam gyvenimui

 
2011 11 05 5:00

Į laisvę išėję kaliniai atsiduria kryžkelėje, kurioje prie posūkio į naują gyvenimą dega raudona šviesa. Jie dažnai nebeturi ne tik galimybės įsidarbinti, bet ir artimųjų bei stogo virš galvos. Tuomet vėl tenka grįžti už grotų.

Pataisos įstaigose kalėję žmonės vėliau tampa pagrindiniais nakvynės namų klientais. Ypač tie, kurie atliko laisvės atėmimo bausmę už smurtinius nusikaltimus ne pirmą kartą. Tokie buvę kaliniai paprastai neturi specialybės ir pragyvenimo šaltinio, todėl dažniausiai vėl nusikalsta. Gintis nuo šių asmenų visuomenė gali tik integruodama juos į normalų gyvenimą, kitaip gresia dar skaudesnės pasekmės. Tačiau tokia galimybė suteikiama vos vienam kitam kriminalinės patirties turinčiam paklydėliui. 

"Kuriamos įvairiausios programos, kaip jiems integruotis, kaip socializuotis. Valdininkai už Europos Sąjungos (ES) lėšas užsiima visokia kūryba, bet realaus darbo nėra", - įsitikinęs žinomas advokatas Rimas Andrikis. Jo teigimu, maždaug trečdalis buvusių pataisos namų "auklėtinių" vėl patenka už grotų.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius pripažįsta, kad dabartinė sistema, švelniai tariant, yra niekam tikusi. "Visuomenės saugumas - svarbiausia, todėl turime nuteistuosius perauklėti, o ne uždaryti, palaikyti ir paleisti vėl daryti nusikaltimus", - sakė jis. Bet kol kas tai tik gražūs žodžiai.

Nakvynės namuose - visa šeima

Vilniaus nakvynės namuose šiuo metu glaudžiasi visa 32 metų Ramūno (vardas pakeistas - aut.) šeima: jis pats su tėvu ir sugyventinė su dviem jųdviejų vaikais. Ramūno motina mirusi, brolis atlieka bausmę pataisos namuose. Dukart teistas jaunas vyras LŽ pasakojo, kad išėjęs į laisvę nebeturėjo kur prisiglausti. Butą sostinės Baltupių mikrorajone motinai mirus tėvas pardavė.

Ramūno sugyventinė - visiška našlaitė. "Susipažinome, kai ji gyveno bendrabutyje netoli mano buvusių namų. Vėliau tą bendrabutį prarado. Nežinau, kaip, neklausiau, mes nelabai sutariame", - tikino Ramūnas.

Nors ir "nelabai sutardamas" buvęs kalinys su sugyventine auklėja du vaikus. Mergaitei dabar penkeri, berniukui - vieni. Iš kokių pajamų šeima gyvena? Moteris gauna išmokas už vaikus, o Ramūnas - bedarbio pašalpą. Išėjus į laisvę ji mokama metus ir šiuo metu siekia 315 litų. Vieta nakvynės namuose kainuoja 70 litų per mėnesį, maistą tenka pirktis patiems. "Darbo, kol gaunu pašalpą, dar neieškau, nes esu nemažai skolingas: ir priteistus pinigus, ir antstoliams - jau yra susidarę apie 20 tūkst. litų. Todėl pusę atlyginimo iš manęs atimtų. Po poros mėnesių, kai nebegausiu bedarbio pašalpos, ieškosiu darbo", - kalbėjo Ramūnas.

Tačiau kyla abejonių, ar vyrui pavyks rasti darbdavį. Vos išėjęs į laisvę vilnietis įsidarbino vienoje sostinės bendrovių, bet netrukus šios vadovybė sužinojo apie jo praeitį ir nepraėjus nė mėnesiui pareiškė: "Laisvas."

Tačiau net ir neturėdamas pajamų Ramūnas, kaip pats tikina, visomis išgalėmis rūpinasi vaikais. "Neseniai buvau nusivedęs į cirką, darželyje, kurį lanko dukra, net gavau diplomą kaip pavyzdingiausias tėvas", - aiškino jis.

Kaip toks pavyzdingas tėvas net keliskart pateko už grotų? "Dėl visko kaltas alkoholis. Kol neimu į burną nė lašo, viskas gerai, bet tik paragauju - ir negaliu sustoti. Tada ir "prisidirbu", - prisipažino Ramūnas. Jis nežino, kaip gyvens toliau. Esą blogiausiu atveju glausis lauke. "Vieną žiemą jau esu taip praleidęs. Neturėjau nei darbo, nei būsto", - tvirtino buvęs nuteistasis. Paklaustas, kaip maitindavosi, vyras nenoriai numykė: "Visaip būdavo."

"Ieškosiu moters"

Tolesnio gyvenimo perspektyvos miglotos daugeliui buvusių kalinių. "Kai kurie giriasi, kad yra viskuo aprūpinti, turi namus, o vėliau pamatai, kaip jie šiukšlių konteineriuose rausiasi", - LŽ sakė Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose bausmę atliekantis 25 metų Domas Butkevičius. Jo teigimu, šiuose pataisos namuose kalintys asmenys dažniausiai - būsimi benamiai ir potencialūs nusikaltėliai. Negana to, sugebantys gražiai meluoti.

Tuo LŽ žurnalistė įsitikino pasikalbėjusi su penkiasdešimtmečiu romų tautybės Stepanu Bogdanovičiumi. Devynis kartus teistas vyras tikino pagaliau supratęs, kad gyveno netinkamai. "Noriu viską ištaisyti. Svarbiausia - nebendrauti su buvusiais draugeliais. Vėl įtrauks į tą pačią aplinką ir, nespėjęs apsidairyti, dar kartą atsidursi už grotų. O juk esu palyginti jaunas, noriu susirasti moterį, turėti vaikų, pradėti naują gyvenimą", - dėstė jis.

S.Bogdanovičiaus bausmės laikas baigsis mažiau nei po mėnesio. Vienos kojos netekęs vyriškis tikisi susirasti ir darbą, ir naujus namus, nors neturi net asmens dokumentų. Pareigūnai rūpinasi, kad jam būtų išduotas bent leidimas gyventi Lietuvoje. Prieš trejus metus į laisvę išėjusį vyrą teko vežti į Pabradės užsieniečių registravimo centrą. Kaune gimęs S.Bogdanovičius oficialiai - nelegalas. Kai dabar išeis į laisvę, į Pabradę jis nevyks. Sakė iš pradžių važiuosiąs į Klaipėdą, esą ten juo pasirūpins "broliai ir seserys". Tik vėliau pareigūnai LŽ prasitarė, kad jokių brolių ir seserų S.Bogdanovičius neturi.

Klaipėdoje jis gyvens nakvynės namuose. Invalidumą turinčiam vyrui darbą pavyktų gauti nebent per stebuklą. O susirasti moterį, kuri juo pasirūpintų? Du pastarieji S.Bogdanovičiaus teistumai - už tai, kad kone mirtinai sumušė sugyventines. "Anksčiau čigonės buvo geros moterys, ištikimos, vaikais rūpinosi. Dabar tapo tikros netikėlės. Ieškosiu lietuvės", - kalbėjo vyras. Ir prisipažino taip mušęs savo moteris, kad viena jų paskui metus gydėsi ligoninėje.

Jokių perspektyvų

Nieko neturi ir nežino, kaip gyvens išėjęs į laisvę, ir kitas nuteistasis - 54-erių Alfredas Bitinas. Keturias dešimtis savo gyvenimo metų jis praleido už grotų. "Nežinau, kur eiti, ką daryti. Dirbti norėčiau, bet sveikata nebeleidžia. Ne kartą gulėjau ligoninėje, viena ranka pusiau paralyžiuota", - LŽ pasakojo A.Bitinas. Darbo biržos mokamos nedidelės pašalpos užteks neilgam. Ką darys toliau? Į šį klausimą jis neatsakė. Penkis kartus teistas vyras prasimanys, kaip prasimaitinti, bet jo sumanumas veikiausiai vėl bus nukreiptas į nusikalstamą veiklą.

Dar šešerius metus už grotų praleisiantis Marius Akmanavičius tvirtino turįs, kur eiti, - jį priglaus teta. Tačiau moteriai jau 72 metai. Kas gali garantuoti, kad ji sulauks bausmę atliksiančio sūnėno. M.Akmanavičius prisipažino, jog teta jį ne kartą barusi, kad nuolat susideda su netikusiais draugais. "Daugiau taip nebedarysiu", - dievagojosi trečią kartą, pastarąjį - už nužudymą, nuteistas vyras.

Už finansinius nusikaltimus jau ne pirmą kartą kalintis Algimantas Rudys buvo atviresnis. Jis tikino į nakvynės namus tikrai neisiąs. "Tokias pareigas laisvėje ėjau, o dabar - į prieglaudą? Ne", - pareiškė vyras. Neva Vokietijoje turįs gerų pažįstamų, tad ten ir ieškosiąs laimės. Tačiau vien bilietams į užsienį reikia pinigų. Ar jų A.Rudys vėl prasimanys nusikalstamu būdu? "Galbūt", - šyptelėjo jis. Ir papasakojo, kad dar prieš pastarąjį teistumą sumanęs, kaip susiieškoti gyvenamąją vietą. "Gyvenau Jonavoje. Radau tuščią butą. Turėjau šiek tiek pinigų, sumokėjau už paslaugas, kad neišjungtų vandens ir šildymo, įstačiau duris", - dalijosi patirtimi vyriškis. Tačiau maistui jam teko "užsidirbti" kitaip, todėl vėl atsidūrė už grotų.

Tokių istorijų daug. "Vasarą gali susirasti darbo pas ūkininkus: ir pinigėlis koks nubyrės, ir pavalgęs būsiu. Pernakvoti irgi galima pas tą patį ūkininką. Nenoriu visą laiką sėdėti kalėjimuose", - kalbėjo už vagystes ir plėšimus nuteistas vos septynias klases baigęs D.Butkevičius.

Perauklėjimas - tik siekiamybė

Teisingumo ministras R.Šimašius jau anksčiau pripažino - Lietuva yra viena paskutinių Europos valstybių, dar nepertvarkiusių pataisos sistemos taip, kad daugiausia pastangų būtų dedama į nusikaltėlių perauklėjimą, o ne į paprasčiausią įkalinimą. ES šalyse stengiamasi, jog išėję į laisvę buvę nuteistieji turėtų darbo įgūdžių ir galėtų lengviau įsitvirtinti visuomenėje. Taip pat svarbu, kad lengvesnius nusikaltimus padarę asmenys nebūtų iškart kišami už grotų. Jiems galima skirti alternatyvias bausmes - baudas, namų areštą ir panašias. Tokiu atveju šie žmonės neprarastų turimų socialinių saitų, dirbtų ir atlygintų padarytą žalą.

"Šiuo metu veikiančios įstaigos yra tiesiog įkalinimo, o ne perauklėjimo vietos. Pataisos inspekcijos, kurios prižiūri anksčiau laiko į laisvę išleistus nuteistuosius, juos tik kontroliuoja ir registruoja. Nors būtent inspekcijų darbuotojai turėtų imtis socializacijos funkcijų: padėti, patarti", - LŽ aiškino teisingumo viceministras Gytis Andrulionis.

Pašnekovas teigė, jog šiuo metu diegiamos keturios pataisos programos. Iš jose dalyvavusių nuteistųjų apie 10 proc., kaip rodo Europos mokslininkų tyrimai, vėliau nebepadaro jokių nusikaltimų, o iš pakartotinių nusikaltimų maždaug 30 proc. yra lengvesni negu ankstesnieji. Viceministras pripažino, kad vien popierėliais nieko nenuveiksi, todėl pataisos namuose statutinius pareigūnus stengiamasi keisti socialiniais darbuotojais. Jų bendravimo su nuteistaisiais pobūdis visiškai kitoks.

Labai svarbu, kad savo požiūrį į buvusius kalinius keistų ir pati visuomenė. "Žmonės turi suprasti, jog pasitaisyti norinčiam nusikaltusiajam reikia suteikti tokią galimybę. Tuomet visi jausimės saugesni", - pabrėžė G.Andrulionis.

Kol kas galima tik konstatuoti, kad vienintelę realią paslaugą buvusiems kaliniams suteikia Darbo birža. Tačiau tik tiems, kurie nelaisvėje praleido ne mažiau kaip 6 mėnesius. Jiems metus mokama bedarbio pašalpa: už pirmus du mėnesius - po 630, vėliau - po 315 litų. Pirmąjį šių metų pusmetį Darbo biržoje buvo įregistruoti 747 tokie asmenys, įsidarbino - 276. Dar 28 pusmečiui įsigijo verslo liudijimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"