Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kalėjimų departamentas saugo paslaptis

 
2013 03 04 6:15
Oresto Gurevičiaus nuotraukos
Oresto Gurevičiaus nuotraukos

Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams prieš kelias savaites sulaikius valstybės įmonės prie Pravieniškių pataisos namų vadovus aiškėja, kad apie galimą piktnaudžiavimą nuteistuosius darbu aprūpinančiose įmonėse Kalėjimų departamento ir Teisingumo ministerijos galvos buvo informuotos jau seniai, bet situacijos keisti neskubėjo.

"Žinojome, kad tie dalykai kada nors vis tiek išlįs. Apie galimas grėsmes Kalėjimų departamento ir Teisingumo ministerijos vadovai buvo informuoti dar prieš kelerius metus. Atlikome studiją, kurioje numatėme, kad valstybės įmones prie pataisos namų reikia pertvarkyti, reorganizuoti, nes vyksta negražūs dalykai, aiškėja, kad vadovų interesai keliami aukščiau už valstybinius. Tą medžiagą visą laiką teikiau vadovybei, buvo atlikti tyrimai, bet į juos nežinia kodėl numota ranka", - LŽ pasakojo dar prieš kelis mėnesius Kalėjimų departamento Gamybos skyriui vadovavęs Sigitas Aukškalnis.

Įspėjimus laikė gandais

2011 metų spalio 20-ąją departamento Gamybos skyriaus specialistai, ištyrę padėtį trijose valstybės įmonėse prie pataisos namų - Pravieniškėse (su filialais Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje), Alytuje bei Marijampolėje, viešai paskelbė nemalonias išvadas. Studijoje "Valstybės įmonių prie pataisos namų veiklos efektyvumo didinimo analizė ir pasiūlymas dėl įmonių reorganizavimo" nurodyta: "Šiuo metu pastebima, kad daugelį pardavimo reikalų tvarko patys įmonių vadovai. Nebūtinai tai reiškia direktorių netinkamus interesus, tačiau, be jokios abejonės, reiškia, kad kitiems asmenims nėra suteikta pakankamai sprendimų laisvės ir atsakomybės už sprendimus."

Tačiau LŽ pasiteiravus, ar Kalėjimų departamentas buvo gavęs informacijos, jog prie pataisos namų veikiančiose valstybės įmonėse

padėtis yra nepatenkinama, šios institucijos vyresnioji specialistė kontaktams su žiniasklaida Audrė Mišeikienė atsakė: "Tokios informacijos Kalėjimų departamentas neturėjo."

Buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius neslėpė, jog jam yra tekę girdėti gandų, kad tose valstybės įmonėse gali vykti kažkas negera. "Tik gaila, kad, be gandų, nebuvo jokios apčiuopiamos informacijos, kurią būtų galima perduoti teisėsaugai", - tikino jis.

Pataisos namų įmonėse dirbantys nuteistieji neturi darbo sutarčių, jiems neskaičiuojamas stažas.
Pataisos namų įmonėse dirbantys nuteistieji neturi darbo sutarčių, jiems neskaičiuojamas stažas.

Skandalo netiria

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) operacija, atliekant tyrimą dėl turto iššvaistymo ir piktnaudžiavimo, Pravieniškėse surengta vasario 12 dieną. Pareigūnai sulaikė Pravieniškių valstybės įmonės prie pataisos namų direktorių Vytautą Pitkauską, čia dirbantį jau 30 metų, ir jo pavaduotoją Joną Raudeliūną. Tyrimui vadovaujantys Kauno apygardos prokuratūros atstovai neoficialiai užsimena turintys duomenų, kad sulaikytųjų vadovaujamoje įmonėje klestėjo nuteistųjų išnaudojimas: esą kaliniai buvo verčiami dirbti pusvelčiui, o gauti pinigai galėjo nusėsti viršininkų kišenėse.

Kalėjimų departamentas tvirtina apie šį skandalą mažai žinantis. "Kalėjimų departamentas iš STT gavo tik minimalią informaciją apie Pravieniškių valstybės įmonės vadovams pateiktus įtarimus. Todėl Kalėjimų departamentas situacijos, dėl kurios buvo sulaikyti Pravieniškių valstybės įmonės vadovai, ir jiems pateiktų įtarimų nekomentuoja", - nurodyta LŽ gautame A.Mišeikienės atsakyme. Ten pat rašoma, kad departamentas nebando tirti padėties jai pavaldžioje įmonėje, nes "šiuo metu yra atliekamas ikiteisminis tyrimas".

Kalėjimų departamento atstovai neatsako, ar jų dėmesio sulaukė ir valstybės įmonės prie Marijampolės bei Alytaus pataisos namų. Šioje sistemoje dirbantys specialistai jau seniai kalba, kad vieną kartą gali pratrūkti skaudulys ir Alytaus įmonėje.

Pagal ankstesnio jos vadovo Egidijaus Kumpikevičiaus dar 2003-iaisiais pasirašytą sutartį su vietos ūkininku, kuris nuteistuosius įdarbindavo pinti gaminių iš vytelių, valstybės įmonė prie pataisos namų gavo ne pelno, bet patyrė šimtatūkstantinių nuostolių. Susigrąžinti visos skolos iki šiol nesugebama. Maža to, 2011 metų gruodžio 7 dieną Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus pateiktoje ataskaitoje fiksuoti šiurkštūs pažeidimai valstybės įmonėje prie Alytaus pataisos namų atsiskaitant už nuteistųjų darbą.

"Atkreipiame dėmesį, kad Jūsų minima valstybės įmonė nėra biudžetinė įstaiga. Pagal Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymą, Kalėjimų departamentas įgyvendina šių įmonių savininko teises ir pareigas (4 str. 4 d. yra išvardytos įmonių savininkų teisės ir pareigos)", - į LŽ paklausimą dėl padėties Alytuje teatsakė Kalėjimų departamentas.

A.Norkevičiaus vadovaujamas Kalėjimų departamentas sulig naujos valdžios atėjimu linkęs pamiršti planuotas reformas. /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
A.Norkevičiaus vadovaujamas Kalėjimų departamentas sulig naujos valdžios atėjimu linkęs pamiršti planuotas reformas. /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Dirva piktnaudžiauti

Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkas dr. Jonas Stašinskas LŽ tvirtino pastaraisiais metais apie nuteistųjų išnaudojimą pataisos namuose negirdėjęs. "Apie tai daugiau kalbėta sovietų laikais. Tada visi žinojo, kad kaliniai dirbdavo Rumšiškių miestelyje gyvenantiems Pravieniškių kolonijos vadovams. Dabar pareigūnai atsargesni: jeigu ir egzistuoja koks nors išnaudojimas, jis gerai slepiamas, balansuojant ties pažeidimo riba", - kalbėjo jis.

Pasak J.Stašinsko, gerokai platesnes erdves piktnaudžiauti atveria šiuo metu Bausmių vykdymo kodekse įteisinta nuostata, kad su įkalinimo vietose dirbančiais nuteistaisiais neturi būti sudaromos darbo sutartys, nuo gauto atlyginimo nemokami mokesčiai "Sodrai", neskaičiuojamas darbo stažas.

"Dėl to kreipiausi į tuometį teisingumo ministrą R.Šimašių, rašiau Darbo inspekcijai nurodydamas, kad darbo sutartys net su kaliniais yra privalomos. Dabartinė padėtis - diskriminacinė ir sudaranti pagrindą piktnaudžiauti", - tvirtino Kalinių globos draugijos pirmininkas.

Seimo narys, buvęs STT Panevėžio skyriaus vadovas Povilas Urbšys įsitikinęs, kad problemos pataisos namų valstybės įstaigose, laikomose didesnės korupcinės rizikos sritimi, nepaisant retkarčiais paskelbiamos informacijos apie vieno ar kito darbuotojo sulaikymą, nėra sprendžiamos kompleksiškai.

"Dirbant STT man susidarė įspūdis, kad Kalėjimų departamentas - labai specifinė ir labai uždara sistema. Uždarumas grindžiamas darbo specifika, bet jis yra ydingas. Kitas dalykas, kad tos uždaros sistemos įmonėse vyksta gamyba: vadinasi, uždarumas sukuria papildomas priežastis negatyvioms pasekmėms atsirasti. Kai sistemos uždarumu pradedama naudotis tam, kad vykdant komercinę veiklą būtų apeinami įstatymai, susidaro palankesnė dirva nusikaltimams slėpti nei atviroje sistemoje", - tvirtino jis.

Teisingumo ministras J.Bernatonis tvirtina problemų Kalėjimų departamento vadovybės veiksmuose neįžvelgiantis. /LŽ archyvo nuotraukos
Teisingumo ministras J.Bernatonis tvirtina problemų Kalėjimų departamento vadovybės veiksmuose neįžvelgiantis. /LŽ archyvo nuotraukos

Reorganizaciją bando pamiršti

Šiuo metu Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmes atlieka apie 10 tūkst. nuteistųjų, bet vos 13-14 proc. jų dirba. Praėjusiais metais Pravieniškių valstybės įmonėje ir jos filialuose dirbo 615 nuteistųjų, Alytaus - 177, Marijampolės - 198. Visos šios įmonės buvo nuostolingos - bendras nuostolis siekė 2,3 mln. litų.

Minėtoje 2011-ųjų rudenį Kalėjimų departamento Gamybos skyriaus atliktoje analizėje, nagrinėjusioje padėtį valstybės įmonėse prie pataisos namų, buvo iškeltas siūlymas - reorganizuoti ir į vieną sujungti visas šiuo metu prie pataisos namų veikiančias įmones. Sukurtą bendrą administraciją ketinta įkurdinti Vilniuje, šalia Kalėjimų departamento, kad šis galėtų nuolat stebėti veiklos rodiklius, taip mažindamas nesėkmingos veiklos riziką ir operatyviai reaguodamas į problemas.

"Reorganizacijos metu sutraukomi nepageidaujami tarpusavio veiklos saitai, reorganizuojamų įmonių darbuotojai dėl privalomo proceso tvarkos perduos jų atsakomybėje esantį turtą. Toks aktas savo reikalingumu yra svarbesnis už įmonėse atliekamą kasmetinę inventorizaciją ir, tikėtina, nutrauks įsisenėjusias turto apskaitos problemas, faktiškai atliks visuotinės inventorizacijos vaidmenį", - nurodyta studijoje.

Buvęs teisingumo ministras R.Šimašius gandų, kad valstybės įmonėse prie pataisos namų gali vykti kažkas negera, yra girdėjęs. 
Buvęs teisingumo ministras R.Šimašius gandų, kad valstybės įmonėse prie pataisos namų gali vykti kažkas negera, yra girdėjęs. 

Ši informacija sulaukė atgarsio tuometėje Teisingumo ministerijoje. Viceministro Gyčio Andrulionio pavedimu pataisos namų valstybės įmonėse 2011 metų pabaigoje buvo atliktas centralizuotas auditas. Remdamasis jo rezultatais Kalėjimų departamento direktorius Artūras Norkevičius praėjusių metų vasarį sudarė darbo grupę, kuri iki tų metų balandžio 16 dienos turėjo pateikti siūlymus dėl tokių valstybės įmonių reorganizavimo galimybės ir tikslingumo. Projektas ant Kalėjimų departamento vadovo stalo gulė birželio 4 dieną.

"Audito metu paaiškėjo nemažai valstybės įmonių prie pataisos namų veiklos trūkumų. Audito ataskaitoje buvo sukonstruoti siūlymai, kaip jų išvengti ir ką daryti, kad situacija pagerėtų iš esmės: siūlytas įmonių optimizavimas, veiklos formų pertvarka, išorės kontrolės mechanizmų įdiegimas. Buvo sudaryti esminiai pertvarkos planai, konsultuojantis su įmonių valdymo specialistais, su Kalėjimų departamentu buvo patvirtintas priemonių planas, kaip tai įgyvendinti. Bet tada baigėsi mūsų kadencija", - LŽ apie to meto situaciją pasakojo buvęs viceministras G.Andrulionis.

Tačiau Kalėjimų departamentas šiuo metu situaciją aiškina kitaip. "Siekiant įgyvendinti audito rekomendacijas buvo sudaryta darbo grupė, kuri pateikė siūlymus dėl valstybės įmonių struktūros tobulinimo. Pagal skyriaus nuostatus už įmonių veiklą buvo atsakingas Kalėjimų departamento Gamybos skyrius. Įmonių veiklą ir veiklos optimizavimą vykdyti buvo pavesta jo vadovui. Gamybos skyriaus pasiekti rezultatai netenkino Kalėjimų departamento vadovybės, todėl jis 2012 metais reorganizuotas, skyriaus funkcijos perduotos kitiems departamento padaliniams, o skyriaus vedėjas iš pareigų dėl etatų mažinimo atleistas 2012 metų lapkričio mėnesį", - teigiama LŽ perduotame atsakyme.

Tačiau, kaip rodo LŽ turimi dokumentai, pagal 2012 metų kovo 5 dieną Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu patvirtintą naująją departamento struktūrą Gamybos skyrius jau tuo metu buvo panaikintas, o darbo grupės dėl valstybės įmonių prie pataisos namų optimizavimo siūlymuose, pateiktuose birželį, nenurodoma, kas šį darbą turėtų vykdyti.

Naujasis teisingumo ministras Juozas Bernatonis tvirtino į situaciją dar neįsigilinęs. "Kalėjimų departamentui pavesta išanalizuoti situaciją, bet rezultatų kol kas nėra. Šiaip jokių problemų departamento ar jo vadovo darbe nematau. Kaip bus toliau - pasižiūrėsime", - pareiškė jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"