Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Kalėdų Senelis" ateina su visrakčiu

 
2010 12 20 0:00
Eksperimentą pradėjome nuo skambučių į "uabėlius", teikiančius avarinio durų atrakinimo paslaugas.<br>TV3 nuotrauka
Eksperimentą pradėjome nuo skambučių į "uabėlius", teikiančius avarinio durų atrakinimo paslaugas.
TV3 nuotrauka

Ar jus kada nors buvo apvogę? Tie, kurie tai patyrė, lygina jausmą įėjus į apiplėštus namus su išprievartavimu. Kažkas svetimas kuitė tavo intymiausius daiktus, išvertė spintas, buvo ten, kur tu nieko niekada neįsileidi... Bet, - ką čia? Juk yra raktai, šarvuotosios durys, nauji sandarūs langai! 'Paskutinės instancijos' žurnalistų komanda, įsibrovusi į tris svetimus butus jų savininkų panosėje, paneigė mitą, jog užraktai, kad ir patys naujausi, apsaugo nuo įsibrovėlių.

 

Įsilaužėlis pagal iškvietimą

"Paskutinės instancijos" operatorius paslėpė slaptą filmavimo įrangą laiptinėje. Dar vienas filmavimo aparatas fiksuos įsibrovimą į svetimą teritoriją iš vidaus. O Rasa, sutūpusi su buto šeimininkais ant sofutės, rengia įsibrovėliams siurprizą.

Eksperimentą pradedame nuo skambučių į "uabėlius", teikiančius avarinio durų atrakinimo paslaugas. "Kiek man tai kainuos?" - klausia sumanymo autorė Donata. "O kokios durys, kiek spynų?" - "Paprastos." - "Iki 100 litų." Meistrelis pažada atvykti per pusvalandį ir nepameluoja.

Kai atvyksta - ilgai netrunka. "Ar dokumentai yra?" - klausia įsilaužimų meistras pagal užsakymą. Donata aiškina, kad paso su savimi neturi, o butą esą nuomojasi. "Gal viduje ir yra nuomos sutartis", - gūžčioja.

Gal. Meistrui to pakanka. Jis imasi spynos. Kiek Donata spėja apžiūrėti jo įrankių dėžę - nieko ypatingo. Įvairūs atsuktuvėliai, replutės, plaktukėliai. Įsilaužėlis pagal iškvietimą netrunka nė minutės. Trakštelėjusi spyna atveria tai, ką turėjo saugoti. Svetimą būstą.

Tik staiga... katastrofa! Kaimynė. "Kas čia darosi, ką jūs čia veikiat?" - šaukia ji. "Nieko, viskas gerai", - atsako samdytas įsilaužėlis. "O aš maniau, kad vagys..." - lengviau atsidūsta moteriškė ir patraukia prie savo durų.

Įsibrovėliai drąsiai peržengia svetimų namų slenkstį. Tik čia - staigmena: "Laba diena, o ką jūs čia veikiat?" - klausia kildamas nuo sofutės buto šeimininkas. "Kas... kur... Man užsakė!" - vapa įsilaužėlis. "Kas užsakė, ką užsakė?" - "Mergina", - atsako pusspintės dydžio įsibrovėlis.

"O kas jūs?" - klausia šeimininkas Donatos. "Na, aš maniau, kad aš čia gyvenu", - atsako blondinė.

Jos išsikviestas įsibrovėlis pagaliau praregi: pamato Rasą su filmavimo kamera. "Nefilmuok, sudaužysiu!" - stveria už "Paskutinės instancijos" objektyvo tuo pačiu stiliumi, kokiu už jo stvarstė dešimtys kitų mūsų žurnalistinės komandos "klientų".

Įsibrovėlis pagal užsakymą dar mėgina pareikalauti, kad dokumentus pateiktų "užsakovė", bet Donata toliau pila druską ant jo žaizdų: "Gal turiu, gal ir ne..."

Įsilaužėlis šeimininkui: "Parodyk dokumentus!"

Durys Nr. 2. Užraktas - ne "seifinis", bet iki šiol šeimininkus ir jų turtą lyg ir saugojo. Čia kartojasi tas pats scenarijus. Donata dokumentų vėl "neturi", bet meistras nelabai dėl to sielojasi. Gal bus viduje? Taikiai mirksėdamas prie kepurės pritvirtintu žibintuvėliu ir neatkreipęs nė vieno kaimyno dėmesio, Donatos samdinys atrakina spyną trumpiau nei per minutę.

Toliau - ta pati atomazga. Mirksėdamas prieš "Paskutinės instancijos" filmavimo kameros šviesą, įsibrovėlis mikčioja apie merginą, kuri jam nesukėlusi jokio įtarimo, kad ji žadėjusi rasti dokumentus viduje... Bet buto durys jau išplėštos.

"Kieno čia butas?" - mėgina perimti iniciatyvą įsilaužimų meistras. "Mano!" - drebančiu balsu atsako šeimininkė. "Parodykit dokumentus!" - kerta vyrukas, kuris ką tik išlaužė svetimas duris. Jis įsilaužė, o dabar reikalauja, kad viduje esantieji įrodytų, jog turi teisę ten būti... Kai pagaliau suvokia situaciją - paskubomis sutvarko spyną ir dingsta. Skirtingai, nei pirmasis, kuris pareikalauja užmokesčio.

Durys Nr. 3. Individualus gyvenamasis namas Kaune. Donata telefonu, kuriuo galima išsikviesti įsilaužėlį, pasakoja tą pačią legendą. Butą ji esą nuomojasi, raktą esą pametė, o dokumentų esą neturi... na, gal viduje kur ras.

Kaune prie durų meistras-įsilaužėlis atsiranda taip mikliai, lyg būtų laukęs už kampo. Ir dirba jis kitaip. Aniedu vilniškiai spynas sugadino, o šis per rekordinį laiką - mažiau nei 30 sekundžių, atrakino spyną ir jos nesugadino! Ir tik už 60 litų, kai aniedu norėjo po šimtinę.

"O kokias sunkiausia atidaryti?" - trumpina laiką, kol meistras krapšto spyną, Donata. "Šarvuotas, aišku." - "O per kiek šarvuotas atidarote?" - "Įvairiai - priklauso nuo spynos." - "Per valandą?" - "Panašiai - pailsėdamas, juk niekur neskubu. Vagys - greičiau." - "O visrakčių turit?" - "Ne", - įtariai grįžteli per petį pašnekovas ir Donata nutraukia kamantinėjimą. "Jeigu yra spyna - yra ir jos atrakinimo būdas", - meta sentenciją gerasis įsilaužėlis pagal iškvietimą.

Spyna trakšteli ir durys atsidaro. Jei ne Rasa su savo "laba diena", o čia - "Paskutinė instancija", - kauniškis įsibrovėlis su Donata būtų ir išsiskyrę taikiai, nes Donatos veidas jam irgi nesukėlė jokių įtarimų.

Teisininkas Paulius Markevičius šiurpsta nuo mūsų žurnalistinio eksperimento rezultatų: "Žmogus ateina į banką ir sako, kad neturi dokumentų, bet banke yra jo sąskaita. Bankininkei jis atrodo "patikimai", todėl ji jam leidžia pasiimti iš sąskaitos pinigus".

Taip pat "Paskutinės instancijos" eksperimento rezultatus aiškina ir policija, kurią išsikvietė agresyvusis pirmasis įsibrovėlis.

"Jis privalėjo kviesti policiją prieš atrakindamas duris, jei užsakovas neturi dokumentų", - paaiškina pareigūnas. Tačiau šitai keistai paslaugai įstatymai negalioja. "Paskutinė instancija" pakartojo eksperimentą prie trijų durų Vilniuje ir Kaune, ir niekur įsilaužimo užsakovei neprireikė dokumentų.

"Jūs turite mane sulaikyti pagal taisykles..." - svetimo buto duris mergelei be dokumentų atrakinęs meistras dar mėgina spyriotis, bet policija jį išsiveža rašyti pasiaiškinimo.

Atvirkščias Kalėdų Senelis

Vilniaus policija neseniai sulaikė vagį, apšvarinusį apie 20 butų. Įsilaužėlį tardęs pareigūnas demonstruoja vagies amuniciją: rinkinys grąžtų, populiariausių šarvuotų seifinių durų užraktų visrakčiai (akivaizdžiai pagaminti legaliai veikiančių profesionalų), peiliukas lenkta geležte ir liniuotė įpjauta briauna.

Paskutiniai du įrankiai skirti laiptinėms atidaryti, visa kita - bet kurioms durims per 40 sekundžių įveikti. Šitas "meistras" specializavosi lauždamas šarvuotąsias duris su gudriais užraktais. "Jis nusukdavo spyną dengiančią plokštelę, tada pragręždavo ir atrakindavo duris visrakčiu", - aiškina Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas.

Plėšikas specializavosi vogti naujos statybos namuose, kuriuose kaimynai vienas kito nepažįsta ir niekuo neišsiskiriančios išvaizdos naujokas su prekybos centro maišeliu rankoje niekam nesukelia įtarimo. "Jį matė, bet nesuprato, kad stebi įsilaužimą", - pasakoja pareigūnai.

Bet kur kitur - tarkime, Vokietijoje, kur kaimynai vieni kitiems ypač dėmesingi, šitas vagis nebūtų turėjęs jokių šansų. Bet Lietuvoje butų vagims - tikras rojus. Čia ir po 15 metų gyvenimo toje pačioje laiptinėje mes nežinome vieni kitų vardų ir nevaikštome vieni pas kitus su pyragais bent jau antrą šv. Kalėdų dieną.

Dar viena bloga naujiena tiems, kurie mano, kad plastikiniai langai saugesni už senuosius sovietinius medinius. "Šiuo metu populiariausi apiplėšimai - ne per duris, o per plastikinius langus, kuriuos vagys įveikia mažiau nei per minutę", - aiškina policijos pareigūnai. Šv. Kalėdų šventėms, kai visi masiškai migruoja ir palieka savo namus, pareigūnai pataria du dalykus: garsinė signalizacija ir budrūs kaimynai. Garsinė signalizacija, suveikusi plėšikui įsibrovus į namus, prikvies tuos, kurie miega ar švenčia gretimuose butuose, o prieš išvyką kaimynams suraikytas pyragas bus pirmas naujos - saugios kaimynystės užtvaras.

Žinoma, visos šios taisyklės negalioja Mokesčių inspekcijos į rizikos grupę įrašytiems nežinia kaip turtą susikrovusiems valdininkams. Jie, kaip pasakoja žmonės prie Nacionalinio operos ir baleto teatro direktoriaus durų, netgi nekviečia policijos, kai randa savo kotedžą išlaužtą ir "nuogai nurengtą". Juk policija, skaičiuodama nuostolius, pareikalauja ir to turto, ir grynųjų pinigų įsigijimo dokumentų. O jų, kaip žinia, nėra.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"