Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kaip sekasi Stasei Jokšienei, pone generalini prokurore?

 
2009 10 22 0:00
"Lietuvos žinių" fotomontažas
"Lietuvos žinių" fotomontažas

Pedofilijos skandalas generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui - lyg skęstančiajam ištiesta ranka. Beskaičiuodami Kauno prokurorų klaidas, visi pamiršo jo 'Samanėlę': prokurorų rankomis kruopščiai marinamą 1,2 mln. juodosios buhalterijos bylą.

Primename: lagaminėlis su ta "buhalterija" - fiktyviais algalapiais, suklastotais darbo laiko apskaitos žiniaraščiais ir kt. - buvo rastas S.Jokšienės, generalinio prokuroro A.Valantino sesers, kabinete. Po skandalo priedanga Generalinė prokuratūra atidavė bylos marinimą į labai patikimas rankas.

Interesų širšynas.

Antanas Naujokas, buvęs Telšių apskrities mokesčių inspekcijos viršininkas, primena fabulą: Telšiuose, statybinės bendrovės "Samanėlė" vyriausiosios finansininkės S.Jokšienės kabinete, randamas lagaminėlis su juodąja buhalterija.

A.Naujokas iškart perduoda reikalą vietos Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT) ir pasitrypčiodamas laukia, ką duos kratos. Paprastai kratos tokiose bylose pradedamos iškart, kad įtariamieji nespėtų sunaikinti įkalčių. Trypčioja A.Naujokas vieną dieną, antrą, o kratų niekas neatlieka.

"Mes žinom, ką reikia daryti. Nesikišk į kitos institucijos reikalus", - nuliejo šaltu vandeniu mokesčių inspekcijos vado entuziazmą Algimantas Laucevičius, tuomet tik Telšių FNTT vadovas ir savo žmonos, dirbančios finansininke bendrovėje, susijusioje su "Samanėle", vyras.

Iš pradžių sutvarkyti reikalą su užsispyrusiu mokesčių inspekcijos viršininku mėginta "taikiai". A.Naujokas pasakoja, kad jo kabinete apsilankė žmogus, pakišo tuščią lapelį bei rašiklį. Mokesčių inspekcijos viršininkui buvo pasiūlyta parašyti skaičių, jį gauti ir "baigti tą reikalą". A.Naujokas, savo bėdai, nieko neparašė.

Tada Telšių apskrities mokesčių inspekcijos viršininkas pastumiamas į šoną "tarnybiniu patikrinimu" ir inspekcijai pradeda vadovauti emisaras iš Vilniaus. "Kai grįžau, sužinojau, kad vieną kartą per savaitę "Samanėlės" byla buvo vežama į Vilnių", - pasakoja A.Naujokas.

Jis mano, kad su tyrimo medžiaga buvo supažindinami suinteresuoti asmenys. A.Naujoko duomenimis, visus tuos veiksmus kuravo Valstybės saugumo departamentą (VSD) užvaldžiusių vadinamųjų valstybininkų veikiamas Saulius Trečekauskas, tuomet - Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotojas.

Vėlėliau jis buvo išmestas iš pareigų, bet ne dėl "Samanėlės". Manoma, kad VSD jį paaukojo ant Vytauto Pociūno bylos laužo. "Sudegino" paviešinę, kad pavymui V.Pociūnui "Dujotekanos" ryšius su politikais tyrę saugumiečiai esą neteisėtai sekė VSD agentą "S.T.". (Tuos saugumiečius reikėjo išmesti iš darbo, nes jie pradėjo liudyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, tyrusiam VSD veiklą.)

Dar S.Trečekauskas turėjo labai daug neaiškios kilmės turto ir skandalingai pagarsėjo teismuose su valstybe dėl keliasdešimties milijonų žalos, kurią esą patyrė jo žmona (irgi mokesčių inspekcijos darbuotoja), kai Pajūrio regioniniame parke negavo leidimo statyti daugiaaukščius namus.

Taigi tasai S.Trečekauskas asmeniškai ir atleido A.Naujoką iš darbo, kai šis atsisakė "baigti tą reikalą". Generalinio prokuroro A.Valantino sesers juodosios buhalterijos reikalą.

Bet A.Naujokas neatlyžo. Jis pasiskundė ...saugumui. Naivuolis neįtarė, kad dar nuo V.Pociūno bylos tyrimo blokavimo VSD ir Generalinė prokuratūra yra partneriai. "Norėjau pateikti tą informaciją, kad už mano nušalinimą galėjo būti mokami gana dideli pinigai, o tai yra kišimasis į valstybės valdymą, sakyčiau - valstybės pamatų griovimas, bet VSD man neleido išsižioti. Iš karto prasidėjo puolimas ir truko apie tris valandas. Buvau kaltinamas, kad mokiausi Maskvoje, tarnavau sovietų armijoje, - kaip aš galiu nebūti šnipas. Pats nežinodamas galiu toks būti! Atsisveikinant pasakė, kad dar susitiksime daug kartų, kad niekur nesikreipčiau, nes pokalbis labai konfidencialus, todėl kalbėjimas gali turėti labai nemalonių pasekmių", - pasakoja LNK "Paskutinei instancijai" buvęs Telšių apskrities mokesčių inspekcijos vadovas, kilęs iš tremtinių šeimos, todėl niekada nepriklausęs jokiai ideologinei sovietinei organizacijai - net spaliukų.

Arvydas Pocius, kuris tuo metu dar vadovavo VSD ir turėjo žinoti apie saugumiečių spaudimą generalinio prokuroro seserį demaskavusiam mokesčių inspekcijos vadovui, dabar pluša privačioje advokatų kontoroje. Jam "Paskutinės instancijos" vizitas buvo labai nemalonus ir netikėtas. "Pažįstat tokį Naujoką?" - "Nežinau. Leiskit man dirbti." - "Čia labai svarbu yra, nes tą žmogų VSD buvo išsikvietęs, jisai mokesčių inspekcijos vadovas buvo..." - "Aš nieko negaliu pasakyti, aš prašyčiau... - ...palikti, palikti... ši...aš patalpas." - "O kas sankcionavo jo tardymą"? - "Aš jums viską paaiškinau." A.Pocius amneziją simuliavo ir tada, kai ėjo VSD vadovo pareigas.

Po gąsdinimo akcijos saugume A.Naujokas pasiskundė prokuratūrai. Gavo atsakymą: viskas teisėta.

Bylos marinimo schema

Telšių rajono apylinkės prokuratūroje prokuroras Rolandas Sakalauskas prieš filmavimo kamerą pasijunta nepatogiai: "Aš sprendimą priėmiau savarankiškai ir jis nėra už tai atsakingas. Niekaip jis nesusijęs. Aš asmeniškai buvau nustebęs, kad žurnalistai sugavo tą momentą, kad jis pretendentas." Kas tas "jis", prokurore? Ką jūs čia malate? "Na, kad čia tyrimas nutrauktas todėl, kad generalinis, kad paskirtų jį."

Prireikė daug kantrybės ir takto, kol pagaliau R.Sakalauskas, prokuroras, kuris nutraukė bylą generalinio prokuroro seseriai, paaiškintų, kad "jis" - tai R.Sakalausko viršininkas - Telšių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Arūnas Gailius.

A.Gailius patvirtino R.Sakalausko sprendimą nutraukti bylą S.Jokšienei ir iškart išvyko pas generalinio prokuroro pavaduotoją Vytautą Barkauską pasimatuoti paaukštinimo - Klaipėdos apygardos prokuroro posto.

V.Barkauskas, LNK "Paskutinės instancijos" žiniomis, yra tikrasis šalies generalinis prokuroras. A.Valantinas tėra, atleiskite, pastumdėlis, kuris tiesiai sako nekelsiąs bylų dėl didžiųjų valstybės turto išgrobstymo atvejų ("Leo LT" ir pan.), jei jam nelieps politikai. V.Barkauskas - kas kita. Šis žmogus veikia, ir veikia savarankiškai.

Vos A.Gailius pasimatavo Klaipėdos apygardos prokuroro postą, V.Barkauskas "žengė žirgu". Jis atnaujino "Samanėlės" bylą ir paskyrė ją tirti Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Suprask, avansu tam pačiam A.Gailiui. "Aš tame pokalbyje dalyvavau", - patvirtino V.Barkauskas savo žinojimą apie A.Gailiaus pretenzijas į Klaipėdos apygardos prokuroro postą.

Iš A.Gailiaus ir R.Sakalausko pasakojimų apie "Samanėlės" bylos marinimo eigą galima susidaryti įspūdį, kad labiausiai jiems trukdė liudininkai, kurie tvirtino, jog tikrai gaudavo atlyginimą vokeliuose. "Sakė: "gavom", bet kai pasižiūri į žmones - ten 9 klases baigę, ant kastuvo pasirėmę stovėjo. Tai ką jis žino? Jam kažką davė pasirašyti, jis pasirašė", - šitaip pasakoja R.Sakalauskas. A.Gailius įžvelgia ir piktą valią. Esą kai kurie tokie liudininkai buvę atleisti iš darbo, o Lietuvoje esąs paprotys "valgyti vienam kitą".

Abu bylos marintojai patvirtino, kad netyrė juodosios buhalterijos finansinių šaltinių. Esą visi tie juodosios buhalterijos dokumentai ir pinigai atsiradę nežinia iš kur, nežinia kaip. O bylą nutraukė, "kadangi nustatyta, kad viskas yra tvarka". - "Nebuvo tų pajamų nelegalių?" - "Taip, taip." - "Tai byloje yra nustatyta ar ne?" - "Taip." - "Tai ir vokelių nebuvo?"- "Mes neįrodėm. Nebuvo surinkta duomenų."

Žiniasklaidos kontrolė ir "Samanėlė"

A.Naujoko pasakojimą apie tai, kad patyrė bendrą saugumiečių, prokurorų, FNTT spaudimą nesidomėti "Samanėlės" reikalais, patvirtina ir LNK "Paskutinės instancijos" patyrimas.

Apie tai, kad rašys šį straipsnį, jo autorė "Lietuvos žinių" redaktorių informavo telefonu šios savaitės pirmadienį. Kadangi straipsnis rengiamas pagal "Paskutinės instancijos" žurnalistinio tyrimo medžiagą, tai autorei nereikėjo su niekuo bendrauti dėl kokios nors papildomos informacijos. Tebuvo tas vienintelis telefono skambutis Valdui Vasiliauskui.

Antradienį Generalinėje prokuratūroje jau buvo kalbamasi, kad "Janutienė su Vasiliausku kažką vėl rengia". Išvada paprast�: žurnalistų telefoninių pokalbių yra klausomasi.

Pokalbių klausytis galima tik tada, kai yra įtariamas sunkus arba ypač sunkus nusikaltimas. Šiuo atveju yra priešingai: žurnalistai įtaria, kad generalinio prokuroro pavaldiniai, pasitelkę VSD ir FNTT, nuslėpė galbūt sunkų nusikaltimą - 1,2 mln. vertės juodąją buhalteriją ir ketina tęsti šitą "veiką".

Tas ir yra įdomiausia, nes "Samanėlės" byla meistriškai marinama toliau. Žurnalistams suuodus apie generalinio prokuroro pavaduotojo V.Barkausko klastą permesti atnaujintą "Samanėlės" bylą į Klaipėdos apygardą, o jai vadovauti skirti "Samanėlės" bylą numarinusį Telšių apylinkės vyriausiąjį prokurorą, Generalinė prokuratūra atšaukė savo sprendimą. Dabar byla paskirta į Šiaulius.

Šiaulių apygardos (prieš tai - miesto) prokuratūrai nuo 1984 metų vadovauja toks Anatolij Mirnyj.

"Paskutinės instancijos" žiniomis, tai jis davė daugiausia sankcijų pasiklausyti žurnalistus, kuriuos VSD pavadino vanagais, arba tais, kurie viešino "valstybininkų" aferas ir kitaip kenkė "Dujotekanos" globojamų politikų, saugumiečių, aukštųjų biurokratų veiklai. Vadinamuosius vanagus kaltina paveikus politikus taip, kad darbo neteko Albinas Januška, A.Pocius, S.Trečekauskas, du pagrindiniai VSD generalinio direktoriaus pavaduotojai. Garbės daugoka, be ar tai - įstatymiškas pagrindas pradėti žurnalistų sekimą?

LNK "Paskutinė instancija" aplankė A.Mirnyj abiem progom: kaip "Samanėlės" bylos marinimo estafetės perėmėją ir galimą žurnalistų sekimo sankcionuotoją. Klausiame, ką ponui sako tokios pavardės: Tomas Dapkus, Virgis Valentinavičius, Darius Kuolys, Valdas Vasiliauskas, Kęstutis Girnius, Rūta Janutienė? Ar prokuroras sankcionavo jų telefoninių pokalbių klausimąsi? A.Mirnyj atrėžia: "Aš neprivalau jums aiškinti apie savo sankcijas."

"O VSD prašo?" - "Būna, kad ir prašo." - "O ką pateikia?" - "Medžiagą pateikia." - "Kokią medžiagą?" - "Įvairią, kurios negaliu komentuoti", - neneigia savo santykių su VSD prokuroras. O kaip su tais žurnalistais? "Neprivalau jums atsakyti", - nepaneigia dalyvavęs persekiojant neparankius žurnalistus prokuroras, kuriam Generalinė prokuratūra patikėjo A.Valantino sesers bylą.

Spėjama, kad antrą kartą prokurorai nedarys tos pačios klaidos ir bylos patys nenutrauks. Ji, galutinai panaikinus įrodymus, keliaus į Šiaulių apygardos teismą, kuriam vadovauja teisėjas Boleslovas Kalainis. Mūsų žiniomis, būtent šis teisėjas patvirtina A.Mirnyj sprendimus VSD ir Generalinę prokuratūrą užvaldžiusios "valstybininkų" grupuotės pageidavimu klausytis žurnalistų.

Bet pasitikslinkime, klausdami Šiaulių apygardos teismo pirmininką B.Kalainį: "Ar davėt leidimą juos klausytis, jų telefonų?" Teisėjas reaguoja nervingai, bet neskuba paneigti mūsų informacijos: "Kas susiję su operatyvine informacija, aš apskritai negaliu kalbėti. Nieko nesakyt..."

Nesako, bet ir nepaneigia įtarimų, kad žurnalistų komanda buvo sekama viso "Samanėlės" žurnalistinio tyrimo metu. Generalinio prokuroro sesuo sugebėdavo išvengti susidūrimo su "Paskutine instancija", nors ši net du kartus sukorė kelią į Telšius. "Samanėlės" kontora abu kartus būdavo tuščia, nors mūsų žvalgai tvirtino, kad prieš valandėlę visi buvo vietoje.

Generalinis prokuroras A.Valantinas taip pat dvi savaites slapstėsi nuo mūsų klausimų apie savo viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"