Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kad išeivija neišsivaikščiotų

 
2012 08 20 7:42
"Kiek mes, išeivijos lietuviai, norime būti aktyvūs kaip Lietuvos piliečiai? - klausė Londone gyvenantis pianistas R.Vingras./LŽ archyvo nuotrauka
"Kiek mes, išeivijos lietuviai, norime būti aktyvūs kaip Lietuvos piliečiai? - klausė Londone gyvenantis pianistas R.Vingras./LŽ archyvo nuotrauka

Londono 'Santaros-Šviesos' klubas kviečia į antrus metus rengiamas Išeivijos studijų dienas. Šeimininkai ir svečiai iš Lietuvos pasiryžę diskutuoti išeivijos kūrėjų ir Lietuvos kultūros santykių tema. Vienas renginio tikslų - telkti Jungtinės Karalystės lietuvių šviesuomenę.

Rugsėjo 8-9 dienomis į Hempšyro grafystės Hedlio parke esančią Lietuvių sodybą rinksis Anglijoje gyvenantys tautiečiai ir svečiai iš Lietuvos. Jie pasiryžę diskutuoti išeivijos kūrėjų ir Lietuvos kultūros santykių tema. Vienas renginio tikslų - telkti Jungtinės Karalystės lietuvių šviesuomenę. Kitas - pasvarstyti, kokios perspektyvos jos laukia Lietuvos valstybės ir lietuviškos kultūros atžvilgiu. Studijų dienos skatina rūpintis etnokultūrinės savasties išsaugojimu už geografinės Lietuvos ribų.

Lietuvių sodyba - tai 22 ha teritorijoje esantis XIX amžiaus pastatas, anksčiau priklausęs jūrų pirkliui. Nuo Londono iki jo - valanda kelio. Raudonų plytų name įrengtas 18 kambarių viešbutis, konferencijų salė, baras. Lietuvių bendruomenė pastatą įsigijo 1954 metais. Jis stūkso apsuptas miškų, netoli tyvuliuoja ežeriukas - jame smagu ataušinti nuo diskusijų įkaitusią galvą.

Renginio išvakarėse, rugsėjo 7 dieną, Londono "Lauderdale House" vyks iškilaus lietuvių kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus 80-mečio minėjimas. Tarptautinei publikai bus pristatytas vieno žymiausių Lietuvos muzikų gyvenimo ir kūrybos kelias. Įspūdžiais ir mintimis dalysis dirbusieji kartu su B.Kutavičiumi - leidybinės įmonės "Toccata Classics" įkūrėjas Martinas Andersonas ir dirigentas Gregory Rose'as. Skambės kompozitoriaus kamerinė muzika, kurią įkvėpė aštuoni dailininko Stasio Eidrigevičiaus tapybos darbai.

Liberalų forumas

- Kokios jūsų klubo ir nuo 1957-ųjų veikiančios "Santaros-Šviesos" federacijos sąsajos? - LŽ teiravosi Londono "Santaros-Šviesos" klubo koordinatoriaus, pianisto Rimanto Vingro.

- Mūsų klubas gyvuoja jau treti metai. Anksčiau bendruomenės nariai savo iniciatyva buvo surengę diskusiją tapatybės tema. Po jos kilo mintis kurti organizaciją, kuri veiktų kaip forumas, - išsisakyti, dalytis mintimis, įžvalgomis, jausenomis. Nusprendėme eiti išmėgintu keliu - perimti liberalios Amerikos lietuvių organizacijos "Santara-Šviesa" veikimo formą. Mat ir mes, gyvenantys Anglijoje, esame pasisėmę angliškojo liberalizmo. Taip ir atsirado santarietiškas darinys.

- Ar "Santaros-Šviesos" federacija kaip nors laimino jūsų steigimąsi?

- "Santara-Šviesa", kaip sumanyta kultūrologo Vytauto Kavolio, yra organizacija, neturinti organizacijos bruožų. V.Kavolis, manau, labai išmintingai ją sukonstravo. Ji neturi formalios, fiksuotos narystės. Nėra jos ir mūsų klube. Tad neturėjome ir į ką kreiptis palaiminimo. Apie save pranešėme iškiliausiems "Santaros-Šviesos" veikėjams - filosofui Leonidui Donskiui, istorikui Egidijui Aleksandravičiui. Stiprų impulsą davė prezidento Valdo Adamkaus apsilankymas. Mėginame išlaikyti ryšius su Amerikos santariečiais, mūsiškiai vyksta į "Santaros-Šviesos" susitikimus Alantoje.

Kultūra be sienų

- Koks tinklas sieja Jungtinėje Karalystėje gyvenančius lietuvių inteligentus?

- Išeivijos studijų dienos ir siekia šio tikslo - telkti. Praėjusį rudenį Barbikano menų centre Londone, Šv. Egidijaus (St. Giles) bažnyčioje surengėme "Čiurlionio maratoną". Jame dalyvauti kvietėme Anglijoje gyvenančius lietuvių pianistus. Kas paaiškėjo? Atsišaukė net dvidešimt. Matot, kokios pajėgos - niekuo nenusileidžia Vilniui ar Kaunui. Tas pats sakytina ir apie užsienyje reziduojančius lietuvių rašytojus. Viena paskatų rengti Išeivijos dienas - bendravimo, susitikimo siekis. Gajus suvokimas, kad Lietuvos kultūra baigiasi ties valstybės sienomis. Už jų esą kultūrą reprezentuoja tik valstybinė struktūra - kultūros atašė tinklas. Tačiau yra daugybė užsienyje gyvenančių tautiečių, kurie atlieka tą patį darbą. Apie tai ir norime kalbėti Išeivijos studijų dienomis.

- Tiesiog siekiate burti lietuvius?

- Taip. Lituanistinės studijos buvo organizuojamos Vokietijoje, vėliau nunyko, persikėlė į Lietuvą. Nepretendavome į panašų veikimo modelį. Viską lėmė situacija. Nesvarbu, senesnė išeivių banga ar naujoji - problemos išlieka panašios. Per studijų dienas atsigręžiame į praeitį, tačiau neišleidžiame iš akių šiandienos ir klausiame, ką turėtume daryti ateityje.

- Apie tai ir kalbės pranešėjai?

- Programa sudaryta tarsi iš dviejų dalių. Studijų dienos vyks Lietuvių sodyboje, netoli Gilfordo miestelio. Išvakarėse, rugsėjo 7 dieną, Londone minėsime kompozitoriaus B.Kutavičiaus 80-metį. Savo anglakalbiams bičiuliams norime pristatyti jo asmenybę, kūrybą. Susitikimas rengiamas Londone, kad apsilankytų daugiau anglakalbių. Išsisklaidžiusius po pasaulį lietuvius sieja lietuviška kultūra. B.Kutavičius yra svarbi jos figūra, nepakartojamas tos kultūros ženklas. Norime tokiais ženklais dalytis su vietiniais. Tačiau rūpi ir kitas klausimas - kaip ilgai ta kultūra mus vienys? Ar ji mus - užsienyje ir Lietuvoje gyvenančią tautą - sies ir ateityje? Šios temos ir persikels į diskusijas Lietuvių sodyboje. Atokesnė vieta pasirinkta siekiant išvengti pagundos išsivaikščioti (juokiasi).

Pažvelgus objektyviai

- Kokie studijų dienų programos akcentai jums atrodo svarbesni?

- Galiu perteikti asmeninį įspūdį. Kai pradėjome domėtis išeivijos rašytojais, visai kitaip ėmiau suvokti jų svarbą. Visų pirma, toje literatūroje įamžintas turtingas išeivijos gyvenimas. Antra, jaučiame pareigą apie tai kalbėti. Pavyzdžiu paimkime du kompozitorius - Vytautą Bacevičių ir jo amžininką Balį Dvarioną. Pastarasis gyveno Lietuvoje, turėjo šeimą. Ji stengiasi garsinti B.Dvariono vardą, rengiami konkursai. O V.Bacevičius gyveno JAV, neturėjo šeimos, nėra kam pasirūpinti jo kūryba. Todėl žinodami emigranto padėtį jaučiame pareigą apie tai kalbėti.

Programa stengiamės "padengti" tris menus: dr. Rasa Žukienė kalbės apie vidurinės kartos dailininkus, kurie veržiasi į pasaulį vedami profesinių tikslų. Dr. Dalia Kuizinienė pristatys emigracijoje besiformuojančios šiuolaikinės lietuvių prozos įvairovę. O dr. Rūta Stanevičiūtė aptars lietuvių muzikų korespondenciją vadinamojo šaltojo karo metais. Šių temų neišsemsime, dideli klodai. Romas Kinka pristatys tris Jungtinės Karalystės lietuvių išeivijos veikėjus. Pranešimus taip pat skaitys rašytoja Mari Poisson, menotyrininkė Raminta Bumbulytė ir keletą tarptautinių apdovanojimų pelniusi dramaturgė Arna Aley. Dalyviai taip pat turės progą susipažinti su aktorės Živilės Šlekytės-Roche kūryba.

Apsilankys ir valdžios atstovų. Tai svarbu, nes norime gyvo pašnekesio su kultūros politikos kūrėjais. Išeivijoje labai lengva užsisklęsti ir nebečiuopti Lietuvos gyvenimo pulso, įvykių, įtampos.

- Kiek laiko jūs pats gyvenate užsieniuose?

- Jungtinėje Karalystėje gyvenu septintus metus, prieš tai septyneri prabėgo Amerikoje ir ketveri Maskvoje.

- Susitikimo Lietuvių sodyboje klausimą peradresuoju jums: "Išeivijos studijų dienų projektas - kas toliau?"

- Projektas susikristalizavo, išryškėjo pagrindinės jo atramos. Svarbiausia jų - kiek mes, išeivijos lietuviai, norime dalyvauti Lietuvos kultūroje? Kitas aspektas - kiek norime būti aktyvūs kaip Lietuvos piliečiai? Į tai už mus niekas neatsakys - tik mes patys.

- Pernai po renginio keliaujant namo vienas jūsų kolega prabilo: "Santarietės merginos yra pačios gražiausios. Juk reikia vieną sykį į dalykus pažvelgti objektyviai." "Kaip tau žiebs už objektyvumą...", - jam atsakė kitas. Tad ar ketinate į jas pažvelgti objektyviai?

- (Juokiasi). Turime tokią nuostatą, kad santarietės yra pačios gražiausios. Šie juokai yra perimti iš Amerikos santariečių folkloro.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"