Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

K.Betingis apkaltino pirmuosius valstybės asmenis

 
2010 11 03 0:00
Erlendo Bartulio nuotrauka
Erlendo Bartulio nuotrauka

Kęstutis Betingis grįžta į Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro kabinetą aukštai pakelta galva - jis bus vienintelis prokuroras, išvengęs atsakomybės už skandalingai aplaidų Kauno galimos pedofilijos bylos tyrimą. Niekas nepareikalavo iš K.Betingio atsakyti už žodžius, kuriais jis apkaltino pirmuosius valstybės asmenis.

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras K.Betingis, kurio vadovaujami ir kontroliuojami prokurorai aplaidžiai, neoperatyviai, ir nekvalifikuotai tyrė Kauno galimos pedofilijos bylą ir dėl to žuvo net keturi Lietuvos piliečiai, tarp jų pirmąkart Lietuvoje buvo nužudytas teisėjas, gali išvengti atsakomybės.

Generalinis prokuroras sutrikęs

Generalinis prokuroras Darius Valys, matyt, veikiamas interesų grupių, keičia savo poziciją K.Betingio atžvilgiu ir bijosi skųsti Vyriausiajam administraciniam teismui žemesnio teismo sprendimą grąžinantį šį prokurorą į Kauno apygardos prokuratūros vadovus.

Visuomenėje pasipiktinimą sukėlęs šių metų spalio 25 dieną Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) teisėjo Gintaro Dzedulionio sprendimas, kuriuo naikinamas laikinai ėjusio generalinio prokuroro pareigas Raimondo Petrausko šių metų birželio 9 dienos įsakymas skirti tarnybinę nuobaudą Kauno apygardos vyriausiajam prokurorui K.Betingiui ir perkelti jį į žemesnes pareigas, tai yra dirbti eiliniu šios prokuratūros skyriaus prokuroru, nedelsiant grąžinant K.Betingį į Kauno apygardos prokuratūros vadovus ir priteisiant jam daugiau kaip 6 tūkst. litų darbo užmokesčio skirtumą, gali taip ir likti neapskųstas Vyriausiajam administraciniam teismui ir įsigalioti. Dabartinis generalinis prokuroras D.Valys, veikiamas interesų grupių bei aukštų Generalinės prokuratūros prokurorų, mindžikuoja vietoje ir baiminasi pateikti apeliacinį skundą aukštesniajam teismui.

Dar šių metų liepos 29 dieną tas pats generalinis prokuroras D.Valys VAAT išsiuntė atsiliepimą K.Betingio byloje. Generalinės prokuratūros vadovas informavo administracinį teismą, kad jis ne tik neatšaukia laikinai generalinio prokuroro pareigas ėjusio R.Petrausko įsakymo, bet teismui argumentavo šio įsakymo teisėtumą teigdamas, kad jis niekaip nepažeidžia nei Prokuratūros įstatymo, nei kitų teisės aktų, ir pažymėdamas, jog paties K.Betingio teiginiai skunde teismui yra neatitinkantys tikrovės. Ten pat D.Valys prašė pareiškėjo skundą atmesti kaip nepagrįstą ir negrąžinti jo į apygardos vyriausiuosius prokurorus.

Drąsiaus Kedžio pareiškimas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimos seksualinės prievartos jo mažametės dukters (tuo metu - 4 metų amžiaus) atžvilgiu Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate gautas 2008 metų lapkričio 30 dieną. Tą pačią dieną Petrašiūnų policijos nuovadoje pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurį kontroliavo Kauno miesto apylinkės prokuratūra.

Konstitucija numato, kad ikiteisminį tyrimą organizuoja, jam vadovauja ir valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose palaiko prokuroras. Baudžiamojo proceso kodeksas teigia, kad prokuroras turi teisę pats atlikti visą ikiteisminį tyrimą ar atskirus ikiteisminio tyrimo veiksmus. Kai ikiteisminį tyrimą ar atskirus jo veiksmus atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnai, prokuroras privalo kontroliuoti, kaip vyksta ikiteisminis tyrimas. Prokuroras duoda ikiteisminio tyrimo pareigūnams privalomus nurodymus, panaikina neteisėtus ar nepagrįstus jų nutarimus.

Nepaliko akmens ant akmens

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vadovaujamas Stasio Šedbaro, parlamentinio tyrimo metu nustatė, kad "ikiteisminis tyrimas pagal D.Kedžio skundą ir vėlesnius skundus (prašymus, pareiškimus) Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate buvo atliekamas aplaidžiai, neoperatyviai ir nekvalifikuotai, o šį ikiteisminį tyrimą kontroliavusi Kauno miesto apylinkės prokuratūra nesiėmė priemonių tyrimui paspartinti, visų procesinių ir operatyvinių veiksmų įrodymams surasti ir įtvirtinti, taip pat daryti atitinkamą įtaką Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, kad būtų pašalintos kliūtys tinkamai atlikti ikiteisminį tyrimą".

2009 metų sausio 30 dieną tyrimą perėmė Kauno miesto apylinkės prokuratūra ir čia jis jau vyko be policijos tyrėjų.

Seimo nutarimu patvirtintose išvadose teigiama, kad "Kauno miesto apylinkės prokuratūroje šis ikiteisminis tyrimas taip pat buvo atliekamas nekompetentingai ir nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekse (BPK) nustatyto reikalavimo ikiteisminį tyrimą atlikti per kuo trumpiausius terminus, o Kauno apygardos prokuratūra netinkamai vykdė šiame kodekse numatytą imperatyvą generalinio prokuroro nustatyta tvarka kontroliuoti, kaip laikomasi šio reikalavimo".

Seimo tyrimas nustatė, kad "perėmusi tyrimą Kauno miesto apylinkės prokuratūra akivaizdžiai vilkino šį ikiteisminį tyrimą, nes iš esmės jokių naujų, tačiau tuo metu būtinų procesinių veiksmų neatliko, taip pat nebuvo skirtas reikiamas dėmesys ir gautai naujai informacijai apie kitos mergaitės galimą tvirkinimą".

2009 metų birželio 11 dieną bylą iš Kauno miesto apylinkės prokuratūros perėmė aukštesnieji prokurorai. Tyrimą pradėjo vesti Kauno apygardos prokuratūra.

Du neveikimo mėnesiai

Seimas savo nutarimu konstatavo, kad K.Betingio vadovaujamai "Kauno apygardos prokuratūrai perėmus ikiteisminį tyrimą daugiau kaip du mėnesius jokių esminių tyrimo veiksmų, kurie būtų sudarę galimybę sėkmingai baigti ikiteisminį tyrimą, atlikta nebuvo". Seimas pažymėjo, kad šie faktai demonstruoja arba Kauno apygardos prokuratūros neveikimą, arba nekompetenciją.

Lietuvos parlamentas nustatė, kad "Kauno apygardos prokuratūra (...) perėmusi šį ikiteisminį tyrimą, netyrė, kas kaltas dėl Kauno miesto apylinkės prokuratūroje atlikto ikiteisminio tyrimo trūkumų, nesprendė, kokios drausminės priemonės taikytinos kaltiems pareigūnams, kokių organizacinių priemonių reikia imtis, kad ikiteisminiai tyrimai Kauno miesto apylinkės prokuratūroje būtų kontroliuojami ir (arba) atliekami operatyviai ir kvalifikuotai".

Kauno miesto apylinkės prokuratūra yra pavaldi Kauno apygardos prokuratūrai.

D.Kedžiui oficialiai pranešus Generalinei prokuratūrai apie savo įtarimus, susijusius su Kauno apygardos teismo teisėju Jonu Furmanavičiumi, jokių veiksmų dėl to nei Algimanto Valantino vadovaujamoje Generalinėje prokuratūroje, nei K.Betingio Kauno apygardos prokuratūroje nebuvo imtasi.

2009 metų rugpjūčio 18 dieną, tuomečiam generaliniam prokurorui A.Valantinui išėjus atostogų, bylą, kurioje figūravo ir A.Valantino kurso draugas teisėjas J.Furmanavičius, generalinio prokuroro pavaduotojas Vytautas Barkauskas atėmė iš Kauno apygardos prokuratūros ir perdavė Vilniaus apygardos prokurorams. Tai padaryta po to, kai D.Kedys dar kartą išsiuntinėjo žiniasklaidai vaizdo įrašus su jo dukters šiurpinančiais pasakojimais apie iškrypėlių vykdytą jos seksualinį išnaudojimą. A.Valantinas buvo itin nepatenkintas šiuo savo pavaduotojo sprendimu.

Iki tol net du kartus (po D.Kedžio skundų) byla buvo išsireikalauta į Generalinę prokuratūrą patikrinti, tačiau A.Valantino buvo vis liepiama ją grąžinti K.Betingio prokurorams, teigiant, kad tyrimas neva vyksta sklandžiai.

Prokurorai "užmiršo" V.Naruševičienę

Praeitų metų spalio 5 dieną, 8 val. 30 min., Kaune buvo rastas nušauto Kauno apygardos teismo teisėjo J.Furmanavičiaus lavonas. Kauno apygardos prokuratūra pradėjo tyrimą, pas vyriausiąjį prokurorą K.Betingį vyko skubūs pasitarimai. Į Kauną atvyko pats generalinis prokuroras A.Valantinas, aukšti policijos pareigūnai. Buvo svarstomi nužudymo motyvai. Nurodyta nedelsiant skirti apsaugą galimos pedofilijos bylos figūrantams Andriui Ūsui ir Laimai Stankūnaitei. Lygiai po trijų valandų iš mokyklos grįžusi trečiosios bylos figūrantės Violetos Naruševičienės dukra rado nužudytą savo motiną. Kaip ir į teisėją, žudikas (ar žudikai) į moterį paleido keturias kulkas - dvi į kūną, dvi į galvą. Per operatyvinį pasitarimą kriminalistai domėjosi, ar apsaugą reikia skirti tik A.Ūsui ir L.Stankūnaitei, ar nėra daugiau susijusių asmenų. A.Valantinas ir K.Betingis V.Naruševičienės nepaminėjo, nors su byla buvo puikiai susipažinę. Tai kaunietei kainavo gyvybę.

Seimas konstatavo ir tai, kad aplaidus ir nekompetentingas ikiteisminis tyrimas ir jo kontrolė pakenkė ne tik pačiam tyrimui, sukomplikavo galimybę jį sėkmingai baigti, bet ir padarė žalą teisingumo įgyvendinimui, jos nebebus galima pašalinti.

Po praeitų metų spalį Kaune vykusių žudynių pačioje prokuratūroje buvo atliktas tarnybinis patikrinimas ir nubausta nemaža įvairaus rango prokurorų, tiesa, dažnai simbolinėmis nuobaudomis. Tačiau tuometis generalinis prokuroras A.Valatinas nuožmiai gynė Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą K.Betingį, kuriam teko didžiausia atsakomybė, ir neskyrė jam jokios nuobaudos.

Paieškos imitacija

Nors galimos pedofilijos bylos tyrimas vyko Vilniaus apygardos prokuratūroje, tačiau teisėjo J.Furmanavičiaus ir V.Naruševičienės nužudymo bylas tyrė Kauno apygardos prokuratūra. Beje, pedofilijos byla atsidūrė Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmame labai sunkių nusikaltimų tyrimo skyriuje, kuriam vadovauja Rita Aliukonienė. Vyriausioji prokurorė taip pat yra J.Furmanavičiaus, o drauge ir generalinio prokuroro A.Valantino, kurso draugė. Ar ne dėl to taip sunkiai tyrimas skinsis kelią net ir šioje prokuratūroje? Tuo metu nužudymo bylose Kauno prokurorai paskelbė D.Kedžio paiešką.

Pasipiktinę teisėsaugos neveiklumu krašto piliečiai nuolat rengė protesto akcijas ir mitingus prie Generalinės prokuratūros ir Kauno apygardos prokuratūros pastatų. Kauniečiai nuolat taikiai protestavo prie Laisvės alėjoje įsikūrusios apygardos prokuratūros: ateidavo su mažais vaikais, degindavo žvakutes, atnešdavo vaikiškų žaislų, prašydavo apginti jų vaikus nuo iškrypėlių ir ragino K.Betingį trauktis. Vyriausiajam prokurorui trūko kantrybė: jis raštu kreipėsi į Kauno policijos viršininką reikalaudamas protestuotojus bausti, kviesti juos į nuovadas. Tai sukėlė dar didesnį visuomenės pasipiktinimą.

K.Betingis nuolat rengė spaudos konferencijas, kuriose gyrėsi, esą tuoj tuoj D.Kedys bus surastas, o teisėsauga jau beveik jį sulaikė. Pedofilija įtariamą A.Ūsą remianti žiniasklaida nuolat viešino iš konteksto ištrauktas bylos, taip pat D.Kedžio paieškos, detales, dažnai apie galimą jo buvimo vietą. Visuomenė buvo nuolat klaidinama, neva D.Kedžio pėdsakai aptikti Ispanijoje ar Londone. Kompetentingos institucijos gavo informacijos, leidžiančios įtarti, kad ši tendencinga informacija buvo slapta teikiama būtent iš Kauno apygardos prokuratūros, nors šešėlis gudriai buvo permetamas ant Vilniaus ar Generalinės prokuratūrų prokurorų.

2010 metų balandžio 17 dieną, apie 11 val. 30 min., Kauno rajono policijos komisariate gautas pranešimas apie Samylų seniūnijoje, netoli Šlienavos kaimo, ant Kauno marių kranto rastą vyro lavoną ir šalia jo gulintį pistoletą. Dar kartą pasitvirtino visiškas Kauno prokurorų ir policijos aplaidumas. Tik balandžio 20 dieną nenustatytos tapatybės vyro lavonas buvo atpažintas kaip D.Kedys ne teisėsaugininkų, o jo artimųjų, kurie patys susirado jo lavoną. Tai sukėlė milžinišką visuomenės pasipiktinimą.

Laikinasis generalinis prokuroras R.Petrauskas atima bylą iš K.Betingio ir perduoda ją tirti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorams. K.Betingis iškviečiamas į Vilnių, generalinis prokuroras pasiūlo jam trauktis iš pareigų. K.Betingis atsisako. Tada R.Petrauskas viešai pareiškia, kad K.Betingis gali būti nušalintas, ir pradedamas tarnybinis patikrinimas. Balandžio 23 dieną Kauno apygardos prokuratūroje K.Betingis surengia spaudos konferenciją.

Atsakas prezidentei?

Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras K.Betingis pareiškė, kad "ne vieną mėnesį buvo ieškomas labai pavojingas asmuo (D.Kedys), o galiausiai jį ėmėsi ginti pirmieji valstybės asmenys". Tai, matyt, buvo vyriausiojo prokuroro netiesioginis atsakas prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri ne kartą viešai piktinosi netinkamu Kauno galimos pedofilijos ir ją lydinčių paslaptingų bylų tyrimais, reikalavo prokurorų asmeninės atsakomybės, atstatydino generalinį prokurorą A.Valantiną, nepratęsė jo pavaduotojų įgaliojimų. Šioje spaudos konferencijoje K.Betingis išplūsta prokuratūrą ir jos vadovybę, liaupsina save.

Generalinės prokuratūros tarnybinio tyrimo komisija tempė laiką ir galų gale rekomendavo K.Betingio nebausti. Vis dėlto laikinai einantis generalinio prokuroro pareigas R.Petrauskas priėmė sprendimą komisijos rekomendaciją atmesti ir, remiantis surinkta medžiaga, perkelti Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą į žemesnes pareigas. R.Petrauskas konstatavo, kad savo "veiksmais K.Betingis padarė žalą prokuratūros, kaip valstybės institucijos, prestižui visuomenėje, pažemino jos vardą, pakirto pasitikėjimą prokurorais kaip nešališkais ikiteisminio tyrimo organizatoriais ir vadovais".

Gudri manipuliacija

Šių metų spalio 15 dieną VAAT posėdyje liudijo buvęs laikinasis prokuratūros vadovas R.Petrauskas. Žiniasklaidoje buvo paskelbta, kad teismui pareiškė atleidęs K.Betingį norėdamas sustabdyti prokuratūros puolimą. Tačiau tai neatitinka tikrojo prokuroro liudijimo. R.Petrausko žodžiai viešumoje gudriai buvo iškraipyti, paverčiant K.Betingį tariama auka, neva nepagrįstai nukentėjusia nuo D.Kedžio rėmėjų. LŽ turimi teismo dokumentai rodo ką kita.

Iš tiesų R.Petrauskas paliudijo, kad kaip tuometis prokuratūros vadovas jis turėjo spręsti, kaip sustabdyti prokuratūros menkinimo kampaniją, ir tai darė. Tačiau, o tai nutylima viešumoje, R.Petrauskas teismui paaiškino, kad būtent pats Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras K.Betingis ir prisidėjo, skatino tą menkinimo kampaniją savo viešais pasisakymais, nukreiptais prieš pirmuosius valstybės asmenis, prokuratūrą, prokurorus, neprisiimdamas atsakomybės už ikiteisminio tyrimo eigą. R.Petrauskas atkreipė dėmesį ir į tai, kad pedofilijos byloje nubaustas vienas K.Betingio pavaduotojas, o nužudymo byloje - kitas pavaduotojas, tačiau ir pats K.Betingis, kaip vadovas, turėjo prisiimti atsakomybę. Prokuratūrai vadovavęs R.Petrauskas atkreipė teismo dėmesį, kad tarnybos metu, būdamas apygardos prokuratūros vadovu, K.Betingis viešai menkino ir žemino tos pačios prokuratūros vardą.

Tačiau parengus visuomenę buvo skubiai paskelbtas teismo sprendimas grąžinti K.Betingį į Kauno apygardos vyriausiuosius prokurorus. O generalinis prokuroras D.Valys viešai prieš TV kameras sutriko, nesiryždamas skųsti šio teismo sprendimo. Kas stovi už administracinio teismo sprendimo ir kas pančioja generalinį prokurorą D.Valį, skaitykite rytdienos numeryje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"