Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Juodosios prokuratūros skylės

 
2010 12 08 0:00
S.Jokšienei ir A.Šilinui beveik buvo pavykę išvengti teisiamųjų suolo.<br>DMN nuotrauka
S.Jokšienei ir A.Šilinui beveik buvo pavykę išvengti teisiamųjų suolo.
DMN nuotrauka

2006 metų vasarą paskelbtas karas atlyginimams 'vokeliuose', sulaukęs nemažo valstybės piliečių palaikymo, pradėjo bliūkšti, nes paaiškėjo, kad labiausiai nukenčia apie neteisėtai mokamus atlyginimus pranešę darbuotojai, o darbdaviai sugeba išsisukti. Kilo skandalas paaiškėjus, kad Generalinė prokuratūra, turėjusi palaikyti kovą su 'vokeliais', organizuoti nustatytų 'juodųjų buhalterijų' ikiteisminius tyrimus ir jiems vadovauti, toleravo ir iki šiol toleruoja stambiausio tyrimo marinimą.

Geriausiai žinomos "vokelių" skandalo aukos - apie tuomečio Seimo nario Viktoro Uspaskicho įmonėje Krekenavos agrofirmoje mokamus atlyginimus vokeliuose prabilusi krekenaviškė Dalia Budrevičienė ir Telšių UAB "Samanėlė" netikėtą patikrinimą sankcionavęs tuometis Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Antanas Naujokas.

Jie abu neteko darbo, D.Budrevičienę bandė sumalti teismų girnomis ir ją kompromituojančiais liudijimais, o A.Naujoką - Valstybės saugumo departamento grasinimais ir bandymais sukompromituoti. A.Naujokas atlaikė jį užgriuvusias negandas ir išbandymą nedarbu. O D.Budrevičienė tapo invalide, parado savo sveikatą dėl streso ir teismų.

Nenorima ir negirdima

D.Budrevičienės stojęs ginti advokatas Kęstutis Čilinskas 2006-ųjų pradžioje tvirtino, kad dėl Krekenavos agrofirmos pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl netinkamos apskaitos tvarkymo yra per siauras, nes susiduriama su nelegaliais pinigais, kurie gaunami klastojant dokumentus, vengiant mokėti mokesčius. K.Čilinsko nuomone, šį tyrimą turėjo perimti Generalinė prokuratūra, o tai padaryti, pasak advokato, turėjo paraginti ir prezidentas Valdas Adamkus.

K.Čilinskas buvo įsitikinęs, kad su šia ir panašiomis bylomis susiję liudytojai turi būti įslaptinti, taip apsaugant juos nuo atleidimo iš darbo ar kitokio pobūdžio spaudimo.

Tačiau protingi žodžiai nebuvo išgirsti. Kai 2006 metų gruodžio 22 dieną buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl UAB "Samanėlė" juodosios buhalterijos, jis vyko kaip tik taip, kaip nereikėjo. Liudytojai nebuvo įslaptinti, kas tik norėjo, galėjo jiems daryti poveikį, tyrimo neperėmė Generalinė prokuratūra, net nebuvo tiriami nelegalių pinigų atsiradimo šaltiniai.

Tai, kaip buvo marinamas tyrimas bendrovėje, kuri partiniais ryšiais susijusi su "Tvarkos ir teisingumo" partija, o giminystės ryšiais - su tuomečiu generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu, liudija dokumentas, kurį gavo LŽ - 2009 metų liepos 17 dienos Telšių rajono apylinkės prokuroro Rolando Sakalausko nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą.

Tvirti įrodymai

Telšių rajono apylinkės prokuratūra, pavaldi generaliniam prokurorui, nemažai nuveikė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Telšių skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas būtų numarintas.

Telšių FNTT ikiteisminį tyrimą dėl "Samanėlės" direktorės ekonomikai Stasės Jokšienės pradėjo pagal labai rimtus Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius - 222 str. 1 dalį ir 182 str. 2 dalį dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir sukčiavimo. Ypač rimta 182 str. 2 dalis, numatanti laisvės atėmimą iki 8 metų.

Gali būti, kad pradėję tyrimą pareigūnai nežinojo, jog S.Jokšienė - generalinio prokuroro A.Valantino sesuo. A.Valantinui nerimą turėjo kelti ne tik tai, kad jo vienintelė sesuo gali ilgam atsidurti už grotų, bet ir rūpestis dėl savo ateities. Jeigu artima generalinio prokuroro giminaitė būtų nuteista už sunkų nusikaltimą, jam tektų trauktis iš valstybės tarnybos.

Pirmus dvejus su puse metų tyrimą atliko FNTT Telšių skyrius, jau suvokęs, kokio kalibro asmenys įtraukti į bylą, ir netrukęs sulėtinti apsukų. Tačiau pirmąją dieną surasti įrodymai ir paimti įkalčiai buvo tokie svarūs, kad tyrėjai negalėjo jų nevertinti.

2007 metų balandžio 25 dieną Telšių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateiktoje specialisto išvadoje dėl UAB "Samanėlė" ūkinės finansinės veiklos teigiama, kad tyrimui pateiktame "žurnale" nurodytos sumos už laikotarpį nuo 2006 metų sausio 1-osios iki 2006 metų lapkričio 30-osios yra didesnės, negu priskaičiuotos bendrovės dirbančiųjų darbo užmokesčio priskaitymo kortelėse bei suvestiniuose registruose, susijusiuose su darbo užmokesčio priskaitymu. Buvo padaryta išvada, kad neoficialiame "žurnale" yra užfiksuotos bendrovės buhalterinėje apskaitoje neapskaitytos darbo užmokesčio išmokos, nuo kurių nebuvo išskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir valstybinio socialinio draudimo 3 proc. įmokos bei nepriskaičiuojamos 31 proc. įmokos į garantinį fondą.

Specialisto išvadoje nustatyta, kad UAB "Samanėlė" neoficialius atlyginimus mokėjo net 152 darbuotojams, bendrovė turi papildomai sumokėti 736 149 litus mokesčių, iš jų 340 160 litų pajamų, 393 673 litus socialinio draudimo mokesčių ir 2316 litų įmoką į garantinį fondą.

Nepatikėjo išvada

Gavęs šį S.Jokšienę už grotų ilgam galintį pasiųsti dokumentą, telšiškis prokuroras R.Sakalauskas nusprendė, kad tokia išvada pasitikėti negalima. Jis paskyrė antrą - finansų-darbo ekonomikos ekspertizę. Po pusmečio, 2007 metų lapkričio 30 dieną, gautame ekspertizės akte nurodyta, kad "jei UAB "Samanėlė" darbuotojams 2006 metų sausio-lapkričio mėn. darbo užmokestis buvo mokamas pagal "Neoficialų žiniaraštį", tai bendrovės apskaitoje turėjo būti papildomai apskaičiuota 1 203 278,7 lito darbo užmokesčio, nuo kurio turėjo būti papildomai apskaičiuota 358 100,78 lito pajamų mokesčio ir 399 546,04 lito socialinio draudimo mokesčio".

Ekspertizės išvados patvirtino ankstesniąją VMI specialisto išvadą. Be to, buvo atlikta rašysenos ekspertizė, kurios 2008 metų birželio 6-osios išvadose nurodyta, kad "tyrimui pateiktame A4 formato sąsiuvinyje kietais viršeliais, pildytame ranka juodais, mėlynais šratinukais ir paprastu pieštuku, įrašai ir skaitmenys yra tinkami asmens identifikavimui, šiuos įrašus parašė UAB "Samanėlė" direktorė ekonomikai Stasė Jokšienė".

Liudijimai

Ekspertai išvardijo S.Jokšienės ranka įrašytas pavardes "žurnale", sumas, identifikuotus žmonių parašus. Kartais už darbuotojus pasirašydavo pati S.Jokšienė arba pinigus darbininkams išvežiodavę "Samanėlės" darbuotojai.

Liudytoja Vilma Z. parodė, kad UAB "Samanėlė" 2 ar 3 savaites atliko praktiką, o po to liko dirbti dažytoja. Dirbti pradėjo nuo 2006 metų sausio, bet darbo sutartis su ja buvo sudaryta tik 2006-ųjų kovo 1 dieną. Už sausį ji gavo 630 litų, už vasarį - 225 litus atlyginimo, kurį išmokėjo S.Jokšienė. Gaudama atlyginimą moteris pasirašydavo sąsiuvinyje, prie įrašytos mokėtinos sumos.

Panašių liudijimų yra ne vienas. Tomas A. tiesiai pareiškė, kad gaudavo oficialų ir neoficialų atlyginimą, už oficialų pasirašydavo mokėjimo žiniaraštyje, o ar pasirašydavo už neoficialų, neprisimena.

Kiti liudytojai nebuvo tokie atviri, aiškino, esą pasirašydami žiniaraštyje nežiūrėjo, kokia nurodyta suma. Dar kiti liudijo gavę tik oficialų atlyginimą.

Pati S.Jokšienė aiškino, kad rastasis sąsiuvinis tėra juodraštis, kuriame ji pasižymėdavo bendrovės darbuotojų indėlį. Kaip sąsiuvinyje galėjo atsirasti darbuotojų parašai, ji nežino.

Bendrovės direktorius Algirdas Šilinas ir gamybos direktorius Stanislovas Ignotas tvirtino, kad apie neoficialių atlyginimų mokėjimą bendrovėje nieko nežino.

Skaičiavo balsus

Nepaisant išsisukinėjimų, S.Jokšienei buvo įteikti įtarimai pagal BK 222 str. 1 dalį ir 182 str. 2 dalį, - dėl apgaulingai tvarkytos buhalterinės apskaitos ir vengimo didelės vertės turtinės prievolės UAB "Samanėlė" naudai.

2009 metų vasarą FNTT Telšių skyrius užbaigė ikiteisminį tyrimą ir bylą perdavė Telšių rajono apylinkės prokuratūrai, kad būtų priimtas procesinis sprendimas. Sunki užduotis teko žemiausios grandies prokurorui, žinančiam, kad jo sprendimas itin rūpi pačiam Generalinės prokuratūros vadovui.

Ar ne todėl R.Sakalauskas sprendimą priėmė remdamasis ne surinktais faktais, o liudytojų balsų dauguma, lyg įtariamieji būtų renkami kaip Seimo nariai?

"Kaip matyti iš tyrimo medžiagos, dešimt liudytojais apklaustų UAB "Samanėlė" dirbusių ir dirbančių asmenų jų bendrovėje tik atliko praktiką ir įdarbintas nebuvo, teigia be oficialaus atlyginimo dar gavę ir neoficialų atlyginimą, o trylika bendrovės darbuotojų teigia nežinantys, ar atlyginimas jiems buvo mokamas oficialiai ar ne. Tuo tarpu dvidešimt trys bendrovės darbuotojai, įskaitant specialiuoju liudytoju apklaustą UAB "Samanėlė" vadovą A.Šiliną, bei vienas bendrovėje nedirbantis asmuo teigia, kad joks neoficialus atlyginimas mokamas nebuvo", - suskaičiavo balsus R.Sakalauskas.

Prokuroras nusprendė, kad negalima vienareikšmiškai teigti, jog bendrovės patalpose rastas bei paimtas sąsiuvinis, dar tyrimo medžiagoje įvardijamas kaip "žurnalas", tikrai buvo neoficialus atlyginimų mokėjimo žiniaraštis.

"Dėl šiame sąsiuvinyje esančių skaičių ir parašų liudytojai duoda prieštaringus parodymus. Matyti, kad prie kai kurių darbuotojų pavardžių tame sąsiuvinyje yra pasirašiusi S.Jokšienė, prie kai kurių - darbų vadovas J.Bucevičius, o kai kur ir patys darbuotojai. Nėra galimybės objektyviai paneigti, jog tame sąsiuvinyje buvo fiksuojamas bendrovės darbuotojų darbo indėlis koeficientu, kad ir pinigine išraiška, - toliau įtariamajai advokatavo prokuroras. - Taip pat neaišku, ką turėjo omenyje dalis darbuotojų sakydami, jog jie gaudavo ir "papildomą" atlyginimą. Juk bendrovėje, be pagrindinės algos, buvo mokamos ir kitos vienkartinės išmokos, pavyzdžiui, už atliktas papildomas užduotis. Abejotina, kad samdomi darbuotojai žinojo, kaip ir kokios piniginės išmokos turi būti įformintos buhalteriškai bei kada tai turi būti padaryta, todėl jų parodymai vertintini kaip subjektyvios nuomonės."

Taigi prokuroras nusprendė, jog "galima daryti tik prielaidą, kad UAB "Samanėlė" buvo mokami neoficialūs atlyginimai tam, kad būtų išvengta turtinės prievolės į valstybės biudžetą sumokėti mokesčius. Juolab kad bendrovės administracinėse patalpose atliktos kratos metu jokių neapskaitytų pinigų rasta nebuvo. Abejotina, ar bendrovė apskritai galėjo turėti 1 175 827,06 lito neapskaitytų piniginių lėšų vienų metų laikotarpyje, o liudytojų parodymai yra prieštaringi ir todėl vertintini kritiškai."

Nusprendęs, kad tyrimo metu nepavyko surinkti pakankamai objektyvių ir neginčytinų duomenų, R.Sakalauskas ikiteisminį tyrimą nutraukė.

Generalinė prokuratūra išsisukinėja

Telšių prokuratūroje buvo apklausti tik 46 darbuotojai iš 152, netirti prieštaravimai. LŽ, žinodamos, kad po mėnesio byla buvo atnaujinta ir perduota tirti Šiaulių apygardos prokuratūrai, o po metų perduota į teismą pateikus kaltinimus A.Šilinui ir S.Jokšienei, kreipėsi su klausimais į Generalinę prokuratūrą: "Ar atnaujinus bylą ir atlikus naujus procesinius veiksmus galima vertinti, kad tuos veiksmus galėjo atlikti ir prokuroras R.Sakalauskas, tačiau jų neatliko? Ar nemanote, kad R.Sakalauskas nepagrįstai ir neteisėtai nutraukė ikiteisminį tyrimą?"

LŽ paprašė, kad į klausimus atsakytų Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyrius, kuris kontroliuoja tyrimus, tačiau atsakymo sulaukė iš Viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Vilmos Budėnienės.

"Ikiteisminių tyrimų organizavimo ir teismų praktikoje pakankamai dažnos situacijos, kai prokurorų ar teisėjų sprendimus naikina ar keičia aukštesni prokurorai ar teisėjai. (...) Taigi kol nėra jokių duomenų, kad prokuroras R.Sakalauskas aptariamą sprendimą priėmė dėl kokių nors asmeninių ar priešingų tarnybai interesų, nėra jokio pagrindo kelti jo atsakomybės klausimą", - nurodė V.Budėnienė, tarsi būtų kalbama apie paprastą bylą, o ne apie buvusiojo generalinio prokuroro interesus, kurių neįmanoma nustatyti neatlikus tarnybinio tyrimo.

Naujas stabdis - teismas

Šių metų rudenį S.Jokšienės ir A.Šilino byla pasiekė Telšių rajono apylinkės teismą ir sukėlė paniką tarp tenykščių teisėjų. Dėl partinių sutuoktinio ir teisiamojo ryšių buvo nušalinta teisėja Vitalija Liauzginienė. Kita teisėja, Edita Gailienė, nusišalino, nes jos vyras Arūnas Gailius vadovauja Telšių rajono apylinkės prokuratūrai, kur buvo siekiama numarinti bylą.

Telšių teismo teisėjams neramu. Nors A.Valantinas šių metų pradžioje buvo atleistas iš generalinio prokuroro pareigų ir tapo Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėju, jo įtaka prokuratūros ir teismų sistemoje išlikusi didžiulė. Bylą nagrinėsiantis teisėjas atsidurs tarp kūjo ir priekalo. Vakar "Liteko" sistemos ruletė turėjo paskelbti, kuris iš trijų likusių Telšių teisėjų nagrinės šią bylą.

Jau teisėsi

Vadovaujamas pareigas "Samanėlėje" einantys A.Šilinas, S.Jokšienė ir S.Ignotas jau yra turėję reikalų su teismais, kai vadovavo Mažeikiuose registruotai bendrovei "Litelma". Gyvenamųjų namų statybos bendrija (GNSB) "Šermukšnis", kuriai "Litelma" kartu su dar keliomis įmonėmis 1996 metais Telšiuose pastatė namą, kreipėsi į teismą, įtardama, kad buvo suklastoti parašai bendrijos narių visuotiniame protokole bei nustatyta didesnė nei reali statybos kaina.

2001 metų gegužės 2 dieną Šiaulių apygardos teismas priėmė nutartį iškelti baudžiamąją bylą, siekiant nustatyti kaltus asmenis dėl padidintų darbų kiekių, medžiagų ir kainų.

Šiaulių apygardos teismas 2003-iųjų gegužės 22 dienos sprendimu, iš dalies tenkindamas GNSB "Šermukšnis" ieškinį, priteisė iš UAB "Litelma" 17,9 tūkst. litų žalos ir 1347 litus ekspertizės išlaidų.

Praėjus metams po teismo, 2004-aisiais, UAB "Litelma" buvo išregistruota. Buvęs "Litelmos" direktorius S.Ignotas tęsė veiklą UAB "Samanėlė", kuriai vadovavo A.Šilinas, anksčiau buvęs "Litelmos" direktoriumi. S.Jokšienė UAB "Litelma" buvo likvidatorė, o "Samanėlėje" - direktorė ekonomikai. Visi - savi ir patikrinti kadrai, sykiu sukaupę ūkinės finansinės veiklos patirtį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"