Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Juodasis penktadienis

 
2009 01 17 0:00
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Prie Seimo turėjęs būti taikus mitingas vakar virto kruvinomis riaušėmis. Saiką praradę jaunuoliai daužė Seimo, kitų pastatų ir automobilių langus. Į smurtą atsakyta ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis. Keliolika žmonių sužeista. Akivaizdu, kad Lietuvos vadovai riaušėms nebuvo pasiruošę. Vidaus reikalų ministras buvo išvykęs iš Lietuvos.

Vakar po pietų į sostinės Nepriklausomybės aikštę susirinko maždaug 7 tūkst. žmonių. Prieš valdžios taupymo politiką nukreiptą mitingą surengusios profesinės sąjungos vakar atsiprašė, kad renginys virto susirėmimais su policijos pareigūnais ir atsiribojo nuo agresyvių jaunuolių. Liudytojų teigimu, riaušėse aktyviai dalyvavo prie parlamento autobusais atvežti rusakalbiai žmonės. Neatmetama, kad riaušės buvo išprovokuotos. Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra dėl kilusių neramumų pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Akivaizdu, kad mūsų šalies vadovai riaušių nesitikėjo ir buvo nepasiruošę jų atremti. Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis buvo išvykęs iš Lietuvos.

Reikalavo A.Valinsko

Aikštė prie Seimo buvo sausakimša - ją užtvindė iš visos Lietuvos susirinkę profesinių sąjungų atstovai, jaunimas, pensininkai kur ne kur buvo matyti plėvesuojančios neparlamentinės partijos "Frontas" ir nacionalistų "murzininkų" vėliavos.

"Sotus alkano neužjaučia", "Nežlugdykit smulkiojo verslo", "Kubilius - kultūros žudikas", "Grąžinkite žemę savininkams", "Europietiškos kainos - afrikietiški atlyginimai ir pensijos" - skelbė susirinkusiųjų laikomi plakatai. Šalia parlamento išsirikiavo autobusai, iš rajonų atvežę protestuotojus. Liudytojai tvirtino, kad kai kurie jų atgabeno palyginti jauno amžiaus rusakalbius žmones. Susirinkusieji skandavo "vagys" ir reikalavo, kad aikštėje pasirodytų Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas. Tačiau šis susirinkusiesiems nepasirodė. Politiko tuo metu net nebuvo Seimo rūmuose - jis kartu su Lietuvoje viešinčiu Norvegijos parlamento vadovu pietavo "Stiklių" restorane.

Kliuvo A.Zuokui

Netrukus minioje pasirodė valdantiesiems priklausančios Liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas. Klausantis įsiaudrinusių žmonių priekaištų jam į veidą pataikė iš minios atskriejęs kiaušinis. Tuojau pat prie parlamentaro prišokęs "Fronto" lyderis Algirdas Paleckis padėjo politikui nusišluostyti veidą ir apsistumdė su įniršusiu vyriškiu.

"Kiek tai gali tęstis? Ar žinai, ką reikia tokiam Valinskui daryti? Jam reikia "kiaušus" nupjauti! Ir tai bus padaryta! Kodėl jis nešneka su žurnalistais? Atsakyk!", "Zuokai, eini su Kubiliumi kartu, o žmonės valgyti nori! Už ką aš vaistus pirksiu?", - tokių senyvo amžiaus žmonių priekaištų klausėsi sutrikęs politikas. Prie Seimo pasirodė ir parlamentaras Petras Gražulis, tačiau jam mitinguotojai priekaištų neturėjo.

Šovė į langą

Daugiausia prie trečiųjų Seimo rūmų stoviniavę protestuotojai po kurio laiko patraukė antrųjų rūmų link ir atsistojo po Seimo posėdžių salės langais. Netilo reikalavimai, kad išeitų Seimo pirmininkas.

Pamažu miniai vis agresyvėjant į langus pradėjo lėkti ne tik sniego gniūžtės, bet ir ledo gabalai, akmenys, kiaušiniai, pomidorai, stikliniai buteliai. Teigiama, kad ginklą turėjęs nenustatytas asmuo iššovė į langą. Sudužo keli stiklai. Visa tai stebėjo įėjimą į parlamentą užblokavę policijos pareigūnai. Smūgių krušą jie atlaikė neprisidengę skydais ir būdami be šalmų. Kai kurie vyresni žmonės bandė drausminti įsisiautėjusius jaunuolius, ragindami nemėtyti daiktų į policininkus. "Vaikai, ką jūs darote? Juk policininkams algas taip pat nurėžė, jie nukentėję, kaip ir mes", - jaunuolius bandė raminti viena pagyvenusi ponia. Tačiau minia šėlo toliau.

Prie langų prieiti išdrįsę Seimo kanceliarijos darbuotojai buvo apmėtomi gniūžtėmis ir iškeikiami necenzūriniais žodžiais. Po kurio laiko "Fronto" vadovas A.Paleckis, pats atvedęs minią prie antrųjų rūmų, pranešė, kad A.Valinskas nepasirodys ir agitavo traukti prie Vyriausybės arba prezidentūros, tačiau niekas jo jau neklausė.

Tapo nevaldomi

Maždaug po valandos nuo mitingo pradžios nuo durų atšokęs akmuo sužeidė žurnalistą, vėliau pataikė vienam protestuotojui į galvą. Jam pirmąją pagalbą suteikė į minią įsiveržę policijos pareigūnai. Tarp įsisiautėjusių jaunuolių girdėjosi rusiškų raginimų šturmuoti Seimą - šie jaunuoliai buvo neblaivūs. Tuo pat metu į policininkus pakeitusią Viešojo saugumo tarnybą ėmė lėkti dūminiai užtaisai. Maždaug 50 skydais ir dujokaukėmis apsiginklavusių pareigūnų ėmė žygiuoti į minią ir paleido ašarines dujas. Vėliau jų atvyko daugiau. Žmonės ėmė skirstytis - vieni patraukė į Gedimino prospektą, kiti, saugodamiesi ašarinių dujų, susibūrė ant senojo Žvėryno tilto, treti nužygiavo prie Vyriausybės pastato, kur buvo palyginti ramu.

Tačiau dalis jaunuolių vėl patraukė prie pareigūnų ir ėmė mėtyti į juos, kas pakliuvo. Nevaldomas jaunimas vis artėjo prie Seimo rūmų, į langus mėtydamas akmenis ir nuo fontano nuluptas plokštes. Agresyvūs jaunuoliai daužė ir aplink parlamentą esančių pastatų langus. Nukentėjo ir Sausio 13-osios memorialas. Pareigūnai juos vaikė ašarinėmis dujomis, tačiau dalis riaušininkų, apsiviję veidą šalikais, nesitraukė ir į pareigūnus svaidė šių paleistus ašarinių dujų užtaisus. Kai kurie jaunuoliai aplinkui esančiose parduotuvėse pirko alkoholį ir atvirai gėrė.

Rinko įkalčius

Maždaug po 2 valandų dalis pareigūnų pradėjo dar vieną ašarinių dujų ataką. Minia pabiro grupelėmis - vieni bandė slapstytis Gedimino prospekto skersgatviuose, kiti buvo nustumti prie Neries. Pavienės grupelės, nesiliaudamos į pareigūnus mėtyti įvairius rastus daiktus, niokojo viską, kas pasitaikė kelyje - Gedimino prospekte išvertė šiukšlių konteinerį, išdaužė pareigūnų mašinos langus.

Tuo metu ant senojo Žvėryno tilto buvę riaušininkai buvo stumiami tolyn. Dar kiti pareigūnai liko budėti prie parlamento rūmų.

Kameros perpildytos

Apie 16 val. 30 min. policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai baigė valyti Seimo prieigas. Keliasdešimt jaunuolių vis dar buvo užtvėrę A.Goštauto gatvę ir skandavo įvairius šūkius, ragino pareigūnus "mesti skydus", šaukė, kad "revoliucija bus". Pareigūnai ilgokai laukė, kad būrys išsiskirstytų geruoju. Galų gale buvo įsakyta veikti. Šarvuotiems pareigūnams pajudėjus į priekį nerimstantis jaunimas spruko mėtydamas akmenis ir sprogmenis. LŽ skaičiavimu, maždaug per pusvalandį, vaikant paskutinius riaušininkus Seimo prieigose, buvo sulaikyta keliolika jaunuolių.

Vilniaus policijos duomenimis, iki 17 val. 30 min. į komisariatus jau buvo atvežta 90 sulaikytųjų. Tačiau tai ne galutinis skaičius, nes tuo metu dar ne visi buvo atgabenti. Per dieną nuo riaušininkų svaidomų akmenų nukentėjo 4 pareigūnai. Jie sužaloti nesunkiai.

Vakar vakare dar buvo neaiškus nukentėjusių protestuotojų skaičius - jie kreipėsi į įvairias ligonines, kai kurie net neprašė medikų pagalbos. Apytiksliais policijos skaičiavimais, nukentėjusių riaušininkų turėtų būti keliasdešimt. Vakar vakare Vilniaus apskrities policijos viršininkas Kęstutis Lančinskas žurnalistams sakė, jog riaušės galėjo būti suplanuotos iš anksto.

Dalis sulaikytų riaušininkų bus baudžiami administracine tvarka, dalis taps įtariamaisiais baudžiamojoje byloje dėl dalyvavimo riaušėse. Už dalyvavimą riaušėse panaudojant šaunamąjį ginklą ar sprogmenis arba pasipriešinus pareigūnams gresia laisvės atėmimas iki 6 metų. Vakar vakare jau buvo pateikiami įtarimai pirmiesiems 4 riaušininkams, kurie buvo sulaikyti su Molotovo kokteiliais, strypais, akmenimis. Visi įtariamieji - jauno amžiaus.

Seimo kanceliarija skaičiuoja, kad padaryti nuostoliai gali siekti 2 mln. litų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"