Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Išvirkščioji paauglių bausmių politikos pusė

 
2010 08 24 0:00
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Statistika teigia, kad apie 40 proc. realiu laisvės atėmimu nuteistų nepilnamečių atlieka tik trečdalį jiems skirtos bausmės. Nors dauguma jų patenka už grotų toli gražu ne už pirmą nusikaltimą. Tačiau pamainą organizuoto nusikalstamumo pasauliui augina ne tik akis badantis paauglių nebaudžiamumas, bet ir didžiąją dalį visuomenės baigiantys užvaldyti nauji 'herojų' stereotipai.

"Tarp paauglių dabar madinga rinkti "taškus" - kuo daugiau turėti reikalų su "mentais". Taip, jų supratimu, nuo paauglystės dienų pelnomas "statusas" visuomenėje, leisiantis ateityje lengviau įsitvirtinti nusikalstamose grupuotėse, - LŽ pasakojo viena jau keliolika metų su problemų keliančiais nepilnamečiais dirbanti pareigūnė. - Jie jau nebeįsivaizduoja savęs dirbančių, nebeturi kitokios ateities motyvacijos ir nebežino, kaip kitaip galima integruotis į visuomenę." Anot pareigūnės, taip mąsto ne vienas jos tarnybos kelyje sutiktas probleminis paauglys, kurį pavyko prakalbinti.

Kreivų veidrodžių karalystė

"Dar būdamas "pacukas" perėjau visus "mentūros" koridorius", - ši frazė, anot pašnekovės, daugumos į jos rankas patekusių paauglių įsitikinimu, padės jiems ateityje išspręsti visas problemas.

Šio mąstymo užuomazgos - tipiška ne vieno nepilnamečio reakcija į televizijos reportažus apie policijos darbą. Pavyzdžiui, žiūrėdami nusikaltėlio gaudynes dauguma jų labiau įsimena tai, kokiu greičiu bėglys sugebėjo varyti vogtą automobilį. "Koks jis "kietas" - sugebėjo važiuoti peršautais ratais ir iš paskutiniųjų priešinosi jį nutvėrusiems pareigūnams!" - mąsto dažnas nepilnametis žiūrovas.

"O čia tai gyvenimas! O čia tai romantika!" - deja, tik tokią išvadą po tokio reportažo padaro ne vienas televizijos žiūrovas.

Atsižvelgdami į šiuos pareigūnės pastebėjimus, nusprendėme grįžti prie kai kurių skandalingiausių pastarųjų metų Kauno paauglių nusikaltimų. Ir pasidomėti, kaip šiems pagal dabartinius Lietuvos įstatymus gana griežtas bausmes gavusiems nepilnamečiams nusikaltėliams sekasi šiandien. Juolab kad ne vieną jų į nuosprendžio paskelbimo posėdį atlydėjo gausi bendraamžių palaikymo komanda, labiau linkusi mokytis ne iš svetimų klaidų, bet iš savaip suvokiamų svetimų pergalių.

Sužvėrėję nuo "žolės"

2006-ųjų vasarą Kauną sukrėtė egzekucija, kurią du 16-mečiai surengė metais jaunesniam paaugliui. Šis, grįždamas iš sesers, kuriai padėjo prižiūrėti mažylį, tą birželio 1-osios vakarą pavėlavo į autobusą ir dalį iki namų likusio kelio mėgino įveikti pėsčiomis.

Pusiaukelėje jis sutiko du nepažįstamus bendraamžius, kurie tą vakarą buvo išgėrę po butelį degtinės "ant galvos", paskui dar alaus ir sidro bei užrūkę "žolės". Kalbant jų žargonu, 15-mečiui buvo "padarytas karosas" - jis liko be mobiliojo telefono, laikrodžio, raktų laikiklio ir turėtų 5 litų.

Kodėl auka ir toliau mušta nenustojant iš jos tyčiotis, kai jau viskas iš jos, nebesipriešinančios, buvo atimta, budeliai atsakyti negalėjo. "Taip liepė protas..." - vebleno vienas iš jų. Leisgyvis 15-metis buvo išrengtas nuogai ir įmestas į Nemuną - neva bandant gaivinti. Ant skęstančiojo šlapintasi, jam ant galvos pilta degtinė.

15-metį išgelbėjo tik tai, kad, palikę jį leisgyvį likimo valiai, budeliai neatsilaikė prieš pagundą pasigirti savo "žygiu" buvusiems sugėrovams. Vienas iš jų iškvietė greitąją medicinos pagalbą, o šios darbuotojai - policiją.

Ilgai iš komos nepabudęs 15-metis liko invalidas visam gyvenimui. Dėl patirtų traumų jis negalėjo dalyvauti teismo posėdžiuose. Valstybinei ligonių kasai už jo gydymą buvo priteista beveik 15 tūkst. litų. Deja, paauglio tėvų ieškinys, kuriuo prašyta priteisti iš kaltinamųjų, negrįžtamai sutrikdžiusių sūnaus sveikatą, per 90 tūkst. litų, buvo sumažintas perpus.

Pasityčiojimas iš teisingumo

Po nuosprendžio 15-mečio motina raudojo iš nuoskaudos - vienas kaltinamųjų buvo nuteistas ketverių, kitas - penkerių metų laisvės atėmimu, pridedant prie šios bausmės dar pusmetį už ankstesnį apiplėšimą. Nuosprendžio už jį vykdymas paaugliui buvo atidėtas vos prieš mėnesį iki 15-mečio užpuolimo. Nors tai buvo jau antras šio vieną nusikaltimą po kito darančio 16-mečio teistumas.

Šis paauglys augo be tėvo. Jis buvo nuteistas už išžaginimą, sūnui dar negimus. Atlikęs bausmę, tėvas buvo trumpam grįžęs pas jo laukusią paauglio motiną, tačiau netrukus vėl atsidūrė už grotų, palikęs augti be tėvo dar vieną atžalą.

Vyriškio vyresniajam sūnui kol kas sekasi geriau. Beveik prieš pusantrų metų jis buvo paleistas iš Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų (NTI-PN) už gerą elgesį, atbuvęs tik pusę už 15-mečio suluošinimą skirtos bausmės.

Be to, jis šią bausmę atliko jau minėtoje už Europos Sąjungos lėšas suremontuotoje vienintelėje šalyje nepilnamečių įkalinimo įstaigoje, gaudamas keturis kartus per dieną nemokamai valgyti ir pagal Vyriausybės finansuojamą Nepilnamečių justicijos programą turėdamas galimybę lankytis už pataisos namų ribų vykstančiuose koncertuose bei kino filmų peržiūrose. Tiesa, lydimas pareigūno. Tai viena bausmę atliekančių nepilnamečių skatinimo formų už gerą elgesį.

Popierinės bausmės

Po poros metų minėtos sanatoriją už grotų primenančios įkalinimo įstaigos vartai gali atsiverti dar vienam kauniečiui, kuris prieš porą metų, būdamas 16-os, buvo nuteistas maksimalia nusikaltusiam paaugliui 10 metų laisvės atėmimo bausme.

Kaip ir 15-metį suluošinęs ankstesnės istorijos "herojus", už gerą elgesį jis po pusmečio buvo pervestas iš paprastosios grupės į lengvąją. Tačiau šiam paaugliui šiek tiek nepasisekė, nes teismo atseikėtos bausmės trečdalis, galėjęs atverti vartus į laisvę dar anksčiau, baigiasi tik jam tapus pilnamečiu. O tai reiškia, kad klausimas dėl lygtinio jo paleidimo bus sprendžiamas tik atlikus pusę bausmės.

Išeiti į laisvę atlikę trečdalį bausmės gali tik gerai besielgiantys paaugliai, jeigu minėtas terminas spėja sueiti, kol jie sulaukia pilnametystės.

Vadinasi, jeigu nuosprendžio paskelbimo dieną šiam paaugliui būtų buvę tik 15 metų, vietoj atseikėtų 10 metų jis galėjo kalėti tik pustrečių, nes dar beveik metus buvo suimtas iki teismo verdikto, tai irgi įskaičiuojama į bausmės laiką.

Tačiau šiam paaugliui, kaip ir kartu su juo teistam 19-mečiui, pasisekė, kad jų gyvo sudeginto 64 metų benamio sesuo nepateikė jokio civilinio ieškinio. Prašyti pinigų iš kaltinamųjų itin žiauriu brolio nužudymu šiai pedagogei neleido ir profesiniai principai, ir išdidumas. Juodu su broliu kilę iš smetoninių inteligentų šeimos, kurios giminėje buvo daug garsių muzikantų.

Užsiaugintas sadistas

Viename Dainavos mikrorajono daugiabutyje vėlyvą 2007-ųjų rudenį buvo sudegintas į laiptinę pasišildyti atėjęs benamis. Kalbama, kad šią tragediją lėmė prisigėrusių paauglių lažybos. Neva buvo susilažinta iš 100 litų.

Ir tai įvyko vienoje tos pačios laiptinės užstalėje, kurios šeimininkė paauglė, tėvams išvykus į užsienį, pavertė savo butą mikrorajono nepilnamečių landyne. Du jos svečiai iš pradžių mėgino padegti nusižiūrėtąjį į aukas, prikišę jam miegančiam į užantį nuo skelbimų lentos nuplėštų reklaminių lankstinukų. Tačiau šie prastai degė, todėl nuspręsta suvaikščioti į netoliese esančią degalinę - benzino.

Gyvuoju fakelu virtusį benamį užgesino į balkoną parūkyti išėjęs kaimynas. 65 proc. kūno apdegęs nelaimėlis neišgyveno. "Teisiamieji pasirinko itin skausmingą, tačiau garantuotą būdą, kaip atimti kito žmogaus gyvybę", - konstatuota šios bylos nuosprendyje.

Jaunesniajam iš sadistų tai buvo jau ne pirmas išpuolis. Anksčiau jis buvo panaudojęs dujų balionėlį prieš parduotuvės apsaugos darbuotoją ir sužalojęs iš balkono tyčia išmestu daiktu mažylę. Tačiau teisti šio paauglio už padarytus nusikaltimus tada neleido jo jaunas amžius. Lietuvoje nuo 14 metų atsakoma tik už 11 nusikaltimų, už likusius, kurių Baudžiamajame kodekse - per 200, tik nuo 16 metų.

Pinigai nėra visagaliai?

Tačiau kai kurie jaunųjų sadistų tėvų nusamdyti advokatai mėgina rasti landų, galinčių išgelbėti nuo atsakomybės ir žmogžudžius, kuriems nusikaltimo metu jau buvo suėję keturiolika.

Tai mėgino padaryti ir kitam Kauno paaugliui, kaltintam šiurpiu susidorojimu su benamiu, atstovavęs advokatas Vytautas Antanas Vilutis. Šis mėgino spekuliuoti tuo, kad per išpuolį jo ginamam nepilnamečiui tebuvo 14 metų ir 16 dienų.

Palyginęs savo ginamojo, suknežinusio aukai galvą demonstratyviai paleistu akmeniu, elgesį su "žvirblio pastuksenimu" (neva, ką gali toks vaikėzas?), V.A.Vilutis reikalavo skirti šiam itin žiauriu nužudymu kaltinamam paaugliui socialinės brandos ekspertizę. O gal ji nesiekia 14 metų, todėl, vadovaujantis advokato sumanymu, byla šiam paaugliui turi būti nutraukta.

Tačiau specialistų atsakymas, kad tiksliai to nustatyti nėra galimybės (galima plius minus dvejų metų paklaida), V.A.Vilučio ginamojo, kartu su bendraamžiu mėgdžiojusio vieną interneto "herojų", nuo baudžiamosios atsakomybės neišgelbėjo. Abu jie, remiantis kaltinamuoju aktu, įspyrę 51 metų benamiui į galvą mažiausiai 17 kartų bei šokinėję aukai ant veido, krūtinės bei pilvo, pernai prieš Kūčias buvo suimti teismo salėje. Jie pasiųsti už grotų septyneriems metams.

Tačiau ir šie jaunieji sadistai, jeigu kalėdami negaus nuobaudų, gali tikėtis išeiti į laisvę jau 2012-ųjų pradžioje, teatlikę trečdalį jiems skirtos bausmės.

Pragerta paauglystė

Jau po ketverių metų laisvėje galime išvysti ir pusaštuntų metų laisvės atėmimo bausme 2008-ųjų pabaigoje nuteistą 15-metį garliaviškį. Jis - vienas egzekucijos, kurią neblaivūs Aleksoto paaugliai ir šių svečiai iš Garliavos surengė neįgaliam kaimynui, išdrįsusiam traukti į žvejybą pro jų orgijos vietą, dalyvis.

Iki nuosprendžio įsiteisėjimo paliktas laisvėje jis iš teismo su gausia panašių žaliūkų palaikymo komanda patraukė tiesiai į parduotuvę "Gėrimų pasaulis". Nusikaltimo metu šis paauglys, kaip ir vyresni, tačiau taip pat dar 18 metų neturėję jo bendrininkai, irgi buvo neblaivus.

Neįgalusis užsitraukė įkaušusių paauglių rūstybę, nes neįvykdė šių užgaidos - pririnkti malkų ir užkurti jiems laužą. Taip į tėvus nepilnamečiams "ereliams" tikęs 44 metų kaimynas turėjo atidirbti už stikliuką degtinės, kurį jam įpylė tris 0,7 litro talpos butelius degtinės nusipirkę paaugliai.

Už tai, kad atnešė per mažai malkų, vyriškis buvo mirtinai sumuštas. Vienas aktyviausių jam surengtos egzekucijos dalyvių buvo bokso treniruotes lankęs 15-metis.

Auka, kuriai buvo suknežinta galva, sulaužyti šonkauliai ir plyšę plaučiai, leisgyvė palikta nakčiai pliaupiant lietui. Tiesa, nepamiršta iš jos išsityčioti - ant krūtinės sukryžiuotos rankos. Taip gulintį jau sustingusį sūnų kitą rytą rado jo ieškoti išėjusi 90-metė motina.

Klaidų kaina

Turint galvoje daugelio už rezonansinius nusikaltimus nuteistų paauglių priešistores, sunku patikėti mįslingomis jų metamorfozėmis patekus už grotų.

Tačiau jau beveik 20 metų Kauno NTI-PN dirbantis laikinasis šios įstaigos direktorius Andrejus Agijevičius tikino, kad pas juos pakliuvę nepilnamečiai suinteresuoti gerai elgtis dėl jau minėtų galimybių anksčiau laiko išeiti į laisvę.

Pašnekovas pripažino, kad paauglių daromi nusikaltimai brutalėja, tampa vis ciniškesni, tačiau tikino, kad juos darantieji bėgant metams iš esmės nesikeičia.

Iš 118 šiuo metu minėtoje įstaigoje esančių nuteistųjų 17 kali už žmogžudystes.

Lygtinai anksčiau laiko, pritaikius jau minėtas išlygas, suteikiančias išeiti į laisvę teatlikus trečdalį ar pusę bausmės, pernai buvo paleisti 83 nuteistieji. Remiantis statistika, apie 14 proc. jų grįžta atgal, nes per lygtinio paleidimo laiką padaro naujų nusikaltimų.

Lygtinai anksčiau laiko iš Kauno nepilnamečių pataisos namų buvo paleistas ir už plėšimą čia bausmę atlikęs skandalingasis Vytautas Apolianskas. Atsidūręs laisvėje šis 18-metis subūrė paauglių gaują, kurios nusikaltimai prieš šešerius metus sukrėtė visą Lietuvą. Jos aukomis tapo ir du buvę bendramoksliai: šeštoko lavonas perpjauta gerkle buvo rastas vienoje Kauno požeminių perėjų, o sudeginti mirtinai sumušto devintoko palaikai - viename iš fortų.

Šiltnamis su grotomis

A.Agijevičius linkęs atkreipti dėmesį į kitus dalykus - jų įkalinimo įstaigoje nėra tokių ryškių kastų kaip suaugusiųjų pataisos namuose. Dėl to, anot pašnekovo, dauguma nuteistųjų nori čia pasilikti ir sulaukę 18 metų. Tačiau ir jie privalo neturėti nuobaudų.

Iš 118 šiuo metu bausmę Kauno NTI-PN atliekančių nuteistųjų - net 41 pilnametis.

A.Agijevičiaus tikinimu, jo vadovaujamoje įstaigoje nekyla narkomanijos ar girtuokliavimo problemų, būdingų suaugusiųjų pataisos namams. Todėl kai kurie čia bausmę atliekantys nepilnamečiai ir nesusivaldo, pamatę prižiūrėtojų kišenėse pakelį cigarečių.

Tačiau, pašnekovo tvirtinimu, neseniai LŽ aprašytas šiuo metu vykstantis teismo procesas dėl vieno buvusio šios įkalinimo įstaigos prižiūrėtojo apiplėšimo, už kurį teisiami trys buvę Kauno NTI-PN kaliniai, tėra vienetinis atvejis.

Laikinasis šios vienintelės nepilnamečių įkalinimo įstaigos direktoriaus pavaduotojas socialinei reabilitacijai Almantas Atkočaitis savo ruožtu tikino, kad pas juos papuolusius paauglius perauklėja ir įvairių projektų, kuriuos taip pat finansuoja Vyriausybės remiami fondai, gausa bei geros buities sąlygos.

Pavyzdžiui, vienam nuteistam nepilnamečiui maitinti per dieną skiriama daugiau kaip 13 litų (per mėnesį - beveik 400). Vienų pietų, kuriuos jie gavo šį mėnesį, meniu sudarė: pomidorų ir ryžių sriuba, pieniškos dešrelės su bulvių koše ir burokėlių salotomis, kompotas bei bananas. Anot A.Atkočaičio, vaisių nuteisti nepilnamečiai gauna kiekvieną dieną.

Belieka pridurti, kad dauguma jų prieš padarydami nusikaltimą apie tokius pietus galėjo tik svajoti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"