Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Išminuota "Mina"

 
2010 10 25 0:00
Petro Malūko nuotraukos
Petro Malūko nuotraukos

Valstybės saugumo departamento (VSD) Antroji valdyba, vadovaujama pulkininko Vytauto Damulio (kairėje), gavusi informacijos iš Vakarų partnerių, keletą metų drauge su pulkininko-leitenanto Kastyčio Braziulio Ketvirtuoju skyriumi vykdė kontržvalgybinę operaciją 'Mina', siekiančią neutralizuoti galimai Rusijos Federacijos žvalgybos priedangos įmonę - UAB 'Dujotekana'.

V.Putino leidimas

Tyrimo metu Lietuvos saugumo pareigūnai gavo informacijos, kad ši bendrovė net steigta padedant Rusijos slaptosioms tarnyboms. Kontržvalgybos valdyba aptiko dokumentą, kuriuo šios įmonės steigimo iniciatoriai kreipiasi į Rusijos Federacijos ministrą pirmininką Vladimirą Putiną ir prašo leisti Lietuvos Respublikoje atidaryti bendrovę, kuri veiktų kaip gamtinių dujų importo tarpininkė, turėtų atitinkamas kvotas šiame versle ir gautų reikiamą pelną.

Kreipimesi rašoma, kad šis pelnas bus panaudotas įvairiems Rusijos Federacijos interesams tenkinti, tarp jų - bus finansuojama Maskvai lojali rusų diaspora Lietuvoje, remiami Federacijos tikslus vadinamajame artimajame užsienyje (buvusiosios SSRS okupuotos valstybės, tarp jų Lietuva) palaikantys politikai, organizacijos, spauda.

Rašte premjerui V.Putinui taip pat teigiama, kad įsteigta bendrovė ir jos gautas pelnas sudarys sąlygas kai kurioms kompetentingoms Rusijos institucijoms siekti savo interesų Lietuvoje. Terminas "kai kurioms institucijoms", nacionalinio saugumo ekspertų teigimu, yra tiesiog sinonimas - Rusijos žvalgybai. Premjeras V.Putinas ir Rusijos vyriausybė pritarė tokios įmonės steigimui.

Neatsisveikino net meilužės

VSD Kontržvalgybos valdyba disponavo neginčijamais įrodymais, kad prie minėto dokumento rengimo prisidėjo, jo tekstą su Rusijos ambasados Vilniuje diplomatais derino vienas asmuo, išvarytas iš vienos užsienio valstybės už šnipinėjimą Rusijos Federacijos naudai. Tai mūsų valstybės kontržvalgybininkams patvirtino ir vienos Vakarų žvalgybos tarnybos suteikta papildoma informacija apie šį asmenį. Minimas Rusijos pilietis buvo iškviestas į VSD ir įspėtas, kad vykdo neteisėtą veiklą, priešišką Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams.

Po šio pokalbio VSD patalpose šis Rusijos pilietis, neturėjęs Vienos konvencijoje - dėl diplomatinių santykių - numatyto imuniteto, mažiau kaip per parą, neįspėjęs ne tik savo bendradarbių, bet net savo meilužės Vilniuje, nedelsdamas išvyko iš Lietuvos teritorijos ir niekada čia nebegrįžo.

Vertingiausias liudytojas

Lietuvos kontržvalgybai surinkus pakankamai duomenų, kad šios įmonės veikla Lietuvoje gali būti neteisėta ir nukreipta prieš valstybės ir visuomenės interesus, tyrimą atliekančioje valdyboje buvo parengtas vadinamasis operacijos metu surinktos informacijos realizavimo planas. Buvo pereita į paskutinę kontržvalgybinės operacijos fazę - buvo pradėti ruošti dokumentai Vilniaus apygardos teismui dėl UAB "Dujotekana", kaip priedangos įmonės, veiklos likvidavimo.

VSD Kontržvalgybos valdybos Ketvirtojo skyriaus, vadovaujamo pulkininko-leitenanto Kastyčio Braziulio, pareigūnai sugebėjo priartėti prie pačios esmės.

Jie sugebėjo gauti KGB majoro, prie tyrimo objekto steigimo ištakų buvusio Vladimiro Akulovo parodymus ir net jo raštiškus paaiškinimus, kurie galėjo ir būtų buvę panaudoti teisminio proceso metu. V.Akulovas paliudijo, kad idėja įkurti gamtinių dujų tarpininkę, kuri būtų naudojama Rusijos valstybiniams interesams tenkinti, kilo dviem KGB karininkams - Piotrui Vojeikai ir jam, V.Akulovui. Liudytojo teigimu, jų planas patiko ir tiko centrui.

Majoras davė parodymus, jog Maskva rekomendavo remtis vietiniais kadrais, tai yra buvusiu Lietuvos komunistų partijos funkcionieriumi verslininku Rimandu Stoniu. Kadangi V.Akulovas tuo metu nebebuvo įtrauktas į šią veiklą ir laikė save išduotu, jis sutiko bendradarbiauti su Lietuvos valstybe. KGB majoras buvo itin vertingas liudytojas, nes žinojo visas įmonės steigimo aplinkybes, žinojo asmenis, kurie buvo susiję su užsienio slaptosiomis tarnybomis, ir dalyvavo steigiant šią įmonę.

"Dujotekanos" žmogus VSD

LŽ jau rašė, kad kontržvalgybininkai šios operacijos metu nustatė ir tuomečius VSD vadovus bei kitus aukštus saugumo pareigūnus, neteisėtai talkinusius "Dujotekanai". Visų pirma tiesioginius R.Stonio nurodymus vykdžiusį tuometį VSD Trečiosios valdybos viršininką Liną Jurgelaitį.

Jeigu kontržvalgybinė operacija "Mina" nebūtų VSD vadovų sužlugdyta ir būtų pasibaigusi sėkmingai, L.Jurgelaitis galėjo būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl požymių galimų nusikalstamų veikų, numatytų ne viename Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių, kaip antai - dėl piktnaudžiavimo tarnyba, valstybės paslapčių atskleidimo, padėjimo kitai valstybei taikos metu veikti prieš Lietuvos Respubliką, šnipinėjimo, dokumentų klastojimo, neteisėto telefoninių pokalbių slaptumo pažeidimo ir kt. Pripažinus kaltu, kai kurie BK straipsniai numato net iki penkiolikos metų laisvės atėmimo bausmę.

Baigiamoji fazė

Įsibėgėjus VSD Antrosios valdybos tyrimo baigiamajai fazei, prasidėjo įvairių asmenų, susijusių su "Dujotekanos" veikla, oficialios apklausos. Informacija apie tyrimą, natūralu, negalėjo nepasiekti ir pačių tiriamųjų. Tuo metu neaiškiomis aplinkybėmis Breste, Baltarusijoje, žūva "Dujotekanai" talkinusių pareigūnų iniciatyva iš VSD valdybos viršininkų atleistas ir į Baltarusiją išsiųstas pulkininkas Vytautas Pociūnas. Pastarasis pareigūnas taip pat buvo apčiuopęs šios įmonės veiklos šešėlines peripetijas.

Tyrimą "Mina" vykdžiusios valdybos vadovai turėjo liudyti parlamentinį tyrimą atliekančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Po to jie buvo nušalinti. Tyrimo "Mina" byla buvo atimta iš kontržvalgybos pareigūnų. Ji pateko į "patikimas" rankas - buvo perduota L.Jurgelaičiui.

Verta priminti, kad laikui bėgant vis daugės informacijos, kad V.Pociūno žūtis galėjo būti smurtinė. Tokius įtarimus padidins ir neseniai Generalinės prokuratūros atlikto eksperimento metu gauta informacija, kad pulkininkas negalėjo pats iškristi iš viešbučio devintame aukšte buvusio kambario. Tačiau V.Pociūno žūties tyrimas rimčiau pasistūmės tik beveik po ketverių metų, kai byla bus perduota patyrusiam, dešimtis nužudymų ištyrusiam Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui Artūrui Urbeliui.

Dar viena paslaptinga mirtis

"Dujotekanos" tyrimo bylą perėmus L.Jurgelaičio vadovaujamai VSD valdybai, operacija "Mina" buvo nutraukta. Iš viešų šios įmonės prezidento R.Stonio pasisakymų akivaizdu, kad tiek jis, tiek kiti tyrimo objektai yra susipažinę su VSD kontržvalgybininkų surinkta slapta juos kompromituojančia medžiaga, kuri pateko į dujininkų kontroliuojamą VSD valdybą. Bylai patekus į L.Jurgelaičio rankas, netrukus netikėtai ir paslaptingai mirė pagrindinis liudytojas šiame tyrime - KGB majoras V.Akulovas. Stipraus sudėjimo ir puikios fizinės būklės vyrui, mėgusiam gražias moteris ir niekada nesiskundusiam sveikatos sutrikimais, netikėtai sustojo širdis. Iki šiol tiek jį pažinoję asmenys, tiek ir jį tardę VSD pareigūnai netiki neva nesmurtine, natūralia, jo mirties priežastimi. Deja, jo mirties aplinkybės rimčiau taip ir nebuvo tirtos. Kartu su Lietuvos valstybės naudai norėjusiu liudyti V.Akulovu negrįžtamai iškeliavo ir Rusijos žvalgybos bei jos agentų veiklą mūsų šalyje demaskuojančios paslaptys.

L.Jurgelaitis ir kiti ne tik išvengė atsakomybės, jie ir toliau daro karjerą valstybės tarnyboje. Praeitos savaitės pabaigoje Užsienio reikalų ministerijos vadovybė net svarstė dabartinio VSD generalinio direktoriaus generolo Gedimino Grinos siūlymą deleguoti dabar VSD Kauno apygardos valdybos viršininko pavaduotojo pareigas einantį L.Jurgelaitį į diplomatinę tarnybą, skiriant jį Lietuvos Respublikos ambasados Minske, Baltarusijos Respublikoje, ministru-patarėju. L.Jurgelaitis ten turėtų išvykti su naująja savo žmona.

Atlyginimas galėtų siekti apie 14 tūkst. litų.

Ko bijosi konservatorių ministrai?

Neseniai "Dujotekanos" prezidentas R.Stonys viešai pareiškė, kad finansavo ne ką kitą, o Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narį, dabartinį užsienio reikalų ministrą Audronių Ažubalį. Ką reiškia šis viešas R.Stonio priminimas ministrui? Ar ne viešą šantažą? Gal dėl tokio poveikio priemonių konservatorių ministrai labiau ir linkę rūpintis tokiais pareigūnais kaip L.Jurgelaitis, o štai "Dujotekanai" artimos saugumo vadovybės iš VSD pašalintus, priesaikos Lietuvai besilaikiusius kontržvalgybininkus V.Damulį ir K.Braziulį ir toliau, jau valdant TS-LKD, slapta, net konservatorių ministrų atsakomybės srityse, persekioja VSD.

UAB "Dujotekana" vienas steigėjų, akcininkų ir šios įmonės viceprezidentas P.Vojeika yra SSRS Valstybės saugumo komiteto Pirmos vyriausiosios (užsienio žvalgybos) valdybos (PGU) karininkas, sovietmečiu tarnavęs įvairiose misijose užsienio valstybėse. P.Vojeika turi įtakingų ryšių dabartiniame Rusijos valdančiame elite, kurio daugumą sudaro sovietų saugumo karininkai. Pavyzdžiui, sovietmečiu vykdydamas žvalgybinę veiklą Suomijos Respublikoje, jis kartu tarnavo su dabartiniu Rusijos pirmuoju vicepremjeru, saugumo generolu Sergejumi Ivanovu. Jį globoja ir kiti įtakingi Rusijos saugumo generolai.

1979 metų gruodžio 27 dienos vakarą KGB karininkas P.Vojeika dalyvavo sovietų operacijoje "Audra-333" ("Štorm-333"), kurios metu SSRS KGB ir karinės žvalgybos GRU specialios parengties grupės, remiamos sovietų Gynybos ministerijos desantinių pajėgų, šturmavo Afganistano prezidento Hafizulos Amino užmiesčio rūmus. Operacijos metu buvo nužudytas Afganistano prezidentas, jo mažametis sūnus ir keli šimtai jo gynėjų, taip pat buvo užimti Vidaus reikalų ministerijos, Gynybos štabo, Vidaus saugumo tarnybos pastatai. Įvykdžius šią operaciją ir nužudžius prezidentą H.Aminą, netrukus gausūs SSRS reguliariosios kariuomenės daliniai žeme ir iš oro įsiveržė į Afganistano Demokratinę Respubliką - buvo okupuota ši valstybė. Prasidėjo Afganistano karas. Manoma, kad P.Vojeika šiuo metu turi Rusijos Federacijos saugumo pulkininko laipsnį.

Dėl kolaborantų VSD vadovybėje žlugo Lietuvos kontržvalgybos operacija, siekusi, kad būtų neutralizuota "Dujotekana" ir jos galimai priešiška veikla. P.Vojeikos ir R.Stonio įmonė toliau klesti. Tačiau P.Vojeika neužmiršo ir rašte Rusijos vadovui V.Putinui išreikšto įsipareigojimo, kad įsteigta bendrovė ir jos gautas pelnas sudarys sąlygas kai kurioms kompetentingoms Rusijos institucijoms siekti savo interesų Lietuvoje. Tas sąlygas jie nesibaimindami sudaro net dabar, po visų įvykusių skandalų ir visų vykusių tyrimų.

Apie tai - rytdienos numeryje

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"