Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Išeivija pageidauja svaresnio balso

 
D.Navickienė
D.Navickienė Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Užsienio reikalų ministerija parengė planą, kuriame siūlo, kaip puoselėti ryšius su svetur gyvenančiais tautiečiais, kokią jų bendruomenių veiklą finansuoti artimiausius kelerius metus. Tam numatoma skirti kiek daugiau lėšų. Tačiau Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) skundžiasi likusi programos 'Globali Lietuva' įgyvendinimo nuošalyje.

Vyriausybei pateiktas programos „Globali Lietuva“ įgyvendinimo 2014-2016 metais tarpinstitucinio veiklos plano projektas. Teigiama, kad juo siekiama abipusio partneryste ir pagarba grįsto Lietuvos ir jos diasporos bendradarbiavimo, skatinti lietuvius įsitraukti į valstybės gyvenimą, puoselėti lietuvių kalbą, tautinį tapatumą, stiprinti jų tarpusavio ryšius ir politinius, pilietinius, ekonominius, kultūrinius saitus su Lietuva.

PLB norėtų turėti svaresnį balsą sprendžiant su „Globalia Lietuva“ susijusius klausimus.

Žadamos psichologinės konsultacijos

Planas apima kelias pagrindines veiklos sritis. Bus siekiama įtvirtinti „Globalios Lietuvos“ sampratą, stiprinti lituanistinį švietimą, stebėti lietuvių tautinių mažumų užsienyje teisių būklę. Žadama gerinti informacijos užsienio lietuviams aktualiais klausimais kokybę ir koordinavimą, teikti nemokamas psichologines konsultacijas emigracijos paliestiems asmenims, didinti galimybes atlikti praktiką valstybės institucijose.

Ketinama plėsti užsienyje gyvenančių mūsų šalies piliečių dalyvavimą Lietuvos politiniame gyvenime, stiprinti Lietuvos ir jos diasporos ekonominį bendradarbiavimą, padėti užsienio lietuviams išsaugoti reikšmingą kultūros paveldą, Lietuvai svarbius archyvus.

Skiriant papildomai lėšų nacionaliniam radijo ir televizijos kanalui „LRT Lituanica“, norima plėsti jo transliavimą per palydovus ir užsienio valstybių kabelinių televizijų tinklus, kad programas matytų kuo daugiau Europoje ir Šiaurės Amerikoje gyvenančių lietuvių. Tam minėtu laikotarpiu ketinama skirti po 2 mln. litų kasmet. Taip pat Lietuvos diaspora bus skatinama įsitraukti į šalies pristatymą pasaulyje, papasakoti apie savo veiklą mūsų visuomenei.

Žiniasklaidai remti – 8 tūkst. litų

Numatoma finansiškai remti užsienio lietuvių organizacijų veiklą, skirtą lietuvybei, bendruomeniškumui puoselėti. Skiriant 5,8 mln. litų per metus bus remiama formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigų veikla. Lėšų bus atseikėjama ir tam, kad užsienio lietuvių organizacijos būtų aprūpintos medžiaga apie Lietuvą, tautine atributika.

Užsienio lietuvių žiniasklaidai remti kasmet ketinama skirti po 8 tūkst. litų. Pinigų numatoma ir Lietuvoje bei užsienyje gyvenančių mokslininkų ryšiams stiprinti, bendriems renginiams organizuoti. Planuojama kasmet už 30 tūkst. litų atlikti užsienio lietuvių būklės ir poreikių tyrimus, apklausas. Remiantis 2010 metų pasaulio valstybių gyventojų surašymo duomenimis, už 46 tūkst. litų ketinama nustatyti užsienio lietuvių skaičių.

Taip pat numatoma sukurti paslaugų sistemą, skirtą į tėvynę grįžtantiems lietuviams ir jų šeimos nariams reintegruotis Lietuvoje. 2014-2016 metais išeivijos ir lietuvių kilmės užsieniečių studijoms mūsų šalies aukštosiose mokyklose norima skirti po 892 tūkst. litų. 25 tūkst. litų finansavimas kasmet būtų atseikėjamas informacinei medžiagai apie Lietuvos kultūrą užsienio kalbomis rengti ir nemokamai skleisti užsienyje.

Iš viso planui įgyvendinti 2014 metais siūloma skirti 10,5 mln. litų. 2015-aisiais planuojama numatyti 14 mln. litų, 2016-aisiais - 13,6 mln. litų finansavimą. Šiemet „Globalios Lietuvos“ priemonėms įgyvendinti atseikėta daugiau kaip 9,7 mln. litų.

Nori dalyvauti

LŽ kalbinta PLB pirmininkė Danguolė Navickienė tikino, kad įgyvendinant programą „Globali Lietuva“ jos atstovaujama organizacija „nelabai figūruoja“. „Čia yra mūsų toks, sakyčiau, nepasitenkinimas. Norėtume pamatyti ką nors konkretaus, norime būti naudingi Lietuvai ir laikomi jos dalimi“, - sakė ji. D.Navickienė pabrėžė, kad PLB norėtų turėti svaresnį balsą sprendžiant su šia programa susijusius klausimus.

PLB vadovės teigimu, nuo 2011 metų, kai įgyvendinama „Globali Lietuva“, valstybės dėmesio užsienio lietuviams nelabai padaugėjo. „Sakyčiau, realiai nelabai kas pasikeitė. Buvome labiau patenkinti, kai buvome Tautinių mažumų ir išeivijos departamento dalis, nes tai buvo Vyriausybės departamentas, koordinuojantis veiklą su visomis ministerijomis ir institucijomis. Dabar dėl visko reikia lakstyti ir ieškoti. Mums gerokai sunkiau taip veikti. Dėl to viena iš mūsų rezoliucijų, paskelbtų per PLB Seimą, buvo, jog norėtume atskiro Vyriausybės departamento“, - kalbėjo ji.

Kaip opiausią užsienio lietuviams problemą D.Navickienė įvardijo dvigubos pilietybės klausimą. Pasak jos, emigrantai verti neprarasti savo pilietybės. PLB pirmininkė tikisi, kad šis reikalas galiausiai bus išspręstas teisiniu būdu.

Laukia duomenų

Seimo ir PLB komisijos pirmininkė Ona Valiukevičiūtė aiškino dar nespėjusi susipažinti su Užsienio reikalų ministerijos parengtu projektu. Pasak jos, daugiau duomenų apie programos „Globali Lietuva“ įgyvendinimą - kas jau įvykdyta ir ką toliau ketinama daryti, kiek lėšų tam išleista, - turėtų būti pateikta per lapkričio 12-15 dienomis vyksiančią Seimo ir PLB komisijos sesiją.

Kol kas O.Valiukevičiūtė negalėjo pasakyti, ar programai įgyvendinti 2014-2016 metais siūlomas skirti finansavimas yra pakankamas. „Čia labai svarbi būtų ir PLB atstovų nuomonė“, - pažymėjo parlamentarė.

Susitikusi su užsienio lietuviais politikė taip pat viliasi sužinoti, ar jie naudojasi „Globalios Lietuvos“ siūlomomis galimybėmis, kaip realiai ši programa veikia. O.Valiukevičiūtės nuomone, būtina palaikyti ir stiprinti ryšius su užsienyje gyvenančiais tautiečiais. Pasak jos, dauguma emigrantų noriai ir aktyviai dalyvauja mūsų šalies gyvenime.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"