Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Išaušo Didžioji diena

 
2011 04 29 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Taip Jungtinėje Karalystėje vadinama balandžio 29-oji, kada princas Williamas turi vesti prie altoriaus savo išrinktąją Kate Middleton. Šiandien britai nedirbs, o švęs ir linksminsis taip pagerbdami būsimąjį karalių ir karalienę.

Britams tai - amžiaus įvykis. Jie vestuvėms skiria tiek daug dėmesio, kad jomis susidomėjo visas pasaulis, vestuves ketina rodyti net trys Lietuvos televizijos kanalai. Patys lietuviai jų stebėti į Londoną nevyks, tačiau kitų kraštų kelionių agentūros ėmė siūlyti išvykas į Londoną ir nesvarbu, kad geriausiu atveju turistai jaunavedžius pamatys tik iš tolo. Užtat tą dieną jie galės linksmintis su visais - juk karališkos vestuvės bus švenčiamos ne tik Bakingamo rūmuose, spalvingi vakarėliai bus rengiami visose gatvėse ir daugybėje namų. Taip kaip senovėje, kai tokia proga linksmindavosi visa šalis. Šiandien linksminsis visa Britų Sandrauga.

Įspūdinga vestuvių ceremonija susies tradicines ir šiuolaikines britų vertybes ir taps tarsi preliudija į svarbius 2012 metų įvykius - tuomet bus švenčiamos Jos didenybės Elžbietos II 60-osios į sostą žengimo metinės ir Londone bus surengtos olimpinės žaidynės. Šios trys progos britams leis pademonstruoti, kad jų kraštas - tai ne tik gera vieta gyventi ir dirbti (tai jau spėjo įvertinti ir lietuviai), bet kad tai atvira, dinamiška ir kūrybinga valstybė, mokanti gražiai suderinti istoriją ir tradicijas su modernumu ir šia diena.

Karališkosios vestuvės - nacionalinė šventė, todėl britams šiandien laisva diena. Ir nesvarbu, kad dar šio mėnesio pradžioje trečdalis britų teigė, kad jie ignoruos princo Williamo ir Kate vestuves. Šventinis šurmulys įtraukė ir juos. Skepticizmas ėmė tirpti, o jo vietą užėmė pasididžiavimas savo šalimi, sugebėjusia išsaugoti tokias senas ir gražias tradicijas.

Santuoka ir bučinys

Šventasis Santuokos sakramentas porai bus suteiktas istorinėje gotikos perlu vadinamoje Vestminsterio abatijoje, kur tuokėsi ne vienas anglų karalius, taip pat ir dabartinė karalienė Elžbieta II. Jaunuosius sujungs Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas. Paskui jie senovine žirgų traukiama karieta važiuos į Bakingamo rūmus sveikinant minioms žmonių ir išeis į rūmų balkoną, kad viešai pasibučiuotų. Londone juokaujama, kad anglai karališkąsias vestuves laiko įvykusiomis ne po santuokos abatijoje, o tik po bučinio Bakingamo rūmų balkone. Tai tarsi suteiktas tautos palaiminimas.

Į vestuves pakviesti svečiai atstovaus visiems visuomenės sluoksniams. Tarp pakviestųjų - jaunavedžių artimieji ir draugai, karūnuoti asmenys ir aristokratai, politikai (nors leiboristai Tony Blairas ir Gordonas Brownas tarp svečių nepateko), dvasininkai, buvę ir esami kariškiai, labdaros darbuotojai, muzikantai, sportininkai, žodžiu, "oficialūs ir asmeniniai svečiai". Visų jų jaunavedžiai paprašė ne atnešti jiems dovanų, o dovanai numatytą sumą skirti labdarai.

Sudarinėjant svečių, kurių bus apie 1900, sąrašą pirmu smuiku griežė karalienė, apie 1000 jų pakvietė ir pats princas Williamas. Nuotakos tėvai Middletonai turėjo pasitenkinti tuo, kad jiems buvo patikėta parinkti muziką ir "visa kita - nuo automobilių iki sumuštinių". Vakare, kai vestuvių proga Bakingamo rūmuose surengusi iškilmingą priėmimą Jos didenybė su vyru nueis miegoti, jaunikio tėvas princas Charlesas artimiausiems draugams ir šeimos nariams dar ištaisys privačią vakarienę, po kurios bus šokiai.

Šventės išlaidas apmokės karališkoji šeima ir jaunosios tėvai, kurie susikrovė turtus iš prekybos vaikų vakarėliams reikalingais daiktais. Iš valstybės iždo bus padengtos renginio saugumo išlaidos, o kad vestuvių dieną gražiai marširuotų karališkoji gvardija, pasirūpino Londono miestas. Karalienės gvardiečiai ceremonijai rengėsi taip nuoširdžiai, kad per repeticijas keli kariai net nualpo, nes Londone temperatūrai pasiekus 27 laipsnius tapo nepaprastai karšta. Deja, šiandien Londone žadamas lietus, tačiau skelbiama, kad ši žinia nei britams, nei jauniesiems nuotaikos nesugadino.

Didžiausia intriga - jaunosios suknelė

Beje, kur šią savaitę buvo princas Williamas ir K.Middleton nežino niekas. Jie buvo tarsi pradingę. Žinoma tik tai, kad princo išrinktoji kartu su savo tėvais ir Williamo broliu princu Harry dalyvavo vestuvių repeticijoje ir kad vakar nuotaka su tėvais, broliu ir seserimi įsikūrė iš anksto užsakytame penkių žvaigždučių viešbutyje Londono Belgravijos rajone, iš kurio šiandien ir bus iškilmingai išlydėta į Vestminsterio abatiją. Middletonų šeima viešbutyje gyvens dar tris dienas po vestuvių, tačiau kur po jų išvyks jaunieji medaus mėnesio, tebėra didžiausia paslaptis.

Dar didesnėje paslaptyje laikoma jaunosios vestuvinė suknelė. Niekas nežino nei kaip ji atrodys, nei koks dizaineris ją pasiuvo, nors manoma, kad tai padarė britas Bruce'as Oldfieldas, kurio siūtus drabužius mėgo jaunikio motina princesė Diana. Žinoma tik tiek, kad vestuvių dieną princese Catherine tapsianti Kate vilkės dvi sukneles. Skirtoji santuokai Vestminsterio abatijoje bus kukli ir uždara, o per vakarienę Bakingamo rūmuose jaunoji greičiausiai pasipuoš atviresniu, atidengsiančiu jos rankas, pečius ir kojas apdaru.

Jau dabar neabejojama, kad po vestuvių princesė Catherine taps mados diktatore. Tai liudija faktas, kad vos tik buvo pranešta apie princo Williamo ir Kate jungtuves, jaunos britės puolė parduotuvėse ieškoti mėlynų suknelių, panašių į tą, kokią vilkėjo Kate per ta proga surengtą fotosesiją.

Paslaptingoji Kate

Londone galima pajusti, kad britai žavisi gražia, protinga ir žemiška K.Middleton. Pasakojama, kad ji patikusi ir pačiai karalienei, todėl Jos didenybė mielai pritarė savo anūko vestuvėms. Tačiau iš tiesų apie princo išrinktąją žinoma labai mažai, nors apie ją rašomos knygos ir straipsniai, kuriami dokumentiniai ir net meniniai filmai. Ką galvoja būsimoji princesė, niekas nežino, nes pati Kate davė tik labai trumpą interviu kartu su princu Williamu tą dieną, kai buvo pranešta apie jų vestuves. Niekas nežino, kokios jos gerosios ir blogosios savybės, galima tik spėlioti, kokia ji bus žmona, kokį vaidmenį vaidins visuomenėje ir kaip reaguos į tai, kad bus nuolat stebima ir tyrinėjama. Užtat visi žino, kad panelė Middleton taps pirmąja karaliene, turinčia universiteto diplomą.

Apie K.Middleton žinoma ir tai, kad ji neturi nė lašo mėlynojo kraujo, nors tėvai (verslininkais virtęs buvęs lakūnas ir stiuardesė) ją atidavė į privilegijuotiems vaikams skirtą mokyklą. Todėl kuriamos įvairios istorijos apie tai, kad mokyklos bendrabutyje Kate buvo pasikabinusi ant sienos jaunojo princo Williamo plakatą ir draugėms sakydavo, jog vieną dieną ir ji taps princese (viena Kate draugė tai paneigė), ir kad labai ambicinga Kate motina visą laiką planavo, kaip savo dukrą ištekinti už tikro princo.

Įdomiausia, kad pranešus apie princo Williamo ir Kate sužadėtuves, niekas nepaskelbė apie Kate jokios ją kompromituojančios informacijos. Visiems liko tik gardžiuotis tuo, kad mokydamasi Šv. Andriaus universitete Škotijoje, kuriame ji ir sutiko Williamą, Kate pasirodė ant podiumo su peršviečiama suknele - esą tuomet princas ir atkreipęs į ją dėmesį. Kate draugės - ne mažiau santūrios už ją pačią ir nelinkusios liežuvauti. Informacijos apie nuotaką taip trūksta, kad karališkasis istorikas Hugo Vickersas kartą net pajuokavo: "Viskas taip ramu ir diskretiška, tarsi būtų Kremliuje."

Diadema ir priesaika

Vakar princas Williamas ir K.Middleton išplatino tokį britams skirtą pranešimą: "Mes abu labai džiaugiamės, kad jūs prisidėsite prie mūsų šventės, tikėdamiesi, kad tai bus viena laimingiausių dienų mūsų gyvenime. Meilė, kurią po mūsų sužadėtuvių mums rodė daugybė žmonių, mus abu labai sujaudino ir palietė labai giliai. Pasinaudodami proga norime padėkoti kiekvienam, už nuoširdumą ir gerumą."

Tačiau rengdamasi vestuvėms Kate jau spėjo pademonstruoti savo tvirtą charakterį. Iš pradžių ji pareiškė, kad vestuvių dieną jokiu būdu jos galvos nepuoš sunki deimantų tiara, kokią buvo užsidėjusi princesė Diana. Tačiau karalienė atkirto, kad apie tai negali būti nė kalbos, nes tiara - karališkų vestuvių tradicijos dalis, todėl greičiausiai Kate teko nusileisti. Užtat priesaikos būsimam vyrui žodžius ji pasirinko pati. Nutekėjo informacija, kad šiandien princui Williamui Kate prisieks jį "mylėti, guosti, gerbti ir palaikyti", tačiau tarp šių žodžių nebus anksčiau tradiciškai tariamo žodžio "paklusti". Taip pat žinoma, kad prie altoriaus Kate žengs skambant karūnavimo himnui "I am glad", kurį 1902 metais sukūrė seras Charlesas Hubertas Hustingsas Williamo prosenelio Edwardo VII karūnacijai, vykusiai toje pačioje Vestminsterio abatijoje.

Pasirengimas ir ritualai

Vestuvių ceremonijoje svarbus vaidmuo teks Williamo broliui princui Harry, nes jaunikis jį pasirinko vyriausiuoju pabroliu, be to, abu broliai puikiai sutaria. Abu princai atvyks į Abatiją karališkuoju limuzinu likus 40 minučių iki ceremonijos pradžios. Kate atlydės jos jaunesnioji sesuo Pippa, kaip vyriausioji pamergė, kartu su kitomis pamergėmis ir berniukais, kurie neš jaunosios šleifą.

Jau kelias dienas turistams uždaryta Vestminsterio abatija vakar buvo puošiama baltomis gėlėmis. Milžiniški jų konteineriai atkeliavo iš Sandringamo ir Vindzoro sodų. Su gėlėmis atvežti ir šeši klevai bei du ąžuoliukai iš K.Middleton gimtosios Berkšyro grafystės, garsėjančios ąžuolais. Būtent jų giles Kate panoro matyti Middletonų šeimos herbe, kuris buvo sukurtas prieš pat vestuves, taip tarsi įšventinant šią šeimą į kilmingųjų luomą.

Vestuvinėje procesijoje dalyvaus daugiau kaip 1000 kariškių. Jie išsirikiuos palei kelią, kuriuo jaunieji karieta važiuos iš Vestminsterio abatijos į Bakingamo rūmus. Bus surengtas ir aviacijos paradas, kuriame pasirodys Karališkųjų oro pajėgų lėktuvai, taip pagerbdami lakūnu tapusį princą Williamą ir jo nuotaką.

***

Savo vestuvių repeticijoje princas Williamas, Karališkųjų oro pajėgų pilotas gelbėtojas, nedalyvavo. Buvo paaiškinta, kad jis turėjo būti tarnyboje. Tačiau vakar buvo išplatintos nuotraukos, kaip princas su draugais žaidžia futbolą, ir pranešta, kad jis buvo labai gerai nusiteikęs. Vakarą prieš savo vestuves Williamas praleido su savo tėvu princu Charlesu, jo žmona Camilla ir broliu Harry. Belieka tikėtis, kad jis nepaseks tėvo pavyzdžiu ir su būsimąja žmona neišsiskirs. Juk princas Williamas veda Kate Middleton iš meilės.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"