Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Intrigų koše minta apsukriausieji

 
2012 03 07 6:03

Su prieštaringos reputacijos Marijampolės verslininku Žydrūnu Buzu siejama bendrovė 'Artapolas' iš valstybės ir vienos įmonės siekia prisiteisti daugiau kaip trečdalį milijono litų. Taip įvertinta negauta nauda už automobilių stovėjimo aikštelės, kuri 'Artapolui' niekada nepriklausė, nuomą. Postūmį tokiam absurdui suteikė patys valdininkai, vėliau - ir teismai. 

Marijampolietis verslininkas Edmundas Bacevičius neslepia, kad jei savivaldybės valdininkai vėl skelbtų automobilių stovėjimo aikštelės Žemaitės gatvėje pardavimo viešąjį aukcioną, jis nė už ką nesusigundytų jame dalyvauti. "Nuo pat 2008 metų, kai laimėjau šį aukcioną, iki šiol dėl nesibaigiančio bylinėjimosi neišeinu iš teismų", - sakė jis. Anot E.Bacevičiaus, vos jo vadovaujama įmonė "Autoreikmuo" įsigijo automobilių stovėjimo aikštelę Marijampolės centre, iškart pasigirdo kalbų, kad bendrovė ja naudotis negalės, nes "ne tas nupirko, kuriam tą aikštelę buvo ruošiamasi parduoti". Tačiau tuo metu verslininkas dar tikėjo, jog taip neatsitiks. 

Kad bendrovė "Autoreikmuo", nusipirkusi šalia savo teritorijos esančią aikštelę, "pakenkė" Suvalkijos sostinėje įtakingos, su garsiu verslininku Ž.Buzu siejamos bendrovės "Artapolas" interesams, paaiškėjo greitai. "Artapolas" gretimame žemės sklype, nugriovęs senus statinius, pastatė prekybos centrą. Įėjimo į jį laiptai ir nuovaža buvo įrengti minėtoje automobilių stovėjimo aikštelėje, kurią aukcione įsigijo E.Bacevičiaus vadovaujama bendrovė. Negana to, prekybos centras naudojosi ir pačia aikštele. Joje automobilius palikdavo atvykusieji apsipirkti, nes jokia kita aikštelė pirkėjų mašinoms statyti šalia prekybos centro nebuvo įrengta.

Ėmė reikšti pretenzijas

Žemaitės gatvės 44 numeriu pažymėto automobilių stovėjimo aikštelės žemės sklypo aukcionas įvyko 2008 metų balandžio 29 dieną. Dėl jo varžėsi trys dalyviai. Aukcioną laimėjo didžiausią kainą - 145 tūkst. litų pasiūliusi bendrovė "Autoreikmuo".

E.Bacevičiaus teigimu, tarp pretendentų į žemės sklypą "Artapolo" nebuvo. Ši bendrovė savo pretenzijas ėmė reikšti tik tada, kai naujasis šeimininkas kreipėsi į tuomet prekybos centro pastatą valdžiusią bendrovę "SEB lizingas" ir paprašė nugriauti minėtus laiptus, o iš aikštelėje pastatytų mašinų savininkų pradėjo rinkti mokestį už automobilių stovėjimą.  

Netrukus "Artapolas" kreipėsi į Marijampolės, vėliau - į Kauno teismus, kad naujojo aikštelės savininko veiksmai būtų sustabdyti, o paties objekto pardavimo sandoris - pripažintas negaliojančiu. Pretekstą tokiam prašymui suteikė 2008 metų spalio 1 dieną Marijampolės savivaldybės kontrolieriaus tarnybos išvada, kad aukcione parduodant žemės sklypą buvo pažeisti savivaldybės interesai - ant perleisto sklypo buvo savivaldybei priklausanti automobilių stovėjimo aikštelė, kurios vertė siekė 114 tūkst. litų. Nors būtent merijos valdininkai inicijavo aikštelės pardavimą, o tam reikalingų dokumentų paruošimas savivaldybės administracijoje truko ne vienus metus.

Marijampolės rajono apylinkės teismas "Artapolo" prašymą panaikinti aikštelės pardavimo sutartį atmetė, tačiau Kauno apygardos teismas jį patenkino. 2010 metų vasario 17 dieną teisėja Jolita Cirulienė sutartį pripažino negaliojančia ir nutarė taikyti restituciją - grąžinti sklypą valstybei. Ši įpareigota bendrovei "Autoreikmuo" grąžinti sumokėtus pinigus - 145 tūkst. litų. Tokiam Kauno apygardos teismo sprendimui pritarė ir Lietuvos apeliacinis teismas, ir Aukščiausiasis Teismas (AT).

Ko nepamatė teismai

Atrodytų, kad čia šioje istorijoje būtų galima dėti tašką, jei ne keletas naujų aplinkybių. Jos paaiškėjo teismams jau tarus savo žodį. Nekyla abejonių, kad teismų sprendimams grąžinti žemės sklypą valstybei įtakos turėjo "Artapolo" pateikti duomenys apie šiame žemės sklype esą pastatytus įrenginius - naftos produktų gaudyklą.  

Kaip teigė bendrovės "Artapolas" atstovai, tvarkomoje automobilių stovėjimo aikštelėje naftos produktų gaudyklę 2005 metų rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais įrengė UAB "Statybos patarimai". Už darbus statybininkams sumokėta daugiau kaip 194 tūkst. litų.

Tačiau praėjusią vasarą Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Marijampolės skyriaus vyresnysis specialistas Simas Šlekys, dalyvaujant Marijampolės merijos atstovui Rimvydui Tamulynui, Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento atstovui Sauliui Navikui, UAB "Sūduvos vandenys" specialistui Gintautui Jankauskui, nė viename dar sovietmečiu įrengtoje automobilių stovėjimo aikštelės šulinyje naftos produktų gaudyklos neaptiko.

Panaši situacija susiklostė ir dėl "Artapolo" atstovų teiginių apie automobilių stovėjimo aikštelėje pastatytų laiptų į prekybos centrą teisėtumą. Jie teismus tikino, kad valstybinė komisija 2005 metų  rugsėjo 30 dieną, konstatuodama, jog prekybos centro pastatas yra tinkamas naudoti, tokiais pripažino ir į jį vedančius laiptus, pastatytus ant svetimo sklypo. Teismai tokiais aiškinimais patikėjo. "Byloje yra ir kitų įrodymų - statinio techninis projektas ir statybos leidimas, patvirtinantys, jog ginčo aikštelė buvo sutvarkyta pagal šiame projekte nustatytus reikalavimus, o visi statybos darbai statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktu pripažinti tinkamais naudoti", - savo nutartyje tvirtino Apeliacinio teismo teisėjai Algirdas Gailiūnas, Kazys Kailiūnas ir Danutė Milašienė.

Apskundė ir inspekciją

Tačiau VTPSI tuo suabejojo. "Projekte įėjimo laiptai su nuovaža žemės sklype, adresu V.Kudirkos g. 47A, nenumatyti. Todėl jie minėtu adresu negalėjo būti pripažinti tinkamais naudoti 2005 metų rugsėjo 23 dieną. Ir jie nėra prekybos centro, kaip statinio, dalis", - Marijampolės prokuratūrą informavo VTPSI viršininkė Laura Nalivaikienė.

VTPSI specialistai dar praėjusią vasarą laiptus įrengusiai bendrovei "Artapolas" surašė savavališkos statybos aktą ir reikalavimą ne vėliau kaip iki šių metų sausio 5 dienos statinį nugriauti. Tačiau laiptai į prekybos centrą tebestovi.  

Kaip LŽ teigė VTPSI atstovas spaudai Darius Babickas, šiuo metu inspekcijos sprendimai yra apskųsti teismui. Vasario 15 dienos nutartimi Marijampolės rajono apylinkės teismas kreipėsi į AT (specialią teisėjų kolegiją ginčams dėl teismingumo spręsti) prašydamas atsakyti, ar byla pagal "Artapolo" ieškinį inspekcijai priskirtina bendros kompetencijos, ar administraciniam teismui. "Tik išnagrinėjus šį ieškinį teisme, nuo teismo sprendimo priklausys ir savavališkos statybos fiksavimas, ir padarinių šalinimo klausimas", - teigė D.Babickas.

Dar vienas smūgis

Sulaukusi palankių teismų sprendimų dėl pačios automobilių stovėjimo aikštelės likimo, šiuo metu restruktūrizuojama UAB "Artapolas" kaimynystėje įsikūrusiai autoserviso įmonei smogė dar kartą. Iš bendrovės "Autoreikmuo" ir Nacionalinės žemės tarnybos pareikalauta atlyginti esą patirtą žalą - daugiau kaip 353 tūkst. litų.

Anot "Artapolo" direktoriaus Mindaugo Vilko, tokią žalą bendrovė patyrė nuo 2008 metų birželio 4 dienos, kai buvo sudaryta valstybinės žemės pirkimo-pardavimo sutartis, iki 2010 metų lapkričio 2-osios, kai įsiteisėjo teismo sprendimas šią sutartį pripažinti negaliojančia.

"Nuostolių išraiška - negautas nuomos mokestis, kurį ieškovas ("Artapolas" - aut.) būtų gavęs, jeigu nebūtų buvę neteisėtų veiksmų - žemės sklypo su įrengta automobilių stovėjimo aikštele pirkimo-pardavimo sutarties. Kas mėnesį gauti 27 806 litų (plius pridėtinės vertės mokestis) dydžio nuompinigius iš UAB "Norfos mažmena" už negyvenamųjų patalpų nuomą prekybos centre ieškovas turėjo realią teisėtą galimybę. 2005 metų lapkričio 2 dieną tarp ieškovo ir UAB "Norfos mažmena" buvo sudaryta negyvenamųjų patalpų nuomos sutartis. Tačiau šią galimybę dėl neteisėto žemės sklypo pirkimo-pardavimo sutarties sudarymo ieškovas prarado ir dėl to patyrė nuostolių", - pareiškime Kauno apygardos teismui teigė M.Vilkas.

Civilinį ieškinį išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas jį atmetė kaip nepagrįstą. Šis teismas laikėsi nuomonės, kad minėtas žemės sklypas "Artapolui" nuosavybės teise niekada nepriklausė, nebuvo jo net ir išsinuomojęs. Todėl neturėjo teisės šio žemės sklypo subnuomoti. Be to, teismo nuomone, tariamai patirtų nuostolių negalima grįsti kitam asmeniui nuosavybės teise priklausančio turto naudojimu.

"Artapolo" atstovai su tokia išvada nesutiko ir Kauno apygardos teismo sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui.

Pats automobilių stovėjimo aikštelės žemės sklypas, rudenį grąžintas valstybei, iki šiol nėra nei kam nors perleistas naudotis, išnuomotas ar parduotas.

"Nei pakarti, nei paleisti"

E.Bacevičius LŽ teigė, kad kol bus priimta galutinė nutartis dėl "Artapolo" naujojo civilinio ieškinio, teismas yra areštavęs bendrovės "Autoreikmuo" sąskaitas bankuose ir nekilnojamąjį turtą. "Mes ne kartą prašėme, kad būtų panaikintas areštas, bet mūsų niekas net girdėti nenorėjo. Kai "Artapolas" pralaimėjo apygardos teisme, prašėme, kad ir "Artapolas" iš mūsų reikalaujamą pinigų sumą įneštų į banko depozitą, tačiau šio prašymo teismai netenkino. "Artapolo" atstovams bepigu bėgioti į teismus su civiliniais ieškiniais - restruktūrizuojama įmonė yra atleidžiama nuo žyminio mokesčio. O mums ir ne vieną tūkstantį litų siekiantį mokestį tenka mokėti, ir dar advokatus samdyti", - pabrėžė E.Bacevičius.

Anot jo, dėl teismo "Artapolo" prašymu pritaikytų laikinųjų apsaugos priemonių "Autoreikmens" veikla jau antrus metus paralyžiuota. Įmonei gresia bankrotas, nes automobilių dalių parduotuvę ir nedidelį autoservisą valdanti bendrovė, kai įšaldytos sąskaitos bankuose, nesugeba laiku atsiskaityti su tiekėjais. Todėl iš darbo teko atleisti daug darbuotojų, į autoserviso patalpas įsileisti nuomininkus.

Prokurorai dar nepamiršo?

LŽ kalbintas Marijampolės rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Vaidas Paltanavičius pripažino, kad prokurorai domėjosi Žemaitės gatvėje esančio žemės sklypo pardavimo peripetijomis, tačiau, nenustatę viešojo intereso pažeidimų, aktyvių veiksmų nesiėmė.

Šios prokuratūros vyriausiasis prokuroras Rimantas Bradūnas LŽ tikino, kad automobilių stovėjimo aikštelės istorija dar nėra visiškai pamiršta. "Prie šio klausimo dar grįšime. Mus labai domina atskirų pareigūnų veikimas arba neveikimas. Bandysime aiškintis ir vertinti jų veiksmus", - žadėjo jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"