Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ilgaplaukiams aplinkinių nuomonė nerūpi

 
2011 05 21 0:00
Įsimenančios išvaizdos ilgaplaukių rokerių trijulė scenoje: (iš kairės) J.Milius, P.Meškėla ir V.Kovaliovas. <br>Asmeninio albumo nuotrauka
Įsimenančios išvaizdos ilgaplaukių rokerių trijulė scenoje: (iš kairės) J.Milius, P.Meškėla ir V.Kovaliovas.
Asmeninio albumo nuotrauka

Keičiasi laikai ir mados. Ilgaplaukių vyrų matyti vis mažiau. Apsikerpa net tie, kuriuos buvo sunku įsivaizduoti kitokios šukuosenos. Vis dėlto dar yra savo įvaizdžiui ištikimų stipriosios lyties atstovų.

Vakar ir šiandien sostinės centre per renginį "Brodas gyvas" šurmuliuoja žmonės, kai kurie jų panašūs į hipius. Taip prisimenami laikai, kai laisvos dvasios jaunimas, nepaisydamas sovietinio režimo gniaužtų, išore, gyvenimo būdu ir kūryba ryškiai išsiskirdavo iš pilkos kasdienybės.

Šią savaitę LŽ apie išvaizdą ir ją atitinkančią pasaulėjautą šnekėjosi su Jaunimo teatro vadovu, režisieriumi ir aktoriumi Algirdu Latėnu, kino operatoriumi Algimantu Mikutėnu, gydytoju anesteziologu Jonu Staikūnu, dainininku Povilu Meškėla, aktoriumi Ramūnu Abukevičiumi ir politiku Vytautu Bogušiu. Visi jie ryškiai išsiskiria iš aplinkinių, nes yra ilgaplaukiai.

Istoriniai motyvai

Jaunimo teatro vadovas, režisierius ir aktorius Algirdas Latėnas neseniai vešlias garbanas patrumpino. Jis teigė: "Nusikirpau po mano statyto spektaklio "Ledi Makbet" premjeros. Gal kažin kokios energijos susikaupė, reikėjo jos atsikratyti." Tačiau plaukai netruks ataugti, nes pasibaigus teatro sezonui vyras ilsėsis kaime ir žirklių vengs.

Plaukus A.Latėnas ėmė auginti studijuodamas tuometėje Lietuvos konservatorijoje, kai trečiame kurse pradėjo repetuoti Williamo Shakespeare'o herojaus Ričardo III vaidmenį. "To laikotarpio vaizdai padarė įtaką", - sakė aktorius. Kita vertus, anų laikų muzika ir kultūra taip pat paliko tam tikrą pėdsaką, nors A.Latėnas nelaiko savęs bitnikų kartos atstovu. Dar jam įsiminė prancūzų filmas apie tris muškietininkus, ilgaplaukius gražuolius, kurie užstoja silpnuosius, kovoja dėl tiesos.

Svarbiausia - vaidmenys

58 metų A.Latėnas - vienas iš nedaugelio, kuriam laikas tarsi sustojęs, nes jo išvaizda beveik nepakitusi. "Nenoriu būti solidus, - tvirtino teatrui vadovaujantis ir spektaklius režisuojantis vyras. - Negaliu žiūrėti į tuos rimtuolius, kurie vilki kostiumus, yra gražiai susišukavę, bando atrodyti teigiami, bet kai pamatai, tarkime, per televizorių, atsiskleidžia, kad jie visai kitokie."

A.Latėnui dirbtinumo neprikiši, jis visada atrodo natūralus. "Man taip patinka, - teigė meniškos išvaizdos žmogus. - Nenorėčiau vargti žiūrėdamas, kaip pritaikyti kuoduką prie kaklaraiščio, rūpintis, kokio siaurumo kelnytes mautis."

Teatralas pripažino, kad išorė daro įtaką gyvensenai, pasaulėjautai, pasaulėžiūrai. Tačiau jis mano, jog visa tai svarbu pirmiausia scenai: "Tada galvoji apie viską - koks personažo apavas, drabužiai, plaukai, laikysena... Visuose spektakliuose kreipiu dėmesį, tarkime, į šukuosenų dramaturgiją." Taigi režisieriui rūpi ne tik pjesės žodžiai, bet ir tai, kaip atrodo herojų galvos. A.Latėnui pačiam vaidinant teatre ir kine ne kartą teko keisti šukuoseną, trumpinti plaukus, kartais specialiai dėl vaidmens kelias dienas netrinkti galvos.

Apsauga nuo uodų

Su bohemišku gyvenimo būdu savo vešlios šukuosenos vyras nesieja. "Nesu prisirišęs prie kokio nors įvaizdžio ir jo nekuriu, - tikino A.Latėnas. - Nebent netyčia koks susidaręs." Jis supranta, kad dirbdamas teatro vadovu tam tikrose situacijose ir vietose aplinkiniams gali pasirodyti keistas. "Tarkime, į pasitarimus susirenka normalūs žmonės, o čia išlenda kažkoks... - juokėsi ilgaplaukis barzdočius. - Esu apie save girdėjęs komentarų, siūlymų surimtėti."

A.Latėnas teigė nesuprantantis plikagalvių antplūdžio. Jis turėjo omenyje pastarųjų dešimtmečių mados vėjus. Anot pašnekovo, anksčiau skusta galva reiškė, kad žmogus arba tarnavo armijoje, arba sėdėjo kalėjime. "Dabar tokia išvaizda didžiuojamasi. O dar tos teorijos - neva plika galva rodo seksualumą, - stebėjosi jis. - Tačiau nesu prieš skustagalvius ar dar kokios nors kitokios šukuosenos žmones, kaip kas nori, taip tas atrodo."

Vešlias garbanas turinčiam A.Latėnui patogu gyventi. Jis šmaikštauja, kad būdamas kaime gali apsisaugoti nuo uodų, nes šie per ilgus vyro plaukus negali sukandžioti. Susiriša juos, jei trukdo ką nors dirbti, tarkime, gaminti valgyti. Anksčiau A.Latėnas pats patrumpindavo garbanas, bet dabar apsilanko kirpykloje. Pastarąjį kartą ten buvo po spektaklio "Ledi Makbet" premjeros.

Nepražilusios garbanos

Kino operatorius, tiesiog Miku vadinamas Algirdas Mikutėnas netrukus švęs 62-ąjį gimtadienį, tačiau atrodo jaunatviškai. Nepražilusios ilgos garbanos šiam bohemiškam meno žmogui labai tinka. "Mokiausi Vilniaus 23 vidurinėje mokykloje. Tada, būdamas 12-13 metų, pradėjau auginti plaukus. Jie buvo nelabai ilgi, tiesiog dengė ausis, bet kaip tais laikais - geri", - prisiminė A.Mikutėnas.

Keitėsi laikai, mados ir amžius, daugelis tuomečių ilgaplaukių virto solidžiais vyrais trumpomis šukuosenomis. Tačiau Miko pokyčiai nepalietė. "Toks mano gyvenimo būdas, įvaizdis, charakteris, - aiškino jis. - Nė neketinu ko nors keisti, esu taip pripratęs. Negi man skustis plikai? Sakai, kaip režisierius Algimantas Maceina? Ne, ne mano stilius. Tokio savęs neįsivaizduoju."

Kino operatorius su šypsena tvirtino, jog šampūnui užsidirba, todėl vargo dėl plaukų neturi. Kartais aplinkiniai stebisi, kodėl per 60 metų perkopusio A.Mikutėno plaukai vis dar nepražilę. Vienas bičiulis net dukart domėjosi: gal Mikas juos dažo? Toks klausimas kino operatoriui kėlė tik juoką. "Dauguma mano amžiaus vyrų arba balti, arba praplikę, - lygino A.Mikutėnas. - Einu septintą dešimtį, o žilų plaukų neturiu."

Vyras tikino dėl šukuosenos neišlaidaujantis ir kirpykloje nesilankantis. "Sutaupau pats apsikirpdamas, - paaiškino jis. - Vonios kambaryje paimu žirkles ir... Tai darau paprastai: surenku plaukus į kuodelį ir pakerpu vienu ar dviem centimetrais." Anksčiau pagelbėdavo žmona aktorė Gražina Baikštytė. Kai abu mokėsi Maskvoje, vienas kitą apkirpdavo.

Bohemiški niuansai

Garbanų vyras neturėjo tik vienu metu - kai tarnavo sovietinėje armijoje. Anuomet jį nuskuto plikai. Nė nespėjo mirktelėti, kai liko be vešlios šukuosenos. "Niekas nieko neklausė. Nukirpo pirtyje, įsodino į vagoną ir išvežė į Kaliningradą, - prisiminė A.Mikutėnas. - Dvejus metus buvau plikas kaip tilvikas."

Kai kino operatorius minėjo 50 metų jubiliejų, surengė didelę šventę. Susirinko daug svečių. Įsilinksminę vyrai nusprendė įkalbėti A.Mikutėną nusiskusti plaukus. Jis lyg ir "pasirašė" tokiam akibrokštui, tačiau praėjus šventės įkarščiui jubiliatas persigalvojo ir atsisakė likti be įprastų vešlių garbanų. "Nugalėjo sveikas protas", - tarė pašnekovas.

Ar ilgi plaukai dera prie jo, meno žmogaus, gyvenimo būdo? "Na taip, yra bohemiškų niuansų", - pripažino Mikas. Vis dėlto kino operatoriui svarbiausia, kad vešlios garbanos netrukdytų dirbti. Kai reikia filmuoti, plaukus vyras suriša gumele. Tai ypač svarbu vėjuotą dieną, kad jie neuždengtų objektyvo. "Kai surišu plaukus, gali nors audra kilti, nieko tokio, netrukdo, - aiškino kino subtilybes A.Mikutėnas. - Kai dirbu, turiu būti tvarkingas kaip gydytojas." Jis teigė, jog plaukui patekus į kino techniką broko nepavyktų išvengti. Anot Miko, kamera yra šventas dalykas, todėl ilgi plaukai neturi trukdyti filmuoti.

Operacinėje - griežta tvarka

40 metų gydytojas anesteziologas Jonas Staikūnas yra retas savo profesijos atstovas, turintis vešlią šukuoseną. Auginti plaukus jis pradėjo ne maištingoje paauglystėje ar jaunystėje, bet prieš šešerius metus. J.Staikūnas pasakojo: "Paauglys buvau sovietiniu laikotarpiu. Turėjome griežtą karinį mokytoją - plaukų auginti jis neleido, visi privalėjo kirptis vienodai trumpai. O ir tokios mados tada nebuvo. Hipių banga buvo praėjusi, vyravo pankiška kultūra." Gydytojas juokavo, kad plaukus pradėjo auginti vėlyvo brendimo laikotarpiu. Kodėl solidus vyras panoro vešlios šukuosenos? "Su amžiumi vyrų plaukai trumpėja, dažniausiai ir retėja. Sakoma, protingi plaukai palieka kvailą galvą arba kvaili plaukai - protingą", - šypsodamasis aiškino J.Staikūnas. Jis tvirtino, kad pakeitė šukuoseną norėdamas pabrėžti savo asmenybę.

"Einant į operacinę visus plaukus būtina paslėpti", - sakė anesteziologas ir klinikos "Grožio chirurgija" vadovas. Taigi kai reikia, kad jie nesitaršytų, gydytojas susiriša uodegėlę. Laisvalaikiu vaikšto palaidais. Kad plaukai gražiai atrodytų, J.Staikūnas maždaug kas du mėnesius apsilanko kirpykloje. Todėl jie, nors ir vešlūs, visada atrodo tvarkingi. Ilgi plaukai asocijuojasi ir su laisvesniais drabužiais - džinsais, megztiniais, marškinėliais. Tačiau J.Staikūnui patinka kostiumas, jis mano, kad prie tokios aprangos vešli šukuosena dera.

Klausiamas, ar nuo tada, kai augina plaukus, sulaukęs daugiau aplinkinių dėmesio, gydytojas šypsojosi: "Esu šeimos žmogus, todėl pacienčių žvilgsnių nestebiu. Tačiau kai vietoj vardo ir pavardės sako: "Tai tas ilgaplaukis", supranti, kad aplinkiniai mano šukuoseną įsimena."

Smalsu, kaip į ilgus plaukus reaguoja gydytojo kolegos? J.Staikūnas sakė, kad medikų aplinka gana konservatyvi, bet tarp jų esama ir daugiau turinčiųjų vešlias garbanas. Taigi požiūris į kolegų išvaizdą vis dėlto tolerantiškas. "Ilgi vyro plaukai apskritai - netradicinis dalykas, - tvirtino pašnekovas. - Vakarų pasaulyje, kur vertinamas individualumas, tai labiau priimtina. O man norėjosi savo individualumą atskleisti ir per šukuoseną." J.Staikūnas dabar jaučiasi esąs harmoninga asmenybė. Gydytojas turi įdomų pomėgį - mėgsta važinėti motociklu "Honda". Jam smagu, kai lekiant keliu vėjas kedena ilgas garbanas.

Ištikimas muzikos stiliui

Publika yra pripratusi prie dainininko Povilo Meškėlos įvaizdžio: juodos odinės kelnės, šviesūs ilgi plaukai. Atlikėjui teko gerokai pasukti galvą, kol prisiminė, kada pradėjo juos auginti. "Po armijos", - galiausiai pasakė 46 metų pašnekovas. Klausiamas, kodėl norėjo tokios šukuosenos, gal tam turėjo įtakos gyvenimo stilius ar mada, ilgaplaukis rokeris papurtė galvą. "Nesu iš tų žmonių, kurie vaikosi mados, - tvirtino jis. - Tiesiog man taip patiko. Tuo metu aplinkiniai atrodė kaip armijoje - visi vieni į kitus panašūs."

P.Meškėla mano, kad jam, muzikantui, tokia išvaizda tinka. Atlikėjo aplinkoje ilgaplaukių yra nemažai, daugumą jų vienija rokas. Taigi atlikėjas savo išvaizda neišsiskiria iš kitų ir jaučiasi komfortabiliai. Esant reikalui įprastus džinsus Povilas gali pakeisti ir į kostiumą, vilkėti tokią aprangą jam ne mažiau patogu. Tačiau tada sulaukia daugiau dėmesio. Kartkartėmis P.Meškėla išgirsta siūlymų keisti įvaizdį, tačiau jų nepaiso. Rokerio atsakymas gali skambėti tik taip: "Eikite jūs visi į vieną vietą su tuo įvaizdžiu." Jis nemato reikalo taikytis prie kitų nuomonės, nes turi savo.

Ilgaplaukio rokerio įvaizdžio P.Meškėla nekeičia daugiau kaip du dešimtmečius, nesvarbu, kokius kūrinius atliktų. Vyras tik apgailestavo, kad jo plaukai nėra gražūs, galėtų būti vešlesni. Gal tokie kaip operatoriaus A.Mikutėno? "Taip, Mikas yra jėga, - patikino buvęs legendinės grupės "Katedra" vokalistas. - Jei turėčiau tokius, užsiauginčiau dvigubai ilgesnius negu jis. Deja, maniškiai nelabai stiprūs." P.Meškėla stengiasi prižiūrėti plaukus - daro voneles, kaukes, retkarčiais apsilanko kirpykloje. Tačiau vyras supranta, jog yra dalykų, kurių pakeisti negali. "Nėra taip, kad sėdėčiau prie veidrodžio ir verkčiau", - šaipėsi rokeris.

Klausiamas, ar neturėjo minčių gerokai pasitrumpinti plaukų, P.Meškėla nustebo. "Taip ir padarysiu", - netikėtai pasakė. Pasirodo, jis apie tai svarstė. "Tačiau kirpsiu plaukus tikrai ne rytoj ir ne poryt", - pridūrė dainininkas.

Paaugliškas maištas

51 metų aktorius Ramūnas Abukevičius nekeitė šukuosenos nuo paauglystės. Tiksliau, jo plaukai vis ilgėjo ir ilgėjo. Jis prisiminė: "Plaukus pradėjau auginti, kai mokiausi septintoje klasėje, buvau 13-14 metų. Anuomet, sovietiniais laikais, dar gaudydavo, kirpdavo, iš mokyklos varydavo. Komjaunimo aktyvistai ilgaplaukiams viršugaliuose net išskusdavo kryžius ar juostas." Ramūno niekas nebuvo pagavęs, apkirpęs ar išdarkęs šukuoseną. Tačiau mokykloje dėl ausis dengiančių plaukų turėjo problemų: kildavo konfliktų su pedagogais, šie jį varydavo iš pamokų, kad eitų kirptis, ne kartą buvo kviečiami tėvai, reikalauta pasirūpinti sūnumi.

Ramūno sprendimas auginti plaukus buvo tarsi pasipriešinimas sistemai. Ir dar paaugliškas noras maištauti. "Norėjau būti kitoks negu dauguma aplinkinių", - teigė R.Abukevičius. Tėvams tai nelabai patiko. Kartą mama Ramūnui davė pinigų, kad jis nueitų į kirpyklą. Vaikinas taip ir padarė. Tačiau paprašė kirpėjos ne patrumpinti plaukus, o nuskusti plikai. Aplinkinių akimis, skusta galva atrodė dar baisiau negu poilgiai plaukai. Mama vėl buvo kviečiama į mokyklą ir klausiama, kodėl sūnus išsidirbinėja.

Išvaizda ir pasaulėžiūra dera

Per pastaruosius beveik keturis dešimtmečius R.Abukevičiui nedažnai teko trumpinti plaukus. Jis pats įprastos šukuosenos niekada nekeistų, bet kartais to prireikia vaidinant kine. "Būdavo, per filmavimus mane apkirpdavo, bet vėliau plaukai vėl ataugdavo, - kalbėjo aktorius. - Negaliu pasakyti, kad gerai jaučiausi turėdamas man neįprastą šukuoseną."

R.Abukevičiui ilgi plaukai asocijuojasi su laisve, demokratija, tam tikru gyvenimo būdu. Aktorius pasišaipė, kad laikui bėgant plaukai slenka, jų vis mažėja, tad nereikia nė kirptis. Kaip Ramūnas reaguoja į posakį "Ilgas plaukas - trumpas protas"? "Man labiau patinka: "Ant "durnos" galvos plaukai neauga", - juokdamasis atkirto pašnekovas.

R.Abukevičius šypsodamasis sakė, kad plaukų ilgio nematuoja, pakirpti juos nusprendžia tada, kai ranka nebepasiekia susišukuoti. Kad būtų patogiau, aktorius mėgsta susirišti kuodelį, susipinti kasytę. Pastaruoju metu jį pakerpa žmona Inesa Kurklietytė. Pati pasisiūlo tai padaryti. Bet pakeisti šukuosenos jo niekas neįkalbėtų - nežinia, kokie turėtų būti argumentai ir motyvai.

"Manau, net tapęs Seimo nariu likčiau ilgaplaukis", - svarstė aktorius. Tačiau politika jam - svetimas dalykas. R.Abukevičius jaučiasi esąs kitoks, nesaistomas griežtų įvaizdžio taisyklių. Kostiumas, kaklaraištis, trumpi plaukai - ne jam. "Aktoriaus profesija manęs nevaržo, - paaiškino pašnekovas. - Turiu per gyvenimą susiformavusius įsitikinimus." Taigi R.Abukevičiaus išvaizda, pasaulėžiūra ir pasaulėjauta tarpusavyje dera.

Nusiskuto plikai

Seimo narys Vytautas Bogušis taip pat išsiskiria įspūdingomis vešliomis garbanomis. Jo šukuosena laikui bėgant keičiasi, bet plaukai dažniausiai būna ilgi arba poilgiai. Politikas LŽ sakė: "Niekada nemąsčiau, ar man tai patinka. Galbūt gerai jaučiuosi, nes tai asocijuojasi su laisvumu, demokratiškumu."

V.Bogušis ir gūdžiu sovietmečiu turėjo ilgus plaukus, nors tada visuomenė buvo itin netolerantiška kitaip atrodantiems žmonėms. "Be abejo, hipių, disidentinės ir protesto filosofijos liko nuo anų laikų, - teigė 52 metų vyras. - Dabar tas įvaizdis labiau yra saviraiška." Atrodyti kitaip negu daugelis V.Bogušiui - natūralus noras. Jis nebijo išsiskirti. Pašnekovas prisiminė istoriją, kai 1999 metais su žmona atostogavo Palangoje. "Visi su manimi sveikinosi, o kažin kokios bobulės pradėjo man reikšti pretenzijas. Ar dėl plaukų? Labiau kaip Seimo nariui. Mūsų niekas nemyli, - su lengva ironija pasakojo V.Bogušis. - Kitą rytą nukeliavau į kirpyklą. Nors kirpėja bandė mane atkalbėti, pasakiau, kad nuskustų plikai. Paskui buvo labai smagu. Eidavau per Palangą ir manęs niekas nepažindavo. Štai toks buvo akibrokštas."

"Esu savitas"

Tačiau politikui labiau patinka vešli šukuosena. "Esu savitas ir didesnę gyvenimo dalį nešioju ilgus plaukus, - teigė jis. - Kartais, kai norisi atsinaujinti, nusikerpu. Vėliau plaukai atauga. Tačiau išvaizdai neteikiu daug reikšmės." Retkarčiais V.Bogušis išgirsta kolegų - Seimo narių ir politikų - komentarų. Šie juokais jį pavadina hipiu, demokratijos tėvu. Sykį, kai parlamentaras pasitrumpino plaukus, Dalia Teišerskytė ir kitos moterys priekaištavo, kad jis pasidarė toks, kaip daugelis vyrų. Vieniems patinka V.Bogušio vešlios garbanos, kiti klausia, kada jis apsikirps. Tačiau pašnekovas patikino, kad jam nesvarbi kitų nuomonė. "Mūsų visuomenė turi nepakantumo. Mano amžiaus ir vyresni žmonės laikosi tam tikrų susiformavusių stereotipų. Be abejo, žinau, kad politikoje yra kai kurių reikalavimų ir įsipareigojimų... Bet man plaukai netrukdo nei dirbti, nei ilsėtis. Būdamas politikas ir turėdamas tokią šukuoseną, jaučiuosi patogiai. Mano gyvenimo būdas ir kredo: netrukdyti kitiems ir jie tau netrukdys, - dėstė politikas ir nusijuokė: - Galbūt tai paskutinis pasispardymas. Nupliksiu ir liksiu "basas" - be plaukų." Seimo narys teigė, jog šukuoseną pakeis nebent baigęs politinę karjerą. "Kada nors išvažiuosiu gyventi į kaimą prie Merkio upės, ten gaudysiu upėtakius. Tada nusiskusiu plikai", - tikino jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"